Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním. (Film Europe)

dr.fish

Boj s větrnými mlýny je klasické téma a v Rusku to je asi téma velmi aktuální. Malý člověk proti zkorumpovanému aparátu nic nezmůže a já jsem rád, že tam nežiju, žiju tady, kde alespoň nějaká svoboda a záruky existují. 85% ()

PanZahadnyCZ

Současná ruská kinematografie je, co se týče kvantity, ale především i kvality, na vzestupu a Andrej Zvjagincev je nejspíše tím hlavním hybatelem této kulturní vzpruhy. Je škoda, že se podobná obroda neděje i v Česku. Letošní rok přináší o něco větší počet kvalitních snímků než ty minulé, ale přesto se k úrovni špičkové evropské kinematografie současnosti blížíme jen velmi pomalu. A když už se blížíme, tak nastává náhlé zvedání laťky a my jsme zas o pár let pozadu... ()

aniabo

Nechápu, proč je Leviatan tak ukecanej. Cokoliv se divák doví z obrazu, musí být ještě doslova řečeno, nebo naopak, mluví se o bourání domu a pak NO SHIT deset minut bouráme barák. Úplně by mi stačily záběry na moře, pár dialogů, a socio-kulturní i spirituální paralely by byly i tak jasný. ()

eisha3

Film se soustředí na postavy, jejich jednání, tolik rozdílné lidské vlastnosti a v neposlední řadě na atmosféru. Vše je tu vykresleno dokonale, sice zdlouhavě a depresivně, o to víc to ale vynikne. ()

Xardascz

Je vidět, že téma ztracených a bohem opuštěných lidí má v ruské umělecké tvorbě opravdu dlouholetou tradici. Leviatan je depresivní, mrazivý ale zároveň realistický, zobrazuje ruský venkov se svými krásami i těžkostmi. Drsný život těchto lidí si asi nikdo nedokáže pořádně představit - všudypřítomná korupce, dřina od rána do večera, utápění smutku v alkoholu, odcizení vlastní rodiny... To vše v kulisách nádherné přírody, kterou protagonisté kvůli svým problémům nedokáží ocenit. Boj s leviatanem nikdy není jednoduchý. ()

chelseaman22

Ten film je zajímavější, než se na první pohled zdá. Rodinné drama okořeněné nepříliš sexy nevěrou a brilantním to skokem vstříc mořským hlubinám. Určitě se mnou všichni budou souhlasit s tím, že hlavní hrdina dostal, co si zasloužil, i když fakticky nic neprovedl. Takový budižkničemu věčně pod parou a arogantní jak Ronaldo v Hervisu si ten katr zaslouží! 76% ()

LeoH

Škoda že film po formální stránce nepobral trochu z těžko čitelné urputnosti hlavního hrdiny a že tolik spoléhá na emocionální účinek křivdy, kolem které je děj vystavěný; estetizující záběry, úzkostlivě kontrolovaná barevnost, okázalé biblické a živlové metafory a další pentle demonstrující filmařskou suverenitu za mě příběhu i herectví na síle víc ubraly, než přidaly, a snad kvůli nim místy docela intenzivní dojmy rychle vyvanuly. (Můj první Zvjagincev, možná jsem měl sáhnout po něčem starším.) ()

2mig1

ruská kinametagorafie patří na karlovarském festivalu k tahounům, což opět dokazuje leviafan, který je z těch lepších filmů, které jsem zatím viděl. sice by se mohlo trochu zkrátit, ale i tak je schopno udržet pozornost diváka až do konce, čemuž pomáhají i dobré herecké výkony. ()

dvopet

O Leviatanu se poprávu mluví jako o reflexi zneužívání moci. Mám za to, že o tomto univerzálním tématu je třeba hovořit, psát, hrát divadlo a točit stále znovu a znovu, protože je znovu a znovu aktuální a platné (a málokdy trestané) úplně všude. Ve spojitosti se současným Ruskem je to pak třeba dvojnásob. Není překvapivé, že tento snímek vzniknul právě tady a teď a byl (opět nepřekvapivě) zavržen ruským ministerstvem kultury. Potud tedy filmu jeho kredit plně přiznávám. Co se týká úrovně scénáře, už to bohužel taková bomba není. Vadil mi odklon od soustředění se na (marný) boj směrem ke vztahovým situacím. Ty sice mají svůj smysl, protože rozdrobí přátelské vazby a je proto jednodušší pro korupčně-mocenský systém schlamstnout hlavní postavu, ale děje se tak mnohokrát okoukanými způsoby (spoiler - pravděpodobně přijdu o dům, můj syn má problém s mou partnerkou, přijede můj kamarád právník, ale celé se to posere, protože si společně s mou partnerkou začnou románek, partnerka neví co se sebou, jsem neoprávněně nařčen z vraždy, k čemuž přispějí partnerčini "dobří kamarádi", propadám se do pití, jsem bez domu, zatčen, jsem zcela zlikvidován - spoiler). Hromadění těchto situací na časové ose vede k naplňování určitého dějového klišé, což mi na snímek tohoto charakteru přijde trochu škoda. Jinak dobrý film tím ve výsledku docela utrpěl. Velké plus za úžasné exteriéry a skvělou kameru. ()

Tosi

Kousavý a naštvaný pohled na ruskou společnost protkanou korupcí, strachem, vodkou a nespravedlností. Je to náročný, zdlouhavý příběh o obyčejném člověku, stojícím proti politické lstivosti, jistě ne pro většinového diváka a zajímavé zde je, že klíčové scény se odehrávají mimo obrazovku. ()

KRYSIOPICE

Leviatan nemá žádná slabá místa. Má silnou atmosféru a vyvolává tak totálni pocit beznaděje, že už si ho znova pouštět nebudu, ale jsem rád že jsem ho viděl. Docela mě udivuje, že vůbec na to ruské ministerstvo kultury přispělo, když tak otevřeně film krituzuje oligarchii a pokrytectví církve. ()

Johnny.ARN

Tieto ruské pičoviny, nasilu dlhé, nasilu nudné. Len sa tam chlastá, nič sa nedeje a kecajú o pičovinách. Len za streľbu na pikniku 1 z 5 ()

ScorM

Roztahanost, doslovnost, těžkopádnost, vykonstruovanost, karikaturní přepálenost i rádoby syrovost...zas jednou hype jak barák. ()

Kmotr76

Ani se nedivím, že se na tom dálném severovýchodě tolik chlastá. Co jiného tam taky dělat? Leviatan je skutečně odporný film. Spíš v tom dobrém slova smyslu, i když byl občas (hlavně na začátku) až moc úmorný a křečovitý. Ale konec mě dostal. Záběrům na zpustlé, neutěšené pobřeží za zvuků příboje a zvonu z toho proklatého kostela se prostě nedalo odolat. ()

Cushing

Situace dnešního Ruska na filmovém pásu. Žádná pomoc, žádné vzkříšení, jen arogance, zrada, zbabělost, rezignace, bezpráví, moře a skály, jedno se tluče druhým. ()

elanius

(131/2016) / Ťažko k Leviafanovi napísať niečo iné ako tu už je. Tragédia, depresia, alkohol, beznádej. Rusi proste sociálne drámy vedia a bohužial v tak obrovskej a záhadnej krajine je aj tento film naisto "podľa skutočných udalostí". Scenár by asi vydal na 10 ďalších filmov, mnoho problémov spoločnosti bolo len načrtnutých, ponechaných bez vyvrcholenia alebo hodnotenia. Chýbala mi trochu vo filme sústredenosť na jednu z nich, ale bol to asi zámer. Ak má niekto chuť na niečo podobné a v niektorých emocionálnych aspektoch možno aj výraznejšie, odporúčam: http://www.csfd.cz/film/387008-durak/komentare/. Leviathan predstavuje inak vrchol (východo) európskej tvorby. (8/10) ()

progression

Strhující ruské drama nejenom o tom, že "vzpírání se mocným" se nevyplácí, všudypřítomným alkoholem, který "má pomoci" přežívat i zapomínat i syrový a realistický popis rodinných vztahů. Nádherné exteriéry ruského severu, zajímavá hudba i většina hereckých výkonů. Příběh se sice odehrává na drsném ruském severu s ruskými "hrdiny", ale jeho vyznění je (bohužel) v současném světě nadčasové a zdaleka se netýká pouze Ruského teritoria. Dodržování přirozených lidských i morálních vlastností i slušnosti v současné společnosti dostává (a to nejenom v Rusku) dost silně na prdel a tak trošku mi připadá, že očekávaná zlepšení a světlejší zítřky se nekonají ba právě naopak. Prostě lépe už asi bylo ... ()

Mishqo

85-90% .... Dúfam, že tvorcovia filmu sú ešte na slobode, respektíve žijú. Takto odvážne aby ruskí filmári zobrazili ruské pomery, to som ešte nevidel. Obsahovo ma to odpálilo. Celkovo nepociťujem dôvod to rozpytvávať, proste veľmi dobrý kus filmárčiny. Neviem či si Leviathana Thomas Hobbes až takto autoritatívne predstavoval. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST