Romeo a Julie

• Velká Británie Romeo and Juliet (více)

V italském městě Verona spolu znepřátelené rodiny Monteků a Kapuletů vedou věčný spor. Když Romeo (Leonard Whiting), pohledný mladý Montek, poruší společenské konvence a navštíví bál Kapuletů, zamiluje se do Julie (Olivia Husseyová), krásné Kapuletky. Ti dva spolu po krátkých námluvách uprchnou, čímž ještě prohloubí napětí mezi svými rodinami. Snímek oscarového režiséra Franca Zeffirelliho je považován za jednu z nejslavnějších filmových verzí Shakespeareova klasického milostného příběhu. (Cinemax)

Lachtaan

Asi vůbec první snímek, co mě v 9. třídě přesvědčil, že není zapotřebí odsuzovat díla z šedesátých i starších let jen kvůli tehdejším omezeným možnostem v oblasti filmařiny a že i v té době za pomoci toho mála, co bylo po ruce, měli zkušení a šikovní filmoví umělci šanci vytvořit povedený kousek. Kromě knižní předlohy, která je tak známá, že ji snad člověk ani nemusí číst, jsem mimo tuto nejslavnější adaptaci nejznámějšího romantického příběhu neměl tu čest vidět a po dávném zhlédnutí právě verze z prastarého roku 1968 již ani nemám chuť vidět jakoukoli novější. Krásná neznámá Olivia Hussey zahrála Julii tak přesvědčivě, že bych s jejím výkonem musel srovnávat i animované verze. Filmové záležitosti z šedesátek a starších ani po této zkušenosti nikdy zásadně vyhledávat nebudu, ale jsem rád, že kultovní Romeo a Julie mě neminulo. ()

anli

Filmove zpracovani slavne Shakespearovske tragedie a myslim,ze jednoi z nejlepsich(aspon zatim tj.2010).Scenar je skutecne precizni a presvedcivy,stejne tak rezie-Zeffirelli opravdu Shakespeara zvlada skvele a stejne tak herci(balkonova scena je skutecne uzasna!).Takze jde o jasnou klasiku,ktere ani zub casu neubere nic na kvalitach.Jasne romantickych 100%. ()

Monoxid

Na tohle bych se koukala znova a znova. Ale rozdíl v prvním a ...no... několikátém shlédnutí je ten, že poprvé se trochu neorientuju v ději (malé děti nečtou Shakespeara, ale Harryho Pottera), na konci se samozřejmě rozbrečím a pak dlouho, dlouho přemýšlím, proč se to stalo tak, jak se to stalo. A poč nemoh tenhle udělat tohle...a znáte to... O nějaký (podstatný) čas pozdějc (i po shlédnutí jiných zpracování, po přečtení dramatu, důkladném probrání legendárního díla ve škole, po spoustě dalších, mnohem osudovějších filmů i knih...) už jen sedím a vychutnávám. ()

honz

Dokonalé filmové zpracování slavné tragédie W. Shakespearea. Nádherné renesanční kostýmy, exteriéry i interiéry, skvělí představitelé mladičkých hrdinů. Po shlédnutí má člověk opravdu pocit, že Zeffirelli je nepřekonatelný. ()

danoo

Neuveriteľne citlivá, svieža a poetická adaptácia. Zeffirelli využil svoje bohaté divadelné skúsenosti a s pomocou mladistvého ale talentovaného ansámblu replikoval v živých farbách slávnu tragédiu o zakázanej láske. Je dostatočne historicky verný a korešponduje s idealizmom detí kvetov. Čo je však zaujímavejšie, dokáže niečo zriedkavé, a to vyvolať u diváka radosť a smútok zároveň. Shakespeare by bol hrdý! ()

lennyd

Kapuleti a Montekové, po desetiletí znesvářené rody, které pro členy druhé rodiny mají jen nadávky a pohrdání. A přec se jejich nejmladší, Romeo z rodu Monteků, a Julie z rodu Kapuletů, přes všechen rodinný odpor do sebe zamilují. Ale jejich láska usmíření znesvářených rodů nepřináší... Jedno z mnoha filmových zpracování asi nejznámějšího Shakespearova románu má sice nesporné kvality, ale já se u filmu kapánek nudil (ono, dívat se více jak dvě hodiny na něco, co takřka do detailu znáte z ostatních zpracování ať už filmových, nebo divadelních nebo knižních dvakrát nezabaví). Film dostal trochu spád až v poslední třetině, kdy se začalo něco dít, a musím uznat také ve scénách, kdy se na obrazovce objevoval Romeův přítel Mercutio (John McEnery). Pochválit také musím velmi povedený český dabing (alespoň v oblasti překladu), který k tomuto typu filmu sednul úplně dokonale, se zpracováním to bylo o chlup horší... ()

progression

Režisér Zeffirelli při výběru představitelů pro hlavní role asi dost riskoval. Ale vyhrál bingo. Mladičcí víceméně neznámí představitelé Romea a Julie byli nesmírně spontánní, přirození a uvěřitelní a díky tomu i přes konkurenci výborných hereckých výkonů zkušenějších hereckých kolegů strhli naprostou většinu pozornosti na sebe. Všechny klíčové scény tohoto klasického milostného příběhu jsou předvedeny takovým způsobem, že divák neztratí pozornost ani na okamžik. Je hluboce vtažen do příběhu (i když ten je všeobecně známý), k tomu zní nádherná hudba Nina Roty - ten ústřední hudební motiv asi do smrti nezapomenu, a na překrásnou Olivii Hussey s dlouhými havraními hlasy samozřejmě také ne. Myslím, že toto filmové zpracování je úplně právem považováno za nejlepší a nejpopulárnější. Možná, že nejenom v množině všech "Romeů a Julií", ale dokonce v množině všech klasik Williama Shakespeara ... ()

Unnamed

Když jsem viděl hlavní hereckou dvojici, byl jsem nadšený. Do mé představy, jak by měli Romeo s Julií vypadat, zapadali vážně perfektně, a jejich společné scény - na bále a v zahradě - řadím k nejsilnějším momentům filmu. Olivia Hussey měla na svůj věk vážně obrovské kouzlo. Na filmu mi trochu vadila přehnaná teatrálnost, ale u původně divadelní hry se s tím člověk asi musí smířit. Mercutio byl v pořádku, to služebná, u Lorenza na zemi plačící Romeo a ubrečená Julie mi lezli na nervy. Sice jsem předlohu četl několik let zpátky, ale i tak jsem si zvládl všimnout několika vytracených scén. Myslím si, že apatykář a souboj s Paridem by mohly druhou část filmu trochu oživit, ale budiž. Slabší 4*. ()

dANo

Asi tak nejak si to ten Shakespeare určite predstavoval... :o) Výprava a kostýmy sú absolútny vrchol tohto filmu a takisto poteší aj ústredná dvojica. Samotný príbeh (resp. scenár) nemá veľký zmysel hodnotiť, akokoľvek, nenašiel som odvahu dať tomuto filmu plný počet hviezd. ()

Brain-D

Já tam těch 5* musím dát, protože tohle je rozhodně nejlepší filmové zpracování Shakespearova příběhu Romea a Julie jaké je. Kdo by ten příběh o nejznámější lásce neznal a kdyby někdo hledal nejvěrnější zpracování (jak to asi Shakespeare zamýšlel), tak to bude asi tohle. Navíc opravdu nádherná dvojice, Olivia Hussey byla neskutečně přitažlivá a ten konec...) ()

Mishqo

Láska býva slepá, láska býva hlúpa, no aj tak je to ten najkrajší pocit na svete. Rómeo a Júlia sú zosobnením takejto lásky. Asi najkrajšia adaptácia známeho Shakespearovho diela. Či už to boli kostýmy alebo nádherná hudba alebo prostredie. Ba aj herci boli sympatickí. Miestami sa ťažko vyvodzoval zmysel replík, ale tak to je už Williamova chyba =D ()

nevermore

Postava vřeštící, "potrhlé" chůvy mi neskutečně lezla na nervy. Bez ní bych možná tomuto přesládlému filmu 5***** snad i dal. ()

vyfuk

Pokud kniha je naprosto totožná s filmem... jsem s oběma verzemi naprosto spokojen. Film na mne dýchal samotného Shakespeara a dodal mi i chuť si jeho knihy i přečíst. Film byl vypracován zvláštním způsobem, který se od knihy zřejmě neliší. Tragédie s kapkami humoru a té romantiky krásně doplňovala film. Kdyby Willy knihu nenapsal a byl by vytvořen film s tímto námětem... lidi by to možná už nudilo, jak by lidé ožívali a zase umírali, ale Willy knihu napsal, takže to nikoho nenudí. Příběh už jsem znával z jiných vyprávění a také z Gnomea a Julie, což je také hezký námět, nicméně se konec velice převelice liší. ()

Autogram

Najlepšie spracovanie, aké si viem predstaviť, pričom takéto príbehy vo všeobecnosti veľmi nevyhľadávam. Dá sa pozerať aj s českým dabingom, ako to dávnejšie uviedla ČT, slovenská televízia uprednostňuje titulky k anglickému originálu, to je možno šťastnejšie riešenie, ale náročnejšie na pozornosť. Naivita vo veršovaných dialógoch tečie prúdom, pričom tragédia je neodvratná. Neuveriteľne mladí herci, hlavne Júlia, hrajú výborne, pričom skutočná Júlia mala byť ešte o niečo mladšia. (24.12.2013) –––– Tento film sa dá pozerať znova a znova a vždy nájdem nové geniálne detaily a môže to byť v mimike hercov, zvláštnych jazykových zvratoch (v originále a rovnako aj českom dabingu) alebo v prelínaní hudobných motívov. Jeden z filmov, ktoré by si zaslúžili šesť hviezd z piatich. (23.10.2017) ()

latvar

Popravdě řečeno jsem měl, co dělat, abych to vůbec dokoukal. Na knižní podobu to zdaleka nemá a pro mě to byl propadák. ()

Fox85

Možná se najdou ti, kteří si ve škole pořád říkali něco jako "co furt maj s tím Šejkspírem" nebo "to je pořád řečí okolo Romea a Julie". Možná se opravdu najdou takoví, kteří ohrnovali nos nad označením "nejslavnější milostný příběh všech dob". Možná. Ale po shlédnutí tohoto filmu jim to už musí být jisté. Nádherný film. Závěřečná scéna mě neuvěřitelně dojala, jako snad žádná jiná. Bravo. ()

Beer Ceps

Skvělé zfilmování Shakespearovi klasiky. Dvě hodiny rýmovaných dialogů, dvoření a lichocení dvou milenců se překrásně sledovalo. Takový film mi už dlouho chyběl a pár nesrovnalostí s knižní předlohou odpouštím. ()

Wlck

Jsem strašlivý snílek. Celý vztah těchto dvou jsem viděl jako něco úžasného a božského, dokud mi o tom jen vyprávěli. Teď, když jsem to opravdu viděl, To byli jen dva emocionálně nevyrovnaní teenageři a banda tupců okolo, která je nedala do pořádku. Pech. Každopádně pecka, o tom žádná. ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (více)