Předvolební boj o první místo na radnici jednoho francouzského města vyústil ve tragédii, když zastánci současného starosty napadli aktivisty z tábora protikandidáta. Vůdce násilníků Portor jednoho z nich ubil k smrti, zastřelil policistu, který chtěl zasáhnout, a uprchl z místa činu. Případ dostal na starost komisař Verjeat. Jeho snahu najít Portora cílevědomě kříží starosta, obává se totiž, že by ho zabiják po dopadení zkompromitoval. Politik má dlouhé prsty, podaří se mu dokonce dosáhnout Verjeatova přeložení. Policista se však nevzdává, před odjezdem do nového působiště chce ještě dopadnout vraha. Pokračuje tedy v pátrání, ačkoli se to jeho nadřízeným vůbec nelíbí... (oficiální text distributora)

PetrPan

Epesní stará a poctivá francouzská kriminálka bez jediného hluchého místa. Lino Ventura a jeho charismatický komisař Verjeat na sebe s přehledem strhává veškerou pozornost a i když je vám od začátku jasné, že padouši absolutně proti tomuto policejnímu supermanovi nemají šanci, tak si užíváte každý křupnuvší klacek pod jeho nohama. A to až do skvěle vymyšlené závěrečné pointy, která by se dala shrnout jedním slovem, nasrat. Nekompromisních pět! ()

Willy Kufalt

Tak řeknu vám, narazit z času na čas na takový film, který má nejen silné objektivní kvality, ale vám současně sedne, ani na minutu nepustí a zavání z ní dojem geniality, to je radost! :-) Během onoho distribučního roku Pierre Granier-Deferre točil s Linem Venturou hned dva snímky za sebou a já mám po tomhle zážitku málem choutky ubrat Kleci kvůli odlíšení hodnocení jednu hvězdičku. Nelítostný souboj je naprostou dokonalou esencí toho nejlepšího francouzské kinematografie 70. let., využívá atmosféru z tradičních kriminálek, povyšuje jí na politický thriller se společenskou kritikou a vedle toho není zde nouzi o akci i zábavná odlehčení. Lino Ventura mne nezklamal, podává špičkový výkon stejně jako jeho mnohem mlaši kolega Patrick Dewaere, co ale očekávat od Francise Vebera v pozici scenáristu výjimečně dramatického snímku, jsem vážně netušil. Nicméně Veber dal nejen skvěle vyniknout odlišným charakterům dvou hlavních policistů, ale doložil i pár černohumorných momentů (v nichž ostatně rukopis autora nelze přehlédnout, např. když nad utečencem postřeleném v nemocnici policajt pronese "dyť je na správném místě... zavolejte chirurga"), které do filmu kupodivu též skvěle zapadly. Méně příjemné je samotné dění plné špinavých politických praktik, ukázka světa korupce, intrik... resp. zjištění, že ve srovnání s dobou vzniku film získal s vývojem politické situace silný přesah i pro krajiny bývalého východního bloku. Netušit předem rok a zemi vzniku, skoro bych tento film bral jako podobenství o současné době... zapůsobil totiž na mne po mnoha stránkách až mrazivě nadčasově. 100% ()

dopitak

Skvělým starým detektivkám evropské západní školy ozdobeným původním dabingem se míň než 5* nedává! Víte, kolik podobných filmů v šedesátých a sedmdesátých letech vzniklo? MÁLO, bohužel málo. Lino Ventura i Patrick Dewaere by byli ozdobou každého policejního sboru, a ta skvělá finta... mňam! Z hlasů vynikají Vicena, Oliva, Kostka. ()

