Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním. (Film Europe)

F.W.Colqhoun

Partnerství soukromýho a veřejnýho sektoru. Moc dobrá varianta. Těkání mezi Biblí a Hobbesem. Je ta příšera v oceánu nebo v Kremlu? nechává Zvjagincev viset dvě hodiny otázku v mrazivém vzduchu dálného severu, zatímco maluje Matičku jako místo bezbožné nádhery. Ruskému Danielu Craigovi Alexeji Serebrjakovovi, majiteli autoopravny na pozemku, o který má zájem stát, to může být jedno - jde to po něm a obě varianty se zdají stejně nedosažitelné. Jedno je však v sérii jobovských lapálií nasnadě: svrchovaná státní moc přinejmenším v Rusku (přestože se Zvjagincev zaklíná tím, že ho k natočení filmu inspiroval americký případ boje jednotlivce se soukromou společností), ochrannou ruku před zásahy shůry nepředstavuje. Silný podtext, prostý vší rusofobie: Rusům a Rusku lépe nerozumět. Veškerá moc je od Boha. Dokud je libo bohu, nemáš se proč znepokojovat. ()

kolemjdouc

Delší záběr prasat (to aby divák pochopil podobenství) jak mlaskají u plného koryta je asi motto celého filmu.Aby ta koryta nevyschla jde se i přes mrtvoly.Záběry kamerou na holé skály kamenité pláže plné opuštěných vraků po lidech které se podařilo vyhnat.Zaniklé tradice ,podle kterých žilo pokolení za pokolením....Člověk si klade otázku PROČ? Lidi by měli mít svobodnou volbu kde chtějí žít.A jak ,to už je jejich volba.Pokud tak nemají poradí kámoška Vodka.Herci byli jedineční.Shelevyjat v roli starosty neměl chybu .Naprosto vším vystihl scénář.A kdo jste tady v komentářích před lety posměšně komentovali děj nemáte pocit,že to máte i u nás před očima?Film byl v původním znění ale titulků tak málo že bylo těžké se v ději orientovat ()

SpaceOdyseus

Pribeh nevery, ktery ne a ne skoncit, souboj jedince s masinou postaveny na hlavu tradicnich ocekavani, siroka ruska duse nad severskym ledovym udelem. To vse a jeste vic mi Leviatan nabidl. ()

Disease

Ohledně filmařské a herecké práce mě napadá jen jedno slovo: Autentické. Navrch silný příběh, takže nevadilo ani to, že to bylo vzato hodně zeširoka. Inu, široké ruské duše. ()

decay

Takto ma už poriadne dlho nič nezasiahlo. Kritika takéhoto kalibru, takej "super zeme, zriadenia a velikosti národa" z vlastných radov sa len tak nevidí. Kor v Rusku. Divím sa, že ho za to ešte nezavreli. V skratke sme všetci (do bodky) takí leviatani. ()

vander19

Zo začiatku človeka dostane atmosféra a miesto, kde sa Levietan odohráva. V diaľave Ruskej federácie, kde sila Moskvy nemá veľký vplyv. Tu žije aj so svojou rodinou Kolja. Toho chce mesto, ak sa to tak dá nazvať o majetok, ale Kolja si pozve šikovného právnika z Moskvy. To nasere mazané hlavy v jeho rodnej dedine a on sa dostáva do veľkých problémov. Už súd na začiatku filmu je dosť hardcore, tá pani čo číta rozsudok - klobúk dolu. Pani herečka to zahrala ako z veľkého partesu a takmer sa za 2 minúty (možno menej, možno viac) ani nenadýchne. Divák si len pomyslí, ako je to s tou byrokraciou v Rusku a aj u nás. Ako nás ľudia čo sú pri moci dokážu zničiť kvôli vlastnej chamtivosti. Leviatan má však aj veselejšiu stránku, hlavne oslava narodenín nemá chybu. Prejdeme kúsok, len 100 km troška si zastrieľame a riadne sa nachlastáme. Ale ako šoférovali naspäť to netuším. Film zobrazuje tvrdú ruskú realitu, alkohol na dennom poriadku a svinstvá páchané aj tak vzdialene od civilizácie. Kapitalizmus jak sa patrí dorazil všade. Film disponuje minimom hudby, aspon ja som si to všimol. Ak mám hodnotiť film ako celok tak Leviatan by mal byť v slovníku slov označenie pre drámu. Je to dokonalé zobrazenie tohto pojmu čo si pod ním predstavujem. Ruské filmy pália smelo do výšin a začínajú konkurovať euro cinema štandardom. V mnohom ich možno aj prekračujú. ()

ClimbVibe

Snímek, který má vše co od filmu požaduji. Parádní děj, skvělou kameru, výbornou režii a herce. Tohle byl opravdu zážitek. ()

DannyBoy80

70%. Za mě je to trošku utahané. Film možná zbytečně sleduje dvě linky, které jsou si rovny. Pro mě je s podivem, že film v Rusku nezakázali, protože šije do vlády i církve. A to je asi to nejlepší na tomto filmu. Druhá linka mi příjde trošku navíc. ()

Schuldiner

Tak tohle je opravdu velmi chladný film, emocionálně naprosto negativní drama. Herecky skvěle zvládnuté, atmosféra dokonale vystižena. Snad jen... možná to stačí vidět jen jednou, i vzhledem k délce snímku. Depresivní podívaná z ruského venkova, a jeho nádherného pobřeží.. a jednoho beznadějného příběhu.. ()

