Tři bratři

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák (více)

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska... Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (Bioscop)

hanicka16

Od pana Sveraka bych teda cekala neco lepsiho. Dat dohromady tri pohadky byla pekna blbost. i ten vyber herci nebyl nic moc, ale byla to pohadka predevsim pro deti, tak se to aspon jim mozna libilo, ze to bylo lehke na pochopeni na na rozdil od jinych pohadek. ()

zuzzuli

Byla to dobře zpracovaná pohádka se sympatickými herci, s melodickými písněmi. Jenže jen vyprávěla 3 pohádky, které diváci moc dobře znají a do toho napasovala jednoho z bratří. Kdyby Tři bratři měli svůj vlastní příběh a svou vlastní pohádku bylo by to lepší. ()

Buford_TJ

Já jsem se pohádkově pobavil. Na rozdíl od některých považuji Tři bratry za jednu z nejpodařenějších polistopadových pohádek. Všechny scény jsou podpořené skvělým (na tuzemské poměry asi dosud nejlepším) orchestrálním soundtrackem a mají tak výbornou atmosféru. Kamera, střih, výprava a vůbec celá řemeslná kvalita filmu je velmi nadprůměrná. V domácích luzích a hájích dlouho nic tak vypiplaného nevzniklo. Pokud jde o humor a texty písní, tak podle mě ve vetšině případů fungovaly a pocit trapnosti se nikdy nedostavil. Asi nejvíce jsem si užil pohádku O karkulce která si troufla ne věci, kvůli kterým by možná i mohli zvýšit věkovou příspnost...ale co naplat, takhle to prostě za devatero horami a devatero řekami chodí :)). Vlk není digitálni, za což tleskám!...a je správně úchylně nechutnej...Celkově je z filmu cítit jistý šmrnc a příjemně ujetá inteligentní nadsázka. Jediné negativum bych videl v jisté rozkouskovanosti filmu, kdy na sebe jednotlivé pohádky moc plynule nenavazují, charaktery tudíž nejsou hlouběji propracované a divák jim jejich motivace moc nevěří. Pár scénaristických kyksů by se asi taky našlo...to ale člověku až tak nepřijde, když to celé tak příjemně, někdy možná až moc rychle, odsípá. PS: Karkulku bych bral taky, samozřejmě že ale až po jejím náležitém rozpuku! XD ()

unrocker

Napadita a skvela pohadka s jemnym Sverakovskym humorem... Při jakemsi svrchním pohledu se jedna o zplacaninu několika pohádek,ale jak se člověk začne divat pozorněji a ponoří se do krásných písniček a uzasneho humoru uplne jinak ho to nadchne. Docela jsem byl i překvapen úrovní písniček, ktere jsou misty až muzikaloveho charakteru... :) super diky Svěráci ()

Jana8458

Musím se přiznat, že pohádky zas tolik nemusím. Jasně, v zimě se vždy podívám na pár těch klasických, ale že bych se každý víkend koukala na jedničce, to ne... Na film jsem šla ani nevím s jakým očekáváním, no, hlavně tam hrál Klus a Dyk. Ani jsem nečekala, že se mi tak zalíbí. Jediné mínus dávám za tu pohádku o Karkulce, kvůli věku Karkulky, to mi přišlo opravdu pedofilní.. Ale no co už, líbil se mi ten humor i ten příběh, takže 4* ()

