Helix (TV seriál)

Helix

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 2014–2015, 17 h 49 min (Minutáž: 37–43 min)

• McClane

Hodnocení pilotního dvojdílu: hodnotím až s odstupem 24 hodin, protože jsem si chtěl nechat Helix trochu rozležet. Hned při sledování mě vytáčela neuvěřitelná hi-techovost stanice kousek od severního pólu, ale nejsevernějc jsem byl v životě tuším ve Wroclawi, takže se můžu mýlit. Pak mě točí kenovitost/barbienovitost všech hlavních postav, nejen zjev, ale hlavně chování, logický uvažování tady prostě dostává na prdel, protože když si pošlete někoho z centra pro kontrolu nemocí, tak ho samozřejmě necháte lozit ve větracích šachtách, kde kempuje jeho zmutovanej bráška. A to je pouze jeden příklad. Bohužel nesmyslnýho chování je pilotni dvojdíl napěchovanej jako máloco, takže jakkoli serial možná šlape, tak pokud člověk přemýšlí, zjistí, že celá zápletka je idiot plot - pokud by se alespoň část lodí chovala logicky, tak by nebylo o čem točit. Škoda. 40%.(31.1.2014)

• Mr.Ripley

Double Pilot: Tvůrci objevili ztracenou knihu Klišé A - Z a rozhodli se jí zadaptovat na televizní obrazovky v podobě místy atmosférické minisérie. Nezavrhuji, vytrvám. Prozatím slaboučkých - 50% _____ Dávám tomu ještě dvě epizody a potom to zabalím. Lobotomie mozku nikdy nebyla tak nezáživná a neoriginální.(26.1.2014)

Je strašně těžký natočit něco nového a přitom zábavného, aby to lidi chytlo. Syfy zvládlo první část, kde vymysleli základnu v Arktidě, ale s tou zábavností už to není nic extra. Největší problémem jsou, jak už psal LIVINGDEAD hlavní postavy, který jsou nesympatický a plochý. Prostě nic extra, spíš je to takový šedý průměr, kouknu ještě na pár dílů a uvidíme jestli dokáží něco vymyslet... Bohužel nevymysleli nic navíc, spíš to zapadalo ještě víc, prostě nuda, skončil jsem u 10 dílu, skoro jsem to dokoukal ,ale poslední díly jsme dával jen z nutnosti a pak mě to přestalo bavit úplně, Škoda.(12.1.2014)

• Zeck

Syfly a jeho další megalomanská parodie na sci-fi tvorbu s pár dolary na kontě, mizernými herci v portfoliu, přímo úděsnými triky a přitom ambicemi rozsekávat diváka podívanou, kterou nedokáže zrealizovat ani průměrně. Zajímavé téma jak z Věci, kdy se na opuštěné výzkumné stanici v Arktidě "něco" posere, unikne virus, který zcela pochopitelně dělá z lidí variaci na zombie a do tohoto ohniska potenciální vřavy a zábavy je vyslán tým parodující CDC, který to musí akutně vyřešit pomocí mikroskopu a pistolí. Člověku okamžitě naskočí Doom (tím myslím hru, ne film), Resident Evil a podobné kousky, které pracovaly s identickým příběhem a atmosférou strachu. Té se tady ale člověk nedočká za celou dobu, protože i všem těm postavám je skutečnost, že jim tam pobíhají zombie po patře naprosto u prdele a místo toho řeší jakési malicherné spory a své vlastní ambice. Kdyby se děj věnoval pouze viru, nakaženým, postupnému posrání situace a budování atmosféry, bylo by to alespoň koukatelný. Bohužel nejsou prachy, takže se řeší románky, zatajené nádorové onemocnění před šéfem, zkrachovalá manželství, jakési stupidní spiklenecké odbočky od děje a ke slovu se dokonce dostávají i absurdní debility jako nenadálé shledání se ztraceným dvojčetem po třiceti letech. Do toho směšně toporní herci, kteří neumí zahrát vraždu, strach ani šukání a za jediného kvalitního herce v celém seriálu je člověku akorát trapně. Zřejmě Sanadovi nabídli polovinu rozpočtu celého seriálu, jak jinak si vysvětlit jeho přítomnost a ty otřesné CGI triky, kdy bez prdele počítačová hra stará pět let vypadá více realisticky než zdejší vrtulník nebo celá základna zvenčí. Pokud je člověk úplně nenáročné hovado, může u toho vypnout, zkušenějšího diváka to dřív nebo později zkrátka úplně odrovná. 40%(30.5.2016)

