Sezóna zabíjení

• Belgie Killing Season (více)

Poprvé v historii se na filmovém plátně sešly dvě herecké hvězdy, držitel Ceny Akademie® Robert De Niro a na Oscara® dvakrát nominovaný John Travolta. V akčním thrilleru Marka Stevena Johnsona Sezóna zabíjení se dva veteráni války v Bosně, Američan Benjamin Ford (De Niro) a bývalý srbský voják Emil Kovac (Travolta), znovu střetávají v akcí nabité hře kočky s myší. V prostředí hrůzu nahánějící odlehlé divočiny Apalačského pohoří si spolu vyrovnávají nevyřízené účty, otevírají staré rány a odhalují dlouho skrývaná tajemství. (Bontonfilm)

Zeebonk

Moralistické škádlení dvou ostřílených veteránů v líbivých exteriérech sychravého prdelova. Polobůh De Niro neztratil pod náporem třech strastiplných dekád ani zkroucený chlup ze svého oslnivého šarmu a fyzické nerezivosti. Naopak třetinobůh Travolta spěje napříč snímky vhodnými k vystlání chcacího koutu pro kočky v bytě 3+1 k ryzí, omračující heterosexualitě, k níž pomáda přilíná asi jako mandarinka k vepřovému jazyku. Zubaté ďoury v logice jsou pilně zaplňovány příjemnou zásobou explicitního násilí, rosolovitý závěr jsem se snažil vytěsnit z hlavy prozpěvováním chytlavých melodií Johnnyho Cashe a žádný jiný trouchnivějící cíp celuloidu jsem nenašel, takže jedna dvě tři čtyři hvězdy pro naplňující stylovou žánrovku. ()

joehot

Travoltův zřetelně postsynchronní přízvuk mi teda pil krev, ale jinak nemám moc proti. Snad ještě to příliš prudké střídání rolí "kočky a myši". Místo toho měla celá tahle "hra" či snad "lov" odstartovat o 15minut později. ()

Marsik

Nebylo to zas tak zlé, ale na to, že zde hrají takoví velikáni jako je Niro a Travolta, tak jsem čekal rozhodně víc. Hra na kočku a na myš měla spoustu děravých a zvláštních míst. Zejména jak jeden druhého mohl x-krát odrovnat, ale vždy se z toho dostali. Bylo to dost natahované, chybu bych viděl zejména ve scénáři. Čistý čas filmu 80 minut byl dostačující, a tak jsem to bez problémů vydržel. Záběry na přírodu opět ve FULL HD rozlišení pěkně vynikly, ale mrzí mě, že nemohu film, kde hrají dvě herecká esa, ohodnotit více hvězdami a procenty. 66% ()

schizmo

Často se sám sebe ptám, co vede uznáváné herce ke kývnutí na předem jasný provar. Je sice pravda, že jak Travolta, tak DeNiro jsou už patřičně vysloužilé inventáře hollyvoodské produkce, ale zkušenosti nabrané věkem by měly být zárukou určité dávky soudnosti. Jenže tahle rovnice nemusí platit vždy bez výhrad, takže se nám otevírají staré rány a křivdy přesunuté z bosenské války někam do amerických lesů a počáteční myslivecký dýchánek se předvídatelně mění v boj na život a na smrt. Jenže je to jako na houpačce, chvíli má navrch jeden, chvíli zase druhý a tenhle model se opakuje tak často, že to začne nudit a unavenej konec tomu taky nepřidá. Za světlé momenty považuju několik hodně brutálních scén s prostřelenou pusou nebo věšení do průvanu za díru v noze. Naopak aby autoři docílili balkánsky černé kštice u 60ti letého Travolty, museli mu nabarvit i kůži na hlavě :D. ()

baribal

Doufám, že ve filmografiích hlavních herců je tohle jen úlet k rádoby nezávislému evropskému filmu. Jediná pozitiva jsou snad záběry Apalačských hor a vodopádů, jinak je to jen snůška keců obdivovatele Ramba. Za vše asi hovoří to jak jsem se k filmu dostal.. na YT je skvělá kvalita. Film tohohle typu za rok ve Varech vidět nechci. ()

