Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

• USA Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (více)

Díky tajemným stopám, které Jakeovi zanechá jeho milovaný dědeček, a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, Jake objeví kouzelné místo, známé jako sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost i nebezpečí se začnou prohlubovat, jakmile Jake pozná jeho obyvatele a jejich zvláštní, neuvěřitelné schopnosti, ale i jejich strašlivé nepřátele. Jake nakonec zjistí, že jen jeho vlastní a výjimečná "podivnost" může zachránit jeho nové přátele. (CinemArt)

Ivoshek

Burton býval hravější a nepotřeboval toliko triků. Pořád tu je dost zajímavých momentů a nápadů na to, aby mně bavilo na to koukat, na staré kousky jako Sleepy Hollows to ale nemá. Podotýkám, že děti se u toho můžou bát, hlavně scén s očima. Nebo scén bez nich. ()

poz3n

Tim Burton je režisér, který měl přestat točit a zůstat v době bez CGI, v době, kdy v jeho filmech vítězila umělecká kreativita. Dnešní doba, kdy máte v případě finančního dostatku neomozené možnosti a můžete na plátně vytvořit úplně cokoliv za pomoci počítačem generovaných obrázků, je pro podobné tvůrce podle mého názoru cesta do pekel, jelikož v takovém prostředí jejich kreativita zákonitě krní a stávájí se jen dalším z řady tvůrců, za které to udělá počítač. Neříkám, že je Sirotčinec úplný průser, ale když si představím, jak by s ním asi naložil Burton o 15 let mladší, je to přeci jen škoda. Navzdory tomu bych asi řekl, že to je Burtonův nejlepší pokus od Sweeneyho Todda. 6/10 ()

honajz

Začátek ještě tak trochu vypadá tajemně a dědeček v podání Terence Stampa je vynikající. (Pak ještě velmi dobře zahrál Rupert Everett, i když to byly dva štěky.) Ale s postupem času zjistíme, že jde o teenagerovskou verzi X-Menů se základnou na welšském ostrově, a aby to bylo cool, po vzoru Faunova labyrintu sem vrazíme druhou světovou. Vlastně je to docela nuda - ženská s dýmkou se snaží hrát, jako by byla Johnny Depp, některé scény jsou vykradené tu z Příběhu hraček 2, ondy z jiného filmu. Nu a na závěr digitální bojový nepořádek, včetně digitální lodi a setkání jako na Titaniku. Jinak vizuál dobrý, kamera kouzlí, co se dá, ale to samo na příjemný požitek z filmu nestačí. Jo a jinak jsem knížku nečetl a ni nebudu. Btw, co se stalo s tatínkem? ()

Jinny

Je to škoda, že ale Burton z ingrediencí, které mě papírově měly sedět, nic světoborného neukuchtil. Je to barevné a hýbe se to, ale celý film je jakoby poskládaný z příliš známých ingrediencí. Nevadilo by to, kdyby ty známé motivy byly zpracované originálně, ale i v tomhle Burton hodil ručník do ringu. Zajímavě podaných nápadů je tu opravdu pomálu - určitě málo na dvouhodinový film. Ve výsledku je příběh o dalším výjimečném teenagerovi příliš... plakátový. ()

rikitiki

Román mě moc nevzal a film to nijak nevylepšil. Průměrně solidní fantazy pro starší děti. Dobrá fantazie s vymyšleným univerzem a jednotlivými detaily, slabší celkový příběh. ()

Deschain

Po dlhšom čase ma veľmi potešil Burtonov film. Myslím, že to je najmä vďaka scenáru Jane Goldman, zatiaľ nemá na konte film, ktorý by sa mi nepáčil. Je to taký popkultúrny a fantastický mix, videla som v tom Sherlocka Holmesa aj Švankmajerovu estetiku. Ako celok to na mňa dobre fungovalo a pár ráz som sa zasmiala. A zaregistrovala som aj Burtonove cameo, hoci som o ňom dopredu nevedela. (Cinemax Bory - 29.9.2016) ()

Pítrs85

Ona už ta předloha od Ransoma Riggse není žádná hitparáda, jeden se těšil, dle skvělých doprovodných fotek, na podivný fantasy horor a dostal jakousi podivnou variaci na X-Meny a podobné radovánky, inu zase jednou zvítězila forma nad obsahem. Přesto z ní Burton dokázal vymáčknout docela obstojnou podívanou, to, že jsou dnešní děcka "prostě jinde", než jsme byli my, a nevadí jim tak příšery, který jako kdyby sem zabloudily z videoherního Silent Hill, vím už dlouho, přesto Sirotčinec není ani zpoloviny tak krásně hororový, jako byl Timův majstrštyk Střihoruký Edward, a to i přesto, že si po delší době tenhle bláznivej Amík umí zase jednou pěkně hrát. Problém je prostě v samotné knižní předloze, kde ty děcka mají tak debilní schopnosti a i samotný příběh není nic originálního nebo snad dokonce strhujícího (haha). Na druhou stranu je to dalece od všech těch současných komiksových kravinek, přestože z nich (ne)pokrytě čerpá. Jedna hvězda speciálně pro Evičku, páč v tomhe mejkapu jí to seklo víc než kdy před tím. ()

