Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

Deganawidah

Film se mi celkem líbil, zejména první polovina, avšak problém byl, že tu a tam to tvůrcům ujíždí ala klišé, a to především protáhlé škvárovité pseudoromantické scénky, které mírně kazí celkový dojem. Konec již téměř zoufalý. Ale jináč to šlo. :-) ()

Ondrew

Ale ano. Pozerat sa na to da, bez ohladu na fakt, ze konkretne priamo cosi ako "Centrala metra" je vybavena "balsojou technikou", ktora zrejme este zivo spomina na udalosti v Cernobyle. Kazdopadne, staby katastroficky fimlik je to celkom fajn, rozhodne ani neurazi, no ani v podstate po sebe nezanecha ziadnu vyraznejsiu "filmovu stopu", vdaka ktorej by mal clovek chut mrknut si to cele este raz. Skratka, repete sa v tomto pripade rozhodne nekona, Skor by som si dovolil prehlasit, ze divaci maju svojim sposobom velke stastie, ze v tomto pripade ide primarne o jednu projekciu a tym to hasne. Ten, kto sa na snimku nedokaze vynadivat.... ziadny problem. Prave pre dane entity je tu predsa funkcia opatovneho prehravania a dalsie "serepeticky . Kazdopadne, hoci som sa prave na tento film celkom slusne tesil, dopadlo to ako sa zrejme i dalo cakat. Nic ine, len uplne slaby nadpriemer a nic viac. Skoda. 55%. ()

Bicman

Když člověk opomene logiku a fyzikální zákony, je z toho nakonec docela dobré drama z prostředí moskevského metra. Za celkem povedenou atmosféru a napětí ktreré přináši, dám za tři. ()

jackalsc

Wow... Perfektně natočené, perfektní atmosféra, milované prostředí moskevského metra. Velice dobré ztvárnění ruských ozbrojených složek a Sergejevič Borisovič či Nikolaj Nikolajevič na každém rohu :D Naštěstí ale jména nejsou důležitá. Napínavá atmosféra až do konce, měl jsem docela dlouhou dobu husí kůži. Délka optimální, všechny části jsou velice dobře udělané a například ,,seznamovací část" je optimálně dlouhá. Film také pěkně vykládá ty jednoduché mezilidské vztahy a nemá problém občasně odlehčit atmosféru v průběhu cesty. Jen mě štval ten dabér co daboval toho kluka:D Opravdu nenávidím ten Spongebobův hlas... :D ()

brasek

Ruský katastrofický snímok, ktorý stojí za vzhliadnutie. Milostný trojuholník nie príliš presvedčený, možno trocha povrchová hra... ale zvyšok a teda aj podstatná časť príbehu, vrátane akcie a trikovej kamery na slušnej úrovni. Miestami pretkané nevtieravým humorom. ()

tixi

Keby tento film vyšiel pod taktovkou usa alebo kanady tak by tu bolo odpadov ako húb po daždi ale kedže je ruský tak odpustíme všetke chyby a dáme tomu najvyššie hodnotenia,pekní dôkaz toho že väčšina ľudí na čsfd je zaujatá proti amíkom!!!A teraz k filmu,efekty ako z rokov sedemdesiatych,herci na to sa je škoda vyjadrovať,dialogy no pravdu povediac mne sa zdalo že sa tam opakovali tri možno štyri vety stále dookola a to(My tu zomrieme,My to zvládneme,Mám tam dcéru pomôžte mi,Tvoja žena na teba s.rie tak to pochop)to je všetko čo sa týka dialogova a na koniec príbeh,no ten bol skoro na komplet skopírovaný z filmu Denné svetlo(film kde hral STALLONE)nebudem až taký zlý a dám aspoň 20% za snahu. ()

svist10

Úvodní půlhodina mi svižně utekla, pak se ale děj začal natahovat a ředit. Romantický trojúhelník je zbytečný a stopáž kvůli němu neúměrně šplhá přes dvě hodiny. Polovina postav mi byla nesympatická, osud druhé mi byl v podstatě lhostejný. Výprava je slušná, triky taky, pokatastrofické chvilky jsou okořeněny napětím a poměrně realistickým a ne-naivním chováním pasažérů (s lahůdkově nátlakovou a syrovou scénou úprku před elektřinou). Naneštěstí pak ale skoro mizí napětí, postavy se chovají nelogicky (jeden příklad za všechny: uvězněni vodou, snaží se deset minut dostat skrz mříž tím, že ulomí šrouby, přitom je jasně vidět, že by šly uvolnit prostým vytočením matek). Vztahy nefungují, napětí minimální. A finální katarze? Nic takového tu není. Takže průměr na jedno podívání. Ale zjišťuji, že moskevské metro asi bude velmi dobrodružné. ()

musolini

Jako film dobrej,jako Ruskej film výbornej,tohle jsem od těch našich "bratrů" nečekal...napětí,děj,zápletka,já jsem se bavil a čekal jsem,jak to dopadne v manželském trojúhelníku,i když jsem tak nějak věděl,jak to bude...film mě vtáhl do děje a nepustil a 2 hodiny utekly jako voda... ()

v0jt1s3k

Na rusáky to neni zlé, i když někde jsem trpěl. Ale sakra, ty charaktery a to jejich melodrama, wtf, ti jsou zralí na high five.....židlí.....mezi oči ()