Chrustyn

Ne, Mann to opravdu není, ale poctivá francouzská krimi určitě. Jen existuje řada lepších kousků dané Země, mezi kterými Nelítostný souboj zapadá. ()

classic

Tento francúzsky, kriminálny thriller, divákovi sprístupnený ako zo starej francúzskej školy; teda ako som i postupne zistil, tak zároveň k tomu aj naprosto nadštandardným spôsobom zväčša úplne »klamal telom«, až som si na úplný koniec pripadal zrovna iba tak, ako by mi ktosi riadnou silou uštedril akúsi poriadnu ["filmovú"] facku, čo podľa mňa nie je celkom fér, a pritom zo začiatku bolo ešte všetko v naprostom súlade tak, ako má skrátka byť, t.j. blížiaca sa línia udalostí takmer ihneď nabrala potrebný «politický spád», nakoľko sa obalila práve týmto politickým kabátom, keď jeden z politických kandidátov, resp. akési jeho nastražené g-o-r-i-l-y, začali útočiť proti svojim oponentom [lepičom plagátov angažujúcich sa hneď z prichádzajúcej protistrany], kedy nielenže pri tom prišiel o život aj jeden zo zasahujúcich policajtov, ale zároveň aj jeden z aktívnych aktérov, ktorého vskutku pomerne dosť surovým postupom dobili [železnou tyčou] až na smrť, inými slovami podčiarknuté, že tohto prípadu sa vari odteraz konečne ujímajú aj vrchný komisár Verjeat spolu s inšpektorom Lefèvreom. A až následne snáď priamo odteraz sa to predsa začínalo odvíjať i poriadne zaujímavo, no zase to netrvalo ani príliš extra dlho, keď sa protagonistom postupne začali hádzať samé polená pod kolená, vrátane aj akýchsi prekombinovaných [scenáristických] pasáží, ktoré sa na seba čoraz viac intenzívnejšie chrlili, až som sa v tomto začarovanom kruhu začal normálne už systematicky strácať, čo zrejme ani neveštilo nič pozitívneho, pričom som sa toho ťažkého b-r-e-m-e-n-a; v podstate nikdy totálne nezbavil s tým, že sa jednalo o premárnený potenciál. Proste namiesto daného vyšetrovania, sa na ústredných protagonistov vzťahovali kompletne »odlišné mračná«, možno aj miestami hlúpo naaranžované, ale to totižto vôbec neospravedlňovalo daný, dejový a nesúvislý chaos, aký ma vzápätí sprevádzal, a z akého som ani nijako zvlášť nemal dobrý pocit. A pravdepodobne nebyť v tomto účinnom chaose zdarne sa pohybujúceho Lina Ventury, tak hodnotenie by napokon bolo minimálne i o rovný stupeň nižším, než v skutočnosti je. A mimochodom; akosi nerozumiem ani tomu, prečo sa vlastne tieto veci začali etapovo kaziť, keď boli sprvoti tak kvalitne nastavené? Scenár, postavy, montáž a podobne. PS: Rozhodne by som najskôr odporučil najmä nasledujúci, Neľútostný súboj, alebo tiež titul s rovnakým názvom, ako si ho zvyčajne ľubovolne prekladajú distribútori. A v tomto prípade išlo znovu o zavádzajúci názov! PS 2: Dôjde aj na narážku Zbohom kura, alebo čo to tí Francúzi neustále majú s tými kurčatami? [SMIECH]. ()

sharky

Výborná kriminálka, ve které Ventura triumfuje jediným pohledem do kamery, či očí protivníka, kterým je řečeno naprosto vše...navíc komisař Verjeat vymyslí opravdu ďábelskou fintu...a ten výborný konec...škoda že filmy tohodle stylu se už dnes netočí...90% ()

hrona

Kriminálka točena trošku odlišným způsobem, nedotaženými záběry, velice rychlá dějová linka, přesto velice citlivě zpracováno. Ventura perfektní, Dewaere dokonalý nahrávač. Konec je trošku překvapivý, v první chvíli se člověk musí rozkoukat, než mu dojde konec. Nesouhlasím s pár názory ohledně zábavy, pár vtipných momentů zde proběhne. ()

