X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

IZFNP

Kasting, kasting, kasting. Prečo sú X-meni tak silnou látkou? Pre ten skvelý kasting. Človek zabudne, že dej je tak trochu mišmaš, keď sleduje démonicky podmanivého Fassbendera, prirodzenú Lawrence, presvedčivého McAvoya, drsňáckeho Jackmana, vždy charizmatického Dinklagea či starú dobrú a hlavne kvalitnú dvojicu Stewart/McKellen. Čím by výčet zďaleka nekončil, ale na čo. Každý je obsadený dokonale. Plus strhujúca réžia, nápadité scény (absolútny vrchol je tá s Quicksilverom či Fassbender ovládajúci štadión), našlapané triky a milé retro. Našla by som výtky, ale nechcem. Pretože i u filmov, ktoré ma bavia, mám občas tik pozrieť na hodinky, kedy už skončia. Lenže u DoFP som si na čas zmyslela až ku koncu filmu, okamžite cítiac paniku, že už bude koniec. Z veľkej časti i vďaka sentimentu pri sledovaní starej a novej zostavy v jednom filme u mňa ide o absolútny vrchol x-menovskej ságy. ()

Mr.Keli

Rád se na to podívám znovu, ale z prvotního shlédnutí mám menší rozpaky. Nejde o herce, vše na této úrovni funguje tak jak má, ale co po stránce logiky? Na jaký díl, že to mělo navazovat? /(viděl jsem všechny Xmeny ale dějová linearita mě nějak míjí) - oproti first class slabší, ale fanoušky potěší. Poctivých 50%. ()

fatalista

Zdá sa mi, že celý tento guľáš zo Singerových filmov a Vaughnovej First Class akosi nefunguje. A pritom mal tak veľký potenciál. Stačilo pridať trošku viac chilli v podobe Wolverinových akčných scén, šetriť so psychologickými zemiakmi a šťavnatého mäska z budúcnosti bolo príliš málo. Najviac mi chutila odľahčená Quicksilverova porcia, ktorá ukázala aký ten film mal byť celý. Estetickej stránke nemám čo vytknúť azda len soundtrack, ktorý ničím nevyniká. V celku sa to dalo zjesť, ale po odchode zo sály som mal v ústach trpkú chuť. Paradoxom je, že to, čo sa mi páčilo na X1 a X2 je to, čo sa mi nepáči na DOFP. Trebalo sa trošku viac zamerať na akciu a menej na psychologické drísty. Celý film má iba jednu zapamätania-hodnú scénu. Aj keď s výhradami, dávam 5*. Musím ale podotknúť, že X2 sa mi páčilo trochu viac. ()

14krejca14

Po ne moc povedených Wolverinových sólovkách a hodně špatném Posledním vzdoru přišla parádní Vaughnova První třída a teď stejně skvělá Singerova Budoucí minulost. Úvod filmu je výborný, střední pasáž už tolik ne a poslední třetina velkolepá. Humor nechybí, ba naopak (postava Quicksilvera a scény v pentagonu skvěle pobavily). V půli filmu jsem se lekl, že scénář pujde do kytek. Naštěstí to scénáristi velmi chytře vyřešili a já se jak malý kluk těším na pokračování. X-menovské universum si mě získává čím dál tím víc. SPOILER: Americký super Happy end spíše sklamal, na druhou stranu návrat starých hrdinů spíše potěší a jak říkám, hurá na Apocalypse! Tedy pouze pod taktovkou Singera. ()

cernakus

Nastavovaná kaše. Singer není Vaughn a tohle nemá tu svěžest První třídy. Už mně ty iracionální superheroické sračky pumpované steroidem "big budget" začínají nudit. Už aby to dotáhly do toho crossover finále a zmizely do knih historie moderního filmu. ()

