Komentáře uživatelů k filmu (1 240)

Pečlivě vygradovaný historický velkofilm, lišící se od desítek podobných amerických spektáklů „špinavostí“ a surovostí nejen bitevních scén. Navíc má výborný soundtrack a nadprůměrné herecké obsazení. Vážnější výtku bych měl k délce a s tím souvisejícímu varovnému zkreslování historie. Jako staromódní, od reality odtržený hrdinský epos postavený na výpravných bojových scénách by Statečné srdce mohlo klidně trvat polovinu své délky. 80% Zajímavé komentáře: numi, PALINO, Vronsky, Kanibal(10.6.2005)

Film síce dobrý, s kvalitnou hudbou a kvalitnou réžiou, pekným posolstvom ale neskutočne dlhou stopážou. Realistickosť bojových scén sa filmu nedá uprieť, tie scény boli naozaj dosť silné. _______ Naozaj zaujímavý film, nechápem, že nedostal Oscara za hudbu pretože tá sa mi na celom filme najviac páčila a najviac ma dostala. Oceňujem hlavne autentickosť vyčareného prostredia. T.j.: pohľad na Škótske kopce oblizované hmlystými jazkymi... vizuálna extáza (miestami). V celom filme som nenašiel jediné hodinky, jediný telefónny stĺp, jedinú stopu po lietadle. Kvalitná réžia, no inak ma to žiaľ, neuchvátilo. (( 78% ))(19.7.2012)

Jeden z nejúžasnějších filmů v dějinách. Mel Gibson natočil emotivní válečný historický epos, který se opírá o silný příběh a především jeho samotného v hlavní roli. Nádherná hudba pak celý zážitek umocňuje, 5 hvězd.(7.8.2012)

Braveheart je dokonalost sama zo vsetkych uhlov pohladu. Zacnem scenarom, ktory je plny lasky, nenavisti, odvahy a boja za slobodu v stredovekom Anglicku. K tomu sa pridava kopa genialnych a poriadne krvavych akcnych stredovekych bitiek, na ktore je radost pozerat sa. Herecke vykony su na vynikajucej urovni : Gibson, Sophie Marceau ......Proste dokonaly film o temnom stredoveku a o vsetkom, co k tomu patri : 100 %(3.2.2013)

Velmi vydařený film, kterému k dokonalosti mnoho nechybí. Nejvíce se mi asi líbila první třetina, velmi dojemná byla už jedna z prvních scén, kdy malá Murron dala Williamovi květinu. Příběh těchto dvou byl úžasný. V dalších dvou hodinách má snímek neuvěřitelné tempo (ne že by v té první bylo nějak rozvláčné), díky čemuž mě přes svou délku ani jednou nenudil. Takto si představuji filmy s dlouho stopáží - kdyby se film prodloužil o hodinu, stále by měl, co říct. A ne jak je v posledních letech zvykem dělat pravý opak, plnit filmy vatou, a pak vzniká nudná podívaná takřka o ničem. Charaktery jednotlivých postav byly velmi dobře převedeny na plátno; povahu každé "větší" postavy jsme poznali téměř dokonale, což se také zdaleka ne vždy podaří. Dále za zmínku stojí i vynikající masky, kamera či hudba, která vhání slzy do očí - jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků. Skutečně silný zážitek, který se řadí mezi ty nejlepší filmy, co jsem kdy viděl.(28.3.2013)

Důkaz, že Mel Gibson umí hrát i režírovat a že má srdce (hehe).(19.4.2013)

Mel Gibson ukázal ako má vyzerať veľkofilm pre 21. storočie!(28.7.2013)

Bravo pán Gibson, takto má vyzerať veľkofilm! Ale tá dĺžka Mel, tá dĺžka... 85% Najlepší moment: Jednoznačne moment, keď William zistí, že ho zradí človek z vlastných radov - už len ten Gibsonov výraz a hranie je dôvod, prečo sa na to pozrieť znovu, aj napriek dĺžke.(26.8.2014)

#NakopávámeZadkyVšemEpickýmVelkofilmůmPosledních20Let 95 %(16.11.2014)

FREEDOM!(14.5.2016)

Skotsko, 13 století. William Wallace, chudý skotský chasník se zamiluje do dívky, ze stejné vesnice. Ale Skotsko je pod anglickou okupací, která zde zavádí právo první noci. William se protí místnímu anglickému šlechtici vzbouří ... a jako kamínek padající ze skály začíná boj Skotska o nezávislost, svobodu. William se stává trnem v patě Anglickému králi Dlouhánovi, a je jen otázkou času, kdy dojde k vzájemné komfrontaci ... Historický příběh Mela Gibsona, kterýžto dle románu Randalla Walaceho sám režíroval, a sám si taktéž skotského hrdinu zahrál. Ač byl na režisérské stoličce takřka novicem, dokázal vytvořit vekofilm, který jen těžko hledá následovníky. Sice chvilkama může otrávit svojí délkou, ale úžasně emotivní konec vše velmi rychle napraví. Jeden z nejlepších filmů všech dob...(4.12.2004)

Mel Gibson udělal jedině dobře, když vedle hraní začal filmy i režírovat. Statečné srdce se stalo totiž jedním z nejpovedenějších filmů vůbec. Jenom tak potvrdil, že historické filmy nebo vůbec filmy založené na skutečné události patří k těm nejkvalitnějším. Pro mně, milovníka tohoto žánru, je Statečné srdce něco jako modla. Filmu snad ani není co vytýkat a tak nezbývá nic jiného než jenom chválit. Nesporné kvality spočívají v první řadě ve vynikajícím příběhu vyprávějícím o lásce a odplatě, o zradě a o boji za svobodu. Divákovy emoce tu hrají významnou roli, zejména pak smutný konec jistě donutí nejednoho člověka uronit těch pár slz. Ve druhé řadě musím také vyzdvihnout Gibsonův herecký výkon. Postavu Williama Wallace zvládl bravurně a myslím si, že Statečné srdce je jeho zatím nejvydařilejší film dosavadní kariéry, ať už po herecké či režijní stránce. Samou chválu si samozřejmě zaslouží i výborný hudební doprovod, ve stylu skotských písní, které o to více dolaďují už tak výtečnou atmosféru. Hodnotím maximálně. Nejsem jistě jediný, komu se tento snímek nesmazatelně zapsal do paměti, vzpomínat se na něj bude ještě hodně dlouhou dobu...100%(8.6.2007)

Statečné srdce je film který má srdce. Velké bitvy, napínavý děj, tragický konec hrdiny. Vynikající Mel jako herec v hlavní roli i jako režisér!(8.12.2007)

Zřejmě jeden z nejlepších historických velkofimů všech dob. Gibson svou režií dokázal to, co se povedlo Costnerovi v Tanci s vlky. Srdcervoucí příběh, statečnost, svoboda a naprosté pohrdání životem, který nestojí za nic. Nehasnoucí láska a nádherná hudba.. Každý bych chtěl být William Wallace, ale ne každý se pro to skutečně rozhodne a tak raději zůstáváme kdesi ve čtvrté řadě jako bezejmený a vystrašený chlapík s motykou..(4.1.2008)

Ještě pořád mám v hlavě zážitek z roku 1995 kdy jsem Statečné srdce viděl v kině. Dokonalý filmový zážitek, čerstvý jako by to bylo včera... Poté co jsem viděl Statečné srdce o 13 let později musím uznat, že Mel Gibson je jeden z nejlepších režisérů historicky laděných filmů, u kterých dokáže zachytit atmosféru doby na maximum a zároveň vyprávět silný příběh s poselstvím. Ačkoliv je ve Statečném srdci několik nepřesnosti nad kterými zarytí historici mohou lámat hůl, tenhle snímek jako celek dokazuje že nebýt typů Williama Wallace, žili bychom ve většině částech této planety ve strachu z podrobení i v dnešní době. Scéna, která mi z kina v hlavě uvízla nejvíce byla závěrečná poprava - ta byla při uvedení na DVD a do televizí kvůli proklatým ratingům těžce sestříhána. Téměř 10 let před natočením Umučení Krista už Mel věděl jak zachytit realistické mučení na kameru, samozřejmě i ve Statečném srdci to mělo své opodstatnění. V dnešní době jde bohužel pomalu už o zapomenutou scénu, o které dokonce kolují zvěsti, že byla pouze u zkušebních projekcí a do finální verze do kin se kvůli své brutalitě nedostala. Není tomu tak, a jako jedna z nejlpších scén poprav v historii filmu doufám že s příchodem tohoto snímku v tomto roce na BluRay se dočkáme zcela nesestříháné verze (vystříháno toho bylo bohužel víc), což je věc dnes už naprosto běžná a kdejaký neopodstatněný titul se honosí UNRATED či UNCUT logem na obalu DVD, víceméně pouze z komerčních důvodu. 95%(7.1.2008)

Jedna z nejhezčích vzpomínek na dětství.(13.2.2008)

I přes některé historické nesrovnalosti (u hollywoodských filmů je to bohužel téměř pravidlem) je pro mě osobně tenhle film číslo jedna. Mám pro tyhle "historické" filmy jistou slabost a tady navíc Mel předvedl na obou frontách (za kamerou i na place) naprosto famozní výkon. Nadchlo mě zde snad téměř vše co mohlo, počínaje úchvatnou přírodou, krásnou syrovou dobovostí, vynikajícím zpracováním bitvev i skvělou výpravou. Navíc ta nezlomná vůle, statečnost a oddanost,na kterou je zde kladen obrovský důraz, člověka opravdu cvhytí u srdce. Prostě parádní zážitek a jediné mínus, které si zde dovolím napsat, je český dabing, který v určitých pasážích neskutečným způsobem ubírá na věrohodnosti.(14.12.2008)

Gibson je nejen perfektní herec, ale dokonce i režisér. Hodně silný příběh. Dojemné, plné lásky, nenávisti, krve, nespravedlnosti .. osvobození.(14.3.2011)

• tuntavala

Rezat, sekat, bodat...(26.7.2012)

Neuvěřitelně vypjatý historický film, který si zaslouží skoro plné hodnocení. Mel Gibson zaválel a tohle je paráda. 90%(12.12.2012)

"Freedom!" ... nedokázal jsem se ubránit nutkání a na samotném konci jsem tleskal tak, jako snad nikdy. Filmové řemeslo v té nejvíce krystalicky čisté podobě v podání Mela Gibsona, z něhož vznikl bez debat jeden z nejmajestátnějších historických snímků, ne-li ihned ten nejzdařilejší opěvující nehynoucí cenu svobody, pevnou soudržnost lidských pout a skotské pahorkatiny. Tento velkofilm má snad vše, co může divák se srdce obdivovat. Co mě asi nejvíce dostalo, byla neuvěřitelná a doopravdy nezapomenutelná hudba Jamese Hornera - škoda toho, že nebyla oceněna Oskarem, tohle byl totiž jeden z nejskvostnějších filmových hudebních doprovodů jaký jsem kdy slyšel, ba i nejlepší. Vidět tohle v kině, tak celou první řadu sedaček pochčiju blahem. Kdo neohodnotil méně než plným počtem, nechť je popraven... Scotland forever!(29.5.2017)