honajz

Někdy mám pocit, že české distribuční názvy poměrně často vymýšlejí šílenci, nejspíš takoví ti z P.R. a z bulváru, kteří vymýšlejí titulky pro klikbajty. Pchá, tady nejde o žádný nelítostný souboj (a celkově nejde ani o kriminálku), ale o vztah mezi stárnoucím poldou bez ideálů a mladým poldou bez skrupulí, ale přitom uvažujícího celkově přes svou pojašenost čestně. Oba řeší případ vraždy policisty a jednoho lepiče volebních plakátů, hledají souvislosti, podezírají kandidujícího politika, seženou důkazy... ale celou dobu mají pocit a posléze jistotu, že to vlastně nikoho nezajímá, že nikomu nejde o to něco odhalit, někoho potrestat - a o to víc mne pobavil konec. Sbohem, kuře, jak zní název filmu, jsem pochopil právě ohledně tohoto vztahu, kdy mladý polda dá sbohem svým ideálům a (pravděpodobně) raději odjede se stárnoucím poldou do Montpelliere. Dobré je, že film nikoho neobviňuje, nevnáší soudy, nechává diváka přemýšlet si nad tématem po svém. Dává slovo oběma stranám. Jen se to chvílemi poněkud táhne a akce zde mnoho není, ale vzhledem k tématu se jí ani moc čekat nedalo. ()

borsalino

Francouzská kriminálka osmdesátých let s neústupným Lino Venturou v hlavní roli policejního komisaře, který nehodlá při řešení zločinu ustupovat politickým zájmům. Film je natočen podle literární předlohy Rafa Valleta (pseoudonym Jeana Laborda) - Sbohem, pane komisaři. Režisér na plátno velmi dobře přenesl provazování politiky do státních aparátů a tím snižování akceschopnosti, v tomto případě policie. Na druhou stranu jsem byl překvapen, jak málo se příběh v knize a filmu potkává. Řekl bych, že film je natočen velmi volně na motivy této knihy :-) ()

špaček421

Francouzská detektivka se dvěma velkými sympaťáky v hlavních rolích, zkušeným komisařem Linem Venturou a začínajícím poldou Patrickem Dewaerem. Děj má sice dost politický podtext, ale to nijak nevadí - politik, který se má stát starostou, podplácí úředníky a má partu mlátiček, které ničí volební propagaci konkurenčních stran. Jeden z bouchačů zabije policajta, Venturova kamaráda, což samozřejmě Lino a Patrick nenechají jen tak, takže se snaží dostat onoho bouchače, který utekl. Politik slibuje pomoc, jenže místo toho se nejrůznějšími triky snaží komisaře zbavit. Zajímavé bylo vidět herce, které mám zafixované z komedií - Pierre Tornade a Julien Guiomar, jako slabé zkorumpované policajty. Finále je sice dost netradiční, ale o to silnější. ()

evapetra

Těší mě, že jsem natrefila zase na jednu dobrou kriminálku ze staré francouzské filmové školy. Napětí i vtip, pěkně vypointované zápletky, nečekaný závěr. Scénář Francise Vebera na tom má určitě lví podíl, neméně tak účast Lina Ventury v jeho oblíbené a diváky zbožňované úloze tvrdého, neústupného policajta. ()

Padme_Anakin

Je nad slunce jasné, že kde jsou politici, moc, peníze, je i korupce, potažmo zločin (v tomto případě dvě vraždy). První, co bych ráda pochválila, je scénář, Francis Veber do staré dobré kriminálky vepsal ještě cosi navíc a úplně parádně to celé uzavřel. Za samotný závěr přihazuji pátou hvězdičku. Druhá věc je úžasný herecký ansámbl, v roli čestného komisaře Lino Ventura, k němu sympaticky vyosený mladý parťák Patrick Dewaere, luxusní politický zmetek Victor Lanoux a vrahoun v podání Claudea Brosseta taktéž na výbornou. Třetí je můj osobní smutek, smutnílek, nad tím, jak se vlastně vůbec nic nezměnilo a nadčasovost snímku je zdrcující, k tomu tedy slza v oku, takovýhle film už asi nikdo dnes nenatočí. No a zbytek ve zkratce... strhující příběh, příjemný hudební podmaz, mému oku libý střih a těch 90 minut bylo vážně přepychových. ()

