Sedmero krkavců

The Seven Ravens

(festivalový název)

Pohádka / Fantasy

Česko / Slovensko, 2015, 99 min

Vizuálně pěkná pohádka, obsahově a scénáristicky mám hodně připomínek. První půlhodinu jsem se zoufale nudil, některé scény byly dlouhé nebo zbytečné a bohužel hluchá místa prostupovala celou stopáží. Matně si vzpomínám na starší zpracování a vím, že na mě působilo temně a depresivně, to se o pojetí Nellis říct nedá, což jí dávám asi i k dobru. Takže nakonec průměrné hodnocení. A jsem zvědavý, v kterém filmu Alice Nellis nebude hrát Zuzana Bydžovská.(22.12.2015)

Úžasná pohádka, nesrovnatelně lepší, než podivná a ponurá starší verze s hrůznou Chýlkovou. Nemám ráda Marthu Issovou, ale tady byla naprosto skvělá, prototyp správné hrdinky - odvážná, odhodlaná, vtipná i něžná. Ale celému obsazení se nedá nic vytknout. Remundová vystřihla záporačku jak fík, příjemně překvapil Václav Neužil ml. v komediální roli (a scény s ním patří k tomu nejvtipnějšímu, co ve filmu je), skvělá Bydžovská a sympaticky obyčejný, citlivý koktoň Příkazký. Rovněž chválím krásnou výpravu, přenádherné lokace i interiéry a v neposlední řadě nádhernou hudbu. Nelis se prostě podařilo perfektně vyvážit všechny prvky, které má správný pohádkový příběh mít, a to - romantiku, kouzla, humor, drama a samozřejmě vítězství dobra nad zlem. No vedle Anděla Páně 2 pro mě nejlepší nová česká pohádka. Kéž by Nelis natočila ještě pár, ideálně aspoň jednu ročně.(23.12.2016)

Po pekelných traileroch príjemne pekvapenie. Sme v domácich vodách, takže budem opäť trochu nadhodnocovať. Najpotešujúcejšie je , že to nie je rovnaký megaprúser ako Láska na vlásku. Sedem zhavranelých bratov je vlastne celkom dobrý film. Bohužiaľ nie úžasný, ale o tom neskôr. Alice Nellis je evidentne veľmi dobrý scenárista a zjavne vie prečo majú všetky motívy a dejové linky fungovať. A až na slabučkú romantiku aj fungujú. Vizuálne je to vynikajúce. minimálne prvú tretinu to perfektne šlape. Postavy sú funkčné a má to krásnu rozprávkovú atmosféru.Na druhej strane je tu veľa vecí, ktoré vadili a nie je problém kvôli nim poslať film do horúcich pekiel ( ale ja to robiť nemienim) napr. nie príliš šťastný casting hlavnej hrdinky ( aj keď Matrha Issová robí čo môže a je veľmi dobrá, typovo je proste mimo) , plno veľmi slušných scén mohlo byť ešte napínavejších/pôsobivejších/vtipnejších, hudba je nevýrazná a mám pocit, že jedna skladba je použitá priamo z OST Signs, v druhej tretine film stratí tempo ( v preklade - takmer zomrie) atď. Aj napriek tomu je to okrem ( podľa mňa ešte lepších) Troch bratov rozprávka, ktorej prajem úspech a pripomienka toho , že aj v našich končinách sa dajú točiť filmy ktoré sú príjemné, prístupné a divák pri ich pozeraní nemá chuť spáchať harakiri. Nice but not wonderful 7/10(28.5.2015)

• Allien.9

Alice Nellis z nějakého (mně neznámého) důvodu režíruje klasickou POHÁDKU, na které je - krom pěkných záběrů shora - špatně snad úplně všechno. Issová je mizerná, Remundová dělá filmovým záporákům maximálně tak ostudu, innogy-Příkazký působí jako děcko a Neužil ml. je tu naprosto zbytečný. Jo, a proč je polovina krkavců tmavá, to jsem taky nepochopila. Že by snaha vyhnout se nařčením z rasismu? Zkrátka naprosto zoufalý remake, který nesahá předchozí (ujeté? experimentální?) verzi ani po kotníky. Nulové emoce, nulové napětí, zato čeština alá 21. století a maximální otravnost. Závěrečnou scénu z třiadevadesátého mám v paměti doteď, a to jsem ji neviděla přes 10 let. Tady? Pche.(26.11.2016)

Alice Nellis sa podarilo niečo, čo som myslel, že z princípu nie je možné. Jej sa podarilo nakrútiť rozprávku, ktorej som uveril, že je rozprávkou. Čo sa nepodarilo nikomu dlhé desaťročia. Aspoň v mojich očiach a s výnimkou Troch bratov. A to aj napriek tomu, že som si pri panoramatických záberoch prírody hovoril, že veď tam som bol. Samozrejme to nie je dokonalosť, doby Orieškov alebo Večerníc sú nenávratne preč, ale poctivá snaha sa tiež cení. Pozitíva sú aj v scenári, ktorý prichádza aj s temnejšími momentami a v perfektnom castingu. Tu by som sa ale pristavil pri dabingu českých hercov do slovenčiny a naopak, pre český trh. Keď už sme žili tak dlho v spoločnom štáte, prečo nemôžeme pripustiť, že aj v alternatívnom rozprávkovom svete môžu existovať dva spoločné jazyky? Hneď by mi to celé pripadalo prirodzenejšie, keď viem, že počujem napr. skutočný Remundovej hlas.(24.12.2016)

• - Scény z dediny boli natáčané v Múzeu oravskej dediny, v obci Zuberec. (ti88na)

• - Film se pouze inspiroval povídkou Boženy Němcové. Podle předlohy se Bohdanka o zakletí bratrů dozvěděla od staré služky. Při hledání bratrů jí pomáhali tři mládenci: Vítr, Měsíc a Slunce. Také úkol se šitím košil Bohdance řekli přímo její bratři, se kterými v povídce mohla (oproti filmu) zpočátku hovořit. Bydlela ve vykotlané vrbě a její milý nápadník měl pouze zlou sestru. Hlavní rozdíl proti filmu však je, že Bohdanka v povídce zasela a pěstovala len, ze kterého nakonec košile ušila a ne kopřivy. (zalmalen)

• - Titulnú filmovú pieseň s názvom „Ten príbeh za náš sen stál“ naspievala slovenská speváčka Marika Gombitová. Jednalo sa o jej prvú pieseň po ôsmich rokoch. Hudbu k nej zložil Vašo Patejdl a o text sa postaral Kamil Peteraj. (Markus)