brzozin

Ach jo. Jsem zklamán. Dostavilo se ono Cimrmanovské očekáváni - zklamání. Možná o to víc, že jsme od Třech bratrů očekával cosi, co se nakonec nevyplnilo. I když pravda, chvilemi jsem v kině zvažoval čtyři hvězdy (pět ani omylem). Začněme pozitivně. Za co ty hvězdy jsou. První hvězdu dávám za zpívanou pohádku. Jsem celkem muzikální člověk a písničky v pohádkách miluju. Když si vzpomenu třeba na Lociku nebo Šíleně smutnou princeznu, tak tam písně výrazně zvedly kvalitu filmu. Uhlířovy písničky jsou nezaměnitelné a dají se rozeznat od všech ostatních. Dokázal to už v Lontrandovi a Zubejdě (mimochodem další krásná zpívaná pohádka). Takže jednoznačné plus. Druhou hvězdu dávám za výpravu. Protože tohle je výpravná pohádka. Naštěstí to není odporný Troškův barokní kýč, a v té malebnosti je i trochu toho surového tvrdého života. Za výpravu bych dal klidně hvězdy dvě, jenže. Jenže právě v tom je jeden z kamenů úrazu Třech bratrů. Totální nevyváženost. Takže první třetina (popravdě nejpovedenější část celého filmu) hýří barvami, zpěvy dětských chorálů či ponurostí bažin a močálů. Sudičky létají, kamera pluje v mimoúrovňvých sférách. Jenže tenhle bombastický nástup pak začne mít brutálně sestupnou tendenci. V dalších částech jako by filmařům docházely nápady nebo peníze. Vlk tak vypadá jako opelichaný mravenečník, nebo spíše nepovedená rekvizita z béčkové televizní pohádky točené v kulisách nějakého studia a na poslední části o 12 měsíčkách je znát, že štáb už se snažil celé dílo rychle rychle nějak spíchnout a dotlačit k nějakému finále. Asi proto totálně vizuálně i obsahově vykradl Mrazíka. Tak klady bychom měli za sebou. A teď zápory. Zdeněk Svěrák má svá nejlepší scénáristická léta bohužel za sebou. To je fakt. Ke své škodě se rozhodl jít v šlépějích neméně významné persony české kinematografie, Václava Vorlíčka, který taky poslední léta patlá jednu slátaninu za druhou. U Svěráka se to projevuje jeho čím dál tím větší křečovitostí a neustálým mentorováním coby přestárlého pana učitele. Ta tam je jeho někdejší lehkost a nadhled.Tak to dopadá, když se člověk bere děsně moc vážně a začne se chovat jako primadona. Ale dost bylo psychologie. Scénář je prostě úděsný. Nemá hlavu ani patu. Výsledkem je jakási koláž bez jakékoliv logiky poslepovaných pohádek. Ve všech třech je nakonec nutné upíchnout jednoho ze tří bratrů v roli ženicha. U šípkové Růženky (opět podotýkám, že je to nejpovedenější část, která jakž takž drží pohromadě) to ještě jde. Ale jak to zaonačit u 8 leté Karkuly a Marušky, které na konci originální verze pohádky, žádný ženich nečeká? Tak přichází na řadu ona "kreativita". Bylo mi až stydno a chtěl jsem zalézt pod sedačku v momentě, kdy si 17 lety pedofil nabrnknul Karkulku školou povinnou a ta se k němu na konci pohádky tak tulí, až je evidentní, že to brzy skončí porušením všech možných i nemožných morálních norem. Poslední část s Maruškou bych nazval "Neustálé běhání sem a tam, až se ti dva tak nějak potkají". Maruška běhá do hor a do údolí s ovocem a zeleninou, nápadník zase přichází a odchází jen proto, aby se mohl pokaždé elegantně (vtipně?) prásknout do čela. Ono nedostatek čehokoliv vtipného je další věc, která Třem bratrům čouhá jak sláma z bot. A nezachrání to ani bratr Duben, který jde pochcat oheň, aby je pořád někdo neotravoval. Humoru je opravdu málo. Zato patetických momentů a mravokárného mentorování je tam až moc. Už když jsem viděl Kukyho, říkal jsem si, že duo Svěrák-Svěrák kouše do příliš velkého krajíce. Jen jsem si tehdy myslel, že jde o nezdařený experiment. Teď je evidentní, že se z experimentu stává norma. Škoda. () (méně) (více)

