Loutkový film o jedné májové noci v lese poblíž Athén, kde se odehraje příběh dvou nešťastně zamilovaných párů, divadlem posedlých řemeslníků a nadpřirozených bytostí. (woody)

lekr

Hrůza na kterou mě nakonec v kvartě ze třídou vytáhli místo původně slibovaného Tobruku..Trnku mám sice rád ale tohle mi fakt nesedlo....loutky jsou sice dobré leč scénář je narozdíl od původní divadelní hry nevtipný a absolutně nudný....po asi desetiminutovém úvodu nastává nechutná, rozvláčná a nudná "show" ve které se vůbec ale vůbec nic neděje jen tam loutkové postavičky za doprovodu uspávající hudby skáčou a když už se zdálo že bude konec nastalo nakonec to samý akorát s tím rozdílem že se to místo v lese odehrávalo na hradě...koukám se tady že film je dlouhý jen 76 minut...mně to ale přišlo jako tři hodiny, po kterých film ani nebyl s to skončit takže jsem asi po hodině utekl z promítacího sálu pryč do místního bufetu..jedna hvězdička za Trnkovu nesporně dobrou grafiku ale jinak to byla vážně bída!! ()

Morloth

Shakespearovská variace postavená nejen na vynikající práci s loutkami, ale i na okouzlující hudbě, jež snímku dodává na fantaskní náladě. Pro mne osobně jsou minusem dlouhá stopáž a poněkud nepřehledně odvyprávěný příběh. ()

tomtomtoma

Sen noci svatojánské dle té slavné komedie Williama Shakespeara, básníka a herce, je Trnkovým opusem grande. Dokonce se zdá, a všechno tomu nasvědčuje, že Jiří Trnka stvořil svůj opus magnum. Trnka (a nejen svým osobitým výtvarným výrazem osob a prostředí) vykouzlil nadzemsky snové loutkové galapředstavení, baletní rej s poezií v jednom. Se scénářem mu pomohl jeho častý druh Jiří Brdečka, básník Josef Kainar přispěl lehčeji škádlivým komentováním děje, Rudolf Pellar hebkým slovním doprovázením, sochař Jaroslav Kulhánek zas plastickou výzdobou prostředí a místa a Václav Trojan éterickou hudební symfonií. Těch dělníků u mistrova kusu bylo více. Ach, ty vidiny nás všechny svádějí a klamou, ale což, hlavně, že jsou krásné. Trnkův opus magnum Sen noci svatojánské je okouzlujícím filmovým dílem. Nezbývá než zvolat: Ať žije plzeňský rodák Trnka, jeho výtvarné umění, loutky, rozpustilá hravost a smysl pro čarokrásnou poezii! ()

C0r0ner

Ta animace je špičková, to je bez debat, ale Shakespearova předloha je pro mě jako obvykle naprostá katastrofa, takže je celkový dojem velmi bídný. Obsah je pro mě při hodnocení hlavním kritériem, a tady žádný nebyl, takže je výsledek takový, jaký je. 25% ()

zette

Trnkova loutkova tvorba si urcite zaslouzi obdiv, jeho filmove zpracovani me ale miji a vubec nebavi. Myslim si, ze je to muj problem a proto necham hodnoceni na prumeru. Kdyz animovany ceskoslovensky film, pak sahnu po dilech Karla Zemana. ()

Ravi

Film, při kterém Vám začne škrábat v žaludku a svědět v hrdle. Klasická Trnkovka se vším všudy, tentokráte snad jen trochu zbytečně natahovaná. 75% = 4/5 ()

Lionheart

Trnka byl Mistr, ale přecejen je to už v dnešní době trochu vyčpělé. Výtvarné pojetí je úchvatné, jen kvůli němu dávám 3*, ale hudba a komentář mi tam neseděl. Škoda, že se Trnkovi nepodařilo prosadit verzi, kde by nebyl onen otravný komentář, pak by to bylo mnohem lepší. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Hodně záleží na hrdinovi. Dřív, než se zasebevraždí, musí privésti svou krásou publikum až k nedýchaní."     Môj postoj k Trnkovi (uznanlivý, ale nenadšený) sa nezmenil ani pri tomto jeho poslednom celovečernom diele, hoci sa mi páčilo o trochu viac ako ostatné a považujem ho za umelecky najhodnotnejšie. A to som mal zo spojenia Trnkovej a Shakespearovej štylizácie značné obavy, ktoré sa ukázali ako zbytočné. Má to peknú poetickú atmosféru a doslova čarokrásna je pasáž v lese, v ktorej sa krásne prepletá svet ľudí so svetom rozprávkových bytostí. Zo všetkého najviac sa mi však páči výborná hudba (Václav Trojan), ktorá celé dielo skvelo podfarbuje (ten detský zbor je zimomriavkový). Pri tom novátorskom použití širokouhlého formátu som mal občas (hlavne na začiatku) pocit, že tie figúrky sú ťažšie rozlíšiteľné, tak nejako sa v tom veľkom priestore strácajú.     "Cos mi to proved? Tys dával vonět tomu nepravému! Byla to komédie, teď je z toho fraška." ()

Mikino00

Po technické stránce, práce s loutkami, jejich zpracování, pohyb s nimi, hudba jsou geniální a skvělé. Slabší je tentokrát poeticky laděný děj, to že, se mi moc nelíbil je způsobeno tím, že moc nemám rád předlohu. ()

hemul

V roku 1959 Jiří Trnka so svojím tímom stvoril prvý širokouhlý celovečerný bábkový film Sen noci svatojánské podľa slávnej komédie Williama Shakespeara. Do tieňov čarovných stromov, v ktorých sa mihotajú tajomné lesné bytosti – vznešení elfovia, samopašní škriatkovia, čudesní stvorovia – priviedol z neďalekých Atén ľudí – páperovo rozmarných milencov a ťarbavo dobráckych ochotníkov – aby sa stali hercami jednej svätojánskej noci. Tancujú, spievajú, milujú sa, hrajú divadlo, hádajú a klbčia sa, snívajú – žijú. Veľké lesné scény sa striedajú s detailmi hercov. Ktohovie už teraz čo je skutočné, čo je počarované a čo je iba sen. Zázračná noc. Zázračný film. viac tu - http://blog.tyzden.sk/vladimir-leksa/2012/03/16/jiri-trnka-rozpravkar-ktory-daroval-dusu-babkam/ ()

TomasKotlant

Animační koncert s výbornou hudbou. Zajímavě pojaté kompozice, krásné postavičky, jemná poetika a do toho mnoho snových proměn a dalších skvostných vyjadřovacích prostředků animace. Kamera občas při expozici scény snad až moc cestuje, ale výsledný dojem tohoto filmu jen tak něco nezkazí. ()

Ydrosten

Moc hezká práce. Nelze než obdivovat umnění dávno minulé. Škoda že už tuhle poctivou loutkařinu nikdo nedělá. ()

Miany

Pan Trnka, zasloužilý umělec. Pan Pellar, znějící hlasatel. Pan Trojan, hudební znalec. Kombinace těchto tří faktorů je jasným skvostem české kinematografie. ()

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)