Okolo futbola

• ruský

Околофутбола

Kicking Off

Rusko, 2013, 100 min

Zobrazenie moskovských ultras mi tak trošku pripominálo Green ST. Holigans z Londýna. Film ukazuje tú časť fanúšikov, čo vážne sa nechodia na futbal baviť. Oni sa vlastne ani na ten zápas nedostanú a výsledok ich asi fakt ani nezaujíma, len ak sa hrá finále...Oceňujem, že film zobrazuje vychodnú európu a túto problematiku. V krajinách, kde tento jav bol bežný v 80. a 90. rokov minulého storočia sa už takmer nevyskytu. Na rozdiel od západoeurópskeho žánru OKOLO FUTBOLA sa až nesnaží hrať na city diváka. Vlastne celý film som si nenašiel oblúbenú postavu, zato verne zobrazuje život týchto maníkov v Moskve.(15.6.2014)

Tak rusáci teda nic moc. Není mi moc jasný, jak nás tenhle národ primitivů mohl 40 let okupovat... Jeden jantar vedle druhýho a druhej vedle třetího. Jasný, chuligáni sou po celým Světě, ale rusáci jsou vyhlášený tím, že u nich se to bere hrozně vážně. Upřemně nemám nic proti tomu, když se dvě partu vylízanců domluvěj bitku mimo staďák, aspoň nedělaj bordel. Proč to ale dělaj někde v městkým parku? Kdyby si to dali někde na louce, každýmu by to bylo šumák. Nicméně film nemá v podstatě vůbec žádnej příběh, žádný napětí. Občas se tam servou, ale nic co bych si zapamatoval. O životě ruských hooligans sem se toho tedy moc nedozvěděl. Nazdarovje jelita!(18.7.2016)

Zaujímam sa o filmy s chuligánskou tématikou. Zopár som ich už mal možnosť vidieť. Do dnes ostáva mojim najobľúbenejším snímkom o futbalovom násilí anglický titul "Football Factory", ktorý v roku 2004 natočil režisér Nick Love. No i ruský film "Oколо футбола" určite stojí za pozretie. Sonda do života radikálnych fanúšikov Spartaka Moskva má celkom obstojnú atmosféru, vhodné herecké obsadenie, zaujímavý príbeh, dobrý soundtrack a je to i dosť kvalitne natočené. Pozrel som si ho v pôvodnom znení (po rusky) s českými titulkami a bol som velice spokojný. ****(16.3.2016)

Já nemám nic proti tomu, když se parta lidí chce pobít s jinou partou a domluví si takovéto „utkání“ někde na poli mimo město. Proti tomu fakt nic nemám. Problém mám s tím, když svou neukojitelnou vášeň tahají mezi ostatní poklidné občany a na sportovní stadiony. A velký problém mám s tím, když toto zahalují hávem jakéhosi rytířství a bojem za čest. S tím prostě nemohu souhlasit. Fotbal samotný není špatný, není zlý a není násilný. Zneužitelnost klubismu pro své přízemní cíle ale špatná je. A je velice kriminogenní. V tomto filmu se navíc jedná o lidi, kteří na fotbal ani nechodí. Takže o čem mám vlastně mluvit?(12.1.2015)

Jsem nesmírně rád, že se do podobného projektu pustili zrovna Rusové - pozadí jednoho z největších sportovních derby totiž slibovalo slušnou podívanou. Takhle povedený výsledek jsem ale nečekal. Ruský fotbalový Fight Club totiž nabízí nemilosrdný, nepřikrášlený pohled na skupinu fanoušků, kteří nechodí mávat šálou na stadiony. Místo toho preferují setkání na polích a v lesích s obvázanými pěstmi a nenávistí v očích. A i když chovám k tomuto způsobu projevu sportovní přízně značný odpor, tohle jsem si užil. A to nejen díky tomu, že je pro mě fotbal sportem číslo 1. Nesmírně mě bavila rozmanitost hlavních postav, kvalitně zpracované bitky i překvapivě sedící trocha romance. Takhle kvalitní ruské drama už jsem nějakou dobu neviděl, zasloužených 5*. ,,A proč se perete?" - ,,Jak jako proč? Protože musíme!"(9.1.2014)

• - Velké množství scén je založeno na skutečných historkách z dějin ruského chuligánství. Například scéna, kdy chuligáni Spartaku čekají na své rivaly z Dynama a před bitkou si odchytí špeha, který pak za trest musí jít proti „svým“. Ve skutečnosti to ale jeden ze Spartaku nevydržel, vyběhl z křoví dřív, a tak většina chuligánů Dynama stihla utéct. [Zdroj: Hooligans.cz] (boni)

• - Filmové záběry ze zápasu mezi Spartakem a CSKA jsou ze skutečného utkání, které bylo hráno v Moskvě 7. 10. 2012. (fnc)

• - Ve vedlejších rolích se objevili bývalí skuteční chuligáni. (FCBLFC)