Fantastická zvířata a kde je najít

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastické zvery a ich výskyt

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Upřímně jsem to čekal horší. Po nezáživné marketingové kampani jsem film totálně vypustil a opatrně jsem se začal těšit až po spoileroidních odhalováních propojování mytologie těsně před premiérou. Faktem také je, že jsem se bál hlavního představitele. Eddie Redmayne, podobně jako na MZ, mi nic moc neříká a jeho filmy nevyhledávám, určitě ne kvůli němu samotnému. Ovšem až na několik podivných grimas v jeho stylu jsem k němu poměrně přilnul a celý námět Fantastických zvířat rozhodně má co nabídnout, protože když se konečně dozvíme, co Mlok Scamander ukrývá ve svém kufříku, moje generace se vrátí zpět do časů Harryho Pottera, na kterém vyrůstala. HP je sice přecijen o něco přístupnější, ale opravdu mě zajímá, jak si tahle rozjetá frančíza povede u diváků a byl bych klidně rád, kdyby tahle prequelová pentalogie více cílila právě na původní fanoušky než nové diváky. Jestli mě něco hodně bavilo, tak to byl Colin Farell a celá jeho linka s bystrozorama. Bez spoilerů téměř nelze nic rozvést, ale po delší době mě jeden takto výrazný příběhový zvrat příjemně překvapil. Celkově velmi příjemná fantasy z oblíbeného světa, na jejichž další díl se budu těšit o poznání více. PS : Kdo mě naopak vůbec nebavil byl Ezra Miller s účesem podle kastrolu, který do dalších dílů už nemá co nabídnout...8/10...[16.11.2016_ČSFD projekce_Cinestar Anděl](17.11.2016)

Šla jsem do toho poměrně skepticky, ale o to víc mě to (příjemně) překvapilo. Sice se mi zdálo, že v první půlce trochu pokulhával děj a šlo jen o to, představit co nejvíce zvířat, ale to mi ve výsledku vůbec nevadilo. Vizuálně to bylo naprosto úchvatné, vnitřek Mlokova kufru bych chtěla prozkoumat ještě detailněji! Druhá půlka byla pak dějově bohatší a co se mi zdánlivě zdálo, že spolu nesouvisí se propojilo a vygradovalo to docela zajímavě (pro mě i částečně nečekaně). Moc se mi líbilo, jak bylo ukázáno na odlišnosti kultur, všichni jsme zvyklý na to, jak to funguje v Británii a líbilo se mi, že v Americe to vlastně funguje podobně, ale o dost jinak. Postavy, až na výjimky (ano, koukám na tebe Tino), byly fajn. Nejvíc sympatií ode mě dostává nečar Jacob a hlavně hrabák, který mohl dostat i víc prostoru! 4*(9.5.2017)

Druhá projekce: Potterovský kouzelnický svět se vrací zpět do kin s úplně novým příběhem, scénářem a hlavně konceptem. A nutno říci, že vskutku velkolepě! ___ J. K. Rowling, v roli debutové, filmové scénáristky předvedla svůj bravurní pisálkovitý talent. Ovšem nutno říci, že ryze filmový scénář mohla přenechat někomu z filmové branže. Přeci jenom, psát knihu je něco jiného, než psát filmový příběh (scénář). ___ Právě onen scénář byl pro mne největším strašákem těchto Fantastických potvor. Samotný název filmu a později i vlna trailerů mě vedla k neblahé domněnce, že to bude probíhat tak, že: "Čárymáryfuk přivandruje do New Yorku s kufříkem plných magických potvor, které naneštěstí utečou a pomatený Scamander je bude hezky pěkně po americku lovit zpět do kufru." Byl jsem příjemně překvapen, že se to nemotalo právě jenom okolo lovení těchto sympatických zrůdiček. Líbilo se mi poodkrytí temnější strany příběhu a lehké nakousnutí samotného světa Harryho Pottera, zvláště do budoucích dílů. ___ Na druhou stranu by se zde našlo pár, ovšem viditelných nedostatků. Zejména jde o scény, které by mohly být klidně vynechány, zkrátka scény, u kterých se divákovi zdá, jakoby si koupil vstupenku na nějaký parodický film. Takovéto výkřiky do tmy naštěstí přehlušil přenádherný vizuál nejen zvířat, ale celého kouzelnickcého světa a v neposlední řadě také skvělá a emocionální hudba J. N. Howarda. Zvláště při úvodním hudebním intru mi hlavou proběhla neskutečná nostalgie způsobená vzpomínkami na potterovskou sérii. __________ Stručně řečeno: Mouchy to má, ale kdo vyrůstal s příběhem HP, stejně jako já, neměl by být zklamaný. Jde spíše o to, si připustit k tělu, že Fantastická zvířata a kde je najít přichází s úplně novým konceptem kouzelnického světa. Novým příběhem, který rozhodně nepředčí sérii HP, co týče kvality a propletenosti, což by bez urážky mohl očekávat jenom hlupák. A hlavně, jde o úplně nové postavy, se kterými se praví potterholici musí teprve pořádně seznámit. Posléze se Fantastická zvířata mohou zařadit mezi filmové kulty! ___ PS: Po druhé projekci přeci jen musím strhnout jednu hvězdu. Nádherný vizuál fantastických potvor nelze upřít, ovšem propracovanost kleteb, šlehajíc z hůlek aj samotného čaroděje velikána, Grindelwalda byla poměrně odfláknutá. Doufám, že tohle filmoví technici do dílu druhého vylepší, protože to bohužel místy přehlušovalo krásný prožitek z filmu. ___ (Půlnoční premiéra > Cinestar, Hradec Králové)(17.11.2016)

Pokud jdete do kina na něco, co Vám rozšiřuje universum, se kterým jste se v dětství ztotožnili, a do dnes na něj nedáte dopustit, tak i na koberec v kině našlapujete opatrně a nevíte, jak rozčarováni budete v nadcházejících minutách. Nedutáte a tušíte, že vše dopadne dobře. Jenže tušení není výhra. Občas i to se nevydaří a pak je průser na světě. Ne ale v případě Mloka Scamandera, který se mi původně bez emocí představil s knížečkou, kterou jsem tenkrát dostal k Vánocům a od té doby jsem na ní nešáhnul a někde na ní leží prach. Jenže filmová studia jsou holt velmoc a peníze je stále třeba někde tisknout. No a když se jedna značka vydolovala, je na čase, aby přišla zase nějaká jiná a tak přišel na scénu Mlok, který začíná prvním filmem a skončí bůhví kolikátým. Samozřejmě dle výdělků a tvůrčích možností. Osobně ale musím říct, že jak Mlok, tak i ostatní postavy na mě víceméně zafungovali. Během filmu jsem si uvědomil, že jsem opět ve světě čar a kouzel, akorát o pár desítek let dříve, což není vůbec na škodu. Také mi udělali radost Katherine Waterston a Alison Sudol, o kterých jsem předtím vůbec nevěděl. Mudla Dan Fogler také nezklamal a Johnny Depp na konci filmu už vůbec ne. Je mi tak nějak jasné, jakým směrem to bude směřovat a upřímně jsem rád, že právě Depp toho bude součástí. Skoro, jako kdyby se mi vracelo dětství…a myslím si, že u filmů takový pocit není nikdy na škodu.(28.11.2016)

David Yates je zpátky ve formě. Fantastická zvířata jsou překvapivě soběstačnou a nesmírně okouzlující fantasy, která umí stejnou měrou pobavit i vyděsit a místo známého světa se spoléhá hlavně na nové hrdiny. Ano, budování série naštěstí hraje druhé housle. A i když film sem tam zaškobrtne, celkový dojem je tak pozitivní, že si Rowlingová zaslouží další ohromnou pochvalu. (8/10)(16.11.2016)

• - Postava Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp) je knižne prvýkrát spomínaná pri Kameni Mudrcov. Na zadnej strane kartičky Albusa Dumbledora z čokoládových žabiek sa píše: "Mnohí ho považujú za najvýznamnejšieho čarodejníka modernej doby, preslávil sa tým, že v roku 1945 porazil zlého bosoráka Grindelwalda". (nirvana91)

• - Fantastická zvířata a kde je najít není prvním filmem režiséra Davida Yatese z tohoto světa stvořeného J. K. Rowlingovou. Režíroval také poslední čtyři filmy pojednávající o Harry Potterovi. (raikonen16)

• - Každý z herců, který používal kouzelnickou hůlku, si ji také musel sám navrhnout. (Icewalk)