bloom

Důvod ke zkouknutí je hlavně kvůli dvojici Ventura - Dewaere a ostatním francouzským hvězdám (Tornade, Guiomar...), které sice známe hlavně z komedií, ale tady je vidíme v rolích těch největších parchantů a kariréristů. Jeden z mála filmů podle scénáře Francise Vebera při kterém se vůbec nezasmějete. A ještě lepší by to bylo bez toho dabingu, typického pro 90.léta. Snad jediný, kdo mluví pouze jednu roli, je Petr Haničinec jako Lino Ventura. ()

Pierre

Trochu neobvyklá kriminálka, o to zajímavější a povedennější. Na jednu stranu tu je klasická detektivní zápletka (nutno podotknout že kvalitní) ale důležitější je zde celková kritika politiky. Lardart je i mnohem výraznější postava, než Portor. Lanouxe snad poprvé v životě, vidím podávat dobrý výkon. Svou postavu vystihl naprosto přesně. Mohl mít víc prostoru. Jinak Nelítostnému souboji nelze nic vytknout. Je to velice chytrá a nadčasová kriminálka, která mě dost bavila. Opět se samozdřejně musím pozastavit u výborných hereckých výkonů. Nejlepší je zcela nepřekvapivě Lino Ventura. Jeho obrovské charisma a vynikajcí minimalismus v herectví, udělalo z Varjelta jednoho z nejsympatičtějších filmových komisařů, které znám. Lino byl prostě mistr a to budu opakovat, donekonečna. Teď na to ale nemám moc čas, takže třeba někdy jindy... Dewaereho upřímně vůbec neznám, s Linem ale vytvořil zajímavou dvojku. A Guiomar je vynikajcí slizoun, jako vždy. Jinak chtěl jsem dát 4 a půl, ale závěr rozhodl. Byl velmi silný a celkově na mě udělal neuvěřitelně velký dojem. Takže dávám 5. Sbohem, kuře. ()

topi

Francouzská kriminálka staré školy, kde jde policajt po krku jednomu padouchovi, ale pod nohy mu hážou klacky jeden politik a také jeho nadřízený. Lino Ventura v roli komisaře Verjeata má charismatu na rozdávání a jeho vyšetřovací metody jsou dokonale přímočaré. Filmu prospívají i humorné vsuvky, třeba když Verjeat před policejní budovou doslova vyhází mlčky protestující bandu nějakých harekrišňáků, to je fakt nářez :D. Nebo scény v nemocnici, kde je na lůžku pacient (Dominique Zardi) se zlomenou klíční kostí a dějí se mu tam další absurdní úrazy. Ve snímku je spousta známých francouzských tváří a výsostný je také český kinodabing z roku 1979, stačí zmínit jména jako Petr Kostka, Petr Oliva, Stanislav Fišer, Čestmír Řanda, Ferdinand Krůta, Vladimír Krška, Libuše Švormová, Ladislav Mrkvička nebo v titulní roli František Vicena, který Venturovi sedí perfektně! Ocenit musím také novou zrestaurovanou verzi, kterou právě vysílala ČT2. Luxus! ()

kinderman

"Zločinec je věc jedna, ale politik, to je přece něco úplně jiného." "Jednou si nechám vysvětlit ten rozdíl." Výborný film s typicky obsazeným Venturou a scénou s "Šivovými vyznavači", která jako by vypadla z Připoutejte se, prosím. ()

ilemas

Stará dobrá francouzská kriminálka se skvělým Lino Venturou, i po letech se rád znovu podívám a zavzpomínám. ()