Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním. (Film Europe)

drackula

Leviathan je film, ktorý dokáže človeka obrať o ilúzie. Boj jednotlivca za svoje základné práva proti zmanipulovanej štátnej mašinérii môže byť životu nebezpečný beh na dlhú trať s neistým, v mnohých prípadoch tragickým výsledkom. Leviathan nastavil zrkadlo všetkým postkomunistickým krajinám východného bloku, kde pozostatky vlády jednej strany a jedného záujmu, stále pretrvávajú. Kritika pomerov sa teda netýka len Ruska, ale je aplkovateľná aj do našich končín, keďže každý divák tam v osobe starostu nájde toho svojho bývalého šéfa, regionálneho alebo vrcholového politika. Okrem tejto dosť depresívnej časti má Leviathan aj množstvo vtipných momentov, ktoré sú dávkované v správny čas a v správnom množstve. Ruka v ruke s tým prichádza aj sonda do života v menšom ruskom mestečku zo všetkými svojimi tragikomickými momentami. Leviathan bol naozaj silný zážitok, ktorý sa skrz krásne zábery ruskej prírody, oplatilo vidieť v kine. Záverečné automobilové defilé bolo čerešničkou na torte, alebo skôr posledným klincom do rakvy ilúzií o spravodlivom svete. 100% Kino Film Europe ()

MI-380

Dávka beznaděje a zmaru blížící se k linii snesitelnosti. Brilantní režie, krásné exteriéry zaplněné stopami rozkladu sovětského impéria, výborné herecké výkony, uvěřitelná zápletka: 85% (2888 hodnotících, dosavadní průměr 77%). ()

Bagr_007

Mrazivá výpověď o ruské realitě, která se i přes svůj regionální rozsah dá aplikovat na vyšší patra ruské společnosti. Mezi evropským artem naprostá povinnost. ()

Autogram

Človek je tvor plný nádeje, ale tento film žiadnu nádej Koljovi, ktorý sa nehodí do súkolia systému, nedáva. Poriadna dávka depky z nejakého miesta severského Ruska, kam chodia zomierať veľryby aj vyslúžilé rybárske lode. Tam si Kolja splnil sen o domčeku s presklenou kuchyňou a výhľadom na pustinu s vodou a haldami štrku. Ale toto miesto mu nedopraje pokojný život so synom a mladou ženou a tak sa roztáča reťaz udalostí, občas aj nečakaných, a divák stále dúfa, že sa aspoň niečo na dobré obráti, keď nad všetkým bdie pravoslávny Boh, ako sa dozvedáme z dlhej a múdrej kázne na konci filmu. –––– O rok sú voľby! Zabudli ste? A keď ma nezvolia... Tak vy všetci zahučíte, nič nebude. ()

koog

Jeden z mých nejoblíbenějších režisérů mi opět naservíroval dokonale vystavěnou atmosféru, uhrančivé záběry přírody, perfektní herce, obrovsky silný a hluboký příběh. Co víc si přát než jeho další film, který už teď vyhlížím. Stejně jako kdysi před dvěma roky, po shlédnutí jeho ostatních kousků na Febiofestu. Tak snad se zase potkáme! :-) [49. MFF Karlovy Vary] ()

standsiller

Studený, neosobný a liehový charakter. Kamera nám nerozpráva iba príbeh necelistvej rodiny, problémov a nehostinného prostredia niekde hlboko vo veľkom Rusku. Je to taktiež príbeh ľudskej malosti, špinavej nedokonalosti so spoločenským presahom, ktorý nám vyčíta naše pohodlie a neúprimnú vieru. Nemal som pocit, že by som mal vrámci filmu hľadať nejaké svetlé a temné stránky, až dokumentárne realistický príbeh nás iba hodí do vody a núti nás plávať so všetkým čo nám ponúka. Pre niektorých to môže byť príbeh krajiny, ktorá sa snaží vo svete zachovať svoj kamenný status, ale na druhej strane je prežraná mafiou a korupciou. Iní môžu vo filme hľadať motív emócií, rozklad rodiny, milostný trojuholník, ďalší zase môžu vidieť neistú úlohu a pozíciu nastupujúcej generácie, ktorá je odkázaná sama na seba bez nášho dozoru. Je sympatické, že vo filme bolo mnoho odkazov na bibliu a stretnutia mládeže pripomínali naoko Dekameron. ()

ondra.kymla

BOMBA! Nejsem moc fanda ruských filmů, ale tohle bylo úplně super. Ta kamera? No tak to byla lahůdka. Sice je to drsný film, ale občas jsem se také uchechtl a to v takovéto těžké tematice je umění. Film je až nepříjemně realistický a je opravdu smutné že takhle to asi v Rusku asi opravdu chodí a tím spíš "nechápu" proč se tento film nemůže v Rusku vysílat :D ()

