Okolo futbola

• ruský

Околофутбола

Kicking Off

Rusko, 2013, 100 min

Fanouškům hooligans tématiky i samotným hooligans tenhle film vyloudí úsměv na tváři. Žádné moralizování na téma "násilí je špatné", ale syrová a realistická sonda do jedné z nejdrsnějších chuligánských scén na světě. Ekipa Spartaku se tady potýká nejen s protivníky z řad CSKA či Zenitu, ale i s dotěrnými policisty či špiclem z vlastních řad. Čtveřice ústředních postav pak řeší svá vlastní osobní dramata, přičemž k jednomu z nich mám vlastně svojí jedinou výtku. Vztahy a jiskření mezi mužem a ženou Rusům moc nejdou a i tady působili oba protagonisté příšerně prkenně. Ale celkový koncept filmu to nijak nenarušilo. Oceňuji také našlapaný soundtrack a hlavně konec. Takže ACAB a 90%.(7.5.2014)

Komentár k tomuto filmu si odkladám už dosť dlhú dobu, presnejšie je to niečo vyše týždňa. Povedal som si, že je teda najvyšší čas sa do toho pustiť, kým si zo snímku ešte vôbec niečo pamätám. Ono to však z pohľadu zapamätania ani také zložité nie je, keďže po obsahovej stránke sa to radí skôr do kategórie tých jednoduchších, čiže pre nejakých extra veľkých "rýpalkov" bažiacich po vysoko inteligentných filmoch to asi nebude "to pravé orechové", ani zďaleka nie. No skrátka, Rusi sa s tým tentokrát vôbec nesrali! Naservírovali nám to totižto pekne na tvrdo, bez obkľúk či akýchkoľvek zbytočných kecov navyše. Bormatov a spol. ma touto priamočiarou "rúbačkou" naozaj veľmi príjemne prekvapili, pretože, povedzme si úprimne, my chlapi takýto typ oddychového (áno, myslím tým prehnane surového) filmu občas potrebujeme, teda aspoň poniektorí z nás. Relax... Spartak Moskva, ruský nacionalizmus (avšak len do určitej miery, nevyskytne sa nič príliš vyhrotené, našťastie si to ustrážili v rozumných medziach), bitky s priaznivcami CSKA, Lokomotívy, "výletík" s podtitulom Petrohrad, perfektne pasujúca hudba (ktorá mi paradoxne v iných žánroch vyslovene prekáža), rôzne (často aj vtipné) ťahanice s policajtmi, "ručný-stručný" dohovor hráčom a táák, pohoda-klídek... Z tohto uhla pohľadu tomu proste nechýba absolútne nič a je viac než nad slnko jasné, že fanúšikovia futbalu (či skôr tematiky hooligans) si prídu na svoje ešte omnoho viac, jednoznačne to stojí za pozretie. Pre mňa osobne ide dokonca o jeden z najlepších hooligans filmov vôbec a to myslím vážne, pretože fakt to má štýl (samozrejme dalo by sa moralizovať a nebolo by to úplne odveci, lenže ako som už spomínal, občas treba vypnúť). A to som pritom mal mierne obavy, ako takúto tému dokážu Rusi sfilmovať, či sa to bude dať vôbec pozerať. No a konečná odpoveď? Ľavou zadnou! Raz darmo, slovanská nátura sa proste nezaprie, tá surovosť tam proste vždy bola, je (zarytí pacifisti budú možno škrípať zubami, lenže asi aj bude) a bodka... Inak, ešte doteraz mám v celkom živej pamäti ako sa "naša" MŠK Žilina pred pár rokmi (tuším to bolo v 2010) stretla v skupinovej fáze LM práve so Spartakom Moskva, mimochodom šlo o obrovský (nie, najväčší) úspech v histórii nášho klubu :-) Ale v rámci výtržností sa to ani zďaleka nemohlo rovnať stretu s balkánskymi mužstvami, či už Partizan Belehrad alebo (teda najmä) konfrontácia s Hajdukom Split, tí nám tu vtedy narobili v centre ozaj slušný chaos, fakt ostré nátury títo Balkánci... To už som však úplne odbočil od témy, takže koniec, späť k téme. Okolofutbola sa mi veľmi páčilo, a to aj napriek početným chybičkám, najmä čo sa týka tej romantickej línie - tam to moc presvedčivé nebolo. Tie som však tentokrát s kľudným svedomím prehliadol a veľkú hlavu som si z nich nerobil, pretože v konečnom dôsledku aj tak výrazne prevažovali pozitíva. To viete, futbal je náboženstvo :-) 5/5(22.8.2014)

• GTS_PUNK

Spoiler Úvodné zábery, predstavenie aktérov, futbalový zápas, bitka v metre - to všetko ušlo, ale čím ďalej pokračoval dej nemohol som nájsť jediný moment, ktorý by stál zato. No naozaj, po asi polhodine filmu to bolo do konca iba trápenie a prišlo mi to iba ako nepodarená kópia Green Street, viď. scéna s vypálením reštaurácie. Aj Yaryho smrť na konci filmu u mňa nevyvolala žiadne emócie. Bolo by zaujímavé pozrieť si druhý diel, keď sa Teacher dostal z väzenia. Každopádne toto považujem za jednorázovú záležitosť, 40 % .(12.11.2015)

Jeden z nejlepších filmů na téma fotbalové kultury okolo stadionů. Že to bude skvělý film již naznačilo to, že k natáčení filmu byli přizváni významní členové z top chuligánských skupin fotbalových klubů. A můžu jenom dodat to, že ve filmu co se týká reálnosti nebyly žádné nesmysly, zvlášť pokud jde o scénu v parku o které by se dalo říct, že si scénárista ulehčil práci a vymyslel nějakou zábavnou vsuvku do filmu, ale takhle se to opravdu událo. Ve filmu jsou krásně znázorněny pro nezaujaté diváky momenty “sportovního víkendu“ jak tomu sami říkají v Rusku. Jde hlavně o ten různý styl boje těchto skupin, jako je napadení jiné skupiny přesouvající se metrem nebo hledání soupeřů po městě, kde to nebylo plánované a pak ty plánované jako je bitka dvou prověrek (bitka, kde se bijí mladí kluci s čísly na zádech a pak se z nich vyberou ti nejlepší a zařadí se do hlavních skupin) nebo domluvené bitky top skupin. Když se k tomu přidá skvělý soundtrack a uvěřitelný příběh kde k rozluštění příběhu dojdeme až na samotném závěru, není co dodat.(2.11.2015)

Jsem nesmírně rád, že se do podobného projektu pustili zrovna Rusové - pozadí jednoho z největších sportovních derby totiž slibovalo slušnou podívanou. Takhle povedený výsledek jsem ale nečekal. Ruský fotbalový Fight Club totiž nabízí nemilosrdný, nepřikrášlený pohled na skupinu fanoušků, kteří nechodí mávat šálou na stadiony. Místo toho preferují setkání na polích a v lesích s obvázanými pěstmi a nenávistí v očích. A i když chovám k tomuto způsobu projevu sportovní přízně značný odpor, tohle jsem si užil. A to nejen díky tomu, že je pro mě fotbal sportem číslo 1. Nesmírně mě bavila rozmanitost hlavních postav, kvalitně zpracované bitky i překvapivě sedící trocha romance. Takhle kvalitní ruské drama už jsem nějakou dobu neviděl, zasloužených 5*. ,,A proč se perete?" - ,,Jak jako proč? Protože musíme!"(9.1.2014)

• - Filmové záběry ze zápasu mezi Spartakem a CSKA jsou ze skutečného utkání, které bylo hráno v Moskvě 7. 10. 2012. (fnc)

• - Velké množství scén je založeno na skutečných historkách z dějin ruského chuligánství. Například scéna, kdy chuligáni Spartaku čekají na své rivaly z Dynama a před bitkou si odchytí špeha, který pak za trest musí jít proti „svým“. Ve skutečnosti to ale jeden ze Spartaku nevydržel, vyběhl z křoví dřív, a tak většina chuligánů Dynama stihla utéct. [Zdroj: Hooligans.cz] (boni)

• - Ve vedlejších rolích se objevili bývalí skuteční chuligáni. (FCBLFC)