Konec přehlídky

Epizody(5)

Seriál Konec přehlídky se odehrává během formativního období britské historie - počínaje posledními lety vlády krále Edwarda do konce první světové války. V jeho středu stojí anglický aristokrat, jeho krásná manželka a mladá sufražetka. Uznávaný scénárista Tom Stoppard a režisérka Susanna Whiteová přinášejí pozoruhodný příběh lásky a zrady s Rebeccou Hallovou a Benedictem Cumberbatchem v hlavních rolích. Pohodlné jistoty edvardovské Anglie podléhají chaosu a zmaru. Anglický aristokrat Christopher Tietjens si bere za ženu Sylvii, krásnou ovšem tvrdou dámu, která čeká dítě, jež může, nebo nemusí být jeho. Christopher je rozhodnutý zůstat ke své ženě loajální navzdory řadě nevěr. Jeho život se však změní, když jednoho dne potká Valentine Wannopovou, neohroženou mladou sufražetku. Od třpytivého avšak povrchního světa londýnské smetánky k zákopy zjizveným bojištím ve Francii, seriál Konec přehlídky vypráví o jednom z určujících období minulého století, období, kdy staré jistoty byly svrženy a svět se naprosto změnil. (HBO Europe)

Heroine

Melodramatické melodrama o velice kontrastních charakterech lidí, kteří zažívají začátek i konec první světové války. Docela zajímavé, ale nic převratného. ()

IdaHutt

Na rozdíl od všech nadšených ohlasů musím konstatovat, že díl od dílu větší a větší pitomost. První díl ještě slušně rozběhnutý, pak už pouze sestup do sice vizuálně působivých, avšak myšlenkově a psychologicky prázdných situací, nemluvě o historické povrchnosti a vynechání klíčových dějinných momentů, s podivuhodnou ignorancí překrytých jakýmsi privátním chaosem. Většina postav jako by se zde ocitla úplně náhodou, náhodou cosi vykonala, náhodou opět zmizela... Figury nejenom s nevěrohodnou psychologickou a sociální motivací, avšak vlastně zcela bez konzistentního charakteru. Hlavní postava toporná, až se mi ho chtělo zfackovat - a s ním hlavně i autory. Přiznám se, že poslední díl už jsem neměla sílu dokoukat. Takže jedna hvězdička za krásnou a bohatou výpravu. ()

jirie

Tom Stoppard opět nezklamal. Zajímavá postava Sylvie (Rebecca Hall). Nezapomenutelná scéna cesty mlhou z 1.dílu! ()

Cerion

Ze začátku mi to celé připadalo dost rozsekané a možná i nelogicky slepené dohromady. Až po pár dílech člověk odhalí jaké že je tedy vlastně hlavní téma a sdělení. Celé je to protkané množstvím myšlenek a podnětů, které vytváří dokonalé prostředí a atmosféru a nakonec vyústí v jednotný smysl. Nečekejte další Downton. Velmi to nutí k zamyšlení trochu jiným, neobvyklým způsobem, což může někomu připadat zdlouhavé, nicméně skvělá atmosféra aristokratické Anglie mne udržela u obrazovky velmi svěžího. Je to skvělá ukázka srážky předválečných konzervativních hodnot a morálky s válečným a poválečným zmatkem a neřádem, který zachvátil Evropu na celé století.Benedict Cumberbatch a Rebecca Hall tu předvádí skvělé herecké výkony. ()

Henry Morgan

Zmoklé štěně Cumberbatch a rozporuplná manželka s ještě rozporuplnější paní na hlídání, ortodoxnní sufražetkou. Ústřední trojice a jako všudypřítomný smrad - pseudonevěra. Co víc chtít pro Kelišovou, ale co normální divák, myslící a předstírající inteligenci či nezájem o bulvár? Nic. V podstatě nešlo ani o ságu, jen o jakýsi životní příběh manželů, kteří byli neustále před rozvodem. Mohlo to mít světlé momenty, bohužel je ale vystříhali na úkor ubohé romantiky. Krom toho seriál nutí k zamyšlení jen díky nekoherentnosti děje a jeho absurdně poskládanému vývoji. Celé to nezachránil ani Benedict, který se na konci trochu pochlapil. Co by to snad zachránilo by byl střih do 90 minut. ()

ppospisil

Moje pětihvězdičkové hodnocení je pravděpodobně přehnané, přiznávám, že jsem se nechal unést moji oblíbenou historií a parádním vykreslením přeměny "Staré" Anglie.Mimo tohle, však nikdo nemůže upřít skvělé herecké výkony ústřední dvojici Rebecca Hall - Benedict Cumberbatch.Velmi emotivní je i australská herečka Clemens, která figurovala i v The Pacific od Spielberga a vypadá to, že se dostává do povědomí v GB. Přehlídka disponuje top atmosférou, která je dokreslena i věrohodnými kostýmy a dalšími dobovými méně významnými událostmi. 90% Zajímavé komentáře: joker.george ()