hansel97

Po zvážení nakonec měním hodnocení na pět hvězdiček. Proč? Protože tohle je filmová magie, přesně kvůli takovýmhle filmům jsem si Burtona zamiloval a předpovídám, že z tohohle jednou bude klasika jako z Edwarda nebo Karlíka. Jsem strašně rád, že je Burton zpátky v plné polní, protože i když se mi líbily nedávné předchozí projekty a dal jsem všem po 4 hvězdičkách, žádný z nich mě takhle nenadchl. Ale tohle je prostě nádherná podívaná, ne jen po vizuální stránce. Vřele doporučuji. ()

claudel

Ideální předloha pro režiséra typu Tim Burton. Přesně pro něj je tato mysteriózní fantasy jako stvořená. A když si do hereckého ansámblu vybere Evu Green, Samuela L. Jacksona a Terence Stampa, úspěch musí být zaručen. Dvě hodiny poctivé zábavy se slušným finále. Možná nevydržím a přečtu si druhý díl v knižní podobě. ()

Othello

Už samotná předloha, kterou tady mladý pán napsal s vnitřního uměleckého pnutí přiživit se na úspěchu Harryho Pottera a jiných young adults frančíz je zjevně psaná proto, aby práva na její zfilování byla prodána ještě dříve, než půjde do lisu. Což se přesně stalo. Proto ten film působí šíleně nesympaticky už jenom z principu. Uvedení do světa, který se skrývá za kulisami naší všední reality, funguje pak o to hůř, když kameraman Delbonnel vysoustruží ještě v prvním aktu pár překrásných obrazů (záběr z interiéru auta při přejezdu mostu snímaný proti slunci je jak z jiného filmu, irská mlžná vřesoviště jsou pohádková sama o sobě) než ho zavřou někam do plastové zahrady plné digitální menažerie a mladých krásných lidí, kteří jsou jako "divný", ale takovým tím hezky weird-cool způsobem. Nikdo tam nemá zubatou kundu. Dál už následuje jen takový ten obvyklý děj s nějakými Smrtijedy, co nejsou Smrtijedi, potřebou sebenalezení, přiznání a dospění, blá blá já nevim, já tam prostě celou dobu vidim hlavně toho Asu Butterfielda, jak je před tou kamerou nějak divně nekomfortní. Všimněte si třeba jak často neví ve scéně, co má dělat s rukama. Občas je jen tak někam pokládá a zase zvedá, jindy se zase křečovitě něčeho drží. Tohle je sedmej film, který jsem s nim viděl a přesto jsem si zase říkal, co je to za nemožnýho debutanta. A říkám si to skoro u každýho filmu, kde je. Možná ty jeho poměnkový oči dokážou nějak hypnotizovat kastingový agentury, nevim. ()

Necrotongue

Kdybych býval nečetl knižní předlohu, možná bych nebyl tak kritický, takhle musím říct, že byl pro mě film těžkým zklamáním. Nepochopil jsem, proč scénáristka prohodila schopnosti Olive a Emmy, nikdo se nepozastavil nad tím, že torpédovaná loď mívá zpravidla v boku díru, kterou zpravidla proudí dovnitř voda a už vůbec nechápu, proč byl solidní mysteriózní horor překopán v mysteriózní komedii nevalné úrovně. Škoda... ()

luka4615

Zprvu jsem byl šokovaný, že si Tim Burton ke svému dalšímu filmu nepřizval Johnyho Deppa v nějakém šíleném kostýmu, avšak když jsem tento Burtonův "trademark" vypustil z hlavy, před očima se mi rozprostřela fantastická dějová výprava, která je obohacena o skvělé triky a vizuál pěkný na pohled. Miss Peregrine's Home for Peculiar Children mi chvílemi přišel jako jakási Burtonova osobitá variace na X-Meny, kdy si v některých částech filmu nezadá s filmem "First Class". Toto všechno dokonale lícuje s perfektními hereckými výkony Evy Green, Samuela L. Jacksona, na němž je vidět, že si svou zápornou roli velmi užívá, a vlastně i zbytku celého osazenstva. Snad jediná vada na celém snímku je jeho délka, což mělo za následek pár hluchých a zbytečných scén. Až na tento detail jsem s výsledkem velmi spokojen, pročež snímek mohu s klidným svědomím doporučit. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „You don't have to make us feel safe, because you've made us feel brave.“ ()

Beastmaster4

Burton by se měl radši vykašlat na natáčení filmů, než zprzní další knížku. Tohle byl vážně otřes. Že už je dneska poctivých režisérů málo a pomalu nikdo už nedokáže zachytit ani reálnou krajinu (tleskám fajnšmekrovi P. Jacksonovi) a potřebuje si počítačově vytvářet i trávu, je známá věc. V Burtonově filmu, už ale nejsou schopní vyrobit ani železný boty a ty počítačový vypadaj fakt úsměvně. Za mě jedna z největších tragédií nejen daného žánru. Rozhodně palec dolu.............a rad3i asi i ten druhý ;) Nehrát tam vynikající Eva Green, byl by to jasnej odpad! :-/ ()

JASON_X

Burtonova režisérská nápaditost v kombinaci se zajímavou a netuctovou literární předlohou (kterou jsem ovšem "samozřejmě" nečetl, a tudíž mě nerozhodilo její zprznění, jako třeba kolegu darkrobyka). Nádherně morbidní pohádka, kterou bych dětem pod dvanáct let radši určitě nepouštěl, protože třeba jezení očí by mohlo přivodit solidní noční můru i leckterým starším jedincům. Krásná vizuální stránka a fajn herci, tentokrát i v rolích dětí a teenů, což nebývá pravidlem. Jen ke konci už jsem se v těch všech časových rovinách a smyčkách trochu motal. ()

Lucasion

"If I show you the rest you have to promise not to run away." Timovu tvorbu mám rád a na jeho nový film jsem se těšil. Skepse opadla, jakmile jsem viděl první trailer. Musím přiznat, že i mě chybělo dobré fantasy jak pro děti, tak i pro dospělé. Burton svojí lehce děsivou tvorbou dokáže pobavit dospělé a lehce zastraší ty mladší. Od prvních chvil jsem vnímal film velmi pohodlně a užíval si každou scénu. Obludu v lese, ponuré počasí a hlavně příchod Jakea do sirotčince. Pak nechybí odkaz na velmi osobní film Tima Burtona a "podivné" děti se mohou začít představovat. Bez toho aniž bych urazil něžné pohlaví, tak mi moc sedí, jak tvůrce napsal knihu pro děti i dospělé. Je to zkrátka tajemné a zároveň hravé. Burton je si toho vědom a proto nechybí lehký humor, děsivé prostředí a hlavně nějaké ty bizardnosti. Jako kostlivci a vytrhané oči. Nejlepší na filmu je obsazení, které mi velmi lahodí oku. Eva Green je prostě čarovně krásná a její Miss Peregrin je tajemná a zároveň sympatická postava. Ella co hraje Emmu, je stejný případ. Herečku si z jiných filmů nepamatuji, ale jak ona, tak její postava je svým způsobem roztomilá a provází vás filmem od začátku do konce. Určitě mě potěšil i Samuel L. Jackson, který dokazuje, že záporné postavy mu jdou a jeho Baron je správně humorný i krvežíznivý zároveň. A hlavní Asa Butterfield mi nepřijde taky nejhorší. V příběhu se mi líbí hrátky s časovou osou a bojování proti monstrům ve tmě. Sirotčinec někdy leckomu může připomínat First Class (2011), ale film nepřestává být pohádkou ani na okamžik. Finále možná trošku přehnané, ale díky podivnostem v tomto filmu se dá lecco prominout a odpustit. Tim Burton opět dokazuje, že točit umí a hlavně, že zvládá mistrně vyprávět příběhy. Pohádky, ve kterých je dětská fantazie docela zmizeli z filmového trhu a tento Sirotčinec se je tam snaží vrátit. Líbí se mi jeho fantazie. Líbí se mi dětský svět plný podivnosti a hlavně se mi líbí, když dobro porazí zlo. Na konci bych mohl i uronit slzu. Děkuji pane Burtone! (91 %) ()

Morholt

Ale jo. Takováhle pohádka pro lehce odrostlejší děti je mi daleko milejší, než všichni Potterové a Narnie dohromady. Dobro v podobě šmrncovní Evy Green mě bavilo, Jackson tu stvořil dalšího ze svých obskurních padouchů a dokonale zastoupil temnou stranu síly, ostatní herci s Butterfieldem a Ellou Purnell na čele byli fajn a navrch to mělo vtip i nápad. Kupodivu to nebylo ani tolik o tricích, ale o to větší plus pro Burtona, který to dokázal poutavě odvyprávět bez bombastických efektů. Tady bych se vůbec nebránil nějakému tomu pokračování. 80% ()

oLí

Rutina jak hovado. Škoda Tě, Time. Vrať se ještě někdy s alespoň hrstkou filmů jako za svých počátků. 5.5/10 ()

Sawy

Nevím, jak je na tom s výstavnou fungujícího fikčního světa knižní předloha, každopádně Tim Burton v tomto ohledu zcela nepochopitelně selhal. Sirotčinec se snaží prodat jako chytlavou dětskou fantasy plnou barev a svých typických divností, ale navzdory úmorně přetažené expozici se mu nedaří funkčně stanovit pravidla, díky kterým by se divák ve filmu orientoval. To je pro film, který by měl být originem pro potenciálně lukrativní sérii, neodpustitelný fail. Konec, podle toho co jsem slyšel od čtenářů, je pak jakýmsi podivným derivátem z knih natlačeným do pěti nesmyslných minut. Doufal jsem, že Burton se díky Sirotčinci vrátí mezi režisérskou elitu, ale opět jsem dostal slabý vývar z jeho trademarků, tentokrát navíc zabíjející atraktivní látku. Deset let čekání na dobrý film od mého kdysi velmi oblíbeného režiséra už začíná být až příliš... 45 % ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona