Konec přehlídky

Epizody(5)

Seriál Konec přehlídky se odehrává během formativního období britské historie - počínaje posledními lety vlády krále Edwarda do konce první světové války. V jeho středu stojí anglický aristokrat, jeho krásná manželka a mladá sufražetka. Uznávaný scénárista Tom Stoppard a režisérka Susanna Whiteová přinášejí pozoruhodný příběh lásky a zrady s Rebeccou Hallovou a Benedictem Cumberbatchem v hlavních rolích. Pohodlné jistoty edvardovské Anglie podléhají chaosu a zmaru. Anglický aristokrat Christopher Tietjens si bere za ženu Sylvii, krásnou ovšem tvrdou dámu, která čeká dítě, jež může, nebo nemusí být jeho. Christopher je rozhodnutý zůstat ke své ženě loajální navzdory řadě nevěr. Jeho život se však změní, když jednoho dne potká Valentine Wannopovou, neohroženou mladou sufražetku. Od třpytivého avšak povrchního světa londýnské smetánky k zákopy zjizveným bojištím ve Francii, seriál Konec přehlídky vypráví o jednom z určujících období minulého století, období, kdy staré jistoty byly svrženy a svět se naprosto změnil. (HBO Europe)

Dont

Úvodní díly nejsou tak dobré, závěrečné to notně vylepšují, především válečné pasáže mě hodně bavily. Jako celek čtyři hvězdy, může za to hlavně dvojice Rebecca Hall a Benedict Cumberbatch, kteří pokud nemají hlasový projev zlikvidovaný dabingem, hrají výborně a ten vzájemný kontrast je dokonalý. Naštěstí jsem měl možnost vidět seriál kompletní v původním znění. Pochybnosti mám o vhodnosti obsazení Adelaide Clemens, za celou dobu jsem si na ní nedokázal zvyknout, do role mi vůbec nepasovala a trochu mě to rušilo. ()

joker.george

Seriál jsem si oblíbil. Disponuje zajímavými postavami, osudy, starou Anglií a v neposlední řadě válkou, kterou cítíte, přestože dlouhou dobu nedostane hlavní slovo a zůstává v pozadí. Zpočátku mi vadilo rychlé přeskakování děje a jakoby vynechávání některých událostí, postupně jsem si však na to zvykl a dokonce si to oblíbil, protože jsem musel dávat při sledování stále pozor, nicméně to nemusí vyhovovat všem. Tietjens je úžasná osoba, se skvělým charakterem a pro mě se stal jedním z nejlepších televizních charakterů... ()

Pajky3

K této minisérii mě samozřejmě přivedlo jméno Benedicta Cumberbatche. Popravdě řečeno tahle minisérie na mě zapůsobila opravdu zvláštně. Atmosféra celého příběhu je zvláštní a postavy se nechovají tak, jak by se dalo předpokládat. Dokonce se nechovají ani tak jak by chtěly. Samozřejmě nejvýraznější je to u Tietjense a jeho ženy Sylvie. Navíc jsem rozhodně neodhadnul závěr a čekal jsem něco "většího". Herci jsou super, nejen Benedict, který mě přilákal, ale i jeho žena Rebecca Hall a mladá sufražetka Adelaide Clemens. Kromě toho, kostýmy, Anglie a válka - to jsou všechno plusy, které určitě musím zmínit. Škoda jen té zvláštní atmosféry, která mi úplně nesedla. 70 % ()

papaJA21

BBC v posledních letech tvoří to nejlepší na seriálovém nebi. Píšu to už nějaký rok, pokaždé když dám nějákému jejich seriálu 5 hvězdiček a píšu komentář. V tomto případě to bylo o to milejší a překvapivější, že jsem to vůbec nečekal. O seialu jsem vlastně vůbec neslyšel. Základem všeho je výborně napsaný scénář a bravurní herecké výkony. Cumerbatch je skvělý, příšerně přechytralý, puntičkářský, nejistý, sobecký. Úpěnlivě se brání rozpadu splečnosti jakou znal, poklesu morálky a osbní cti. A to jak ve své profesi, na poli dalo by se říct politického a vojenského poradce, tak v osobním životě, v náhledu na své dvě osudové ženy. Rebecca Hall mě překvapila ze všech herců snad nejvíce, je prostě skvělá, je tak skvělá, že pokaždé když ji vidím mám chuť ji dát par facek. A nakonec Adelaide Clemens, kterou jsem do té doby neznal. Její upřímně naivní a zapálená pacifistka je dojemná a navíc velmi krásná. Přestože je mini série převážně drama, o to víc musím ocenit tak přesně načasovaný a skvostě vytříbený humor. A pokud si teď vzpomenu na Panství Downton, musel bych mu v přímém porovnání s Přehlídkou ubrat tak tři hvězdičky. Tohle je prostě nádhera. ()

filmmovier

Divný děj, slabší než obvyklý anglický standart, dost se tam kecá, ale sledovat se to dá, ačkoliv to není úplně můj šálek čaje a sledovat to pozorně dá celkem zabrat. Ale to nevadí, herecky je to naprosto perfektní, Cumberbatch zklamal pouze podivným bloňdatým tupé, jinak ale hraje tradičně o sto šest a s Rebeccou Hall jim to perfektně sedne. Výprava je ale opět naprosto dokonalá. Stejně jako kostýmy, masky, atmosféra a herecké výkony všech ostatních, po téhle stránce to prostě nemá chybu. A i když mi to po dějové stránce možná úplně nesedlo, pořád je to vysoký nadstandart nad vším, co existuje mimo Anglii. Zasazení do 1. světové války je ale fajn, a rozhodně to celému příběhu dodává lepší nádech. Víckrát se na to pravděpodobně asi nepodívám (to říkám na rovinu), ale jsem velice rád, že jsem se k tomu dostal a že jsem minisérii Konec přehlídky viděl. Jo, a nemám problém s tím, doporučit to dál, takže tímto tak činím. 80%. ()

Gar-mogoth

Skvělá minisérie, která sice začíná trochu nudnějším prvním dílem a chvíli trvá než se zorientujete (za to asi může fakt, že se jedná o pětihodinovou adaptaci čtyř knih), ale poté začíná paráda (hehe), ať už romantická nebo i ve válečných scénách, které byly dost zdařilé. Vše samozřejmě táhnou Benedict jako poslední anglický gentleman a Adelaide, ve vedlejších rolích potěší hlavně Rufus Sewel. Hodnocení jednotlivých epizod: 3,75*, 5*, 4,5*, 5*, 5*. ()

marvan

Tohle nemohlo dopadnout špatně, když za scénářem stojí dramatik Tom Stoppard. Jediné co rušilo, byl ošklivý blond přeliv Benedicta Cumberbatche. Je to tak gay! ()

Eleanor05

Benedict Cumberbatch a Rebecca Hallová jako nesourodá, nefungující manželská dvojice v bodě, kde viktoriánská éra v Anglii narazila na nové myšlenky a nadcházející První světovou válku. Do života upjatého, konzervativního, starosvětského Christophera a znuděné, arogantní, nevěrné Sylvie vstoupí mladičká sufražetka (Adelaide Clemens), která by mohla celé jejich manželství zničit, pokud to ovšem dřív neudělají společenské pomluvy... Klasický milostný trojúhelník vévodí vcelku nudně rozvleklému ději, ale díky výpravě, historické atmosféře a dobrým hereckým výkonům to na lepší průměr má. ()

Nyck

Benedict a zejména Rebecca táhnou přehlídku, ale... nedotáhnou. Nesympatické postavy, nic neříkající děj, který vyšumí do prázdna a nezanechá žádný dojem. Jako by prostředí anglické šlechty předurčilo Přehlídku k neúspěchu vinou své arogance a povýšenectví... ()

TroiMae

Opět nejednou nesdílím všeobecné nadšení (až na IdaHutt – s tímto komentářem se ztotožňuji). Poslední jsem viděl zatím 4. díl a to už mi to přišlo jako Monty Python… jen jsem čekal, kdy se v „zákopech“ objeví vražedný vtip. I od anotace k sérii jsem čekal něco jiného. Zhýrala žena? Jsem nebyl asi dost pozorný, tak jsem měl pocit, že kromě nastávajícího měla jen jednoho milence. Toho ještě v prvním díle opustila a od té doby pět let neměla nic, včetně vlastního manžela. Ten jí zahrnuje jen jediným citem a tím je loajalita, ze které ona může vyletět z kůže a provokacemi se ho snaží alespoň změnit výraz ve tváři. Těším se, až přehlídka zkončí… Jestli i poslední díl bude v duchu předchozího... tak to už ani neudrží 3*. >< Dívám se na poslední díl (doufám) a z tohoto mraku už nebude pršet. Doufám, že vyvrcholením série bude, že konečně přeloží ten zatracený sonet. :/ Mladistvá sufražetka vyrostla ze své nerozvážnosti, stala se z ní učitelka, a dorostly jí vlasy. Jééééžíííši… on zase vytáhl z kapsy ten sonet… muka první světové války zažívám na vlastní kůži… ()

kenkaku

Hele, nebylo to blbý... nebylo to ani tak extrémně nudný... prostě a jednoduše, to nebylo pro mě. Seriál kde se se děj plácá/neplácá stále okolo toho samého + neschopnost pochopit (ano... sem primitiv a barbar) proč kdo co dělá (nebo nedělá). Díky tomu to opravdu 2x nesnesu a dvě hvězdy jsou za mě akorát. ()

ti88na

Hneď na úvod musím poznamenať, že moje hodnotenie je značne ovplyvnené sympatiami k predstaviteľovi hlavného hrdinu. Myslím že si však túto miernu neobjektívnosť môžem dovoliť, keďže ide o príbeh predovšetkým Christophera Tietjensa, ktorého bravúrne stvárnil Benedict Cumberbatch. Keby to však hral akýkoľvek iný herec, moje hodnotenie by išlo nemilosrdne nadol. Staré Anglicko mám rada, kostýmy boli bezchybné aj celková atmosféra, mimoriadne mi však vadil scenár. Niektoré dialógy mi až liezli na nervy, boli neprirodzené hádam aj na Angličanov. V deji som sa pár krát stratila, a príčiny konania niektorých postáv mi sem-tam uchádzali. Vyzdvihnúť však musím celý úsek odohrávajúci sa vo vojenskej posádke a neskôr v zákopoch, to bolo úžasné a zachránilo to celkový dojem. ()

jasiska

Mohlo by sa zdať, že Parade's end je hold tradičným starosvetským hodnotám ako "Duty and service to above and below. Frugality... Keeping your word, honouring the past. Looking after your people and beggaring yourself if need be before letting duty go hang." Dôkladnejšie zamyslenie však dokáže pravý opak. Tie hodnoty, ktorých zánik lamentujú sentimentálne vyššie triedy po 1. svetovej vojne, totiž nikdy ani neexistovali (aspoň nie u väčšiny), všetko to bola len pretvárka, pokrytectvo, sebectvo a klebety. Parade's end je silný príbeh, skvele spracovaný a zahraný s krásnymi interiérmi exteriérmi aj kostýmami. Tak ma nahnevala tá nespravodlivosť! C: He picked up things said against me. I don't know why. M: Because you treat these south country swine with the contempt they deserve. ()

Filomena.I.

Žumpoidní seriál z počátků století dvacátého počat naprosto neuvěřitelnou scénou ve vlaku. Ženština z vrstev vyšších chováním svým šantánovou děvu připomíná. Sufražetka přes emancipovanost svoji chycena je do osidel vášně a přijme místo děvky po boku prvo-třídního aristokrata s koním obličejem, kterýž odmítá rozvod s nevěrnou manželkou. Je to gentleman. Další kousky splaškové, o nichž rozepisovati se není zdrávo. Cos to provedla Zuzano Bílá s obdobím mým oblíbeným?! Srdce úpí a nutno pozdraviti jej kůrou léčivou v Panství Downton. ()

Greg25

Na jedné straně skvělé herecké výkony (Cumberbatch je neuvěřitelný, potěší i Rupert Everett, z hereček bych spíš než Rebeccu Hall, která je ale taky dobrá, vyzdvihla Adelaide Clemens) a atmosféra tehdejší Anglie. Na té druhé ale zkratkovitost. Divák dost často tápe, protože motivace jednotlivých postav nejsou nikdy dostatečně objasněny. Je evidentní, že původní tetralogie musela být narvána do pěti dílů každý o padesáti minutách, a proto je toho oproti knize patrně dost vynecháno. Jenže to vynechané právě spojuje a vytváří tak kompaktní uvěřitelný celek včetně motivací postav. Jednotlivé scény v Konci přehlídky jsou vybírány s takovou pečlivostí a dovedeny do detailů, jenže to nestačí, nemůžu se celou dobu zbavit dojmu, že mi jsou předkládány tak nějak násilně – touhle scénou vyvoláme v divákovi sympatie k tomuhle, tou zase k tomuhle. Celý názor na postavy a jejich jednání tak nevyplývá z celku, motivace postav dost často nelze pochopit (patrné je to hodně u Ruperta Everetta a Alana Howarda, coby bratra a otce Christophera). A tak nezbývá než věřit zahrané emoce hercům, ale je to docela nepřehledný labyrint, který vytváří dojem, že předloha je o hodně lepší než tato adaptace. 65% ()

barteca

Britská dokonalost po všech stránkách. Maximálně zdařilá adaptace knižní ságy s opulentní dobovou výpravou. B.Cumberbatch v mistrovské formě. ()

Mlle

Brilantní série, výjimečné herecké výkony. Mé seznámení s Benedictem Cumberbatchem, jehož hereckému umění jsem zcela propadla. Vynikající výkon Adelaide Clemens, které je prostor k vyjádření doposud dopřáván spíše v béčkovějších titulech. Dílo dává vyniknout střetu dvou morálně odlišných epoch, které potkává přímo na jejich rozhraní. Nevím o filmovém zpracování, které by tento dějinný přerod vylíčilo věrohodněji, nebo ho vůbec pojalo za hlavní téma. Záměr tvůrců se setkává se stoprocentní odezvou - film je výzvou k uvědomění si proměny kulturního prizmatu, z něhož plyne i naše chování a naše názory. Ty považujeme za samozřejmé a někteří z nás bez vědomí kontinuity a vývoje jejich kulturního kontextu skrze ně bez skrupulí rázně hodnotí svět. Tím se vyjma řady omylů dopouští velkého hříchu sami na sobě. Film si všímá nutnosti osobního vkladu a schopnosti zaujmout vlastní postoj k událostem i lidem, a ukazuje výhodu takového přístupu - namátkou skvělá scéna v zákopech, kdy "donucen" okolnostmi Christopher Tietjens (Benedict Cumberbatch) automaticky přejímá velení. Film je také o schopnosti společenské adaptace jedince, samozřejmě (a ne zrovna málo) o lásce a tak nějak zhruba o tom, v co dokáže vnější okolnosti transformovat láska upřímná a jak to dopadá, když jde jen o rozmar. A blond vlasy Benedicta C. jsou fakt good :) ()

Bozvav

Skvělé herecké výkony, atraktivní vizuál, hodící se hudba, zajímavá kamera a šílená nuda k tomu. I uspávání hadů by bylo záživnější. ()