Rozjimatel

Leviatan funguje celkom dobre ako politický (spoločenský) thriller s kritickým nahliadnutím do súčasných ruských reálií, kde stále vládnu grázli bez chrbtovej kosti. Menej už funguje ako rodinná (psychologická) dráma, keďže väčšinou iba kĺže po povrchu a postavy pôsobia dosť plocho. Film má kvalitný scenár, veľmi dobre vystavaný príbeh so zaujímavým prepojením na biblické výjavy a s ostrou satirou skorumpovaných mocenských štruktúr, vrátane pravoslávnej cirkvi. Vykreslené prostredie je bezútešné, prakticky v ňom niet kladnej postavy (neverná žena, zradný "priateľ") a všetci tam slopú ako dúhy. ()

kuckaAFC

Rozvláčný, mrazivý a hutný film nastavuje nemilosrdné zrcadlo ruské společnosti (neměnné minimálně za poslední 90 let). Boj jedince se společností a vlastním osudem se postupně vyostřuje, smyčka se utahuje, až se v závěru utáhne docela... Velmi depresivní snímek, o kterém však nelze říci, že by nemohl být reálný. 75% ()

Mikino00

Na konci filmu jsem si pro sebe jen povzdychl: A to je vše? Film odehrávající se v krásných přírodních kulisách svým příběhem zaujme, stejně tak zpracováním i nakonec vyzněním, jenže za více jak dvě hodiny se ve spoustě zdlouhavých záběrů a scén zase tak moc neděje a na konci jsem čekal velké finále, které nepřišlo. ()

Garch

Vše de dole kopcom. Pomalu, ale naprosto nezadržitelně a neomylně. Chlast, převlečení soudruzi a jim poslušný trestní aparát, kulometná rychlost, kterou soudkyně nezúčastněně metá rozsudky, zmar a beznaděj. Ani minutu jsem nečekal, že se něco v dobré obrátí. A předvídatelnost ubírá na kvalitě (i takový Hon měl záblesky naděje, které ho posunuly k nezapomenutelným zážitkům). Holt, Rusko je Rusko. ()

Ollie235

To co zprvu vypadalo na dlouhý boj s byrokracií se poměrně rychle a nečekaně mění na ryze rodinné drama. Důraz je přitom kladen na hlavní postavy, jejichž pocity jsou výborně vyjádřeny mnohdy i bez použití slov. Důležitou roli hraje i prostředí chudého ruského severu, které působí dost depresivně samo o sobě a biblické odkazy, které výrazně doplňují pointu celého příběhu. Jako celek je Leviatan kvalitní kritikou společnosti, byrokracie i církve a v tomto ohledu jeden z nejvýraznějších ruských filmů posledních let. ()

Marys

Ja som z Leviatana sklamaný. Asi bol na mňa príliš surový a chýbal mi tam kúsok Hollywoodskej atmosféry. Viem, že to tak bolo chcené a mienené, no ja som sa vážne nudil. Zanechalo to vo mne obraz Ruska, aký som mal, no len tú jeho zodratejšiu časť plátna. ()

Renfield

Úvodní obrazy tentokrát jiné, o budoucím příběhu neprozradí mnoho, za to odkazů je v nich více, podobně jako v celém následujícím dění, samozřejmě mimo hlavní dění. V něm Andrej Zvjagincev překvapí zkombinováním vlastně tří filmů do jednoho. Politická část o naprosté beznaději a semletí mocí je výborná. Ve scéně "střílení", která dokonce nepostrádá vtipný (jak se to vezme) dialog o těch současných, se více začíná projevovat i část rodinného dramatu. Ta postupně graduje v silné, nikoliv závěrečné scéně, která otevírá vyšetřovací krimi část. Tedy propojení je to zajímavé, navíc žádná z části se nezabývá pouze výše zmíněným, doplňují se. Přes to a také přes velké množství silných scén ve mě přetrvává dojem, že délka filmu je žel opět přestřelená, což je prakticky jediná výtka. Herecky je Leviatan dokonalý, obzvlášť Jelena Ljadova byla výborná. A to stejné se dá napsat i o kameře, ostatně jak jinak, Michail Kričman je zárukou kvality, jeho krajinné kompozice jsou úchvatné a často široké statické interiérové záběry taktéž. Leviatan, jako symbol státní moci funguje, smutné je, že jeho příběh se může odehrávat v mnoha zemích, prakticky po celém světě. 80% ()

Pevek2

Proti systemu se neda bojovat a s moci clovek vzdy prohraje. To je na 140 minut hodne banalni sdeleni. Navic kdyz ma film cenu za scenar, tak by si alespon nemusel pomahat nejakymi pochybnymi berlickami. Zvjagincev vsechno vysvetluje doslova a pomrkava na zapadni publikum (neprehlednutelny napis Pussy riot v televizi), ale pak si dovoli dramaturgicky uplne nesmysly. Proc se Koljova zena spusti s advokatem? Proc to udela tak hloupe na miste, kde je jeji manzel, policiste a hromada zbrani? Proc je advokat tak pitomy, ze vleze starostovi do auta? Neuchvatil me ani zmineny vizual, ze ktereho trci, jak filmari premysleli, kam tu kameru postavi tentokrat. Od Zvjaginceva je film urcite razantnim gestem (videl jsem ale rozhodne razantnejsi a lepsi treba od Loznitsy, Lucikova, Balabanova nebo Serebrennikova) ve smeru k ruske politicke scene. Kdyz si ale vzpomenu, ze to byval mistr pribehu s tajemstvim a presahem, tak je pro me Leviatan logicky zklamanim. A cena za scenar se mi pak jevi ani tak za scenar, jako za politiku. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST