Grace, kněžna monacká

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

• gabin(a)

Suverénně jeden z nejblbějších filmů, jaké jsem kdy viděla!!! Tady bylo špatně úplně všechno, od Nicole Botoxface Kidman přes šupáckého "knížete" Tima Rotha po přesvícenou kameru (asi to slavné provensálské světlo, v Monaku jsem byla 5x a takhle to tam prostě do očí nebliká), detailní debilní záběry na vyhlazený obličej "Grace" (proboha, ještěže jsem to viděla jen v TV a ne na velkém plátně!) a hlavně zápletku. Chtěla jsem vidět kousek Monaka, pro které mám fakt slabost, ale nedošlo mi, že se tam vlastně nic točit nedalo, protože v r. 2014 vypadá jinak než v r. 1962 a na to, aby si to staré Monako postavili ve studiu, neměli peníze, jako snad ostatně na nic, celý rozpočet asi praskl na zajištění Kidmanové a jejích oblečků. No hlavně, že jsem se dozvěděla, že Grace zachránila svět před třetí světovou válkou, a přitom celý svět (asi kromě Monaka ovšem) řešil nějakýho Kennedyho s Chruščovem a Kubu:-) Jo - a ten proslov na plese Červeného kříže byl asi napsán podle proslovu Jacka Nicholsona jako prezidenta v Mars útočí. Akorát už jsem se nemohla ani smát. Vůbec se nedivím, že se knížecí rodina od tohoto paskvilu distancovala. Nejdřív jsem si myslela, že je to kvůli tomu, že se tam má prát nějaké špinavé prádlo, ale pobavilo mě odůvodnění, že je ve filmu Grace příliš idealizovaná. Ze začátku jsem si chvílemi říkala, že je škoda, že Grace nehraje Charlize Theron, protože ta je na rozdíl od Stepfordské paničky Kidmanové krásná tou bezvýhradnou sympatickou krásou jako byly Grace a Audrey Hepburn, ale pak jsem byla ráda, protože za takový film by se musela chudák stydět. Reklamy byly vysvobozením!(27.4.2015)

• Morholt

Naivní a hloupý kýč. Americká bloncka se přivdá do knížecí rodiny, překoná problémy odlišné mentality a nakonec zachrání Monako. To bych blil velebnosti. Navíc Nicole Kidman tady zrovna dvakrát nezáří. Vlastně bych řekl, že je naprosto příšerná a ten závěrečný slzopudný projev by se měl pouštět na DAMU, jak se to taky nemá dělat. Alespoň že ten Roth to nějak vyvažoval. Facku by zasloužilo i ostudné nevyužití Langelly a Jacobiho. I tak je to především zásluha mužské části ansáblu, že jsem to nešoupnul do odpadu. No a své si na tom odvedl i fakt, že je to tak blbý, že jsem to vydržel až do konce. 25%(1.10.2014)

Ak by som to chcel vziať prísne genderovo, tak tých mužských vecí tam napokon bolo ďaleko viac, než rýdzo ženských - ale keďže také delenie nestojí za nič, uspokojím sa výborne skĺbenými oboma zložkami človečenstva v umne vybratom historickom okamihu. Teraz už len tradičné prácne overovanie - Stalo sa to skutočne tak ? Do akej miery si možem predstavovať, že sa zobrazenie týchto udalostí prekrýva s realitou ?(23.6.2014)

• maddy

Grace of Monaco = Diana pre rok 2014. Úprimne, Grace Kelly mi nikdy neprišla ako ktovieako zaujímavá osoba, respektíve nie zaujímavá až do takej miery, aby o nej bolo potrebné točiť biografický snímok. Apropo, biografický snímok. Nechápem kvôli čomu je potrebné točiť biografiu, ktorá vlastne biografiou ani nie je a hneď v úvode priznáva, že sa opiera o mnoho nepotvrdených domnienok zo života predstaviteľky. Nakoniec má s históriou pramálo spoločné a tvorcovia si myslia, že keď sa na tento fakt priamo odvolajú tak im to prejde. Následne chce toho film vyrozprávať toľko, že nakoniec nepovie vôbec nič. Namiesto postavy Grace by chcel riešiť francúzsko-monacký konflikt, ale z pohľadu hlavnej postavy históriu len bagatelizuje. Riešenie politického konfliktu je nezaujímavé a o samotnej osobe Grace Kelly sa nakoniec neznalý diváka nedozvie vôbec nič. Ostane len pachuť naivnej rozprávky o krásnej blondínke, ktorá svojím dobrým srdiečkom zachránila Monako. Remeselne to je síce kvalitne natočené, režisér si dáva záležať na kostýmoch, výprave (šľachtické prostredie pôsobí presne tak pompézne ako má), ale to je tak celé. Nicole Kidman je tradičné dobrá, lenže tu nemá veľmi čo hrať. Odvedie štandardný, strojený výkon a to je všetko. Tam kde úvodná scéna prechodu na filmový pľac vyvolá prísľub sviežeho prístupu, tá záverečné len potvrdí zbytočnosť adaptovanie tohto „(ne)životopisu“. Rozvláčna nuda bez ambícii, pri ktorej je otázne, či nejaké ambície aj vôbec boli vzhľadom na nezaujímavosť adaptovanej látky. CELKOVO: 2,5* (5/10)(17.10.2014)

Zhlédnuto v kině. Upřímně? Tenhle film si nezaslouží mít jen 58 %, které tu momentálně má. Nehraje si to na oficiální biografii, vidíme zde pouze období potom, co si Grace vzala knížete Rainiera a jak se s touto novou "rolí" vyrovnávala… a to se mi líbilo. Mám rád dramata, které se soustředí na určitý moment v životě nějakého člověka a v podstatě tyto dramata hodnotím podle toho, jak mě zaujmou a jestli mě donutí vyhledat si o té osobě nějaké dodatečné informace. A tenhle film splnil obojí, nenudil mě a po zhlédnutí jsem si přečetl pár článků o Grace Kelly a jejím pohnutém životě. Navíc mě potěšil výkon Nicole Kidman, která nejen že vypadá stále dobře (já vím, botox) ale Grace ztvárnila podle mého více než dobře. Docela dobře si umím představit, že si tento film někdy (např. až nakoukám více filmů s Grace) pustím znovu. 75 %.(30.7.2014)

• - Natáčení probíhalo v Monacu, Paříži a Mentonu ve Francii, v Janově v Itálii, v Bruselu, LIntu a Gentu v Belgii. (willy1)

• - Scénář k filmu byl uveden v žebříčku „Hollywood Black List" mezi nejlepšími doposud nezpracovanými projekty za rok 2011. (adela.konecna)

• - Na začiatku filmu hovorí Alfred Hitchcock (Roger Ashton-Griffiths) o snímke Dr. No (1962). (Johnny.ARN)