Lastsurvivor

Bohužel, trochu slabší než First class. Chybělo mi tam dokreslení postapokalyptického světa a na to že se jedná o v podstatě dost temné téma, tak nějak nemůžu přenést přes srdce ten téměř dokonalý happy end. Ještě aby tam Magneto učil botaniku a bylo by to perfektní. Co se filmu rozhodně ale povedlo jsou efekty, lepší jsem dlouho neviděl a jakkoliv měl Quicksilver malou roli, jeho představitel z ní vytěžil opravdu hodě, jeho postava je v tomto filmu velké plus, kéž by se takhle vyvedl v Avengers 2. Wolverine opět perfektní, mladí i staří Magneto a Profesor X taky vynikající, možná mi tam trochu chyběla ta přeměna Magneta v kompletního teroristu, přijde mi, že jeho psychika se bez většího vysvětlení od First class dost liší. ()

Lighter

"Noví" X-meni jsou jakýmsi slepencem, kde je děj pospojován důvěrně známými scénami (Matrix, Watchmen, ad.) a nestane se v něm prakticky vůbec nic překvapivého. Tolik vychvalovaný Fassbender a jeho postava je snad nejšablonovitější ze všech, jeho jednání je bez jakýchkoli překvapení a tedy nezajímavé. Chování Mystique taky napovídá, že má místo mozku koleno, McAwoyův Xavier rozhodně špatný není, ale další postavy jsou spíše jen do počtu, aby si fanoušci přišli na své. Film rozhodně není špatný, ale postrádá jakýkoliv náznak originality, a kvalitu tak zvedá audiovizuální stránka a několik zajímavějších scén, přestože tomu hodnocení napovídá, tak se dle mého názoru určitě nejedná o nejzdařilejší díl série, tzn. slabší 4 *. ()

Facerr

Pecka! X-meni si jako vždycky držel laťku hodně vysoko.Neopomínají přehlídku "special" mutantích schopností a cestování v čase sem moc dobře zapadlo, i když po možných časových paradoxech moc pátrat nesmíte. Nepřítel je víc, než na úrovni a přehlídka jeho schopností docela oslní. Přesto to nemělo na superrychlýho mutanta a Magneta se zdrcujícíma scénama.. ()

CrazymanM

Byl jsem na film hodně zvědavý a musím konstatovat,že to bylo výborné!Nutno ovšem přiznat,že už si ledasco nepamatuji z předchozích filmů,takže mi možná všechno úplně nedošlo,ale dívat se znovu na všechny předchozí filmy,na to opravdu nemám čas. ()

TinoArts

Možno sa jedná aj o najlepší diel série. Plnohodnotný blockbuster, ktorý ale prekvapí aj obsahom - a toto sa stáva málokedy. Zimomriavková bullet time scéna sa môže pokojne porovnávať s neskutočnými zábermi z Inception, alebo legendárnymi scénami z Matrixu. Dosť ma to navnadilo na pokračovanie, čo u mňa nie je zvykom, lebo takéto filmy považujem iba za jednorázovú zábavu, takže Days of Future Past je veľké prekvapenie. 80% ()

chewbac.Ca

byl jsem poněkud zklamán.. Oproti první třídě jsem nějak nemohl filmu přijít na chuť asi mě nejvíce zarazili ti Sentinelové to bylo opravdu trapné a potom putování zpět do minulosti aby se tomu zabránilo ve stylu terminátor nebyl taky povedený krok scénáristy hold každému se nezavděčíte. ()

Cannonball

Singer sa vratil velkolepo a hlavne velmi pozeratelne. Cakal som vyssi standard ale prevapilo ma, ze to ulahodilo nie len obrazovo ale hlavne pribehovo. ()

mondavi

Paráda, série X-men je stále lepší a lepší. Jsem naprosto nadšený z použitých nápadů a skvěle vyvážené atmosféry. Herecké obsazení také exceluje, takže během 132 min., jsem se nenudil ani minutu. A to jsem myslel, že jsem na tyhlety blbinky už starý a že " Budoucí minulost " zkouknu jen z povinnosti. ()

davistercz

Are you fucking kidding me?! Bryan Singer dokázal,že stále umí natáčet kvalitní filmy. A tentokrát se mu to povedlo. Už od začátku filmu až do konce jsem měl vykulené oči a absolutně jsem nechápal, co se to vlastně děje. Jsem velmi rád, že pokračování x menu má tak vysokou kvalitu. Všichni víme, jak je to s kvalitou ostatních filmů jdou-li s pokračováním dál a dál. Jsem ohromen a po shlédnutí filmu jsem ještě v šoku. Nádhera.. Konec? Erickův proslov byl prostě úžasný a konec ještě jednou vynikajicí!!. Naprosto dobře odvedená práce. WTF! ()

Daggeron

"To, že sa niekto potkne alebo stratí smer, ešte neznamená, že je stratený navždy." Keď sa nejaký režisér rozhodne založiť svoj film na princípe cestovania v čase, musí počítať s paradoxmi, ktoré z neho vyplývajú. Najmä však riskuje potenciálnu nespokojnosť diváka, ktorý si - i napriek sci-fi žánru - často zakladá na akceptovateľnej logike, neskĺzavajúcej do dejovej slepej uličky. A tu je možno práve ten problém. X-Men: Days of Future Past sú asi najlepšie obsadeným filmom za posledné roky, možno i desaťročia. Jackman, Fassbender, McAvoy, McKellen, Lawrence, Stewart, Halle Berry, Ellen Page, Omar Sy - čo meno, to pojem. Snaha prepojiť univerzá minulosti a prítomnosti a dať dokopy staršie i mladšie verzie hrdinov, na ktorých mnohí fanúšikovia série vyrastali, sa javí ako celkom pochopiteľná, praktická a najmä atraktívna. Mixuje skúsenosť, moralizátorstvo, inteligenciu, myšlienkovú a ideovú hĺbku, symbolizovanú starými postavami, s obrovskou charizmou, energiou, fyzickou krásou a zároveň silou u mladšieho castingu. Po formálnej stránke dominuje parádnou akciou, ktorá nastoľuje ohromné tempo už v úvode a výborne využíva unikátne schopnosti jednotlivých hrdinov a dokáže ich kombinovať do zaujímavého superhrdinského celku. A hoci koncept scenáristicky stavia prevažne na rovnakej tematike, akú sme už mohli vidieť, a teda na otázkach prijatia či neprijatia mutantov ľudským pokolením, stále vie najmä po vizuálnej a akčnej stránke priniesť niečo nové. Toto všetko je v absolútnom poriadku. Problém najnovších X-Men však spočíva v onom princípe cestovania z prítomnosti do minulosti, pretože prináša viacero logických otázok a z pohľadu celkového výsledku dovtedajšiu kontinuálnosť, budovanú postupne Singerom, neskôr Rattnerom a končiac Vaughnom, úplne prevracia naruby a v kontexte celého univerza nedáva zmysel. Vrcholom doterajšej pentalógie zostáva Prvá trieda, ktorá, aj keď sa odohráva lineárne v jednotnom časopriestore, je parádnou akčnou jazdou, navyše berúca do úvahy aj to, čo sa má v budúcnosti postavám stať. Days of Future Past nie sú zlým filmom. Po akčnej stránke sú možno ešte vyššie ako predchádzajúce dielo, sú najlepšie obsadené, nabušené, solídne dynamické, s perfektným introm a v závere prelínaním dvoch časových pásem, ale vzhľadom na úplne podrytie celého univerza mu maximum nemôžem dať. Zaujímavo myslené, dobre spracované, ale asi nedotiahnuté. PS Quicksilver mal dostať jednoznačne viac priestoru. Jeho scéna v Pentagone je highlightom celého filmu. PPS Wolverine ako učiteľ je vcelku zábavná predstava. "Bolesť nás robí silnejšími. Keď ju dokážeme pocítiť a pochopiť, spraví nás mocnejšími, než sme si kedy predstavovali. Je to najväčší dar, ktorý máme. Zniesť bolesť bez toho, aby sme sa zlomili. A tento dar pochádza z najväčšej ľudskej schopnosti. Nádeje." ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem