Tři bratři

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák (více)

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska... Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (Bioscop)

Merkin

Moderní didakticky pojatá pohádka. Svěrák své původní řemeslo nezapře. Navíc nádherné exteriéry, půvabné kostýmy a rozmanitý hudební doprovod jen stvrzují, že kvalitní české pohádce ještě zdaleka neodzvonilo. ()

Janega

Od rozprávky Traja bratia som si veľa sľuboval, už len preto, že predtým som najprv videl nie práve najvydarenejšie Into the woods (2014), a že Česi sa mohli s námetom viacerých rozprávok v jednom filme lepšie popasovať. Opak je však pravdou. Zápletka je jednoduchá, sú traja bratia, ktorí sa vydajú do sveta nájsť si nevestu, pričom každý z nich zablúdi do inej rozprávky (Šípková Ruženka, Červená čiapočka, O dvanástich mesiačikoch). Samotné osudy bratov sa však nijak neovplyvňujú, ich dobrodružstvá rozprávkach sa vôbec neprelínajú, len poporadí zažije každý to svoje a tým to preňho hasne. Najstarší brat ako prvý získa svoju nevestu už v prvej polhodine a dokonca filmu ho už vôbec neuvidíme ani o ňom nechyrujeme. Rovnako je to aj s druhým bratom. Spracovanie jednotlivých rozprávok je kvalitou rôzne. Najviac sa podarila rozprávka o Šípkovej Ruženke. Krásny hrad Hlboká, pekné pesničky, naozaj pekne rozprávkové. Potom nasleduje rozprávka Červená čiapočka a s ňou som už mal problém. Jednak s piesňami, pretože to spievali akože zvieratá a tým pádom furt tá tónina preskakovala, no najmä sa mi nepáčila hlavná predstaviteľka Červenej čiapočky. To dievčatko nevie hrať, nevie spievať a nie je ani dievčatkovsky roztomilá. Aj keď nechcem, musím ju zrovnať s Lillou Crawford (predstaviteľkou Červenej čiapočky z Into the woods), ktorá svoju rolu zvládla bravúrne. Buď zlý kásting alebo režisér nevie pracovať s deťmi. Aspoň ten vlk je fakt super. Taktiež mohla byť Červená čiapočka o trochu staršia. Najhoršie mi príde spracovaná tretia rozprávka O 12 mesiačikoch. Tam mi to spievanie liezlo fakt na nervy. Ja si muzikál predstavujem tak, že herci normálne hovoria a sem tam dajú nejaký song a nie furt prespevujú každú vetu, každé slovo, každý prd. Fakt bolo toho spevu až moc. Problémom je aj tretí brat. Zatiaľ, čo prví dvaja si svoje budúce nevesty zaslúžili, lebo ich zachránili a aktívne sa zapojili do deja, tak tu sa nič také nedeje. Len pozeráme príbeh Marušky, ako ju macocha posiela v tej zime do lesa a až na konci tej rozprávky si tretí brat príde po Marušku, bez toho že by si ju nejak zaslúžil, že by v jej trápení nejak pomohol alebo že by sa aspoň nejak aktívne zapojil do deja. Traja bratia majú oproti Into the woods jedno veľké plus, a to že vedia kedy skončiť. 90 minút bohate stačí, žiadne umelé naťahovanie deja či nebodaj, čo bolo potom. Tiež si mohli odpustiť tie hlasujúce decká. Škoda, Traja bratia mohli byť aspoň pre mňa novodobou rozprávkou klasikou, no znova sa z toho stala len rozprávková jednohubka. ()

Nerhinn

Všudypřítomné pozpěvování za každou cenu je místy dost křečovité, ale vynahrazuje to opravdu krásný vizuální zážitek. ()

duddek

Tak zaprvé to není pro děti (mj. kvůli zobrazování kostry a zcela zbytečně děsivého vlka, ale i kvůli nepohádkovým prvkům, jako je otázka "Nemáš kluka?"), zadruhé to, zvlášť u počáteční slavnosti, působí dost megalomansky, spíš jako velkofilm než pohádka. A zatřetí se moc nepovedlo věkové vyvážení (královna vypadá jako králova dcera, myslivec se chce oženit s dítětem...). Povedené je propojení s hudbou a rýmy typu "holub – o lup", po dlouhé době tu vlastně máme pohádku ve verších. Hvězdu navíc přidávám za to, že dětem se to evidentně líbí i přes mé výše zmíněné námitky. "Jelení skoky dělej, vždyť jsi jelen!" ()

Fary

Má to moc pěknou výpravu, kostýmy i provedení. Škoda jen té násilné implementace písniček. Být to bez nich, bylo by to zajímavější. A taky hororového vlka si mohli odpustit. ()

Stružák odpad!

Přiznám se, že od Svěráka s Uhlířem jsem čekal něco parádního, ale Tři bratři mi naprosto vyrazili dech. Něco tak strašně dementního jsem už neviděl nějakej ten pátek. To je film, kterej selhává úplně ve všem. Co to krucinál mělo znamenat?! To, že je pohádka směsicí tří příběhů, který jsou uměle propojený trojicí bratrů, to jsem ještě snesl. Větší průšvih už je ve vypravěči, kterej si nepochopitelně povídá s nějakejma dětma "z kina", vysvětluje jim dobro a zlo a ptá se jich na jejich názory. Navíc se v závěru pohádky sám objeví na scéně a začne bejt "hrozně" vtipnej ("Teď se mi hodinu nehejbejte, abyste nebyli rozmazaný."). Největší průšvih ovšem jsou ty příběhy samotný. Šípková Růženka je prošpikovaná nelogičnostma (ale to vlastně všechny tři pohádky), nehercem Klusem a trapným Lábusem. Pohádka o Červený Karkulce, to je ještě větší poděs. Tam pro změnu přijdou na řadu naprosto idiotský texty písniček ("vrků vrků vrků, já tě dobře vidím, vlku") a pedofilní myslivec. No a k tomu ten kostým vlka! Ty vole, to snad na maškarní ples není problém sehnat nebo vyrobit lepší kousek. Příběh O dvanácti měsíčkách pokračuje tam, kde Karkulka skončila: v protivných textech. K tomu přidá nesympatickou Chýlkovou s Dolákovou a rádoby vtipnýho Dyka. Náladu snad jen trošku zvedne sibiřská atmosféra na vrcholku hory. Jenže pak zas přijde Zdeněk Svěrák a ty jeho děti... Tři bratři patřej smazat, spálit, vyhodit. Pustím si Tři sestry, dám si tři piva a třeba na tenhle strastiplnej zážitek zapomenu. ()

dopita

Jeden Svěrák se zbláznil, druhej Svěrák se zbláznil a výsledkem je nekoukatelná břečka. Přitom je na filmu vidět, že Jan Svěrák cit pro film pořád má, ale všechny ty vcelku dobře choreografované a dobře vypadající scény poskládal v něco, na co se nedá koukat dýl než deset minut. ()

alouch

"Jsme čas, zraje klas, pak je mráz, jsme čas. Jsme rok, po boku bok, zastav krok, jsme rok." Tři poměrně nevyvážené části a mezi nimi pekelně slabá intermezza. Koncepčně hodně chaotické, dost bych se obešla bez komentářů pana Svěráka a veselých ruček dětí v kině. Také lehce pedofilní část s Karkulkou byla dost slabá. Nicméně Šípková Růženka byla zajímavá a z Dvanácti měsíčků šel doopravdy mráz po zádech. Za ty dvě části mhouřím oči, přehlížím nelogičnosti a tu jednu hvězdu přidávám. ()

joshula

Snaha přiblížit nejpopulárnější české pohádky se musí ocenit. Ke všemu prakticky co role, to herecká legenda dnešní doby. ()

1860

Radši se budu každé Vánoce dívat po tisící na stejnou pohádku než na tuhle plochou slátaninu.. Ale má to alespoň jedno pozitivum: Konečně mají i pedofilové svoji oblíbenou pohádku.. ()

Ripley

Nejdříve mě Tři bratři nezaujali a vlastně i zklamali.Byl to pro mě první film Jan Svěráka,který jsem hodnotil negativně.Stalo se však to,že po dalších a dalších shlédnutí to dozrávalo a nyní si film pouštím s chutí a velmi rád.Ano,Dvanáct měsíčků zůstává stále nejslabší částí filmu,ale i tak vše jako celek drží pohromadě.Po technické stránce není nic,co by se dalo filmu vytknou.To je pro Svěráka ml. typické.To co je zde však nejdůležitější je hudba.No a ta je zkrátka dokonalá.Uhlíř stále válí a Svěrák st. vtipně textuje."Že jsem takhle zbarvená" jsem nemohl dlouho dostat z hlavy.Zvyšuji hodnocení na 7/10. ()