iz67

Dlouho už nejsem cílovka, ale stejně ohodnotím. Jsou to lepší 3hvězdy, ale zpívání bylo přiliš a nápadů míň než jsem očekával. ()

teba

Na Svěráky zkrátka trpím, takže i přes některé mouchy hodnotím velice pozitivně. Nejslabší část filmu vidím v rozvleklém úvodu a první pohádce (Šípková Růženka s Klusem). Jakmile se ale příběh začal točit kolem zbylých dvou bratrů, dostal film rychlejší spád a byl podle mě i vtipnější (holub dabovaný Liškou, Piškulovy "uvažuju takhle" hlášky, Dyk sám o sobě...). Moc se mi líbil i typicky svěrákovský nápad s dětmi hlásícími se "před plátnem"... Někdy se na to zase ráda mrknu :o) ()

wylda

Film sic nepřinesl nic nového. Jedná se o tři klasické pohádky od bratří Grimmů a Boženy Němcové. Písničky ve filmu jsou z pořadu Hodina zpěvu. Hluboká hraje pohádkový zámek. Svěrák se ujal poslání vypravěče. Mohlo by se zdát, že se bude jednat o syntézu klišé. Výsledkem je však geniálně zpracovaná pohádka plná svěrákovské laskavé poetiky a humoru. Nejlepší herecké výkony nepřekvapivě předvedli Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Potěší i takové detaily jako Cimrmani v rolích dvořanů či scéna kdy Karkulka krmí vlka ostravskou klobásou. ()

jirin_cz

Od Svěráka (obzvlášť když se spojí se synem) čekám vždycky hodně, ale tady jsem byl spíše zklamán. Místama se nudil a hlavně takové ty zpívající pohádky nejsou nic moc pro mě. Taky mi celkem vadili některé záběry kamerou, a hodně divný "vlk". Vypravěč Svěrák i herci v samotných pohádkách jsou v pohodě. I samotný nápad propojit tři pohádky je v pohodě. Hodně se mi líbilo "fantasy" zpracování 12 měsíčků. ()

Gothard

Přátelé, to bylo ale zklamání. Natočit klasickou pohádku nějakým divácky zajímavým způsobem je strašně těžké, a druhého Vorlíčka v plné síle zatím nemáme. Takže autoři spojili tři notoricky známé pohádky do jednoho celku - nic proti tomu, to se mi zdá jako celkem dobrý nápad, pokud by se ho podařilo domyslet až do konce (což se bohužel nepodařilo). Krom toho pohádky natočili rádoby pohledem malého dítěte, které pohádku slyší od svých rodičů a představuje si, jak by to tak asi mohlo být - krásně naivní, pestrobarevné, miloučké. Prostě infantilní. A aby toho ještě nebylo málo, tak vše je doplněno písničkami a veršováním. A ono to (alespoň podle mého) nefunguje. Vůbec. Kam se poděl svěrákovský nadhled, vtip, laskavá ironie - tedy to, co jsme my dospělí zcela jistě očekávali? Krom toho se ukázala ještě jedna věc: aby stopáž filmu byla únosná, byl děj pohádek oproštěn od skoro všech podružností, takže zůstala jen základní dějová kostra. Ale právě ty zdánlivé maličkosti, banality, vypravěčský balast nebo jak to budeme nazývat, jsou strašně důležité, protože dávají vypravěči prostor trošku inovovat, odlehčit vlastní děj humornou vsuvkou, dát prostor další postavě, která by se třeba jen mihla dějem, ale byla by zpestřením. Takto je třeba Maruška vracející se ke kravičce otravná a otravnější. Ale po pravdě: i kdyby přiletěla vrtulníkem a v ruce měla čtvrtmetrový doutník, verš kravičko - pro mlíčko by celou scénu spolehlivě pohřbil. Podobně jako kulku - pro Karkulku. Několik dobrých scén je na lepší hodnocení filmu málo. Dvanáct měsíčků patřilo k tomu nejlepšímu (včetně milé vsuvky o odskočení - to je to, o čem jsem psal výše), Polívka byl krásně výrazný, potěšil Lábus, i když v jeho podání nic nového nebylo, příjemně překvapil Klus, Dyk vypadal, jak kdyby se před každou scénou naládoval antidepresivy. A bylo zřejmé, že tvůrci měli snad neomezený rozpočet - takové plýtvání se jen tak nevidí. Škoda a promarněná příležitost. Nejsem si jistý, zda toto je cesta, kterou by se měli autoři dále ubírat. ()

