Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

Eratashi

Gene Hackman v jeho životní roli. Roy Scheider mu velice dobře asistuje. Téma je působivé, zpracování navodí pocit opravdovosti, věříte tomu od samotného počátku až do hlubokého konce ve dvojce. Můj první film o policistech, do kterých jsem se poté zamilovala. ()

sandinista

Když to vezmu kolem a kolem, film nebyl zas takovej zázrak. Oceňuju ovšem realističnost vyobrazení a nepřikrášlovanou drsnost prostředí. Ono asi aby člověk mohl v té době fungovat, a obzvlášť jako fízl na protinarkotickém, nesměl být žádná slečinka. 720p ()

Saur.us

Velice specifická detektivka, autentická špína ulice, dlouhé záběry, tiché policejní sledovačky. A potom skvělá honička s metrem, vynikající G. Hackman. Určitě nepatří mezi divácky nejoblíbenější krimi ale svojí atmosférou a syrovostí si výsluní zaslouží. ()

Kochanski

Pro me rodice prulom v zanru - pro me vsak mirne nadprumerna kriminalka! Je az zarazejici, kolik lidi tenhle film napodobilo!!!(neco jako Vesmirna odyssea) ()

robo7773

Na to ze tento film ma vyse 35 rokov, tak sa da na neho pozerat, fakt je na svoj datum výroby dobre spravený. Patrí medzi krimi kultovku, ktorá si zaslúži vašu pozornosť a hackman je fakt dobry herec a myslim ze tato uloha mu bola na mieru šitá. ()

Wolvie

Jeden z nejzásadnějších počinů v kriminálním žánru všech dob.Parádně zrežírovaný,se skvostným Hackmanem a dost možná nejlepší honičkou všech dob. ()

Hapretor

Hackman mi tady sedl. Jeho role byla zajímavá. Měli mu ale dát přezdívku "Bulldog", ne Pepek. Taková vytrvalost a přesvědčivost, se kterou chtěl dostat hlavního grázla je inspirující. Hon auto vs. vlak je etalonem pro dnešní akční filmy. Dobrá detektivka. Nic víc, nic míň. ()

MickeyStuma

Ceněná klasika ukazující jak se to má správně dělat. Dramatická struna je našponovaná nejen dialogy, ale i obrazem. Honička auta s nadzemkou se stala vrcholem snímku a zároveň učebnicovým příkladem a inspirací pro mnohé další tvůrce. Mistrovský herecký výkon Gena Hackmana dodal své postavě neústupného a tvrdého policajta až šílený ďábelský výraz. Skoro to vypadá na přímou autenticitu vzhledem k postupům a snímání. Příběh je dle skutečné události, což je opravdu neuvěřitelné. Pouze jedna scéna má být údajně vymyšlená. Atmosféra snímku vyráží dech. Dokáže držet napětí po celou stopáž. Rozhodně se jedná o to nejlepší na poli krimithrilleru, jaké ve své době vzniklo. ()

BOURQUE

Bez akýchkoľvek pochybností je to už klasika svojho žánru. Na druhej strane však obsahuje niekoľko tzv. degradujúcich momentov (napr. „nenápadné“ pozorovanie podozrivých, príliš mnoho „statických“ momentov, ...), ktoré v celku majú negatívny vplyv na celý film. Avšak dvojica G. Hackman a R. Scheider to zachraňuje. Trošku ma prekvapuje ten veľký počet získaných Oscarov (5!!) a musím úprimne povedať, že vo väčšine prípadov by som súhlasil len s nomináciou. PS: Automobilová naháňačka vs. nadzemská je však kvalitne natočenou záležitosťou. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Raziel_cz

Pro Friedkina mám jenom respekt. Miluju Vymítače, miluju Sorcerera a obdivuju jeho dokumentaristický styl... ale Francouzská spojka mě nebavila. Je to zvláštní, protože mám rád procedurálky, neo-noir a filmy, co vás hodí do děje bez zbytečného expozice, ale stejně. Asi hlavně proto, že většinu děje hrdinové, na kterých mi až do pasáže s rozebíráním auta ani moc nezáleželo, dokola někoho sledují a dost brzo to začne být ohrané. Legendární honička mi tak legendární taky nepřišla, mnohem víc mě strhlo pronásledování pěšmo na začátku a pronásledování pěšmo předcházející té honičce. Gene Hackman a Roy Scheider jsou ale skvělí a když se zrovna dělo cokoliv jiného než sledovačky, bylo to fajn. I když pro příště radši zůstanu u toho Sorcerera. ()

GOREGASM

Drsňácká a přímočará kriminálka, která svým hektickým tempem a brilantní režií (Friedkin byl tehdy opravdová klasa) nechá diváka s otevřenou pusou civět do své 4K dvoumetrové televize i téměř půlstoletí od natočení. Tempo má francouzská spojka opravdu pekelné, Gene Hackman podává nejen skvělý herecký výkon, ale i po fyzické stránce je neuvěřitelné, co všechno zvládá. A přesně tenhle perfekcionismus, kdy nic není na půl plynu, ale spíše naopak dělá z French Connection jedinečný kus filmařiny, který i teď obtížně hledá konkurenci. Mistrně vygradovaná koncovka do neuspokojivé nejistoty je pak absolutně geniálním tahem, kdy jen zůstanete civět. Ty vado :-). 100% ()

xdutchx

Tak z tohoto mi šla brada dolů. V tomto žánru to nejlepší. Děj není překombinovaný a ta forma... Autenticita, krásné kompozice v každém okénku, čas zahuštěn tak, že člověk zapomíná dýchat. Atmosféra dokonalá. Zvuk perfektní a emoceždímající. 100%. ()

Besyn

Klasický krimifilm,jemuž jasmě dominuje herecký výkon Gena Hackmana.Dřív bych tomu klidně dal i za pět,ale dnes už to pusobí celé tak trochu staromodně a zastarale. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)