William Wallace je malý chlapec a žije se svým otcem v rodném Skotsku. Skotský král zemřel, Skotům vládne anglický král Edward I., krutý pohan zvaný dlouhán, který si podmanil skotskou šlechtu a ty, kdo se stavěli na odpor, pověsil. Williamův otec s ostatními Skoty, kteří se nechtějí smířit s krutou vládou, se snaží vymyslet jak žít lépe a bojovat proti anglické vládě. Jednou přivezou Williamova otce mrtvého. Po pohřbu si pro Williama přijede jeho strýc Argy, který ho hodlá vychovat a dát mu vzdělání… William se vrací do rodné vesnice jako dospělý muž, právě když se koná svatba. Williama hned pozná jeho kamarád z dětství Hamish Campbell a dívka Murron MacClannoughová, která mu při pohřbu jeho otce vtiskla do ruky květ bodláku. Hamish se s Williamem dá hned do soubojů, William vyhraje a také se zakouká do Murron. Zábava je v nejlepším, ale zkazí ji příjezd šlechtice, který hodlá využít právo první noci. což uzákonil král Edward I. aby šlechta měla z jeho vlády nějaké potěšení. Večer se William zastaví u MacClannoughových a žádá rodiče, aby s ním pustili Murron ven. Rodiče ji pustit nechtějí, ale Murron naskočí k Williamovi na koně a odjíždějí pryč. Dlouho si povídají a při loučení podá William Murroně kus látky, v níž si schovával celá léta květ od ní...  Druhý den přijede pro Williama Murronin otec MacClannoudh, aby s nimi jel na tajné shromáždění, ale William odmítne. Chce jen v klidu žít a rovnou se ptá, zda mu dá Murron za ženu. Otec však nesouhlasí, ale William s Murron se vezmou tajně, aby se o ni nemusel dělit se žádným vykonavatelem práva první noci... Murron je další den napadena vojáky, velitel se ji pokusí znásilnit, ale William ji pomůže a posadí ji na koně s tím, že se sejdou na jejich místě v lese. Murron však vojáci chytí, než stačí odjet z vesnice, připoutají ji ke kůlu a odsoudí za napadení královských vojáků. Velmož jí podřízne krk. William na ni zatím čeká, a když nepřichází, vydá se zpět do vesnice. Tam už na něj čekají vojáci. William za pomoci ostatních Skotů vojáky přemůže a velmože zabije. Po tomto boji se k Williamově skupině přidávají i další skotské klany, které už také nechtějí žít v pod vládou krutého anglického krále. Začnou válčit proti Angličanům a těm, kdo králi slouží. William se stává jejich vůdcem... (TV Prima)

Bigwave

Historické drama o udatných válečnících bojující za svobodu. Jediné s čím jsem bojoval já, byly slzy při závěrečné popravě, kdy statečný Williem Wallac křičí: "SVOBODA". ()

Maik@s

..ano, v boji můžete zemřít, utečte a budete žít. Aspoň na chvíli. A na smrtelné posteli, za mnoho let, budete chtít vyměnit prožité dny za jedinou možnost: vrátit se sem a říct svým nepřátelům, že si mohou vzít vaše životy, ale nikde ne vaši svobodu!!! ()

Tuniak DF

Boje sú realistické, vraj aj presné, podľa histórie, ale Gibson tu už začína mať radosť z utrpenia a z mučenia, z krvy a potu, a to tu je moc cítiť (keď krv striekne do kamery, tak to už je aj na mňa moc, neviem čo tým chcel naznačiť). Mám pocit, že sa v tom šialene vyžíva. No a záver... záver je predzvesť toho, čo prišlo, a čo ešte veľmi nepekne okomentujem... 4/10 ()

No Remorse

Ještě dnes si pamatuji jak jsem viděl poprvé tento skvost zapůjčený od kamaráda na vhs a promítl si doma na starém videu a jak moc rozlišných emocí ve mě vyvolal...... Tento 177 minutový snímek mě ani na okamžik nenudil ba naopak po skončení filmu jsem litoval že už je konec.Dnes bych si přál abych mohl zažít první shlédnutí filmu ještě alespoň jednou v životě. Mel Gibson jako režisér a hlavní postava zároveň....co dodat....úchvatné....jeden z nejlepších historických filmů všech dob. ()

morfeus.fs

Tisíckrát parafrázovaný a parodovaný epický majstrštyk. Tuhle díru ve ve svém filmovém vzdělání jsem zaplnil teprve nedávno, ale i téměř patnáct let po natočení je Braveheart maximálně dokonalý filmový zážitek. Ždíme z možností moderního filmu jako takového úplně vše a využívá to neuvěřitelně efektivně (efektně též). Celých 177 minut stopáže je divák pohlcen do příběhu a do emocí protagonisty. V samotném žánru historického filmu snad nelze najít film, který by byl lépe natočený, lépe zrežírovaný nebo lépe napsaný. Před pár měsíci jsem narazil na knihu "Jak napsat dobrý scénář". Já bych ukázal na Braveheart a odpověděl takhle. Navíc je tohle jeden z mála (ne-li jediný) filmů, u kterých mi nevadila obrovská stopáž. Nepodíval jsem se na ni předem a při sledování jsem myslel že už to skončí někde v půlce, ale přál jsem si, aby to pokračovalo. To se mi splnilo až na finální bezmála tři hodiny a já stejně měl pocit, že mít to o hodinu více, tak u toho stejně vydržím a bude se mi to líbit snad ještě víc. ps. Ano, něco málo z filmu už za ty léta od jeho natočení zestárlo, ale já jsem neváhal ani sekundu abych to odpustil, protože v rámci čisté žánrovky je to opravdu dokonalé. Kdyby se to točilo dnes, bylo by tam ještě více brutality, méně patosu, více deprese a temna, nahých žen, méně Melů Gibsonů a více rozměrů. A méně procent na čsfd. ()

Toustovač

Asi ode mě není úplně fér tenhle film hodnotit, když jsem ho nikdy (a že jsem to zkusil snad třikrát) neviděl celý, ale musím říct, že ho vážně nemám rád:). Nezastírám, že si ho po letech už ani pořádně nepamatuju, výsledné dojmy ovšem zůstaly - brutální bitvy, spousta krve a ještě víc patosu (ano, "nechápu" velkofilmy), tak to mě vážně nebere. ()

Barghest

"Každý musí zemřít, ne každý však skutečně žije" Tahle epická podívaná mi trochu připomíná staré hrdinské eposy, v jejichž nejlepším duchu se nese. Silný, osudový příběh umístěný do překrásných lokací a podpořený dobrými a dobře zvolenými herci, to vše pod jistou režisérskou taktovkou. K tomu ještě skvělé a patřičně krvavé bitvy a výborný soundtrack a výsledkem je nezapomenutelná historická podívaná, která mi svou působivostí bez skrupulí uťala protiargumenty, jako by to byly končetiny všivého Angličana. Alba gu bràth! ()

rob_troy

Dokonalost sama. Gibson je vynikající a to, že umí natočit historický drama cesty za pomstou mi dalo lekci do života a to takovou, že tenhle film naprosto miluju. Režie Mel Gibson, hl. role Mel Gibson. ()

vipeerr

Viděl jsem to tak 8x už a nikdy mě Gibson nepřestal bavit. Tento film je naprosto perfektní. Dramatické scény, bitvy, zrada, všechno je tam úplně top. Jediné co mě tam teď už moc nebaví jsou ony zamilované scény. Ale pořád to je na 5* . Při závěrečném mučení Williama ukápne slza ještě teď. #Freedom ! ()

Metalicum

Pro mě není lehké tenhle film hodnotit. Na jedné straně je skvělý, na druhé straně styl, kterým je natočený nepatří mezi moje nejoblíbenější. Je tam podle mě klišé, je tam patos (a to já nesnáším) a je to celé takové až moc "nestředověké" (Excalibur byl "středověký" abyste mě chápali :)) Ale nerad bych jenom kritizoval tak výborný film, protože i když jsem vyjmenoval spoustu nešvarů, neznamená že se mi nelíbil. Právě naopak, byl výborný. Možná díky tomu že i přes to všechno mě dokázal vtáhnout a zaujmout z něj dělá větší a komplexnější dílo, které osloví skoro každého diváka .. ()

brzozin

Skotský Juraj Jánošík. Stejně kýčovitý a plný klišé. Film, který se ve Skotsku vysílá v telce každé vánoce. Aby si Skoti uvědomili, jací jsou ti Angláni imperiální hrdlořezi. Protože Skoty docela znám, tak vím, jak tohle žerou. Bohužel. Netvrdím, že se mi to nelíbilo. Ve své době to byl šlágr jak vrata. Opravdu temný středověk, špinavý a krvavý. Bitevní scény byly na tehdejší dobu monstrózní a výprava tohohle filmu mně bere do dneška. Nicméně nemám rád nacionální agitky. A tomuhle filmu to čouhá, jak sláma z bot. Takový starší brácha Patriota. Jenže to neustálé omíláni svobody, rovnosti a podobných srágorovin možná fungovalo v 18. století, nicméně ani na sekundu nevěřím, že taková slova znal nebo používal skutečný William Wallace. ()

Mabfred

Na můj vkus moc kochání se krásou vlasatého Mela, prvoplánového násilí a romantizujících tendencí. Království nebeské se mi líbilo víc. ()

pery352

K tomuto filmu jsem se kupodivu dostal až tento rok. Říkal jsem proč? Proč jsem tak dlouho otálel s takto skvělým filmem. Myslím, že víc netřeba. Navzdory historickým nesrovnalostem je to jeden z nejlepších historických filmů vůbec. ()

ian6565

Co může být v tehdejší době lepšího než svoboda ve své rodné zemi? Jednoznačně nejlepší výkon Mela Gibsona, kterého však následují i další herci. Bez tohoto filmu by byla kinematografie o něco chudší. ()

J*A*M*B*O

Braveheart- veľkofilm, ktorý ma na prvýkrát až tak nezaujal, ale dal som tomu čas a po rokoch som tomu vypálil 5 hviezd. Bolo to smutné ale pri tom tam bola tá symbolika, a to sa musí uznať. Dávam 9/10 bodov. ()

Idris

Nejúžasnější boj za svobodu, který doprovází hodně hrdinství a emocí. Mel tady ukázal, že je nejenom výborný herec, ale i režisér. Navíc všechny postavy jsou pečlivě vybrané a perfektně mi sedí do příběhu. Samozřejmě, film není úplně podle skutečnosti, ale neznám člověka, kterého by nebavil tak, aby se nedodíval do konce. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (více)