Sedmero krkavců

(festivalový název)

Pohádka / Fantasy

Česko / Slovensko, 2015, 99 min

• honajz

Teda, koukat celou dobu na věčně nas.ranou a vzteklou Issovou, která mimochodem ani moc hezká (a ani dost mladá na tuhle roli) není, to je pěkný opruz. Ve chvíli, kdy přestane mluvit, dokonce zjistíme, že neumí hrát - miminka a gesta, to jí fakt nejde, vyznívá to pěkně přehnaně. Jenže zase když mluví, tak je to samá pražská hantýrka a samé "aháá". Tož si vyberte. Lokace jsou docela slušné, jen škoda, že kameraman je ne vždy dokáže ústrojně využít. Jsem jediný, komu přišlo divné, že někteří její bratři jsou MLADŠÍ než ona? WTF? A co tam dělá ta kukuřice? Také jsem měl celou dobu pocit, jestli paní režisérka není na holky - každou chvíli to vypadalo, že Issová už už tam bude běhat jen v kalhotkách. Vlastně je to hodně feministický film, nevím, v jakém slova smyslu, ale chlapi jsou tady jen postávající nekňubové bez vlastního názoru a projevu. Pak mi film, ani nevím proč, každou chvíli připomínal pohádku o krtkovi, jak chtěl kalhotky. Jen čáp chyběl. Konec - jindy nejdramatičtější situace této pohádky - je totálně zpackaný a ukecaný. Vypadá to celé jako film „na rybu“, tedy rychle splácaný film, aby byly potřebné finance na dárky, Film, kde nefunguje načasování scén, atmosféra, práce s divákem, snad skutečně jen ty lokace a sem tam kamera.(31.12.2015)

Vizuálně pěkná pohádka, obsahově a scénáristicky mám hodně připomínek. První půlhodinu jsem se zoufale nudil, některé scény byly dlouhé nebo zbytečné a bohužel hluchá místa prostupovala celou stopáží. Matně si vzpomínám na starší zpracování a vím, že na mě působilo temně a depresivně, to se o pojetí Nellis říct nedá, což jí dávám asi i k dobru. Takže nakonec průměrné hodnocení. A jsem zvědavý, v kterém filmu Alice Nellis nebude hrát Zuzana Bydžovská.(22.12.2015)

„Neboj, matka se o tebe postará.“ A pan Kopfrkingl by měl z všeho toho česání radost…Ne, cynismus si Sedmero nezaslouží. Neznám předešlé verze, tato však určitě patří mezi ty lepší z pohádek poslední doby. Upoutá už hudbou/zvukem a vůbec jsou Lví nominace v technických kategoriích zasloužené. Film ale zvládá vcelku s přehledem i všechny žánrové prvky. Ač je pravdou, že scéna s Bohdankou neustávající v šití ani cestou na hr…ehm, v ten nejnapínavější moment by se člověk asi neměl začít smát. Ale podobně nezvládnutých chvilek (ještě třeba lov v poli) je naštěstí málo. A fajn je i casting, třeba Issová si s pantomimou vystačí úplně hravě, „záporák“ je docela záludný, a tak jedinou kaňkou je tu „předchůdkyně“ Bydžovské (ani typově si nejsou podobné). A škoda toho předabování (nevím, zda je v „oběhu“ i původní verze). Přesto, Alice, konečně to budou (slabší) 4* pro tvůj (hraný) počin, že to trvalo...„Jako kdo vypadám?“ - „Jako Bohdanka.“ - „Já vypadám jako Bohdanka? Jak taková Bohdanka vypadá? Jako já, že jo?!“(13.7.2016)

• Radko

Cítiť snahu vytvoriť formálne skvelé dielo. Obsadiť presvedčivo hlavnú úlohu, nezanedbať genderové role atď. Prílišná snaha občas vytvorí presilenie. Z neho často bodne do svaloviny, základu pohybu, kŕč. Nuž a kŕčovitá snaha o dokonalosť sa s tajomnom a čarovnom úžase, aké by sa pri tej správnej rozprávke malo prebudiť v detskom srdci, veľmi nemusí.(30.12.2015)

"Ono už to tak v životě bývá, že až když se člověk přestane ptát, teprv se něco dozví.." Podobně to poslední dobou vypadá i s českou filmovou tvorbou, tou pohádkovou obzvlášť.. Ty dobré by totiž jeden za dvě poslední dekády zvládl na prstech spočítat i v palčákách.. Až nakonec přestane doufat, urodí se podobná skvostná žánrovka, kterou bych zrovna od kdysi nesmírně talentované Alice Nellis, co se vydala na dost smutný tvůrčí Výlet, od něhož vlastně nic dobrého nenatočila, vlastně vůbec nečekal.. Až nyní, jakkoli se vlastně ten pohádkový svět právě jí přímo nabízel, po všech těch pseudodramatech z jakýchsi jiných vesmírů.. Nellis a její rukopis lze i zde docela snadno odhalit, vedle tradičně špičkového řemesla i v podobě motivů mateřství a samého údělu ženy - Zde navíc ženské hrdinky platí netradičně i za zásadní hybatele děje.. - které její vůbec ne nepříjemně feministický biják vlastně zkoumá.. Hádám, že feministka Němcová by z nové české pohádky, budoucí kultovky, měla rovněž velikou radost..(27.11.2016)

• - Herečka Martha Issová (Bohdanka) ve filmu ze země vytrhává skutečné kopřivy. (vyfuk)

• - Scénář pro filmovou adaptaci pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců napsala Alice Nellis původně pro režiséra Jana Svěráka. Líbil se mu, ale s pocitem, že se hodí spíše pro ni, se sám rozhodl pro Tři bratry (2014). A Nellis tak natočila Sedmero krkavců. (Zdroj: Právo) (hippyman)

• - Film se pouze inspiroval povídkou Boženy Němcové. Podle předlohy se Bohdanka o zakletí bratrů dozvěděla od staré služky. Při hledání bratrů jí pomáhali tři mládenci: Vítr, Měsíc a Slunce. Také úkol se šitím košil Bohdance řekli přímo její bratři, se kterými v povídce mohla (oproti filmu) zpočátku hovořit. Bydlela ve vykotlané vrbě a její milý nápadník měl pouze zlou sestru. Hlavní rozdíl proti filmu však je, že Bohdanka v povídce zasela a pěstovala len, ze kterého nakonec košile ušila a ne kopřivy. (zalmalen)