• corpsy

Áno, je to fantasy/komédia ktorá sa vymyká stanoveným pravidlám žánru ( tak napr. hlavný hrdina/?/, je stále viac zamilovaný do ryboprstej, 150 kilovej, špinavej a smradľavej dcére chudého rybára, ako do - teda v rámci filmu - modelingovo vyzerajúcej princeznej s viac než obstojným venom ), jej humor a atmosféra niesu poplatné tomuto populárnemu druhu filmu, ale nuda je tu podobne viditeľným znakom, ako jej výnimočnosť v tomto umeleckom útvare.(15.11.2015)

Pro mě je tu víc Gillama než Monty pythons, což je tentokrát spíše na škodu. Ne, že by to postrádalo humor úplně a třeba taková hra na schovku mě dokázala pobavit stejně, jako v dobách jejich nejlepších skečů, ale jinak kde toho moc není, tam to ani Michael Palin sám nezachrání. Absence zbytku skupiny je tady zkrátka citelně znát a to nejen kvůli jejich komediálnímu herectví. Gilliam je sice schopný režisér, ale zdaleka už ne tak vtipný scénárista jako třeba Cleese nebo Chapman. Takže jen lepší průměr, nedá se svítit.(21.12.2014)

Nemá to tuny monty pythonovského humoru, ani to uceleně nevypráví. Tahle Gilliamova režisérská skoroprvotina zůstala na půl cesty. Proto celkově jenom poloviční zážitek. Především rozjezd je hodně pomalý a otravný. Body film sbírá díky turnaji, princezně a posledním 20 minutám v čele se Žvahlavem. Celá stylizace filmu je jasně gilliamovská, špinavý hladový středověk. A samotný Žvahlav je vizuální korunkou.(23.7.2010)

• Radiq

Monty Pythoni nikdy nezklamou a ani v tomhle případě to není výjimka. Na poprvé se mi to moc nelíbilo, ale teď už je to pro mě kult. Zajimavy je, jak se mi názor na tuhle blbost mění. Když jsem to viděl teď po letech, moc nadšenej z toho nejsu. Gilliam nám ukázal, jak vypadá středověká černohumorná pohádka, i když humoru tady je pomálu... i když pro někoho asi ne, protože snaha tam je, ale mě to teda moc nerozesmálo. Takže černy to je, ale humorny ani ne. Místama mi to přijde jako docela amatéřina a ani protagonisté z Monty Pythona to moc nezachraňují. Nevim, možná příště to už pro mě zas bude kult...(22.2.2007)

Skvělá satira na středověká témata, chvílemi parodující i současnost - například v geniální scéně, kdy se mladík v podání Michaela Palina dostane do středověkého "velkoměsta" a je fascinován vyvěsenými tabulemi s názvy obchodů a cechů (jako by sledoval neony v Las vegas:). Gilliam tu ještě těží z Pythonovské estetiky, ne/plynulosti děje a humoru, který se jeví částečně jako intelektuální a částečně naprosto prvoplanovitý.(19.2.2010)