William Wallace je malý chlapec a žije se svým otcem v rodném Skotsku. Skotský král zemřel, Skotům vládne anglický král Edward I., krutý pohan zvaný dlouhán, který si podmanil skotskou šlechtu a ty, kdo se stavěli na odpor, pověsil. Williamův otec s ostatními Skoty, kteří se nechtějí smířit s krutou vládou, se snaží vymyslet jak žít lépe a bojovat proti anglické vládě. Jednou přivezou Williamova otce mrtvého. Po pohřbu si pro Williama přijede jeho strýc Argy, který ho hodlá vychovat a dát mu vzdělání… William se vrací do rodné vesnice jako dospělý muž, právě když se koná svatba. Williama hned pozná jeho kamarád z dětství Hamish Campbell a dívka Murron MacClannoughová, která mu při pohřbu jeho otce vtiskla do ruky květ bodláku. Hamish se s Williamem dá hned do soubojů, William vyhraje a také se zakouká do Murron. Zábava je v nejlepším, ale zkazí ji příjezd šlechtice, který hodlá využít právo první noci. což uzákonil král Edward I. aby šlechta měla z jeho vlády nějaké potěšení. Večer se William zastaví u MacClannoughových a žádá rodiče, aby s ním pustili Murron ven. Rodiče ji pustit nechtějí, ale Murron naskočí k Williamovi na koně a odjíždějí pryč. Dlouho si povídají a při loučení podá William Murroně kus látky, v níž si schovával celá léta květ od ní...  Druhý den přijede pro Williama Murronin otec MacClannoudh, aby s nimi jel na tajné shromáždění, ale William odmítne. Chce jen v klidu žít a rovnou se ptá, zda mu dá Murron za ženu. Otec však nesouhlasí, ale William s Murron se vezmou tajně, aby se o ni nemusel dělit se žádným vykonavatelem práva první noci... Murron je další den napadena vojáky, velitel se ji pokusí znásilnit, ale William ji pomůže a posadí ji na koně s tím, že se sejdou na jejich místě v lese. Murron však vojáci chytí, než stačí odjet z vesnice, připoutají ji ke kůlu a odsoudí za napadení královských vojáků. Velmož jí podřízne krk. William na ni zatím čeká, a když nepřichází, vydá se zpět do vesnice. Tam už na něj čekají vojáci. William za pomoci ostatních Skotů vojáky přemůže a velmože zabije. Po tomto boji se k Williamově skupině přidávají i další skotské klany, které už také nechtějí žít v pod vládou krutého anglického krále. Začnou válčit proti Angličanům a těm, kdo králi slouží. William se stává jejich vůdcem... (TV Prima)

cocaine

Opravdu vše co si dokážu představit pod pojmem historický velkofilm...láska, zrada, hrdinství, spravedlnost a SVOBODAAA!!! Nekompromisně plnej počet. ()

Jevablo

Závěr je špičkový. Pět hvězdiček bych ale mohl dát jen tehdy, kdyby v bojových scénách nebylo tak trapně vidět, jak je Gibson mrňavý. Jinak špína všude a realismus, to lze jen pochválit. ()

zurivymlok

Statečné srdce je jeden z nejzásadnějších snímků, které utvářeli můj pohled na film. Vlastně je jedním z nejzásadnějších snímků vůbec. Gibson na vrcholu své slávy dokázal to samé jako pět let před ním Kevin Costner. Postavit se před kameru a zároveň zrežírovat celý film tak, aby vzniklo naprosto vyjimečné dílo. A já pak v patnácti letech s vypleštěnýma očima hledel na asi nejlepší historický snímek (pojmem historický nemyslím historickou přesnost, ale naprostou poutavost a kvalitu z hlediska filmařského). Mel Gibson, hlavním povoláním herec, tak hodil rukavici všem režisérům. O dalších pět let pozdějí jí zvedl Ridley Scott se svým Gladiátorem. Ale nikdo jiný se od té doby (dnes už je tomu patnáct let) ani nepřiblížil. Film má prostě všechno, dobré herce, dobré postavy, výborný příběh, velmi dobrou hudbu, vynikající režii a to vše je podpořené nezbytnou dávkou Gibsonovského naturalizmu, který je však vyvážen citem (láska k ženě, láska ke svobodě). Jednotlivé střípky do sebe tak zapadají, že výsledkem je nádherná mozaika. Ač jsem ten film pár let už neviděl, mohu směle prohlásit, že se jedná o jeden z nejlepších snímků, které kdy vznikly. Jeho odkaz je vidět téměř ve všech historických filmech vzniklých po něm. ()

dubacek

Nejlepší, nejoblíbenější, nejdokonalejší. Zrada bolí, pro lásku se mstí, za víru se bojuje. Jednoduše - má jednička ;). ()