Sdoom

Chvílemi docela působivý film, ale čekal jsem po přečtení několika recenzí o něco drsnější a syrovější drama. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že si za spoustu věcí Kolja může celkem sám, vzhledem k tomu, jak byl pořád nalitej, a tak mi i přes velmi znepokojivý závěr jeho osud byl spíše ukradený. Nejzajímavější postavou je tak určitě Lilya, která se snaží být dobrou ženou a náhradní matkou, ale v podmínkách, ve kterých žije, to není vůbec jednoduché. Celkově zajímavý snímek, i když chvílemi trochu zdlouhavý, ale znovu si ho asi už nepustím. (HD, orig.) ()

matolas

Pre mňa osobne ten slabší Zvjagincev. Až na fantastické dlhočízne zábery je to totiž dosť... všedné, klasické, otrepané. Nejak som sa ani nedokázal vžiť s postavami ako napríklad v Návrate a vo Vyhostení. Tak či onak sa to vidieť oplatí, už len kvôli spomínaným záberom. ()

klukluka

Tady by mělo být citoslovce úlevného výdechu...........dlouhý výdech, dlouhé citoslovce. Ještě že už to mám za sebou a vracím se do svýho poklidnýho života, ke svým malicherným problémům. Kolju semleli na prach. A někdo jiný to úžasným způsobem přetavil ve film. ()

CSSML

Hodně zvláštní a příliš dlouhý film, plný beznaděje, zoufalství, alkoholismu. Pro mládež nevhodný i z důvodu zbytečné lascivnosti. Zobrazení marného souboje chudého a bezmocného s bohatým a mocným je až kafkovské. Možná právě proto bylo pro mne rozuzlení v podstatě každé zápletky předvídatelné. Žádné překvapení se nekonalo. Film je natočený tak, že se zdá být záznamem reality, včetně toho, že se divák nedozví nic víc, než mu řeknou postavy, tudíž i na závěr může celou pravdu pouze tušit. Po idylických filmech jako Ostrov nebo Pop nastavuje nelichotivé zrcadlo ruskému křivoslaví a ruské společnosti ovládané oligarchy s posvěcením vladyků. Ne nadarmo je část křivoslavné hierarchie bývalými agenty KGB, dodávám. Je však možné, že film ukazuje ruské poměry „jak je povrchně chtějí vidět na Západě“. Závěrečné kázání o pravdě od někoho, kdo již téměř tisíc let žije ve lži, za přítomnosti lidí, kteří srkají krev chudiny plnými doušky (narážím na věci ze spisu), působilo opravdu úsměvně. Jedno zhlédnutí bylo až moc, film nic nového nepřináší a to, co přináší, podává nezáživně. Zajímavé komentáře: JitkaCardova, Xxmartinxx, LaRhette ()

bari68

Tak neviem, či Zvjagincev týmto filmom a jeho poslaním nestrčil do osieho hviezda... Ale trefil kliniec po hlavičke! ()

Loki_Six

"Can you draw out Leviathan with a fishhook or press down his tongue with a cord? Can you put a rope in his nose or pierce his jaw with a hook? Will he make many pleas to you? On earth there is not his like, a creature without fear. He sees everything that is high, he is king over all the sons of pride." ()

Romario

Drama lidí žijících své bezútěšné životy kdesi v zapadákově na severu Ruska působí civilním, velmi reálným dojmem. Jako by to ani nebylo hrané, ale kamera snímala opravdové osudy skutečných obyvatel soudobého Ruska. Silné, mrazivé. Vymahatelnost práva obdobná, jako kdesi v Čechistánu. ()

Retik

Nezvyklé nahlédnutí do nitra ruské společnosti v jejímž pozadí teče vodka proudem, a také bystrá projekce prohnilé společnosti v dnešním světě kde se nižšší vrstva žene za přežitím, mezitím co ji ta vyšší háže s úsměvem na rtech klacky pod nohy. Pro mě jedna z nejpovedenějších adaptací boje vrtsev ve společnosti s drsným, leč upřímným koncem. 9/10 ()

jakeer odpad!

Keď sa niekedy so známymi bavím o slovenských seriáloch, resp. žurnalistike, tak sa snažím vysvetliť rozdiel mezdi skutočným tvorcom a vypľňačom obsahu (niečo ako DJ vs. púšťač). A v tomto prípade sa obsah bohapusto vypĺňal dlhých 140 minút! Absolutne žiadna scéna z filmu nestála za natočenie. Režisér sa divákovi dokonca vysmieva okatým predlžovaním deja (dlhé zábery na prírodu, polhodinová záverečná reč na súde). Taktiež, ak chcel niekto natočiť film o korupcii, alkoholizme a zneužívani cirkvi v Rusku, mal spraviť dokument. Tu mi to príde ako neskutočné pózerstvo o "thug lige" v Rusku. A navyše celý film je zlátanina, jednotlivé scény na seba nenadväzujú. Postava právnika sa v istej časti filmu stáva postavou ústrednou, keď je náhle z minúty na minútu z filmu vypustená. Dal by som možno jednu hviezdičku za niektoré celkom vtipné scénky ako napr. strielanie na fľaše (a obrazy komoušov), ale týmto som iba zakryl fakt, že tento film je totálny grc. ()

EKLEKTIK

Čím větší nuda, tím víc hvězdiček? Tak s tímto filmem, jehož synopse vypadá tolik lákavě, jsem se tedy opravdu neztotožnil. V tomto příběhu o boji s větrnými mlýny, mi nebyl vůbec nikdo sympatický, ani hlavní hrdina s jeho rodinou, natož ta krajina v pozadí. Snad jedině ta kostra, ale to jsem mohl 140 minut koukat na plakát a nesledovat, jak dlouho to ještě bude trvat. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST