Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

neo101

samostatně bych asi hodnotil lépe, ale vzhledem k tomu, že již existuje starší verze, srovnání je na místě. První obsazení. Issová je prostě ošklivé káčátko, proti původní Bohdance a Remundová je celkově příšerný zjev. Chrt chybí úplně. Princ je ale lepší než původní, už to není takový naivní debílek. pak tu máme celkovou atmosféru. Chybí ta strašidelnost a napětí. Utrpení z trhání kopřiv, výraz mlčící Bohdanky, vyjádření lásky k zakletým bratrům... bohužel to působí zle a osobně preferuji původní zpracování. ()

deedulka

Byla jsem opravdu mile překvapená a nezbývá mi než hodnotit plným počtem hvězd. Sedmero krkavců se povedlo ve všech rovinách a vyváženostech. Krásná příroda, smutný příběh i vtipné odlehčené laškování. Od původní verze má tento film náskok sedmimílových kroků. :) Diblík Issová nezklamala (vystačit si beze slov, jen s mimikou a nenudit, se povedlo na jedničku s hvězdičkou), čarodějnici Bydžovské to nesmírně slušelo a princ byl pohodový fešák, a přitom žádný umělý princ Krasoň. Jen více takových pohádek, které mají duši. :) ()

waxtrax

Největší problém této pohádky je katastofický výkon Zuzany Bydžovské, která hraje jako by ji to nebavilo, popř. jako by právě vyšla z hospody. Pokud by byla role obsazena někým věrohodnějším, výsledek bude lepší. Sabina Remundová opět exceluje a dokazuje jakou nedoceněnou hereckou personou je. ()

Liya

Pohádka nebyla vůbec špatná, oproti jiným co se dnes točí, dost fajn. Hlavně krásné záběry přírody, zajímavý výběr lokací. Oceňuji, že nebyla přihlouplá, jako některé jiné současné. A velké plus za některá krásná, a krásně řečená moudra. Ale pár věcí mi tu přeci jen vadilo. S.Remundová hrála dooost divně, a Z.Bydžovská pro mě rozporuplně - v některých scénách fantastická, v jiných jako by se ani hrát nesnažila a jen odříkávala text... a L.Příkazský coby princ - hrál dobře, vyzníval sympaticky, ale na prince se mi prostě typově nehodil. No a závěrečná písnička - připadá jenom mně, že ji Marika nazpívala chvílemi poněkud falešně? P.S. Nechápu některé zdejší komentáře o M.Issové, že je ošklivá a na danou roli stará. Proč? Blbost. Hrála normální "obyčejnou" holku a tak taky vypadala. A ačkoli ji jinak nějak zvlášť nemusím, tady svou roli ztvárnila moc dobře. Není sice úplně pohádkový "princeznovský" typ, ale postavu energické dívky co si s nadhledem a špetkou humoru se vším poradí, jsem jí naprosto věříla. P.P.S. Václav Neužil zde vypadá skoro jako dvojče Lukáše Hejlíka :)) ()

kacenka.r5

Krásna, pohodová rozprávka s neopozeranými tvárami. Naposledy ma takto zaujala rozprávka Anjel Pána a O dvanástich mesiačikoch. Vedela som o čom to je aj ako to skončí no dopozerala som to do konca a viem že si ju vždy rada pozriem. A takých rozprávok nie je nikdy dosť. Rozprávku vrelo odporúčam. ()

zalmalen

... nejraději bych mlčela podobně jako hlavní hrdinka. K této parádní pohádce totiž není, co dodat! Přesně takové příběhy by měly běžet o vánočních svátcích, kde produkce posledních let tragicky selhává. Přesně takto si představuji adaptaci pohádky Sedmero krkavců, kterou jsem v dětství (vyprávěnou od maminky) zbožňovala! Někdo může namítat, že starší verze s Chýlkovou a spol. má tu správnou atmosféru a hlavní anti-hrdinka byla opravdu zlá na první pohled. Jenže v mých dětských představách jsem se spíše zaobírala tím, jak dokázala sama holka trhat kopřivy a nakonec z nich ušít sedmero košil a vůbec při tom nepromluvit. Přesně to mi pohádka nabídla! Kromě výborných hereckých výkonů, zvláště mlčící Marty, chytré a nápadité kamery, dechberoucích exteriérů, také velmi oceňuji znázornění proměny bratrů na krkavce. Napětí i legrace, dobro a zlo, poučení a šťastný konec! Konečně povedená moderní pohádka, na kterou se budu těšit! Ale všechno jsou to jenom moje slova a moje pravda... tak se na pohádku koukněte a najděte tu svoji! ()

finest

Nečekaně mne pohádka mile překvapila. Znal jsem starší verzi s Ivanou Chýlkovou a ta mi přišla poměrně nudná, fádní, nemasná neslaná, říkejme tomu jak chceme. Tato verze, mimo to, že je natočená moderně tak jí nechybí krásná příroda, poměrně nenucený humor (Martha Issova předvedla velmi dobrý výkon a nedovedu si představit jinou, lepší, sestřičku 7 bratrů), reálné vyvolání určitého strachu v divákovi, napětí, radost i smutek. Za mě 80% zaslouženě! ()

wooloong

Konečně pohádka bez uječených čertů, vodníků a princezen, na kterou se dá koukat. Martha Issová svou roli zvládla perfektně stejně jako většina ostatních postav. Potěšilo mě filmování na Zvíkově, v Tatrách, a také ta spousta koček, co měla v chaloupce Zuzana Bydžovská. Zklamal mě jenom závěr. Do té doby statečná, sebevědomá a praktická Bohdanka se najednou v náruči prince proměnila na hromádku uplakaného neštěstí, děj sklouzl do hysterického pokřikování a najednou byl přišel překotný a uspěchaný konec. Jako by najednou došly prachy i invence. Přesto si myslím, že si Sedmero krkavců svých pět hvězd zaslouží, přinejmenším za to, jak se vymyká ze současné pohádkové produkce. ()

neo_ap

Po dlouhé době zase koukatelná pohádka. I když těch nových jsem zase tolik neviděl. Vyrovnat se zpracování z roku 1993 nemůže. Ale je to pěkné přednesení příběhu těm nejmenším. Zarazilo mě jen obsazení. Nikdo, na koho by byl hezký pohled. Na pohádku dost zarážející. Martha Issová je pěkná ženská. I když tu předvedla krásný herecký výkon, do role Bohdanky bych ji rozhodně neobsadil. Možná se tím autoři snažili vykompenzovat ztrátu toho napětí a hrůzy, z předchozího zpracování. Na to se podívám vždycky rád. Ale pro děti, či osoby slabší povahy, vřele doporučuji. 60% ()

Widlicka4

Resuscitace české pohádky v plné kráse, které bych vytkl snad jen zbytečné předabování slovenských herců do češtiny. Zejména mě to vytočilo u Csongora Kassaie, který mluví bez problémů česky. Jinak má ale pohádka rozumnou stopáž, skvělé herecké obsazení, vizuálně přitažlivé lokace a nedementní scénář, což je nesmírně vzácná kombinace. ()

Final

Sedmero krkavců jsem měl jako dítě rád. Temná atmosféra a velmi nápaditý příběh hraničící s horrorovým pojetím (tím myslím verzi z 93). Na druhou stranu, je to už nějaký ten pátek a tak jsem se rozhodl před hodnocením podívat i na původní pohádku, aby mé hodnocení bylo objektivnější. Celá pohádka je pojata mnohem méně "brutálně", což je zřejmě snaha o působení na širší spektrum dětí. To je ovšem věc, která se nepovedla. Pohádka nemá téměř žádnou atmosféru a rozhovory herců působí spíše jako lekce z pravopisné češtiny. Chápu, že se asi Alici Nellis líbí náš národní jazyk, ale v dobové pohádce to působí vážně jak pěst na oko. V této verzi se oproti původní snaží Alice poukázat i na nějaký ten fakt a trochu naše ratolesti vzdělat. Většího prostoru se tak konečně dočkaly kopřivy a tkalcovský stav. Příběh se ovšem Alice pokusila rozvést do monstrózních rozměrů. Rodinná tragédie neušetřila nikoho. Starou čarodějku, dva nevlastní bratry nebo zlou královnu a kouzelný hřeben (ten je shodou okolností jednou z nejdůležitějších věcí v celé pohádce). Určité změny mi sice nevadí, ale překopat celý příběh od Boženy Němcové a takhle ho zostudit před národem, to chce koule a rovnou sedmery. Překopaný děj pak samozřejmě ubírá na celkovém vyprávění, kdy jsou oni bratři vlastně upozaděni, aby skvěle vynikly královské intriky. Doufal jsem, že alespoň na konci se bratři chopí zbraní a zmasakrují nádvoří, leč, nestalo se tak. Hlavní úlohu tak dostali pouze cvičení krkavci (doufám, že nešlo o vrány). Co dodat, je to zpackané přesně tak, jak bych od českého scénáristy a režiséra čekal. Ovšem pro moderní děti, které se zřejmě nikdy nedostanou do styku s původní předlohou od Boženy Němcové, tohle může být solidní průměr. Rozhodně je to solidní průměr mezi českými pohádkami za několik posledních let. ()

marcelita

Nádherná pohádka...velmi milé překvapení!!Krásná příroda,záběry,výprava,kostýmy.... Ikdyž nemám moc ráda Martu,tak mě tady opravdu její role bavila a užila jsem si to. ..pokud mluvím o hereckém obsazení mám malinkou výtku na královnu v podobě dcery Janžurové,protože mám pocit,že neumí vůbec hrát a pohádku mě malinko zkazila (jen malinko). Doporučuji všemi deseti a taky proto 5hvězd,protože jsem dlouho neviděla tak krásnou novou pohádku! ()

Kresloun

... a pak že neumíme natočit hezkou, vtipnou pohádku. UMÍME!!! :-) a to je dobré zjištění. Tahle pohádka je taková náplast na "huby" všech těch brblalů, že už ty naše pohádky nejsou to pravé. ()

Kylikian

Wow, toto bolo nadherne vianocne prekvapenie. Som rad, ze som si to nechal az na sviatky. Konecne po rokoch vydarena rozpravka a navyse s velkym slovenskym podielom, co ma velmi tesi. Nadherne scenerie, skvele havrany, skvela kamera. Cele to paradne funguje, dej krasne graduje. Napriek zanru som nezaznamenal takmer ziadne do oci bijuce nelogickosti. Obrovske plus je vyber hlavnej herecky, ktora konecne vyzera prirodzene, aj v roli princeznej ma len decentny makeup a je prirodzene krasna. Ziadna vymachlena modelecka, ale dedinske dievca, ako ma byt. Navyse velmi dobra herecka, ktorej som veril kazdu sekundu jej vykonu. Par ludi tu kritizuje prave jej vyzor. Kingikovi, T2 a podobnym uchylom, ktori si potrebuju honit este aj nad rozpravkovou hereckou odkazujem, nech nepozeraju rozpravky, ale radsej ostanu pri svojom oblubenom Redtube. Chlapci, mate uplne skresleny a povrchny pohlad na svet. Piatu hviezdu pridam prave kvoli tym uchylom, ktori kvoli Issovej znizili hodnotenie. ()

Michal_Murin

Na slovenské pomery je táto rozprávka dosť kvalitne spracovaná. Oproti rozprávke ktorá vyšla jeden rok pred touto (láska na vlásku) je táto o niečo viacej lepšia , či už hereckými výkonmi alebo dejovosťou a v neposlednom rade dávkou vtipu ktory tu nechýbal. Odporúčam. ()

Peter.Cajgel

Konečne rozprávka, kde hlavná hrdinka nie je nastajlovaná miss. Issova to zahrala dobre, jej výkon som zožral aj s topánkami. Krásna príroda, humor, jednoznačne podarený film. ()

Rajca

Veľmi slušná produkcia, výborná výprava. Herecky dobrý výkon Issovej, aj keď ma Bohdanka v jej podaní značne iritovala. Celkovo mi vôbec nesadol typologický výber hercov - či už to bola Bydzovska, Geišberg alebo Olhová. No a Příkazného už radšej ani nejdem komentovať. Kde sú tie časy Šafrankovej, Kyselkovej a spol. Vizuálne ľúbivých párov sa už asi nedočkáme. Nuž na jedno pozretie stačilo. ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)