Grace, kněžna monacká

Grace of Monaco

Životopisný / Drama

Francie / USA / Belgie / Itálie, 2014, 103 min

• hous.enka

Já tu Nicole v poslední době nemusím. K sebrání jedné hvězdy mě donutil její srdceryvný projev na plese Červeného kříže, kdy to vypadalo, že mi ten sladkobol poteče i z uší. Probém tohohle filmu je, že se soustředí jen na Grace (a trochu tedy opomíjí souvislosti, kromě politiky tedy) a ukazuje ji jako trpitelku á la Diana. Grace si připadá ztracená, zhrzená, zrazená a zatracovaná. Ach, jak já těm Monačanům rozumím(pozor: v tomto případě nepříjemné Nicole á la Grace, která si myslí, že jí každý padne k nohám). Bohužel, pokud je vám protivná titulní hrdinka (a to mně tedy je), celý film nemá příliš co nabídnout. Snad jen krásné postředí Monaka, atmosféru monacké smetánky (María Callas!) a lehký náhled do francouzsko-monacké politiky počátku 60. let 20. století. Tohle není film o Grace Kelly, ale o tom, jak si Nicole užila dovolenou v Monaku(6.10.2014)

Příběh ze života slavné Grace Kelly. Podhodnocený snímek. Neříkám že film, nemá své mouchy, ale je to kvalitně natočeno a Nicole Kidman se hlavní úlohy zhostila dobře. Třetí hvězda je za Nicole Kidman. Film jako celek je dobrý, líbí se mi příběh, napětí mezi Monackou a Francouzskou vládou. Jinak film hodnotím jako průměrný.(23.8.2018)

Je dobře, že scénáristi vybrali pouze jedno období v jejím životě, avšak ani to nedokázali podat dostatečně "oslnivě". Celým filmem totiž prostupuje nicota, nezajímavost, bezobsahovost, průměrné herecké výkony a i ten lesk a sláva tomu naprosto chybí kromě úvodního momentu. Bylo fajn v něčem, zase vidět hrát Milu, ale ač to vypadalo při jeho vstupu na scénu, že tam bude mít nějakou roli, tak byl hooooodně v pozadí, respektive nebyl tam skoro vůbec. Lehce stravitelný a taky lehce zapomenutelný snímek.(27.7.2015)

Ke Grace of Monaco je dobré přistupovat z pohledu filmu Nicole Kidman, protože po té si jej užijete ještě více, než kdybyste byli die hard fanoušci Grace Kelly. Celé je to velmi Nicole-centrické a tak je to naprosto v pořádku, protože pokud je pointou vyrovnávání se Grace s její novou životní rolí, není možné interpretku této velké proměny upozadit. Oceňuji také Paz Vegu v roli Marie Callasové, kterážto sama o sobě také bývá předmětem vlastních životopisů a po boku Nicole/Grace lehce zazářila. Grace of Monaco není paradoxně o Hollywoodu ani o Monaku, ale je "pouze" dalším skvělým příběhem silné ženy, která svým životním osudem pomohla modernímu věku stát se skutečně moderním.(20.10.2014)

Niečo tomu chýbalo. Bola ukázaná pompéznosť, bola tam politika, ale niečo tomu chýbalo. Síce to nestrhne, skôr to je taký TV film, s fantastickou Kidman a keď vydržíte až do konca, jej výstup na plese bude krásna odmena. Bolo to pekne charakterové, ale veľkofilm, ktorý si táto postava zaslúži, to rozhodne nebol. 3 z 5(26.11.2014)

• - Grace Kelly je vyobrazená aj na 2-eurovej pamätnej minci Monaca z roku 2007. Celkovo bolo vyrazených len 20 001 kusov. Hodnota tejto 2-eurovej mince bola v roku 2014 cca 1 800 eur. (seko0408)

• - Hudbu k filmu nahrál Pražský symfonický orchestr. (Pepinec)

• - Na tvorcov a Nicole Kidman sa po premiére spustila vlna kritiky a nevôle od kritikov a rodiny Grace Kelly, podľa ktorých sa tvorcovia držali pochybných historických zdrojov. Sama Nicole sa ohrádzala tým, že nakrúcali len kúsok jej tragického života a nie biografiu. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)