Grace, kněžna monacká

Grace - Kňažná z Monaka

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

Příběh ze života slavné Grace Kelly, která se vzdala kariéry u filmu ve filmu, který se soustředí na období, kdy Monaco čelilo blokádě Francie. Film se soustředí spíše na politické čachry než na soukromí slavné osobnosti. Čekal jsem trochu něco jiného, ale nemohu po shlédnutí říct, že bych byl vyloženě zklamaný.(20.10.2014)

Tak trochu to nenaplnilo, jako v poslední době žádný biografický snímek, mou představu, že se dozvím o něčím životním příběhu. Nakonec se to točí kolem sice zajímavé krize, ale celé se to odehrává v několika měsících. Natočené je to sympaticky, herci fajn, ale na to, jak dlouho jsem na tenhle film čekal, je to lehké zklamání.(26.6.2014)

Tento film se zaobírá pouze jednou epizodou z celého života Grace Kelly, za biografický bych to moc neoznačila. Jednou se to sice vidět dalo a ani jsem se u toho nenudila, víckrát bych si to ale nepustila. Přišlo mi to všechno trošku zmatené, vlastně tam skoro vůbec nebylo nic o tom jak se s knížete poznala, celé se to soustředilo na to, jak se vyrovnávala s novou "rolí" kněžny a mě to zrovna dvakrát neuchvátilo. 3*(29.12.2014)

• Beagle

Dahan má zcela evidentně rád patos a až kýčem zavánějící ztvárnění osudů žen, které se zapsaly do dějin. Co ale u Edith Piaf fungovalo (hlavně díky klasickému pojetí životopisného snímku), to v případě Grace Kelly neplatí. Scénář je tak otřesný, že byste snad DeGaullovi i přáli tu anexi Monaka dotáhnout do konce, a nezachraňuje to ani krásná (a ano, fetišistická) kamera, která minimálně tři čtvrtiny stopáže zabírá tklivý pohled Nicole Kidman. Promarněná šance, film, který chtěl být jako od Baze Luhrmana, ale nebyl.(26.10.2014)

Drama ženy, která si musela vybrat. Neřeším, nakolik je OPRAVDU z jejího života. Navzdory pozvolnému tempu disponuje přirozenou elegancí, křehkým půvabem, kultivovaným projevem, upřímnou empatií i vnitřním ohněm ... stejně jako Grace Kelly - zářivá hvězda stříbrného plátna, která nadobro pohřbila svou filmovou kariéru, když se stala kněžnou z Monaka. Soustředí se na krátkou, leč významnou epizodu z jejího života - a odkrývá karty, s nimiž se hrálo o budoucnost země, kterou přijala za svou novou vlast. P.S.: Zkrátka a dobře poučné pojednání o tom, že prostě nemůžete sedět na vícero židlích ... když už jednou kývnete na celoživotní roli významné šlechtičny.(7.12.2015)