Krt.Ek

Ve dvou trochu delších odstavcích se pokusím vysvětlit (resp. nabídnout jeden z možných výkladů; kdo už zná mé přemýšlení o filmech, ví, že nemám zájem být autoritativní, mé výstupy jsou vždy zamyšleny jako podněty k zamyšlení, potažmo diskuzi), v čem tento film selhává. Varování na úvod: samozřejmě se nelze vyhnout spoilerům, komentář tedy nedoporučuji číst těm, kteří tento film neviděli.. I.) Hlavní problém mám s principem, dle něhož je organizován příběh, tento princip si dovolím pracovně nazvat "odložená satisfakce". Co tím myslím? Co nejjednodušeji řečeno: běžný film má něco, co ho pohaní a zároveň zastřešuje vše, co vidíme. Někdo by v tomto kontextu mluvil o tématu filmu nebo o hlavní lince, já si však osobně myslím, že lepší termín vnesli do rozpravy strukturalisté. Kolegové obeznámeni s humanitními vědami již jistě vědí, směřuji k pojmu "dominanty". Jak si tedy představit dominantu "odložené satisfakce", a důležitěji: proč je tato dominanta tak zoufale nudnou? Odloženou satisfakcí míním konfiguraci, v kteréžto postavy prahnou po pomstě (event. nápravě, návratu k statu quo), ale této tužbě se nedostává naplnění. Co chce postava Travolty? Nemá jinou motivaci než pomstu (chápanou dost specificky, dle zvláštního kodexu cti). O co jde postavě De Nira? Snaží se přežít, vyváznout bez zranění. Oba z charakterů mají několikráte (oba minimálně dvakrát) šanci situaci ukončit, dojít k satisfakci, pokaždé však selžou. Co že mám proti této strategii, v čem je potíž? Abych to dokázal vysvětlit, musím si vzít na pomoc filmy, které mají podobnou strukturu (téma), ale jinou dominantu. Dovolím si tvrdit, že tento film má něco společného s filmy jako Rambo, Uprchlík nebo třeba Predátor. Co to je? Hrdinové těchto filmů se ocitají v situaci, kdy se stávají lovnou zvěří. Je tu však podstatný rozdíl. Postava De Nira se celkem rychle dostává na roveň postavě Travolty. Kde výše jmenovaným filmům dominuje téma hry "kočky s myší" (kde myš nakonec kočku přechytračí), zde je to mnohem vyrovnanější. A zde dle mého nastává ten problém. Když proti sobě stojí dva nesouměřitelní protivníci, generuje to mnohem více napětí. Divák je v očekávání, kterak slabší vyvázne z neřešitelných situací, jak se mu povede vyzrát na silnějšího. Střet vyrovnaných protivníků nic takového negeneruje. V otázce přežití vynalézavost (kterou by musel slabší projevit) redukuje na techniku boje, chytrost na sílu. Tím, že nenabízí překvapení (vyhrát může fakticky kdokoliv, oba k tomu mají prostředky i schopnosti), deformuje čas, opakované vyrovnané střety jsou subjektivně delší než nerovnoměrný boj (symptomem toho, že jsem měl s filmem problém, by mohlo být, že bych mu nehádal hodinu a půl, zakoušel jsem to na dvě hodiny). Jistě namítnete, že spoustě vynikajících filmů dominuje boj vyrovnaných jedinců. Jako model mě napadá Vetřelec vs Predátor, nebo Freddy verus Jason. Proč jsou tyto filmy lepší než Sezóna zabíjení? Řekl bych, že kvůli lepšímu prokreslení protivníků. Výše zmíněné postavy jsou mnohem živější (jaký to paradox!) než šablonovité postavy Travolty a De Nira. II.) Má druhá výtka je etického rázu. Čtu tenhle film tak, že se nám snaží namluvit, že neexistují jednoduše zlí lidé. Veškeré zlo tohoto filmu (tj. to, kterak se k sobě postavy tohoto filmu chovají) pramení ze zla válek. To mi přijde alibistické. Ano, zlo plodí zlo, někdy člověk nemá na výběr a musí se zachovat jako svině, ale není tomu tak vždy. Osobně věřím v nějakou formu svobodné vůle (věřte, že na poli vědy a filosofii to v současné době není převládající model; koupeme se v moři determinismu, přátelé), člověk občas nemusí zvedat hozenou rukavici. Ano, postava Travolty si prošla peklem, něčím, co bych nepřál ani svému největšímu nepříteli, ale stále ho to neomlouvá. Mohl se rozhodnout žít něčím jiným než vidinou pomsty. Pokud má po léta v hlavě pouze smrt člověka, který mu ublížil (nadto ve válce, pro kterou platí úplně jiné etické normy), tak není oběť, alebrž sviňák. ___ Kdo máte rád De Nira (já ho řadím do své širší herecké topky), tak si porozhlédněte někde jinde. Tohle je asi jeho nejslabší dramatický film. Lepší jsou snad i některé jeho slabší komedie, viz třeba Fotr je lotr. 55% () (méně) (více)