transbeskyd

Na Tři veterány nebo Lotranda a Zubejdu to asi nemá, ale každopádně je to skvěle a výpravně udělané. Možná až tak, že to působí místy kašírovaně. Svěrák ale každopádně ví jak na děti a je dobře, že si s nimi jako vypravěč povídá a otázkami je vtahuje do děje:) Krásná kamera pana Kameramana Smutného, místy vtipné hlášky a legrační Dyk, trochu toporně působící Klus a hodně toporný Piškula odříkávající repliky naučeně a bezkrevně, i když snaživě.. Nopak Lábus a Kaiser skvělý. Písní a rýmovánek je tam až moc, chyběla mi ale ta hlavní ústřední dětmi zapamatovatelná chytlavá píseň. Každopádně za posledních tak deset let tuzemský pohádkový nadprůměr. ()

jolly.rose

Tak zde jsem byla opravdu v rozpacích, co dát. Musím přiznat, že Z. Svěrák je můj oblíbenec a tudíž bych měla tendenci dát co nejvyšší hodnocení. Musela jsem si ale uvědomit, jak na mě pohádka celkově působila a dívat se nezaujatě. Do odpadu bych ji nedávala, ale....písničky jsou si tak strašně moc podobné, že mě splývají v jednu. Pohádky ty raději hodnotit nebudu (o pedofilii bych v žádném případě nemluvila - i v dávných dobách se přece domlouvaly sňatky už i u dětí), připadají mě opravdu vyrabované, hlavně ta poslední, kdy jsem se neubránila dojmu, že jde o Mrazíka. V případě Karkulky jsem zase měla pocit, že to je špatně udělaný díl z Kytice. Osobně dávám 2 za "nepohádkovou" část a kameru (kdy vše působilo velmi idylicky). ()

stone

Zdá se, že pan Svěrák stárne a dětinští...Bohužel platí, jaké pohádky pro děti, takoví pak dospělí. No žádná sláva to nebude.... ()

Bifftekk

Pohádka se mi líbí, i když na pohádky vůbec nejsem. Pojetí je velmi působivé a být mladší určitě bych si ji užil víc. Není tomu co vytknout, ale zároveň to nelze nějak honosit. ()

Vykuk

Tak o kvalitě novodobých českých pohádek netřeba hovořiti, tam to jde zcela do ři..:) Jakmile se tam zpívá, blivno mi jářku bývá... Jednu hvězdu za povedenou veselou atmosféru, vlka a fajn rýmovačky, jinak je to pytel sr.... ()

andysek88

Musím říct, že jsem čekala až příliš mnoho a o to větší je moje zklamání. 1. příběh na mne působil dost odfláknutě, 2. příběh s pedofilním myslivečkem a 8letou Karkulkou byl totálně mimo, 3. příběh se dal.. Nebýt hereckého obsazení, skvělé kamery a pěkných exteriérů dala bych o hodně nižší hodnocení. ()

amyth odpad!

Málokdo ví co této "pohádce" o značné stopáži předcházelo. Na youtube je možno shlédnout původní Karkulku, Měsíčky i Růženku (btw. i v tomto značně amatérském zpracování působí hlavní přestavitelka lépe a zejména její zpěv je zcela někde jinde). Svěrák vykradl sám sebe a dopadlo to tak trošku na Trošku ... vlastně na odpad. Co dát jiného když děti které znají originál myslí, že je to parodie ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015