Pavkan

Bezstarostná pohádková jízda v podání Svěrák a Svěrák. Věděli, co chtěli natočit a taky to natočili. Do kina jsem se vydal se čtyřletou dcerou a nadhledem, který mě neopustil, ani když došlo na velmi odvážný rým "kulky - Karkulky". Je úžasné, když v současném lehkém domácím kinematografickém marasmu přijde tvůrce, který dokáže naplnit kino. Za to první hvězda. Druhá za originální svěrákovské slovní vtípky, třetí za vlka, čtvrtá za to, že si moje dítě i pár hodin po kině zpívá texty z filmu, a pátá za vznik další vánoční televizní klasiky. ()

Honzeek95

Kino bylo naprosto přecpané lidmi, dokonce jsme si museli vzít židle do kinosálu, abychom si mohli sednout a podívat se na tento... Co to vlastně mělo být? Za prvé, nelíbila se mi tam role Svěráka, naprosto zbytečná. A ty "děti, které zvedají ruce", to bylo opravdu zcestné. Humorné scénky spíše trapné, než abych se u nich zasmál, dialogy opravdu žalostné - i co se týče textů písní - ty vůbec neseděly na rytmus, rýmy možná byly, ale tak hloupě postavené, že mi ani jako rýmy nepřipadaly. Myšlenka sjednotit tři pohádky se mně ale taky nezamlouvá, Svěrák mohl vymyslet něco podobného, jako třeba Lotrando a Zubejda. Písně jen místy, ale zato vyšperkované a pěkné a jinak obyčejné dialogy... V pohádce se ale zpívá prakticky celou dobu, což jí určitě neprospívá. Uznávám, že pro malé děti to může být skvělá zábava, pro dospělé diváky už to však tak slavné není.. ()

Harapes

Tedy pospojovat tři klasické pohádky do jednoho filmu a aby to bylo dívatelné?Ano,je...protože je pod tím podepsána rodina Svěrákových.Vynikající Jirka Lábus...ten vodník fakt neměl chybu.Děkuji za hezkou pohádku kluci... ()

Darth Maul

Svěrákovci to majú dobre spočítané. Presne vedia, čo na diváka platí a idú za tým najjednoduchšou cestou. Upútavky na ich Troch bratov ma zaujali až tak, že som sa rozhodol zájsť do kina. V našej staručkej kinosále bolo celkom rušno... Deti sa hlásili a vykrikovali. Dospeláci sa zabávali na sofistikovaných narážkach a dialógoch. Všetci sa usmievali pri chytľavých pesničkách. Bol to netradičný zážitok pri tradičnej rozprávke. Nádherné, roztomilé a chytré! /// Traja bratia ma očarili natoľko, že som si ich vychutnal v kine aj druhýkrát. Pre mňa jednoznačne najlepšia rozprávka za posledných mnoho rokov! ()

Wishkah

Přiznávám, že pohádka nedrží pohromade, ale čert to vem. Já se u ní skvělé pobavil. Humor pana Svěráka Z. pořád skvěle funguje ()

Lionheart

O několik úrovní výš než ostatní nové pohádky, na které jsem zvyklý (trochu z povinnosti) o Vánocích koukat. Vizuálně vypiplané, akorát trochu skřípe násilné napasování bratrů na jednotlivé miniopery, ale myslím, že tvůrci si to uvědomují a vynahrazují to vypiplanou výpravou a milým humorem páně Svěráka. Boření čtvrté stěny mě zpočátku velmi mile překvapilo, postupně už mě to i štvalo - čeho je moc, toho je příliš... stejně jako hvězd a hvězdiček v různých vedlejších rolích, ale tam se utěšuji tím, že se chtěli aspoň lehce mihnout ve filmu, který je veden takovými mistry oboru jako jsou Svěráci a Vladimír Smutný. ()

PetkaW.

Jedna hvězdička, a to jenom kvůli Klusovi a hlavní písni! Tři bratry bych nominovala na cenu "největší zklamání letošního roku! Opravdu mi hlava nebere, jak může tahle... parodie na pohádku mít tak vysoké hodnocení?! Lábus porostlý lišejníkem, trapné jednoduché texty, pražádný scénář, vlk, co vypadá jako kříženec medvěda a mravenečníka, pedofilní mysliveček, Maruška a její sestra, co vůůůbec nevypadají jako Nastěnka a Marfuša (už chybělo jen rozkusování ořechů) a do toho věčně kecající a zasahující Svěrák ve fiktivní třídě s dětmi - zkrátka - tady je všechno špatně. ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015