SaNcHeZ_cz

Dvě herecké legendy a jeden z největších lůzrů poslední doby na režisérské stoličce, jak tohle může dopadnout? Ti z vás co viděli trailer, zděste se, je to ještě horší. Sezona zabíjení není ničím jiným než přehlídkou toho, jak vypadá vyloženě špatný film od začátku do konce. Prachmizerný scénář sází na prvoplánové detaily, rádoby progresivní vývoj děje a ideologické pozadí. Ani jedno z toho mu nevěříte, zejména díky faktu, že herci hrají jak kdyby jim někdo po dobu natáčení vyňal mozek a řekl "Teď to zahraj jak nejhůř to půjde, ať je trocha srandy." Bohužel všichni okolo se tváříli superseriozně a supervážně. Uff. Sezona zabíjení nenabízí vůbec nic, proč se na ni podívat. Je tak špatná, že je až vtipná ale ne tak vtipná, aby stálo za to tu hodinu a půl protrpět u tak mizerného filmu. [20%] ()

agentmiky

Velice mě mrzí,že to tady všichni tak kritizujete,protože mě tento snímek velmi zaujal.Jen je veliká smůla,že se film neobjevil i v kinech,ale jenom na festivalu.Travolta vypadá ve filmu dobře s tou svojí bradkou a Robert de Niro hraje zachmuřenýho ,,dědka",ale jde mu to dobře.I ty řeči jsou výborné.Rozmýšlel jsem se,jestli mám dát tři nebo čtyři hvězdy,ale rozhodnul jsem se pro tu variantu,a to že dám 3,5*,tedy lepší tři.Hodnocení:70% ()

MartinezZ

To byla teda pěkná nuda. Párkrát se navzájem nesmyslně škrábli, párkrát utekli druhému z hrobníků z lopaty a zbytek filmu planě prokecali a profilozofovali. Typický festivalák, většina diváků z toho bude jen zklamaná. A znuděná. ()

Ellmariachi

Pokud chcete dobrou akci - dostanete drobky. Pokud chcete psychologickou rozebíračku dostanete hrozne málo. Jestli jdete po nějaký tý šikaně- dostanete pár slušnejch kousků. Jestli máte rádi hodně zbytečnejch keců, tak neváhejte. Film se vám snaží dát všechno, ale ve finále jste nedostali prakticky nic. Ale i přesto se na to dá v pohodě dívat. 59 procent ()

JJ.Gibson

Nakonec trochu utrápené tři hvězdy. Travolta a De Niro si jdou po krku v lese! No proč ne, ale nějak to nebylo to, co jsem od toho čekal. Občas brutální a občas tupé + dialogy víceméně o ničem. Na můj vkus se zde moc rychle střídalo kdo má navrch. A pokaždé to bylo po hloupé chybě jednoho či druhého! Na to, že to měli být dva válkou přotřelí veteráni, mi to přišlo trochu dost naivní. Konec filmu, ho bohužel deklasoval do šedého průměru! Takže to spadá do škatulky Viděno/sem tam ok/po dvou týdnech zapomenuto :( ()

Freemind

Tragédie balkánských rozměrů. Na papíře to vypadalo slibně - De Niro a Travolta v minimalisticky pojatém thrilleru o souboji dvou válečných veteránů kdesi v americké divočině, k tomu hudba Christophera Younga. Proč ne? To by se toho ale musel ujmout skutečný režisér a ne cvičený kočkodan po víkendovém kurzu "Natoč a sestřihej vlastní filmeček z dovolené". Jediným zábavným prvkem jsou snad jen detaily dojemně ignorující zákony fyziky a biologie lidského těla, sranda ovšem končí u psychologie postav - za takovou fušeřinu se na frontě střílí do zátylku. Připočtěme si k tomu dramatický oblouk na úrovni řadového dílu Teletubbies a máme jeden z nejhorších filmů roku. Roberte, Johne, stálo vám to za to? ()

