Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

Falanx

60%. Dal jsem sice o stálici víc kvůlivá rusáckým reáliím (všudypřítomné stakany, technické výdobytky sovětského metra, charizma a vzhled policajtů, et cetera ...), ale i tak jsem vcelku spokojen. Dokoukáno. Hydrodynamiku říčních průsaků, případně provalů, a reálie skutečných nehod, potažmo katastrof jsem neřešil. ()

Curufin

Mé hodnocení se odvíjí od profesních zkušeností lidí kteří budovali pražské metro. Pokud by zatopení Metra nebylo tak protahováno, film by získal plný počet. ()

Artogon

Čo to kurva bolo? Katastrofický thriller? Mám za to, že si distribútor pri zaraďovaní do žánrov pomýlil slová katastrofický a katastrofálny. To druhé totiž tento film presne je. Rád by som mu preto žánre mierne upravil: Fantasy (fungovanie fyziky a techniky vo filme) / Dráma (celý film je pretkaný naaaaaadmieru nesympatickými a blbými romantickými motívmi) / Komédia (každá jedna postava v tomto filme trpí pokročilou formou mentálnej retardácie). Keď sa už aj vo filme náhodou niečo stane, svoju hviezdnu rolu si zase strihne postprodukčný tím, pretože pre akčnú scénu zvolí takú kombináciu efektov, rýchlosti a hudby, že vám neostane nič iné, než sa schuti smiať. A čo sa týka postáv? V tomto filme je jedinou sympatickou postavou malé dievčatko, pre ktoré by ste v cynizme márne hľadali súpera. Zbytok postáv je retardovaná zmeska, u ktorých je každý ďalší krok v scenári natoľko tragikomický, že Monty Python by sa nehanbil. Rozumiem tomu, že ďalší film režisér natočil až po štyroch rokoch. Tieto totiž strávil v gulagu... Vtipnejší a urážlivejší stereotyp ruského obyvateľstva by ste totiž hľadali len veľmi márne. Podivuhodné je, že ho nájdete práve v ruskom filme. Jedna hviezdička za to, že keď sa oprostíte od toho, čo má tento film podľa žánrov, resp. ho vnímate ako bezvýhradnú paródiu na tieto žánre, dokážete sa od srdca zasmiať. Pokiaľ ale hľadáte epický a uveriteľný katastrofický film, urobíte lepšie, keď si namiesto tohto odpadu pustíte Sharknado. ()