Jonathan1987

Určitě nejlepší Gibsonův film se skvělou výpravou, kostýmy i hudebním doprovodem. Kaňkou je ale přehnaná démonizace anglických okupantů a postava až absurdně ztvárněného krále Eduarda Plantageneta vrhá na jinak pěkný historický film stín. Proto čtyři hvězdy. ()

hyde1987

Neříkám nic, tenhle film jsem viděl snad 1000x a i po tísícíprvní se na něj rád mrknu. Jediná věc mou maličkost na většině historických filmů irituje (pozor! nepočítám to, pokud jde o fantasy!). A to historické nepřesnosti které tu uvedl Don Corleone...s tím rozdílem, že i on se sekl. Kilt se začal ve skotsku nostit až v 17. století:-). Nic to ovšem s mým hodnocením a oblibou tohoto filmu neudělá, vše je odpuštěno a já si tento skvost pustím dneska večer. Amen :-) ()

Filatov

Zabili mu milovanou ženu a pak...obrovsky silný a dojemný příběh o lidské odvaze, boji za lásku, svobodu a čest, odhodlání nevzdávat se, národní hrdosti a odporu proti anglické tyranii, ale také o intrikách a zradě. Mrazí už jenom při úvodních záběrech na skotskou Vysočinu za doprovodu fenomenální Hornerovy hudby. Film je prošpikovaný sekvencemi, které mě dohání k slzičkám, ale i k hrdosti na ten malý skotský národ a ten konec musí něco zanechat v každém z nás. Já osobně pláču pokaždé a nestydím se za to. Tenhle film asi jen tak (a troufám si říci, že možná nikdy nic) nesesadí z první příčky mého osobního žebříčku - už jenom kvůli mé lásce ke Skotsku. P.S. "Teprve moudrost z nás dělá muže." ()

Ret

Zatím nejlepší film od Mela Gibsona který jsem viděl. Hraje výborně a režie je takřka bezchybná (ten koho při popravě nezamrazí v zádech a nebo nectítí velký smutek je necita). 90% ()

tulen

Ja prostě Gibsona nemůžu ... ten mix machismu/šovinismu a patosu, vyžívání se v brutalitě scén a přitom je to všechno vypočítaný na laciný efekt ... Horší už je snad jen John Wayne .. Kdyby to bylo s míň profláknutým hercem a v civilnějším podání, mohl to být docela dobrý historický film. Jenže to samozřejmě nebyl účel - tím byl kasový trhák a to se zjevně povedlo. ()

Mrtvobog

"Freedom!!!" Nesmrteľná klasická balada o odvahe, zrade, láske, pomste, nenávisti a to všetko zabalené v boji za slobodu. Filmu nechýba dobrá hudba, zaujímavé herecké obsadenie, davové bojové scény, či zábery krásnej prírody. Avšak v prvom rade je tento film o emóciách (rozhodne nie v tom štýle aký sa ponúka v dnešných televíznych show - kde je to skôr umelé), ktoré sršia z celého skoro trojhodinového filmu (napriek tomu som pri tom necítil nudu). ()

Bodega_Bay

Filmovému zpracování není co vytknout...ale brutální znásilnění historie se musí nějak zohlednit, takže za tři. Udělali by líp, kdyby nechali dějiny být a vymysleli si to úplně. ()

Matousek92

Zaručeně jeden z nejkvalitnějších historických velkofilmů. Zasáhne vás přímo do srdce. Skvělá hudba. Bojové scény jsou zde velmi zdařile natočené. Herecký výkon M. G. je naprosto skvostný. Je těžké zde něco kritizovat, jelikož jde téměř o dokonalé historické drama. Životní dílo Mela Gibsona. ()

Chlo0opek

Jeden z mála historických velkofilmů s podobnou tématikou, které se mi opravdu líbí. Mel odvedl kvalitní práci - ať již po stránce herecké, tak i po stránce režijní. ()

Linsang

Strhující historické drama, kde zazářil Mel Gibson. Ještě víc jsem si oblíbila jeho věrnou partičku. To byli skuteční ošlehaní drsní chlapíci a na rozdíl od Mela mi připadali takoví uvěřitelnější. Přece jenom při pohledu na něj jsem pořád viděla tu hollywoodskou hvězdu... Velké sympatie si získal i Angus Mcfadyen jako Robert Bruce. Mám ráda historické filmy, kde nejsou herci vymydlení a načesaní, jako by právě vylezli z kosmetického salónu, a v tomto případě jsem byla více než uspokojena. Tolik špíny se jen tak nevidí :-)))) Velké bitevní scény, úchvatná drsná krajina, spousta emocí a patřičně slizcí angličtí padouši (královská dvojka otec-syn nemá chybu). Bez debat za plný počet. ()

holyvac

Tohle od Mela asi nikdo nečekal. Naprosto bravůrně ztvárněná hlavní postava a dokonalá režie...to se často nevidí. Čistých 5* ()

Kubasino

Zbytečně dlouhá stopáž a zajímavé momenty by se vešly asi do hodiny. Na druhou stranu ty momenty stojí za vidění. Podruhé to u mě však nehrozí. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (více)