erased

Málokdy se stává, že v akčním filmu nejvíce vynikají dialogy. Ústřední dvojice ale své slovní přestřelky zvládá na jedničku. Na rozdíl od těch doslovných přestřelek. Akce je zde totiž v kontrastu s krásnou přírodou přepálená do takové míry, že vyloženě ruší od jinak povedeného zbytku. Osobně bych tak bez problémů oželel nekonečné a repetitivní vzájemné nahánění, a spokojil se s hodinovým úvodem do kratší, ale střízlivější a více naplňující závěrečné akce. Ty zajímavé postavy minulostí sžíraných vojáků by to bez problému utáhly. Ale to už by se asi Killing Season blížil stylu Tarantina, a s takovou bych beztak remcal ještě víc. Takto prostě do konce nedotažený průměr s několika vynikajícími scénami. ()

italka63

Plně se ztotožňuji s uživatelem castor, mám stejný názor. A dvě filmové hvězdy,De Niro a Travolta, si nehráli na akční hrdiny, ale byli to vystresovaní lidé, kteří ve válce někoho zabili a museli s tím žít. V dobách míru mohli být úžasní přátelé, ve válce jeden z nich v popravčí četě v Srbsku, druhý na konci hlavně pušky...ten z ustanovené popravčí čety nedokázal zase zabíjet, i když měl před sebou evidentního vraha. A po létech se setkají před srubem, v divoké přírodě....proč? ()

MATADOR

Trailer na Killing Season je asi ta nejbéčkovější vábnička na film, jakou jsem kdy viděl. Přesto jsem se na film chystal, i když jsem věděl, že Travoltovo vábení na MFF KV bylo zbytečné. Film už od začátku moc potenciálu neměl, i když dva herečtí pardi byli alespoň zárukou něčeho, na co se dá koukat. Jinak se jedná o poměrně rychlou a nezáživnou akci, která naštěstí rychle uteče, ale momentů, které bych si pamatoval moc není. Zároveň to není až taková bída, jakou jsem původně čekal! ()

Thomassi

PŘÍBĚH: 2/5, AKCE: 1/5, NAPĚTÍ: 3/5, VIZUÁL: 1/5, HUMOR: 0/5, HUDBA: 2/5. Když se dva chlápkové nahánějí po lese a snaží se navzájem zabít, nic moc z toho nevzejde. A v tomto případě to nezachrání ani Travolta s De Nirem. Film na jedno zhlédnutí. 50%. ()

FilmFan24

Spousta řečí během jednoho duelu dvou mužů v drsné přírodě a ve finále se dozvíte, co už stejně dlouho víte, že válka je zlá. Trochu málo na to, že ve filmu hrají Robert De Niro a John Travolta. ()

JohnMiller

škoda... preveľká škoda lacných CGI záberov na začiatku a zopár hrozných nelogických vsuviek. Celí vojnový úvod by som vynechal jediné čo by som s neho ako tak nechal by boli flashbacky. Perfektne napísaný scenár, perfektný herci (o výkonoch nehovoriac) Nebyť toho nelogického násilia ktoré by nerozchodil človek ani po silnej dávke novokaínu radil by som túto minimalistickú snímku k takým thrillerom ako napríklad Deliverance z roku 1972 ktorý pokladám za jeden s najlepších temných thrillerov aké boli kedy nakrútené ! Chápem nízke hodnotenia ono sa to v podstate tvári ako tupý akčňák (a možno aj je) Avšak treba sa započúvať do tých dialógov... To nie sú tupé "žvásty" ako v predpotopných strieľačkových béčkach. Majú v sebe posolstvo sú vážne, pravdivé.. Kto čakal neviem aký oslepujúci vizuál sa asi nepríjemne prekvapil. Pretože celí film sa odohráva v lese. Nádherné prostredie nedotknutej prírody stálo zato. ()

AlistairMir

V krásném lese, možná i smrt se snese. Zuřící býk a Mr. Pomáda , snaží se sejmout jeden druhého od rána do rána. Vždy když jeden navrch má, nadšeně se rozkecá. Druhý chvilku při mučení trpí, pak prchne a naopak on soupeře drtí. A opět se kecá místo konání a opět tu máme druhého prchání. Po chvilce zas obráceně, celej film je všechno stejně. Který z nich je blbej víc, že místo vraždy soka nedělá nic? A sejmou se tedy před koncem chvilku, bo odejdou po svejch a oba dva vcelku? No mrkněte a uvidíte lidi. Tři pecky ()

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

20.06.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce, držitele dvou nominací na Oscara a Zlatého globu Johna… (více)