Strach a hnus v Las Vegas

• USA Fear and Loathing in Las Vegas (více)
USA, 1998, 118 min

Cesta do hlubin amerického snu a vlastního vědomí i nevědomí. Snímek Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona. Kultovní autor ve svém literárním díle z roku 1971 líčí bizarní zážitky, jež prožívá jako novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) na cestě z Los Angeles do Las Vegas, kde má pořídit reportáže ze závodu terénních motocyklů a bugin Mint 400 a následně z celostátní konference okresních státních zástupců, věnované boji proti drogám. Oba protagonisté se po hráčském městě pohybují ve věčném drogovém opojení, které neustále přiživují z nepřeberných zásob psychotropních látek doslova všeho druhu. V tomto stavu se dostávají do nejrůznějších absurdních situací a kniha i film jsou vlastně jakýmsi zúčtováním s obdobím 60. let, onou dekádou převratných kulturních a společenských změn, neodmyslitelně spojenou s psychedelickou explozí. Při adaptování knihy se Terry Gilliam poprvé sešel se scenáristou Tonym Grisonim, s nímž později spolupracoval na filmech Krajina přílivu (2005) a Muž, který zabil Dona Quijota (2018). Při samotné realizaci uplatnil svůj výrazně vizuální filmařský styl a smysl pro inscenaci horečnatě halucinačních filmových výjevů. Obrazu drogového vnímání odpovídá hektická kamera, prudký střih a bohatá zvuková stopa. Nesporně zajímavým atributem snímku je herecké obsazení, a to především brilantní výkony Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavních rolích, kteří jsou oba téměř k nepoznání. V dalších rolích se objevují známí herci Christina Ricciová, Tobey Maguire, Harry Dean Stanton, Cameron Diazová, Ellen Barkinová, Gary Busey a další. (Česká televize)

Bukelos

Jedna velká ulítlá jízda v čele s dvěma výplody tehdejší doby. Už jen fakt, že tento film vznikl z předlohy knihy Huntera S. Thompsona, pána, který v té době žil a prožíval jí se vším všudy, dokazuje že se zde nic nepřehrává, tady se prostě žije. Benício se svým pupkem a Johnny se svou pleškou mi zařídili téměř dvouhodinovou zábavu, plnou drog a depresí tehdejší doby. Koneckonců jak by Vám asi bylo, když byste zjistili, že nejlepší období Vašeho života právě skončilo? P.S. Spocenej Spajdrmen mě vážně dostal! ()

Pe!eter

Naprosto šílená, drogová road movie, kterou buď milujete a nebo nechápete. Po přečtení knihy jsem si to užil mnohem víc a pomohlo mi to získat ucelenější obraz o filmu. Vykroucený Johnny Depp se svou pleší, věčným cigárem v puse a jeho samojský právník Benicio Del Toro vám připraví zábavu, jakou jen tak neuvidíte. Takže nezbývá nic jiného, než si otevřít láhev etheru a vychutnat si tuhle bizarní podívanou. ()

Galaktus

Jestliže měl dostat Leonardo DiCaprio cenu Akademie za jeho "halucinační cestu" k bílému ferarri ve Vlkovi z Wall street, jakou cenu by potom měli obdržet představitelé Raoula Dukea a Dr. Gonza? Vynikající výkon! ()

brasek

Príbeh nudný, miestami šokujúce špatný ako oslava drog a zhýralého života. Halucinácie hlavných protagonistov mi liezli na nervy. Jeden z mála filmov, ktoré vy som zakázal. ()

WUTEN

Alkohol, kokain, meskalin, marihuana a andrenochrom ládujou do sebe střídavě ládujou po celou dobu své šílené jízdy! Depp překvapivě v neobvyklé roli stejně jako Toro. Zahráli výborně včetně všech těch křečovitých pohybů a grimas které můžete vidět u sfetovaných individuí. Příběh skoro na dvě hodiny a čekal jsem aspoň když se blížil konec nějakou pointu, a ono nic! Je to dělané podle knihy to chápu ale divácky to začíná dost nudit, já čekal třeba nějaké ponaučení nebo smysl proč to všechno dělají. Jedno mi bylo jasné, všechny výše zmíněné drogy budou chápat mnohem lépe ti kdo to zkusili a dokážou se vcítit do jejich stavů. Neobyčejná podívaná plná drog, s efekty a halucinogenního vnímání! "Too weird to live and too rare to die." ()

