Fantastická zvířata a kde je najít

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastické zvery a ich výskyt

• Nizozemsko

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Upřímně jsem to čekal horší. Po nezáživné marketingové kampani jsem film totálně vypustil a opatrně jsem se začal těšit až po spoileroidních odhalováních propojování mytologie těsně před premiérou. Faktem také je, že jsem se bál hlavního představitele. Eddie Redmayne, podobně jako na MZ, mi nic moc neříká a jeho filmy nevyhledávám, určitě ne kvůli němu samotnému. Ovšem až na několik podivných grimas v jeho stylu jsem k němu poměrně přilnul a celý námět Fantastických zvířat rozhodně má co nabídnout, protože když se konečně dozvíme, co Mlok Scamander ukrývá ve svém kufříku, moje generace se vrátí zpět do časů Harryho Pottera, na kterém vyrůstala. HP je sice přecijen o něco přístupnější, ale opravdu mě zajímá, jak si tahle rozjetá frančíza povede u diváků a byl bych klidně rád, kdyby tahle prequelová pentalogie více cílila právě na původní fanoušky než nové diváky. Jestli mě něco hodně bavilo, tak to byl Colin Farell a celá jeho linka s bystrozorama. Bez spoilerů téměř nelze nic rozvést, ale po delší době mě jeden takto výrazný příběhový zvrat příjemně překvapil. Celkově velmi příjemná fantasy z oblíbeného světa, na jejichž další díl se budu těšit o poznání více. PS : Kdo mě naopak vůbec nebavil byl Ezra Miller s účesem podle kastrolu, který do dalších dílů už nemá co nabídnout...8/10...[16.11.2016_ČSFD projekce_Cinestar Anděl](17.11.2016)

Konečně vím, jak se cítí divák při sledování Harryho Pottera bez znalosti předlohy. Rowlingová znovu nabízí gejzír nápadů i mnoho postav, zvířat, kouzel a zajímavých míst, jenže dvě hodiny na jejich prezentaci jsou zatraceně málo. Pak dochází k situacím, kdy někdo zřejmě významný říká něco zřejmě důležitého, ale člověk to nepobere, protože mu to Yates předhodí dosti nevybíravým způsobem. Naštěstí mám ještě pár kouzelnických pojmů v paměti, takže jsem nehořel úplně celou dobu.(23.7.2017)

|93%| Viděno v kině (2D - CZ DABING). Rozhodně jsem se chtěl vyhnout zbytečnému 3D což se mi povedlo a s radostí jsem zvolil i dabovanou verzi, která se vydařila. No, takže jak? Jsem bohovsky spokojen! Tenhle rok je, co se týče kouzelnického světa skvělý. V září nám vyšla osmá knížka o Harry Potterovi, která sice nebyla až tak klasická – byl to speciální přepis divadelní hry, ale přesto jsem byl téměř nadšen, takže knížce bych 8/10b určitě udělil. A nyní k popisu Fantastických zvířat. Určitě jsem se na to těšil, jsem přímo obří fanoušek ságy o Harry Potterovi. Knížky jsou jednoznačně nejlepší. A filmy? Všem jsem dal plný počet hvězd. Každý film má něco do sebe, takže některý z nich kritizovat je opravdu hřích. Na tento snímek či prequel k dějům o H.Potterovi jsem se nesmírně těšil, trailery vypadaly víc než lákavě. Přesto jsem se snažil nemít až tak přehnaná očekávání. No, udělal jsem asi dobře, protože to mé očekávání předčilo. O plném počtu hvězd nepochybuji. Těším se na další filmy. Ani nevím, co bych zde vytknul, možná, že jsem chtěl víc a víc prvků, kouzel apod. Z trailerů jsem se obával hlavního hrdiny. V prvních minutách mi moc neseděl, ale pak jsem si na něj už zvykl. Ostatní herci bez problému. Dost mě bavil Colin Farrell. Johnny Depp tu má malé cameo, takže s ním ale budeme i tak počítat do dalšího filmu. Efekty, akce – to vše je prvotřídní. Ostatně jak se dalo čekat, David Yates je skvělý režisér, který mistrně zvládnul poslední 4 filmy o H.Potterovi a sice: Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 a Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. Je pozitivní vědět, že Yates bude režírovat i všechny následující snímky o Fantastických zvířatech. Co se týče zvířat, čekal jsem méně, dostal jsem více, byli skvěle vytvoření a někteří dokonce i vtipní. Jsem rád, že má snímek vtipnější pojetí. Zejména začátek v bance byl naprosto suprový. Hudba byla báječná, takový soundtrack jsem dlouho neslyšel. Dokonce i 2x zazní základní znělka z Pottera, což se cení. Další díly by mohly být trochu temnější, ale jak už tu zmiňuji, tohle vtipné a mírné i rodinné pojetí mi sedlo. SPOKOJENOST!(29.11.2016)