Pilot, Vector: Další pravěký virus? Bude to chtít hodně práce, aby se Helix lišil od ostatní podobně zaměřené "konkurence". Odříznuté prostředí od světa připomnělo D-Tox, bude zajímavé sledovat, jak se v tomto pro některé klaustrofobickém prostředí bude děj dále vyvíjet. Klaustrofobií trpícím jedincům rozhodně nepomůžou ani scény z ještě uzavřenějších prostorů (větrací šachty) á la Vetřelec. Je dobře, že hrozbou pro hlavní hrdiny není pouze virus samotný, ale i jím dříve napadení jedinci. Jak to po prvních dvou epizodách vypadá, budu mít problém s hereckými představiteli, neboť jsou mi krajně nesympatičtí, což může ve výsledném hodnocení hrát nemalou roli. 7/10 ----- 274: Posun vpřed jen minimální, hra virusu na schovávanou (mám ho, nemám ho, kdo ho vůbec má) nezanechává v divákovi vůbec nic, pro příště očekávám alespoň z poloviny tak napínavé provedení, jako to provedl Kurt Russell. Alespoň "drajv" zůstal a hlavní postava získává mírně na líbivosti. 7/10 ----- Single Strand: Prozatím nejlepší díl. Postavy se začínají vybarvovat a některé z mnoha otázek nacházejí své odpovědi. Za cliffhanger nedík, pěkná podpásovka. 8/10 ----- The White Room: Začíná se to pěkně rozjíždět, na otázky odpovídat a další samozřejmě vyvolávat. Jako jeden velký maraton se všemi díly najednou by myslím šlo o ještě lepší podívanou. V případě Helix však překvapivě není týdenní rozestup mezi jednotlivými epizodami ku prospěchu. PS: Ellen Ripleyová tu škemrá o eutanázii.. jen více rolí pro další dvojníky prosím. 8/10 ----- Aniqatiga: Zakončení šesté epizody slibuje (snad) zatím největší a nejzajímavější dějový posun v epizodě následující. Co se Aniqatigy týče, nestačím se divit, kde tvůrci na tak omezeném prostoru berou další a další a další postavy. Co díl, to někdo nový. Byl bych rád, kdyby se děj odehrával jen uvnitř komplexu a vně jen minimálně. Ale třeba budu časem překvapen a změním svůj názor, to by ale tvůrci museli zabrat. 7/10 ----- Survivor Zero: Aby tu za chvíli nebylo přenulováno (viz. sedmá epizoda Patient Zero). Další nesympatické postavy přibývají a najednou je tu zase a znovu vícero otázek než odpovědí. Meh. Chtělo by to ubrat na postavách a udržet únosný poměr otázky/odpovědi. 7/10 ----- Bloodlines: Aneb jak posunout příběh o notný kus dopředu a neprozradit přitom ani ň. Nejlepší epizoda, která uběhla nejrychleji ze všech. Klidně by v podobném béčkovém duchu mohl doběhnout celý zbytek seriálu. 9/10 ----- Level X: Téměř perfektní epizoda. V každém filmovém okénku se něco děje, otázky se zodpovídají, další se pokládají (nutno říci, že konečně v menším počtu), až by člověk řekl, že finále bude v desáté epizodě. Nevím, jak tvůrci chtějí laťku udržet čtyři díly. PS: U hrníčkové scény jsem zrovna obědval, ale chuť mě naštěstí nepřešla. 9/10(19.1.2014)

• - Každá epizoda časově pokrývá jeden den (24 hodin) a i přes to, že se děj odehrává prakticky na Jižním pólu, se stihne vystřídat den a noc. (kotheram)