Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

Mark1983

I když je to jen drama,je to celkem koukatelný snímek od začátku do konce,což mě zaujalo o dost více,než 12 let v řetězech. ()

XTrader

Velmi pěkně zpracovaný film s přímočarou, plochou linií, která rozhodně neurazí a příjemně rozvine celý děj do více než dvou hodin. Film ani na chvilku neztrácí tempo, které je velmi pozvolné. Hudba zpracovaná velmi kvalitně a citlivě k danému tématu, herecký výkon Whitakera vynikající. Spokojenost. ()

Mates Hradecky

Jak vidno jest, v Americe je in téma černý rasismus. Již několikátý snímek v pořadí na toto téma. Nebýt ovšem k nepoznání na kost vyhublého Whitakera, byl by to filmshit. Ač nedojat americkými dějinami, dávám timto 3* za her.výkon. ()

doogiemus

Mohol to byť fajn film s peknou myšlienkou. Bolo to však zbytočne dlhé a malo sa to skončiť v inom monente. Začalo to rasizmom, a žiaľ tak to aj skončilo. Cieľom už nebola rovnosť, ale to, aby tam hore boli "naši" ľudia. Ale nuž takí sme my, ľudia. Hľadáme spasiteľa na zlom mieste, vyberáme si ho na základe zlých merítok a máme o ňom pomýlené predstavy, nevraviac o našich očakávaniach. Škoda nevyužitého potenciálu filmu. ()

montel

Píše se rok 1926, stát Georgia. Cecil Gaines (Forest Whitaker) je malý černošský chlapec, který pracuje se svou rodinou jako otrok na plantáži. Jednoho dne je svědkem znásilnění své matky a zabití otce svým bílým pánem. Od toho dne jej jeho paní vezme z pole pracovat do domu, kde jej učí jak správně obsluhovat. Když Cecil vyroste, rozhodne se od svých pánů odejít. Jenže za plántažema nemůže najít žádnou práci, má hlad a nemá kde spát. Vyhladovělý se vloupá do restaurace, kde jej načapá jiný černošský číšník. Díky tomu získá Cecil práci a zdokonaluje se jako pingl. V roce 1957 dostane Cecil nabídku pracovat jako komorník ve Washingtonu v hotelu Excelsior a začne si žít dobře. V hotelu se také seznámí se svou ženou Glorií (Oprah Winfrey), se kterou mají dva syny. Jednoho večera Cecilovi zazvoní telefon a rázem pracuje jako komorník prezidenta spojených států v Bílém domě. Zatímco tráví veškerý svůj čas v práci, najde si jeho žena milence, utápí svůj život v alkoholu a jeho starší syn Louis (David Oyelowo) bojuje na jihu za práva černochů...Velmi poučný film co se týče dějin USA za posledních skoro sto let. Forest Whitaker zvládl svou roli velmi dobře a skvěle mu zde sekunduje Oprah Winfrey. Ani nevím co bych filmu vytknul, ani by mi kupodivu nevadila delší stopáž. Snad možná to mi nakonec vadilo, že nebyl film ještě delší a neukázal jednotlivé prezidenty v těch důležitých životních momentech a rozhodnutích. Ale koneckonců, film není o prezidentech ale o jejich služebnictvu. Já bych se ale nezlobil, kdyby z toho tvůrci vymáčkli více, třeba dvacetidílný seriál. Pak bych dal možná plnou palbu. 60% ()

hyde1987

Látka, která je dosti zajímavá ke zpracování, jenže trpí...že je příliš americky zpracovaná. Všechno je super, všechno idylicky směřuje k prvnímu černému prezidentovi, všechno ostatní jsou jen přechodné omyly, které všichni nakonec napraví. Je to hezky natočená, plochá pohádka se standardně dobrým Whitakerem. Hlubší sondu nebo ukázku problému mezirasového soužití v dějinách USA bych tam nehledal. Jak už výše někdo napsal, na základní škole by se to v rámci výuky promítat mělo. Tož tak. ()

JaryKury

Odkoukat hezký lidský příběh s malými přikrasy pro mě bylo milé. Jen málo už se točí podobné filmy. Hvězdy se střídají na běžícím páse a člověk má chvílemi pocit, že tak nějak znovu kouká na "12 let v řetězech" v elegantnějším pojetí. Přesto režisér tento snímek tak nějak ukočíroval i když trochu odlehčenější tón filmu by také slušel. 72% ()