Ja som spokojný. Rovnako ako prequel k Pánovi prsteňov, tak aj prequel k Harry Potterovi sa podaril. Fantastické zvery a ich výskyt bol spočiatku pre mňa celkom záhadný film, od ktorého som moc nevedel čo čakať a o to viac ma to asi bavilo. Aby bolo jasné, bavilo ma to, ale nezaujalo tak ako Potterovky. Niektoré tie kúzla, zvieratá fakt stály za to. Tak isto aj postavy a aj herecké obsadenie (pohoďák Redmayne, sympatická Waterston, či vtipný tučko Fogler) sa podla mňa nadmieru vydarilo. Celý film viac menej dýcha Potterovskou atmosférou, čo je tiež fajn. Na druhú stranu, nie je sa čomu diviť, ostalo to v rukách osvedčenému režisérovi, na ktorého dohliadala Rowlingová ako producent, ale aj ako scenárista. Veľké plus patrí aj hudbe, o ktorú sa postaral James Newton Howard. Na Williamsov motív (ktorí je už teraz nesmrteľný a ktorí môžte počuť hneď v úvode), to určite nemá, ale James cez noty dokáže vyčarovať fajn atmosféru, emócie a pritvrdiť v akcii, keď treba. Čo však ma úplne nezaujalo bol príbeh. Tie zvieratá a akcie boli fajn, ale ako keby sa tam príbeh utláčal do pozadia a potom v závere sa finále rýchlo vybalilo. Každopádne, mám pocit, že pokračovanie môže byt oveľa zaujímavejšie ako už záver naznačil. Koniec koncov kladne pocity prevyšujú nad tými zápornými, takže s odretými ušami dávam aj tu štvrtú. Obľúbený soundtrack: Main Titles - Fantastic Beasts and Where to Find Them, Relieve Him of His Wand - Newt Releases the Thunderbird - Jacob’s Farewell, Newt Says Goodbye to Tina - Jacob’s Bakery, End Titles, End Titles Pt. 2. 80% - 4*(22.11.2016)

• Vitex

"Nehodnotitelné" (radši). Filmařsky a celkově řemeslně moc pěkné. Co se týče vhodnosti jakožto film pro děti ale úplně mimo. Běžte někam s celou magií, ať je černá, bílá nebo černobílá. (spoilery) A poselství, že když jsi zrozen pro "kouzelnictví", ale potlačuješ to v sobě (nebo nějaký moc moc moc zlý zlý zlý nečar to v tobě potlačuje fyzickými tresty), proměníš se v čiré zlo, to bych taky dětem moc necpal. Jsem tak rád, že jsem se narodil už tenkrát, před třiceti lety, a vídal pohádky prosté aktuální ideologie (no dobře, Dařbujáne a Pyšná princezno, ale u vás mi ta ideologie zrovna vůbec nevadí...). (Tak, a teď jsem homofob a ještě k tomu komunista :-) ) Scéna pokusu o znásilnění ze strany světélkujícího nosorožce byla ale snad ještě horší, než ideové vyznění celého filmu. Na druhou stranu, (heterosexuálně) romantický dvojzávěr byl dojemný.(16.11.2016)