Originální černohumorná variace na pohádky o hloupém Honzovi je typicky gilliamovským způsobem míšena s pohádkovou satirou na způsob Swiftových Gulliverových cest (Žvahlav - hypostáze konzumu, chamtivosti a dravého kapitalismu??). Gilliam občas pro záplavu nápadů zapomene na pohádkového laika-diváka, ale zabavný a trefný je dost a dost.(25.12.2009)

Taková pohádka pro velké i malé děti plná drastických řešení jednoduchých věcí (zvonek u dveří v podobě ječícího oběšence:)) a ironické kritiky různých autorit (král, biskup...). Kdo má rád bandu okolo pythonů, tak by mu toto nemělo ujít:) Chvílemi se to zdá trochu zdlouhavé, ale na celkovém dojmu to nic nekazí. Dívat se na to spíš odpočatý:)(26.6.2012)

Žvahlav je veľmi zvláštny film. V prvom rade taký zvláštny, že nám je počínanie hlavného hrdinu celkom u riti. Chodí z miesta na miesto, snaží sa niečo riešiť, ale všetko čo spraví nám príde akosi nezaujímavé. V tomto smere nás film necháva totálne chladným. Žiadna s postáv, snáď až na princeznu a kráľa, ktorý boli naozaj skvelo napísaný aj zahraný, sa tu nenašiel nikto, kto by aspoň trocha vybočoval z radu. Ale nevadí. Dôležité je, že film mal atmosféru. Síce mu dosť škodilo zrovnávanie z Monty Pythonom, ktoré je tam bohužiaľ badateľné a ktoré bohužiaľ nedosahuje ani v najmenšom náznak originálu, ale Gilliam tu konečne začal pracovať z predstavivosťou tak ako ju vidí on a to sa mu celkom podarilo. Nejedná sa o žiadny veľký a znamenitý prínos kinematografie, ale je dôležitý pre zrod človeka, ktorý neskôr stvoril také filmy, s ktorými sa vždy zaspávalo ľahšie. Poctivý priemer.(24.12.2009)

Když jsem to viděl před lety, tak jsem z toho byl úplně hotový a brečel při tom smíchy. Navíc M. Palina mám z Monty Pythonů nejradši, je to prostě skvělý debil už od pohledu. Teď po letech to o něco přišlo. Nevím, jestli je to délkou, nebo nudnějším závěrem... Ale i tak je to pořád dost zábavné. Ten královský vyvolávač, nebo jak ho nazvat, je naprosto kulervoucí, královská rodina zařaně, celá zastříkaná od krve, sledující turnaj mě baví dodnes. A nechybí ani to pythonovské tepání do poměrů, ať již historických nebo (tehdy) současných.(20.1.2015)

Nemá to tuny monty pythonovského humoru, ani to uceleně nevypráví. Tahle Gilliamova režisérská skoroprvotina zůstala na půl cesty. Proto celkově jenom poloviční zážitek. Především rozjezd je hodně pomalý a otravný. Body film sbírá díky turnaji, princezně a posledním 20 minutám v čele se Žvahlavem. Celá stylizace filmu je jasně gilliamovská, špinavý hladový středověk. A samotný Žvahlav je vizuální korunkou.(23.7.2010)

• - Mnoho scén bylo kvůli nízkému rozpočtu točeno jen jednou. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Producent Sanford Lieberson chtěl do role Dennise původně obsadit Michaela Crawforda. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - John Cleese a Iain Cuthbertson odmítli role v tomto filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)