boo-boo

Nie som fanúšikom filmov/seriálov podobného typu a je to možno aj na škodu, lebo pokiaľ sa točí viac podobných projektov, asi tratím celkom dosť. Perfektná sonda do povrchnej doby očami jediného nepovrchného muža, ktorý s ňou za žiadnu cenu nechce držať krok. Dobovo absolútne presné a presvedčivé (aj napriek škrípajúcim digi úletom na niektorých miestach), patrične ponuré, depresívne, kritické...no a herecky jednoducho dokonalé, každá postava a postavička si urvala herecké eso, ktoré je schopné ju spraviť zapamätateľnou. Chuťovka, ktorú si s veľkou pravdepodobnosťou ešte niekedy doprajem. ()

xylofonka

Místy trpí dýchavičnou zkratkovitostí, ale jinak ucházející zábava na všednodenní večer (po 1. dílu). Opakování matka moudrosti, STÁLE trpí dýchavičnou zkratkovitostí. Není mi jasné, proč tam jsou některé osoby a už vůbec ne, proč je s nimi nakládáno tak chaotickým způsobem. Absolutně netuším, co tím chtěl básník říci ani v případě, že se jedná o hlavní postavy! Tragicky přestříhané a rozsekané do nelogických úseků, které se nedají smysluplně poskládat dohromady a v nastalém chaosu zapadnou i některé vtipné, dramatické či nápadité scény, které by si zasloužily jiný seriál, když už se jim nedostalo prostoru v tomto. P.S.: Koho napadlo do dabingu angažovat Munzarovou, proti které jinak v dabingu nic nenamítám, ten by zasloužil nakopat! ()

nenet

Kombinace hrdina - mrcha - anděl je osvědčená a v tomto případě jednoznačně funkční. A když se vše doplní výbornými kostýmy a atmosférou Anglie z doby před, během a po první světové válce, vznikne příjemně třaskavá směs, která mě poněkud rozechvěla. Pravda, postav je tam dost a zpočátku se divák trochu ztrácí, ale ony se skoro všechny hezky vyprofilují. Doporučuju shlédnout v původním znění a na jeden zátah :). ()

minima

Hodně na pomezí mezi 4 a 5*. Ani nevím, jaký střípek mi tam chybí, možná trochu víc epizodních postav, které nikam nespěly, možná něco jiného, co nedokážu úplně popsat.. Na druhou stranu herecké výkony, hudba, výprava, příběh. Cumberbatch je klasicky výborný, hrozně mi sedla sviňácká Sylvie i Valentine (ta teda nesviňácká) a potěšila mě svým zlomem na konci Edith. Potěšila z hlediska vývoje postavy. Celkově asi 8-9/10. Ani desetistupňová škála mi nestačí... ()

blowup

Výběr záběrů, barev, stylizace, vtip. Postavy s vrstvami charakterů. Po prvním díle se to srovnalo do (pro mne) vybroušeného stylu. Těšila jsem se na BC, grimasy posléze trochu povolily a to bylo dobře. Scény na frontě, s generálem, návštěvou manželky, taková směsice hrůzy s dokonce směšnými situacemi, spleť pomluv a přirozenosti - to není lehké napsat a natočit. Z prvního dílu mi dost utkvěla cesta mlhou a vynořující se obličej Valentine. Krásné. Ale hlavně vtipné. Asi si to pustím znovu. ()

Detektiv-2

Zdařilá a příjemná minisérie. Působí na mě jako taková oddychovka, prostě nic náročného, ale zároveň s dobrým dějem. Herecké obsazení bylo perfektní. Jediné, co mi na celém seriálu vadilo byla ta časová linie. Klidně bych snesl o dva díly navíc, aby se tolik nespěchalo a klidně se mohly nějaké záplatky více rozvést. Mám slabost pro tyto bristké dobovky, ale tady tomu vážně uškodil ten uspěchaný čas mezi jednotlivými díly. Za mě tři a půl, ale protože jsem v závěru spokojený přikloním se ke 4* ()

xpaja

Asi to chce přečíst předlohu, protože v těch pěti hodinách je seriál dost zkratkovitý. I tak se na to dobře kouká, jen mě to výrazně nezasáhlo. Nad chováním Tietjense mi občas zůstával rozum stát. Chápu, že se chtěl chovat morálně, ale je evidentní, že ani v té Edwardovské a Victoriánské éře žádná skutečná morálka a čest neexistovala . Vše bylo jen pozlátko. Taková Potěmkinova vesnice, která skrývala stejně zkažené, pokrytecké a sobecké lidi jako dnes (čest výjimkám). Koneckonců za těch sto let se DNA našeho druhu nijak výrazně nezměnila. Lidé jsou tak stále stejní, jen se změnily kulisy doby. Tietjensovu ženu bych toliko neodsuzoval, částečně vzbuzovala moje sympatie. Považovat ji za záletnici (viz. obsah nahoře), když po jednom milenci s nikým nespala pět let, včetně manžela, dost dobře nejde. Vztah Tietjense a Valentine jsem také úplně nepobral. Ale přičítám to nedostatečnému vykreslení postav, způsobenému krátkou stopáží. Dávám --- == 74 % == --- . ()

SeldomSeen

Tom Stoppard po Anně Karenině potvrzuje adaptátorskou formu a příběh Christophera Tietjense, zahanbujícího svou anglickostí valnou většinu Angličanů, a jeho řekněme méně konzervativně založené manželky na pozadí historických událostí, které zásadním způsobem ovlivnily celou společnost, vypráví stručně, jasně, s vtipem i citem. Dlužno dodat, že má velkou oporu (vedle standardně bezchybné BBC produkce) v hercích, zejména pak v ústředním duu: Benedikt Cumberbatch srdnatě zkoumá snad všechny mimické prostředky, které mu předepsaný "stiff upper lip" ponechává, zatímco Rebecca Hall podobným omezením netrpí a vyloženě si vychutnává svou Sylvii, přirovnatelnou možná ke sklence té nejvybranější sherry - neodolatelně sladké, snad jen s lehkým trpkým nádechem, ale ty následky...! ()

Fuksinka

Romantický filmy mám ráda asi jako žemlovku. Občas se to sežrat dá, ale většinou se s ní dusím. Ježe jsem zvyklá, když mě někdo zaujme, projet část jeho tvorby. Takže Parade’s End přišla na řadu taky. --- Pro milovníky staré dobré Anglie je to ideální série. A tím já jsem. Tietjens je starosvětský gentleman, který úzkostlivě lpí na správném chování a na zásadách. Mezi nechutnou pokryteckou společností „vyšších kruhů“ působí jako relikvie. Jenže když máte za manželku kurvu a potkáte nevinnou a inteligentní sufražetku, i několikametrová zeď ze zásad začíná trochu praskat. Natož, když do ní perou děla první světové. --- Série má úžasnou atmosféru. Vypíchla bych surrealistickou scénu v mlze v prvním díle a záběry ze zákopů v tom posledním. Herci jsou skvělí a výborně vybraní. Obě dámy jsou úžasné, ale to, co dělá Cumberbatch s ksichtem je neuvěřitelné. Nemá nějaký mimický svaly navíc? Asi jsem ještě neviděla takovou chemii mezi nějakou dvojící, tady je to dokonce trojice. Chvilkama mi běhal mráz po zádech. Dialogy vtipné a inteligentní. Jen příběh mohl být malinko dramatičtější a i vášně mohlo trošku přibýt. Ale jo, velmi Britské, velmi symbolické, velmi romantické. Doporučuju. ()

Nellie Lovett

Neuvěřitelná nuda. 5 dílů po 60 minutách nudy. Ne, nezachrání to ani dobré herecké obsazení. Je to takové navoněné nic. Když bych shrnula celý děj, tak je to vlastně jen o tom, kdo si chce s kým vrznout v období kolem 1. světové války (a to nemám v úmyslu být hrubá, ale skutečně to o ničem jiném není). Vše zaobaleno do řečí o morálce a dilematech. ()

KajunkaB

Divnější minisérii jsem snad ještě neviděla, a po každém dílu jsem to měla chuť prostě zahodit, ale ono ne, nějak mě to vždy přitáhlo zpátky, asi abych věděla, jestli se Christopher alespoň jednou usměje(a usmál! Úplně na konci) a jestli Sylvia konečně zahodí to zrcátko. Krásné kostýmy, prostředí Anglie, dobří herci... Velká část příběhu i dialogů se odehrává mezi řádky nebo vůbec a divák pak často tápe kdo, s kým a hlavně proč. I tak jsem se ale bavila.Postava Sylvie je úžasně napsaná a celkově mi to přišlo chvílemi jako nějaká absurdní parodie.Doteď nevím, jestli byla Sylvia prostě jen mrcha, a jestli byl ,,Chrissie" naivní gentleman nebo chladný mrzout. Pokud něco vyzdvihnout, tak skvělou Rebeccu Hall a její postavu, nezapomenutelnou mimiku Cumberbatche a všechny válečné scény. ()

Paladin78

Hodnotím po dvou dílech...tak se ještě uvidí....Ale zatím: Jedním slovem nádhera. Poslední čestný brit před koncem zlatého věku. Obrazově a hístoricky k pokochání. Myšlenky jsem si třídil ještě nějakou tu chvilku po skončení dílu. Tenhle seriál a dost možná i film o Palachovi budou stát za každou kačku kabelovce. ()