Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

kamcacik

Děj odehrávaný v Rusku, tragédie a filmové efekty jsou dobře sladěny, takže se vše dobře vyvíjí. Atmosféra mezi postavami je někdy i hustá, každopádně film se vydařil. Patří mezi mé oblíbené filmy. ()

Jard

Je to naozaj zaujímavý film. Je to síce sci-fi, ale pokojne sa to môže kedykoľvek stať. Skôr mi tam chýbal trochu lepší záver. 70% ()

Potjoc

Já se divím, že jsem vůbec nějaký hraný film vydržel sledovat bez problémů s pozorností, co mám poslední dobou, a ještě ten žánr, který mě vůbec nezajímá. No, zaujalo mě to, ale ten začátek je pro mně protáhlý, to bych zkrátil. ()

Mejkby

Byla to vlastně úplná blbost. Typický katastrofický béčko, ale ten ruskej svéráz tomu dodal šťávu a nakonec mě to i bavilo. Obzvlášť psí "zkoušečka" byla fakt pecka:D ()

Declen

Mám rád metro, takže minimálně kvůli tomu kde se to odehrává mě to bavilo. Od půlky to trochu ztratilo šmrnc a lehce se mi zdálo, že i scénarista taky nevěděl kudy kam. ()

SkeeveTulp

Velmi nevyrovnaný film. Chvílemi napínavé, kvalitně natočené scény, ale vzápětí ubité nesmysly a nudou. Režisér zdá se umí, ale scénář je špatný. Hlavně ta romantická zápletka je strašná. Sestříhat to tak na 1,5h by tomu přidalo minimálně hvězdičku. ()

rotas

Moc dobry katastrofa movie. Odpustim i ten nelogicky zaver i kdyz mozna jsou rusti zachranari spidermani a nebo mi neco uteklo ()

lamice27

Prekvapilo! Skoro na pět protože atmosféra v nejakych scenach super voda pekna,uz asi nebudu jezdit prazskym mhd pod vltavou...nebyt to tak dlouhy a odstranit ten trapnej milostnej trojuhelnik tak to je na pet asi ()

balak

pecka film, a vůbec nevadilo že bylo ruský, dost dobře natočený katostrofický film.. místy dechberoucí a velmi napínavý, občas trošku trapnější momentky, ale to bude tím odlišnějším ruskem.. po tomto filmu omezím dopravu metrem :)) ()

stability

Vynikajúci ruský katastrofický film, nechýbalo napätie, akcia, kvalitná kamera a hudba. Ruské filmy sú čoraz častejšie na kvalitatívne vyššej úrovni než tie americké, aspoň podľa môjho skromného názoru. No nebudem asi ďaleko od pravdy, ak napíšem, že rusi majú veľký potenciál a za posledných pár rokov to aj dokazujú. ()

Oakie

Námět skýtal skvělý potenciál, který bohužel nebyl vůbec vytěžen. Nejvíce mě však mrzí veliké množství nelogičností (dav se valí ze z části zatopeného tunelu, voda zhusta cáká na napájecí kolej, která je v tu chvíli stále pod napětím, ale všechno je naprosto v pořádku - žádné "usmažení za živa" se nekoná), až jsem se musel v některých pasážích smát. ()

dogzila

Tak sovieti vedia tiež natočiť katastrofický filmík. K hercom, deju ani trikom niet čo dodať , ale muzika , povedzme si to na rovinu ,ta nie je Európska. Napätie pekne gradovalo škoda tých pár zbytočných tliachancov ku koncu. Škoda preškoda toho socialistického paralelného deja , kt. natĺka divákom , že dobrý neúplatný čestmír nakonci aj tak vyhrá nad bohatým podnikateľom kt. trtká cudzie manželky!!! Samozrejme trápna bola aj scéna , ako si ešte aj teraz súdruhovia radi uhnú z fľašky , čo je šablónovité klišé podobné ako keď amíci salutujú v uniforme :) ()

klobasa

Vcelku dobrý katastroficky film, který kazí četné odlehčující momenty (nebo jsem snad něco nepochopil) a občasné WTF jednání postav. Scéna zatopení a havárie metra je ovšem natočena bravurně! ()

KOLMI

Ruština je jednou z nejkrásnějších řečí světa. V originále ve full HD doma na 107cm z metru skoro jako v kině :-). MOCNÉ! Samosebou Světlana i Katěrina moc krásné, radost pohledět. Finální hudba u závěrečných titulek určitě za poslech stojí. a dodává tu opravdovou pohodovou atmosféru nakonec. ()

ProchySBK

Ani jsem to nedokoukal... Když jsem viděl, že je na světě film Metro, vzpoměl jsem si na počítačovou hru se stejným názvem, kde se atmosféra dala krájet. Po první půlhodině nevim jestli jde o megafilm cccp a nebo o béčkovej film z Hollywoodu, natož co je to za žánr. Nesmyslný scény typu, kdy vemeno v kvádru s nejnovějšim merglem kličkuje z jednoho pruhu do druhýho aby záhy zjistil že pinďour mu za těch pár manévrů ani o kousek nevyrostl. Do toho záběry z prosakující vody do metra... Tohle že má bejt katastrofickej film? Plivnutí do obličeje všem těm syrovým Potomkům lidí a podobně. No, asi jsem si měl před tim přečíst, že jde i o romantický drama s nádechem thrilleru. No, zkrátka mě to žere :(. ()

Lamz0r

V kolejišti je voda? MÁLO CHLASTÁŠ. Klasická Hollywoodská záležitost nabodnutá typicky ruským přístupem k věci. Pár scén se ve filmu objevilo asi jen pro to, že k žánru prostě patří a stopáž by se zkrátila minimálně o 20 minut, kdyby autoří nepřicházeli s se změnou situace hlavních hrdinů á 5 minut. Tam, kde to mělo napínat jsem ale seděl na kraji židle a žvejkal nehty jak o závod a i pár komických momentů by se našlo (neúmyslně vytvořených). Tomu klukovi-průvodci jsem fandil od první minuty. Čtvrtá hvězda závěrečnou písničku ( Би-2 - Молитва ). ()

CZBios

Super. Ruská produkce překvapila. Herecké výkony odpovídají, střih, kamera a efekty docela překvapili. To, že fakticky a fyzikálně jsou sem tam nějaké mezery vůbec nevadí. Koukám na film, ne na dokument :) ()