Grace, kněžna monacká

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

• OG_Swifty

Tenhle film není o herečce Grace Kelly ani Grace, kněžně monacké. Je to o tom, jak se v roce 1962 snažilo Monako vyhnout nátlaku Francie na odvádění daní. Jak tedy triviálně podpořit hrstku elitářů ochraňujících svoje nechutně velký majetky? Přeci tím, že nevinnost sama - kněžna monacká - reprezentuje svrchovanost malého státečku a boj za svobodu a demokracii. Tento politický boj je provázaný několika podzápletkama; Rainierova sestra se snaží převzít moc (což se reálně dělo několik let po druhý světový válce a především dávno před tím, než se Rainier s Grace Kelly oženil) a Charles de Gaulle chce dobýt Monako, protože Grace Kelly chce hrát v Hitchcockově filmu. Mno a Grace tuhle válku (která nikdy nebyla) odvrátí tím, že uspořádá večírek! Jako by Arash Amel nikdy nezkoumal historii, na večírek dorazí McNamara (zřejmě přiletěl speciálem rovnou z Kuby) hned za de Gaullem a konflikt se vyřeší srdceryvným proslovem Grace na večírku ve stylu Dereka Zoolandera. Nicole Kidman byla asi dobrou volbou pro ztvárnění Grace, ale chvílema sama vypadá, že neví co má dělat, protože tak debilní scénář tu už hodně dlouho nebyl. Skutečná Grace Kelly si určitě zasloužila něco lepšího, než je tenhle nudnej, přiblblej a naprosto z prstu vycucanej příběh z jednoho roku jejího života, ale pořád je to asi tak o 5-10% lepší než Diana. 25%.(25.8.2016)

Ke Grace of Monaco je dobré přistupovat z pohledu filmu Nicole Kidman, protože po té si jej užijete ještě více, než kdybyste byli die hard fanoušci Grace Kelly. Celé je to velmi Nicole-centrické a tak je to naprosto v pořádku, protože pokud je pointou vyrovnávání se Grace s její novou životní rolí, není možné interpretku této velké proměny upozadit. Oceňuji také Paz Vegu v roli Marie Callasové, kterážto sama o sobě také bývá předmětem vlastních životopisů a po boku Nicole/Grace lehce zazářila. Grace of Monaco není paradoxně o Hollywoodu ani o Monaku, ale je "pouze" dalším skvělým příběhem silné ženy, která svým životním osudem pomohla modernímu věku stát se skutečně moderním.(20.10.2014)

• greetchen

Líbívé záběry na Monako, krásné kostýmy, pár příjemných momentů. Bohužel ale jinak film bez atmosféry, příběh přitažený za vlasy, zbytečně teatrální Kidman a toporný Roth... Naprostým WTF jsou přehnaně detailní a neuvěřitelně dlouhé záběry na obličej/hlavně oči Nicole Kidman. Nebo jsem to celé blbě pochopila a je to jen 103 minut dlouhá reklama na bezchybný botox?(15.6.2014)

• xxmartinxx

Ona Kellyová byla v podstatě dost nezajímavá osoba, aspoň tedy v poslední fázi života. Takže tenhle film je radši o něčem úplně jiném, tedy o francouzsko-monackém konfliktu, a příběh Kellyové do toho dost nefunkčně roubuje. Kdyby se Dahan vykašlal na ni jako hlavní postavu a vyprávěl ten příběh přirozeněji, bylo by to nejspíš pro dobro věci. Kidmanové je mi jenom líto. 1 a 1/2(12.6.2014)

Další film, který není možné dopředu odhadnout podle hodnocení ČSFD.. Ve filmu je cítit nízký rozpočet a ne moc dobrý výběr hereckého obsazení (teda krom Kidmanky).. Rozhodně se nemělo jednat o zachycení pozlátka Hollywoodu nebo popisovat jak se panuje v Monaku, ale šlo jen a jen o životní zkoušku silné ženy.. Kdyby se film neobjevil na filmových plátnech, ale zůstal ve vodách televizních stanic, rozhodně by dosáhl na větší popularitu.. Takhle působí spíše jako laciná červená knihovna.. Silným koněm je rozhodně Nicole Kidman, která se role zhostila velmi profesionálně.. SPOILER: Na scénáři byl nejzajímavější příběh - zamilovaná žena se kdysi rozhodne provdat do šlechtické rodiny na druhé straně světa.. Musí se vzdát nejen práce, kterou miluje, slibné kariéry, ale přichází o rodinu a přátele.. Zprvu milující manžel se mění v uzavřeného týpka, který se snaží vůči ní vystupovat s hranou autoritou.. Ona má na výběr - buď se vrátit k životu, po kterém se jí stýská, ale bez dětí, nebo využít svůj herecký talent a silný intelekt, aby pomohla svým poddaným se zapeklitou politikou.. Grace Kelly si takové ztvárnění asi nezasloužila, ale když si místo ní představím no name postavu, tak za mě příjemnej průměr ;-)(18.12.2015)

• - Na tvorcov a Nicole Kidman sa po premiére spustila vlna kritiky a nevôle od kritikov a rodiny Grace Kelly, podľa ktorých sa tvorcovia držali pochybných historických zdrojov. Sama Nicole sa ohrádzala tým, že nakrúcali len kúsok jej tragického života a nie biografiu. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Produkce snímku započala při 30. výročí úmrtí princezny Grace. Natáčet se začalo v září roku 2012 ve městě Menton na jihu Francii. V říjnu se natáčení přesunulo do Monte Carla v Monaku a několik scén bylo natočeno také v italském Janově a v Belgii. (adela.konecna)

• - Hudbu k filmu nahrál Pražský symfonický orchestr. (Pepinec)