Syndrom

Žánrově komediální roadtrip s vizuálem a tempem, který může vstřebat jen alespoň povrchní znalec účinků drog. Teda prostě o tom, co za destruktivní kraviny dělají takovýhle acid mistři. Vyčerpávající, dokonalý chaos. Mohl bych napsat, že podstatou sdělení je něco jako "odpovědí na život je jeho destrukce" ale obsahově tenhle film vnímám až na druhém místě. ()

MFA

Lepší a lepší pokáždé to znovu vidím. Je to především komedie a taky film o tehdejší americe, vizuálně a herecky vybroušené. Bylo to skvělé tehdy a je pořád. ()

Andrrew

Jeden z mála filmů, který neprezentuje drogy jako něco vyloženě špatného, spíš se jimi baví, a snaží se o to, aby se bavil i divák. Velmi sugestivní trip dvou šílenců, kteří do sebe non-stop posílají drogy všeho druhu. To nejšílenější na tom je, že Hunter S. Thompson v určité fázi svého života dokázal konzumovat obdobné množství drog, jako jeho postavy, což samozřejmě dává smysl, vzhledem k tomu, že do nich promítal sám sebe. Johny Depp si svého idola a přítele nastudoval pozorně, to si člověk uvědomí nejlépe ve chvíli, kdy si pustí nějaké starší Thompsonovo interview – ta mimika, dikce, projev... je až neuvěřitelné, jak brilantní výkon Depp podal, a to říkám jako někdo, kdo má radši jeho minimalističtější herecký projev, který předvedl například v Mrtvém muži. ()

Labutak

Pokud aspoň vzdáleně víte, kdo byl hunter s thompson, tak už jste pravděpodobně viděli. Nejlepší způsob jak se na film kouknout, je si nastudovat jeho život, přečíst knihu a následně se kouknout na tenhle klenot. Bez kontextu působí film fakt prapodivně, ale s uvedením do situace a čtením mezi řádky je to bez pochyb jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

FandaF

To je takový úlet, že skoro nevím co si o tom myslet... :) To jako někdo myslel vážně? Herecké výkony super, ale jinak je to hrozná sračka... ()

PTuranyi

Tak toto je Vo štvorici po opici na adrenochróme mixnutý Temným obrazom P.K. Dicka, alebo existenciálny hipisácky trip dvoch sfúkaných magorov, ktorý nedáva žiadny zmysel. Ešte sa to len začne a už sa v tom veziete až po uši. Chvíľu mi trvalo kým som sa naladil na "poetiku" strachu a hnusu. Akonáhle sa však začali črtať obrysy Temného obrazu, všetko do seba zapadlo. Produkcia je kvalitná lebo dokázala túto šialenú jazdu udržať pohromade s patrične šialenou atmosférou. Okrem dvojice Johnny Depp, Benicio Del Toro, ktorí sa výborne touto feťáckou sračkou potácajú od začiatku do konca, sa tu mihne niekoľko dnes už hviezdnych hercov. Tobey Maguire ako stopár, Christina Ricci mladá maliarka a Cameron Diaz len tak vo výťahu. ()

Kosta

Další, tentokrát drogový úlet, režiséra Gilliama. Depp & Del Toro je dvojice k sežrání. Naprosto úžasná komediálně psychodelická záležitost. ()

Washik

"Psi ošukali papeže ale já za to nemůžu" . Další film který realisticky ukazuje co z vás udělají drogy. Skvělá zábava s happy endem a malým poučením nakonec ()

Bombadil

Po tomhle filmu má člověk chuť pronajmot si v nějakém hotelu pokoj a ukázat uklizečce za ji vůbec platěj....kdo viděl pochopí ()

haasha

Nevěřil bych, že bude taková zábava skoro dvě hodiny sledovat dvě individua, která jsou permanentně zfetovaná. Ještě že tak, protože jinak se v tomto filmu vůbec nic nestane... Aktualizace po několika letech: Ona to zase taková zábava není, protože se tam opravdu nic nestane, ale je to tak neuvěřitelné, že 5* ponechávám... ()

Lucije

Naprosto přesvědčivé ztvárnění hlavních postav v podání Johnnyho Deppa i Del Tora. Lze jednoznačně říci, že euforické post drogové scény nemohly být pouze nastudovány, nýbrž praktikovány:op ()

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)