Špatné časy nastanou v království Bruna Pochybného, když se zemí začne potulovat děsivá příšera zvaná Žvahlav. Její oči jsou dvěma plameny a pařáty vytasenými meči. Který statečný rytíř zabije tuto bestii a zachrání království? A kdo získá ruku krásné princezny? Bude to Dennis, hlupák a moula, který se učí bednářem a miluje tlustou Griseldu? Může právě on zachránit království? Nebo je to nad jeho síly? (Bonton Home Entertainment)

Trailer

kareen

Pro mě je tu víc Gillama než Monty pythons, což je tentokrát spíše na škodu. Ne, že by to postrádalo humor úplně a třeba taková hra na schovku mě dokázala pobavit stejně, jako v dobách jejich nejlepších skečů, ale jinak kde toho moc není, tam to ani Michael Palin sám nezachrání. Absence zbytku skupiny je tady zkrátka citelně znát a to nejen kvůli jejich komediálnímu herectví. Gilliam je sice schopný režisér, ale zdaleka už ne tak vtipný scénárista jako třeba Cleese nebo Chapman. Takže jen lepší průměr, nedá se svítit. ()

ScarPoul

Žvahlav je veľmi zvláštny film. V prvom rade taký zvláštny, že nám je počínanie hlavného hrdinu celkom u riti. Chodí z miesta na miesto, snaží sa niečo riešiť, ale všetko čo spraví nám príde akosi nezaujímavé. V tomto smere nás film necháva totálne chladným. Žiadna s postáv, snáď až na princeznu a kráľa, ktorý boli naozaj skvelo napísaný aj zahraný, sa tu nenašiel nikto, kto by aspoň trocha vybočoval z radu. Ale nevadí. Dôležité je, že film mal atmosféru. Síce mu dosť škodilo zrovnávanie z Monty Pythonom, ktoré je tam bohužiaľ badateľné a ktoré bohužiaľ nedosahuje ani v najmenšom náznak originálu, ale Gilliam tu konečne začal pracovať z predstavivosťou tak ako ju vidí on a to sa mu celkom podarilo. Nejedná sa o žiadny veľký a znamenitý prínos kinematografie, ale je dôležitý pre zrod človeka, ktorý neskôr stvoril také filmy, s ktorými sa vždy zaspávalo ľahšie. Poctivý priemer. ()

Frajer42

Velice věrné vyobrazení temného středověku se všemi jeho nepěknými krásami. Sice se jednalo o typický humor z dílny Monthy Python, leč se s ním v tomto případě nepříjemně šetřilo. Až na pár exkluzivních momentek, kdy se mi natrhla bránice, jsem prožíval nepříjemnou nudu a ztrácel jsem pozornost. Příběh nepatří k nejzajímavějším. Snímek tedy dokonale funguje, co se týče několika jednotlivých momentů, ale jako celek působí spíše utrápeně. Z mé odborné strany lepší dva kusy. ()

eraserhead666

Když jsem to viděl před lety, tak jsem z toho byl úplně hotový a brečel při tom smíchy. Navíc M. Palina mám z Monty Pythonů nejradši, je to prostě skvělý debil už od pohledu. Teď po letech to o něco přišlo. Nevím, jestli je to délkou, nebo nudnějším závěrem... Ale i tak je to pořád dost zábavné. Ten královský vyvolávač, nebo jak ho nazvat, je naprosto kulervoucí, královská rodina zařaně, celá zastříkaná od krve, sledující turnaj mě baví dodnes. A nechybí ani to pythonovské tepání do poměrů, ať již historických nebo (tehdy) současných. ()

anais

Skvělá satira na středověká témata, chvílemi parodující i současnost - například v geniální scéně, kdy se mladík v podání Michaela Palina dostane do středověkého "velkoměsta" a je fascinován vyvěsenými tabulemi s názvy obchodů a cechů (jako by sledoval neony v Las vegas:). Gilliam tu ještě těží z Pythonovské estetiky, ne/plynulosti děje a humoru, který se jeví částečně jako intelektuální a částečně naprosto prvoplanovitý. ()

• Producent Sanford Lieberson chtěl do role Dennise původně obsadit Michaela Crawforda. (ČSFD)
  • Mnoho scén bylo kvůli nízkému rozpočtu točeno jen jednou. (ČSFD)
  • John Cleese a Iain Cuthbertson odmítli role v tomto filmu. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (více)