Georginek

Ale jo...... postupem casu to zacina bejt nuda a ten konec taky neni uplne povedenej. Nicmene byl jsem naprosto zhrozenej originalnim zvukem (pac Rusaky nesnasim) a jedinej sympatickej byl ten chirurg, jinak jedna vetsi svoloc nez druha!!!! Ty komunisticky fizlove, ziguliky, to priserny metro - o kontrolni mistnosti, potazmo bezpectnosti ani nemluve - jsem se vratil o 30 let zpatky. Jestli to tam opravdu takhle vypada, tak potes KOSTE!!!!! Bolsevik teda moderni dobu moc nezna....... Hlavne ze maj iPhony (nejvetsi shit, co se da koupit), a v kancelari iMaca...... Takhle by to tady vypadalo, kdybychom nezvonili klicema!!!!! KOMINI DOPRDELE!!!!!!!!!!!! ()

pájap

na to že to je ruské,je to úžasné...konec je sice jak z pohádky ale třeba by to tak bylo.s trochou štěstí.....super...pa ()

Dvyt

Nebýt nataženého dojemného konce, dal bych asi i o hvězdu více, většina filmu se dá považovat za napínavou a celkově je to jeden z lepších. ()

WikingVik

Čekal jsem nudný film s dialogy typu: Alexandře Ivanoviči, pokouříme, popřemýšlíme …. Viděl jsem film západního střihu s velmi slušným dějovým spadem, který sice na konci trochu zakulhá, ale to se dá skousnout. Jednoznačně příjemné překvapení z Ruska. Je vidět, že i tam se něco mění. ()

Rozmarýna

Ruský film jsem viděla snad po 30 letech. To už některé staré ruské filmy, na kterých jsem byla povinně se školou, měly lepší herecké výkony a byly lépe natočené než tento, i když byly socialistické např. Osud člověka. Výběr herců strašný, ta manželka doktora to byla opravdu katastrofa, takže asi proto katastrofický film. Ta neumí vůbec hrát. Uvěřitelní byli pouze manžel a milenec. Ze všech těch hlavních hrdinů filmů bylo možné fandit jen milenci doktorovy manželky a snad i jejímu manželovi, protože jinak byli všichni neuvěřitelně protivní, ať už ta bezdomovkyně Galina nebo ten tlusťoch se zlomenou rukou. Obzvláště protivná byla holčička "Tati, to dnes nepůjdu do školy?" Na to, že to bylo natočeno v roce 2013, mi to metro přišlo jak z roku raz dva, nikde žádné počítače, jen nějaké elektronky, tomu se nedá ani věřit, že to tam tak předpotopní mají i ve skutečnosti. A v celé Moskvě mají jen 3 záchranáře a jinak stádo uniformovaných debilů - tak tomu bych věřila. Dialogy naprosto příšerné, hudba nemožná. Absolutně nechápu, že tomu někteří dali čtyři hvězdičky, na což jsem se nachytala. Aspoň jsem viděla reklamu na Hyundai a na Vaio. Jo a taky strašně ve filmech "miluju" když hraje astmatika někdo, kdo v životě neviděl astmatický záchvat. ()

Eisenmann

Tenhle film je snad delší než Volha nebo Rusko samo. Zajímavé záběry by se dali shrnout do svižné půlhodinky a zbytečné plkání vystřihnout. To je samozřejmě nadsázka. Celkový dojem je ovšem stále příliš ruský na oko a ucho diváka ze zbytku světa. Kromě několika povedených záběrů bych za svým způsobem kladnou stránku filmu ještě považoval ironii setkání milence s manželem ve městě, které má víc než jedenáct milionů lidí. Náhoda. Rusko rozumem nepochopíš. Proto se ho pochopit nesnažím a zůstávám na průměrných a střízlivých 50%. ()

Martin_L

Tento film je důkazem, že když Rusové chtějí, dokáží natočit stejnou ptákovinu jako Holywood. Neznám ruskou filmovou produkci a tak netuším, zda-li nad ní tento snímek nějak vyčnívá nebo ne. Každopádně film mě celkem bavil (ale podruhé ho vidět nemusím) až na několik předlouhých scén všelijakých dialogů, které se neskutečně vlekly. Zapomenout jsem musel na všechno, co jsem se kdy ve škole i mimo ni dozvěděl o hydraulice, geologii, mechanice, dynamice i o tom jak se chovat při podobné katastrofě.. Když si zvyknete na to, že souprava metra bez zjevné příčiny vykolejí při pouhém brzdění nebo že voda dokáže vystoupat dva metry pod poklop ulice na svahu aniž by to jakkoliv zajímalo sousední jezero o pár desítek metrů metrů níž, tak se budete i bavit. Fyzika zkrátka v tomto filmu nefunguje, ústřední motiv dilematu hlavní hrdinky, která si vybírá mezi nezajímavým manželem-chirurgem a atraktivním milencem-oligarchou také příliš zábavy nepřinese. Za pozornost tak stojí drobné detaily ze života současného Ruska - všudypřítomný alkoholismus, amatérismus, zastaralost a podudržovanost. Pro nás satira poměrů, pro ruského diváka jen běžné reálie. ()