AdamDudas

Audio: nehodnotím Video: 70% Scenár: 90% Nerozumiem prečo všetci hovoria o 12 rokov otrokom ako o veľdiele a o tomto filme sú ticho. Na rozdiel od 12tich rokov som tento film vydržal pozerať do konca. Nebol nudný, na rozdiel od 12tich rokov a s postavami som sympatizoval (až na staršieho syna), na rozdiel od 12tich rokov. A k tomu to pekné osvetlenie scén - najmä scéna na súde mala veľmi silný svetelný efekt. SPOILER: Dokonca mi na konci bolo ľúto, že Cecil ostal sám. Celkové hodnotenie 12 nespútaných komorníkov: 85% ()

SantaCruz

Osobité, vypovídající jednání všech článků řetězu (rejža, scénář, hl. i vedlejší herci) je způsobeno zakořeněnými geny, DNA, databází, nebo-li VINkem každého afroameričana. A proto bohužel vývoj "trval" tak dlouho a díky této slepé oddanosti je přednější služební odhodlání před protestující rodinnou za rovnoprávnost, kterou snad srovnal na stejnou kolej až Obama, Škoda, mohlo to být dřív - cca 50let J.F.K. Děkuji ()

Kivis

Komorníka jsem nestihl v kině a nakonec se k němu dostal až po několika dalších letech. A teď už mě to nemrzí. Je to takový ten film do televize na víkendový večer. Film se zajímavým příběhem a výborně obsazenou hlavní rolí. Film, jakých tu máme stovky, ale stejně se s chutí na každý další podíváme. Jednou. Protože při druhém zhlédnutí bychom při znalosti příběhu podstatně víc vnímali už tak prosvítající předvídatelnost děje a příběhová i filmařská klišé. Zajímalo by mě, nakolik byl skutečný příběh upraven (hned mrknu do zajímavostí), jestli jen lehce, tak žil Cecil Gaines skutečně tak trochu život filmového klišé. Hodnocení lehce nad 70 % je odpovídající. Za mě slabé čtyři hvězdy. Při druhém zhlédnutí bych šel dost pravděpodobně níž. ()

Hektor.Troy

co sa tyka kvality filmu,vobec to nie je zle spracovane,zahrane a zrezirovane.a teraz si vsetci bezte zistit pravdivy zivot chlapika,podla ktoreho to bolo natocene a ak ste beloch tak vas jebne od spravodlivej zlosti...nieco take by si dovolil spravit beloch a vo filmovom priemysle by si uz ani neprdol ()

obyč.divák

Jednoduchý celkem předvídatelný scénář,který by se hodil na HBO někdy v neděli odpoledne.JENŽE řemeslně tak výborně natočenej film sem dlouho neviděl,byla radost opět se přesvědčit že F.Whitaker je výborný herec.K tomu tady zdatně sekundují zajímavá jména Alanem Rickmanem počínaje a Liev Schreberem konče.Skutečně radost podívat se. ()

hajner

Výborné a zaslúžené oscarové ambície. V poslednom obdobý sú v Hollywoode v trende černožské politické filmy. Ale rozhodne je to lepšie ako Lincoln a záživnejšie. A istým spôsobom doplňujúce dejiny čo sa dialo po Lincolnovej smrti. Super ()

JerryPilsen

Dechberoucí životopis,který nenudí ani na chviličku.Z kontinuálního děje sem tam vyletí historická událost,většinou umě zakomponovaná do příběhu.Forest je jako vždycky skvělý,hlavně díky němu nebylo možné odtrhnout zrak.Navíc přehlídka prezidentů v podání předních herců završuje toto hodnotné dílo. ()

Cymbeline

Nemám ráda politiku a politiky,kdyby v tomto filmu nehrál Alan Rickman,neměla bych zájem ho vidět. Alan v roli prezidenta byl skvělý a film byl hodně dobrý, Ukázal, že prezidenti a jejich zaměstnanci jsou také jenom lidi,kteří prožívají svá soukromá dramata. Skvěle zahraný film, dobrý scénář, skvělá režie a vše.....Nemám ráda filmy o politicích a prezidentech, ale tento film se mi moc líbil. Doporučuji. ()

MartinosIav

Bylo to dobre, velice dobre, ale neco tomu chybelo... Nedokazu presne definovat co, mozna hlubsi zapletka, ale jinak velmi poucne a zajimave. ()

Upswing

Eugene Allen sa musí v hrobe obracať, akú patetickú (vlastne rasistickú) sračku z jeho života urobil Daniels. Snáď len Forest to u mňa ako tak zachraňuje nad odpadom. A ani Jane ako Nancy nebola zlá ... aj keď si viem predstaviť ako "trpela" ... :-) ()

Hanecek

Forest Whitaker zde střihne mnoho hereckých poloh a všechny důvěryhodné. Tento film se mi líbí asi stejně jako Vykoupení z věznice Shawshank. A přitom tam nelétají auta do kamery, nasteroidovaný hrdina nepronáší ty "vtipné" hlášky a nemlátěj se ženský. ()