Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

borec999

Old school kriminálka od režiséra Exorcistu Williama Friedkina o dvojici detektívov (Gene Hackman a Roy Scheider ) pátrajúcej po veľkej zásielke heroínu. Gene Hackman bol ako poliš tvrďas absolútne presvedčivý a autentický a aj zvyšok hereckého osadenstva hrá veľmi dobre. Tempo je na dnešnú dobu už trochu pomalšie, ale i v tomto je čaro týchto starších, poctivých krimi trilerov, že pomaly a krok po kroku budujú napätie a postupne odhaľujú viac a viac. Z Francúzskej spojky si jednoznačne zapamätám okrem Hackmanovho drsňáka (zaslúžený Oscar) aj výbornú naháňačku (nadzemka a auto), sledovačku (Hackman vs ústredný záporák Charnier) a záver, ktorý nechcem spoilovať, ale môžem povedať že sa mi veľmi páčil a zároveň aj mierne prekvapil. Obstojný krimi triler, aký sa už dnes netočí... Slabšie 4* a 70% ()

KoRner

Slabšie než som čakal. Je to síce klasicky 70-tkovo drsné, kamera je na dnešné pomery moderne trasľavá, avšak som nečakal, že mi tam tak veľmi bude chýbať hudba. Nemá to skoro žiaden soundtrack! Dej sa posúva veľmi pomaly, ale má to dobrú nahaňačku, kde som naozaj tŕpol, pretože v takom filme neviete, či ich nenapadlo zraziť ženu s kočíkom, lebo je to proste realita. ()

Han22

Poslední film roku 1971 jako tradičně vyhrazen pro oskarovku. Francouzskou spojku jsem viděl už několikrát, poprvé ještě jako malý dítě. Když to vemu trošku zeširoka, tak předchozí dekády patřily westernům, muzikálům, válečným či historickým filmům. Sedmdesátky kromě nastupujících sci-fi a hororů a nezávislých dramat přinesly obrovský boom kriminálek, výsledkem čehož byly hned 4 oskary za nejlepší film po sobě. Francouzská spojka je bezesporu výjimečný film - pouliční, špinavá a drsná kriminálka o dvojici detektivů, kteří se dostávají na stopu velkého drogového kšeftu. Není tu žádná stylizace, geniální dedukce, superpoldové či promakané plány. Jen mravenční rutinný detektivní práce - šťáry v pajzlech, výslechy feťáků, dlouhé noci odposlechů a sledovaček. Místy se vkrádá nuda, ale tu bohatě vynahrazuje honička se střelcem v metru či pro mě nezapomenutelný rozbor auta. Antiklimatický konec mě kdysi dost naštval, ale tak to prostě chodí... někdo uteče, na někoho není dost důkazů. Není to 100%, ale přece jen se to tou realističností kouká na ostatní kriminálky z té doby dost z výšky a s váháním zvedám na 5* a krimi/thriler roku 1971. Jen teda ty Oskary jsou dost úlet - v roce 1971 si to zasloužil Šumař na střeše a našly by se i další lepší filmy. A už vůbec nechápu Oskara pro Hackmana, který hraje prostě obyčejného drsného poldu, Topol nebo i Scott za Nemocnici si ho zasloužili víc. ()

cold

Na svojí dobu určitě skvělá podívaná, ale já to viděl asi jaksi později a nic moc mi to neřeklo. Některé části jsou povedené (honička z nadzemkou, metro a bar), ale jako celek jen průměr. ()

Revolver

Svižná ,skvěle natočená a velice napínavá kriminálka ze staré školy. I přes poměrně nízký rozpočet se podařilo natočit brilantní a na svou dobu nevídané automobilové scény. Gene Hackman je ve své životní roli ''Pepka'' Doyla skutečně dechberoucí a Roy Schneider zdatně sekunduje. Nestárnoucí klasika. ()

wosho

Jedno z nejlepších kriminálních dramat co kdy vzniklo. Friedkin se s ničím a nikým nepáře a to hlavně s divákem. Na svou dobu to muselo být pro diváky šok, realistická akce, brutalita, policejní korupce, drogy na ulicích a drsný Gene Hackman. Klasika co nezestárla ani o pí'd a navíc konec je jak ze života. ()

dopita

Tohle je pro mnohé klasika a kult. Špatnej film to určitě není, ale žádný veledílo taky ne. Klasická scéna kdy Hackman honí autem nadzemku je sice natočená zručně, to jo, ale je tam zbytečná. Hackman sice záporáka dožene, ale místo toho aby by z něj vytáh ňákou informaci, tak ho rovnou zastřelí. A to ještě předtím rozsekal auto ňákýmu civiloj. Jestliže je film sirovej a reálnej (nebo se tak aspoň tváří), tak tohle moc reálný není. Myslím si že Francouzská spojka těžce prohrává souboj se zubem času. ()

noby

Zručně natočená kriminálka se spoustou skvělých scén i skvělými herci, ale jako celek nijak oslnivý film. Ovšem za zhlédnutí určitě stojí. ()

cab

Na svoji dobu velmi poutave a drsne vystrizeny pribeh policisty, ktery jde po krku drogovym kumpanum, i kdyz konec je prekvapive otevreny a nevyreseny. Zajimavy pristup. 70% ()

Rssa

Velké haló. Možná realistická kriminálka, možná autentické prostředí New Yorku, každopádně ale těžká nuda, spousta kecání, pár dobrých naháněček, dvě tři mrtvoly a dobrý Hackman. Zklamání. 65 % ()

divak84

podle hodnocení vidím, že půjdu proti proudu... na tento film jsem se chystal už asi rok. konečně jsem skoukl dva velmi sympatické herce (Royi, R.I.P.) na společném plátně. Pepek a Buddy jsou velmi symatické charismatické a realistické postavy bez nějakých přiklašlovacích blbostí. Hezky syrové a chladné okolí new yorku. Bohužel ten film nemá čím strhnout. 99% stopáže se pořád chystá jedno velke zatčení. Tu a tam prohodí ustřední dvojka nějakou pěknou hlašku v přirozeném rozhovoru, tu a tam promluví pěsti v nějaké šťáře. Osobně mě ten film prostě nebavil. Oběma hercům ostatní nestačí, ze záporáků nejde ani strach, jsou vám uplně volní a blbeček, který na začátku sejme někoho, frajersky si zobne trochu té čerstvé bagety, na konci v nadzemce ukáže jaký je to amatér. Samozřejmě je nutno brát v potaz dobu natočení, peníze a s tím spojené možnosti. Kdybych v té době byl pubertákem, jistě bych film docenil o mnoho víc. Doufám, že dvojka bude lepší, protože kromě vizuálu a realističnosti, mě nic nechytlo.. ()

Paity

Tohle jsem poprvé viděl těsně po revoluci a měl jsem ústa dolů. Tohle je prosě špiónská supersmažba, jak by to možná pojmenoval puberťák před patnácti lety. ()

Scevola

Slusne krimi, so spravnou atmosferou (dotvarane vhodne zvolenou hudbou) a na zaklade skutocneho pribehu policajtov. Bol som vcelku spokojny. 7/10 ()

F.W.Colqhoun

Dokumentárně věrohodné i bez grenngrassovského parkinsona. Friendkin ruční kamerou soustruží idylu městské stoky bez hrdinů; jako místo, kde k dobrým skutkům dochází na obou stranách zákona jen jaksi mimoděk. Hackmanův polda není ani tak správný, jako pouze pomstychtivý a umanutý maniak. Není s podivem, že nejcharismatičtější postavou bijáku je přes veškerou slizkou zrůdnost bunuelovsky šarmantní francouzská spojka Fenrando Rey. Jestliže je celý film přehlídkou té nejlepší sedmdesátkové filmařiny, lakonický závěr (a to, co mu těsně předchází) jej činí dnes, kdy už se takové filmy zkrátka netočí, možná relevantnějším než v době, kdy pointy mainstreamových filmů nepřepisovaly reakce zkušebního publika. ()

aquiver

Obsahem asi nic výjimečného, ale když srovnám s novodobými akčními filmy, přihazuji pátou hvězdičku. Je to kvalitně a poctivě natočené, na každé scéně je dodnes vidět spousta práce... vrcholem je scéna se sniperem a následným pronásledováním. Kéž by takto vypadaly všechny akční zábavné filmy. 85 % ()

Haymar

Jasně! Legendární automobilová honička byla skvělá... Hackman a Scheider slušní... ale tím to končí! Na "kutovní" film a (prý) jeden z nejlepších filmů ve svém žánru trochu málo, ne?! Ve výsledku je "French connection" dost unylá a nudící záležitost (ovšem kam se hrabe na své pokračování). Na obhajobu mémo - dost zaujatého názoru - nutno podotknout, že Friedkina fakt nemusim. ()

kri.tino

Myslím, že Oscary hovoria za seba. A meno Gene Hackman takisto práve tu za seba začalo hovoriť. Pár technických detailov, hlavne čo sa týka kostýmov, či rekvizít, ktoré pár krát nevysvetliteľne od záberu k záberu zmenili farbu či dizajn :D (pre konkrétny prípad by som si musel film pozrieť ešte raz, ale myslím, že napríklad na začiatku, chlap sediaci na terase, si celkom zreteľne vypýta cigaretu/oheň a začne fajčiť. cez záber prejde autobus a cigareta je fuč, pričom ešte stále počujeme doznievaujúci autobus) To len ako malé chybičky krásy, inak nemám čo vytknúť - jeden nie možno z najlepších filmov, ale tých hneď po nich, z tých ktoré som videl) ()

Schuldiner

Starý kriminálky prostě nesledovat! To je moje nový pravidlo a chtěl bych se tim řídit. Francouzská spojka je bez atmosféry, naprosto jednoduchá, nudná a se spoustou takových těch samoúčelných detailů. Posledních asi 40 minut jsem si řikal - ať už je proboha konec! ()

agass

Radost sledovat Genea Hackmana jak spolu s Royem Scheiderem rozpráší překupníky s drogami. Friedkin natočil nesmrtelnou kriminálku, která spolu s Bullittem patří k tomu nejlepšímu vrámci žánru. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)