Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním. (Film Europe)

JohnMiller

Ide o Ruskú existenciálnu drámu, ktorá je chladnejšia ako psí čumák. Ruský film, ktorý sa poňal veľmi osobito a vskutku znázorňuje presnú predmestskú sociálnu štruktúru tohto kraja. Keď si predstavíte Rusko, čo vás napadne? Vodka, zima, neohrabaný báťuškovia, ešte väčšia zima a ešte viac vodky?.... No, tak všetko to, tu máte bez servítky a s nosnou dávkou sebareflexie a prirodzene vyzerájuceho sveta, naservírované... Ale rozhodne to nieje všetko. Patrí to k tým smutnejším drámam, ktoré na človeka vplývajú psychicky negatívne. Divák počas sledovania neucíti nič iné iba to, že ide o nesmierne realistické podanie medziľudských vzťahov chudobnej rodiny, ktorá sa dostane do konfliktu s vyššími mocnosťami. Ako to býva v živote zvykom, nech je pravda na hocijakom mieste, ten ktorý má peniaze má aj pravdu. Je to smutné ale je to tak a žiadna spravodlivosť na toto nieje dostatočne objektívna. Je to veľmi chladná vzorka s ktorej by ste si radšej vytrhali vlasy, než sledovať rozklad jednej normálnej rodiny, na molekuly. Naozaj skvelo zahraté postavy, ktoré reflektujú životné udalosti, ktoré sa nám bežne stávajú v živote a sú väčšinou negatívne. Jednému by sa ani nechcelo žiť po pozretí tohoto kúsku, A pri tom to má príbeh veľmi jednoduchý.. Chlapíkovy, ktorý má na krku decko a manželku, si chce miestny starosta privlastniť jeho dom aj z pozemkom, ktorý vlastný jeho rodina po niekoľko generácií. Zavolá si na pomoc svojho brata, advokáta z Mosky. Spolu sa im podarí nájsť na starostu mnoho špiny z minulosti.. Už to vyzerá nádejné, keby si brat nezačal ľúbostný vzťah z jeho ženou..... A už to ide dole vodou. Silný audiovizuálny zážitok, to sa mi popri Rusoch nestáva. Rozhodne bola nominácia na Oscara zaslúžená ()

hygienik

No nič. Musím sa zmieriť s tým, že originalita Zvjagincevových filmov klesá priamo úmerne s jeho príklonom k "okatej" spoločenskej kritike. ()

PP66

Tak po včerejší Vzpouře v Kautokeinu jsem si dal další "spravedlnostní" chuťovku - filmařsky i herecky zmáknuté drama z Rossii oslovilo.... ()

major.warren

Síla v lokální tematice, budování estetiky na základě naturalistického vyobrazení prostředí a zcela precizní režijní práce; to jsou domény snímku Andreje Zvjaginceva Leviatan, o němž jsem do poslední doby neměl sebemenší potuchy, za což se po strhující a na dřeň jdoucí projekci upřímně stydím. Největší pocty, jaké se v kinematografii vůbec může dostavit, je, když dílo úzce spjaté s místem svého původu, tamní kulturou a etnickou mentalitou nese ve své hloubce univerzální přesah a zároveň je natočeno tak mistrovským způsobem, že může oslovit diváky po celém světě. To je případ Leviatanu. Zhruba od 15. minuty se do Vás zakousne a do závěrečného bloku, kdy se s hudbou Philipa Glasse přeneseme do titulků, už nepustí. Zlatá palma byla jednoznačně namístě. Více takových filmů, které myslí v první řadě na sílu člověka a jeho ne vždy úspěšný boj a také na tvůrce, kteří stále umí přivést diváky do stavu, že se skončením filmu nemohou popadnout dech. 85%. ()

Chrysopras

Film dosti rusky stereotypní, navíc jsem předem odhadl dvě z hlavních zákrut příběhu, což nikdy na dojmu nepřidá. Nicméně herecky a filmařsky poměrně slušné. Byl by to průměr. Naštěstí pro film přišla závěrečná pointa, která zvedla můj dojem o level výš :-). P.S. Doufám, že v kině Lucerna jsem byl naposled: Opět změněný program, "hudební" kulisa odkudsi zvenku a vyuzení cigaretovým dýmem. Nevermore! ()

easaque

+2* s mým hodnocením tu budu jako pěst na oko, ale zdůvodním si to. Leviafan mě zklamal a to jsem se na něj opravdu těšil. Pomalý děj i nastolené téma by mi nevadilo, kdyby to nebylo tak utahaně a nezáživně natočeno. Samozřejmě herecky sehrané to bylo na jedničku a kamera byla skvělá, ale neubírá to na faktu, že jsem se nudil. Podobné téma o boji s ruskou byrokracií a mafianskými praktikami bylo mnohem lépe předvedeno ve filmu Durak, v kterém si na pořadnou atmosféru nemůžu stěžovat. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

LaRhette

Nějakou záhadou nesdílím všeobecné festivalové nadšení pro tento film a mám pocit, že mé hodnocení bude nadměrně subjektivně zkreslené, tím pádem možná nedostatečně směrodatné. Nevím, jestli je to "zásluhou" formy či příběhu samotného. Zdá se, že snímek je režijně a formálně zvládnutý, výkony herců přesvědčivé. Nevidím ale důvod sledovat film, který nemá sympatických charakterů. Proč by mě zajímalo, jak to s nimi dopadne? Rusové jsou tu představováni tak, jako všude jinde. Národ ožralů, stát úplatků. Žádná novinka, žádné překvapení. ()

Aljak

Akosi ma tie filmy z dielne Andreja Zvjaginceva nikdy nijako obzvlášť neoslovili, či už v prípade Vozvraščenija, Jeleny alebo aj v tomto prípade. Námet je za každým vcelku vydarený, takže základ je dobrý, akurát ten štýl akým sú tieto filmy spracované mi akosi nikdy nesadol. Od Leviathana nominovaného na Oscara som počul mnoho chváľ, tak som dúfal v niečo fakt výnimočné. Zvjagincev by sa mohol inšpirovať v Británii ako by tie svoje sociálne drámy mal podať a nepôsobili by až tak mdlo. Nebolo to úplne na zahodenie, ale určite neohromilo ani na hranicu priemeru. ()

Hees

Ťažký film s viac témami v jednej, ale v podstate ide o to nezahrávať sa s niekym kto má moc, lebo obyčajný človek zle dopadne a to je podľa mňa dosť realita dnešnej doby. Nie každý zvládne takýto film plný pravdy o tom aký je tento svet a niekto proste chce vidieť šťastné konce a tak ho tento film dokáže nahnevať (mňa našťastie nie) a možno niekomu zoberie aj životnú energiu. Andrej Zvjagincev zrejme ani iné filmy nerobí, tak tento film na mňa zapôsobil, aj keď jedným dychom môžem dodať, že tém vo filme je viac a stačili by pre samostatný film. Tento film je natoľko realistický, že pre mňa by nebol problém uveriť, že je podľa skutočnej udalosti. Nemalú úlohu vo filme hrá aj viera a v tomto prípade je zaujímavo použitá (nebudem spoilerovať). Zjednodušene môžeme povedať, že možno tým čo majú viac peňazí, cirkev toho viac odpustí...aj keď je to kruté takto napísať. Tento film obsahuje teda nie len kritiku spoločnosti, ale aj kritiku samotných ľudí a snaží sa možno aj prísť na to kto za všetko môže (opäť my všetci). ()

Martin741

Ked sa povie Rusko, taxi v mysli vybavim hlavne : alkohol, byrokracia, korupcia, samohonka /este vacsi bordel nez vodka/, Lenin, Putin, ludsky zivot nema cenu,m a to ze zadnou a odporcovia verchusky skoncia vo vyhnanstve /lepsi pripad/ v horsom ich niekto zabije. Neznasam zabijanie, ale obavam sa, ze Rusko ma s nim bohate skusenosti. Rezisera Zvjaginceva nepoznam, ale film je to len priemerny, a nijak nenarusuje a nepomenuva sucasne ruske problemy : kolabujuca a chybajuca infrastruktura, derave, hrdzave a tecuce ropovody, plynovody .... chybaju poriadne hajzly, ruske sluzby stoja za hovno ... hlavne vec ze Rusi su po zuby ozbrojeni hoci s holou prdeli 50 % ()

honajz2

Ten konec mě, doslova, nasral, ale tomu filmu to rozhodně nemám za zlé. Tohle je totiž dost tvrdá ukázka reality s tou realističtější verzí konce. A tohle se neděje jenom v Rusku, jak si tady někteří v komentářích naivně myslí - tohle se může stát všude na světě, klidně i v Česku. Ať je politický systém jakýkoli, ti, co jsou u moci, si můžou proti těm, co u moci nejsou, dovolit víc. Klidně i to, co se v tomhle filmu stalo. Leviatan je film, který je perfektně natočený, zahraný a má zajímavý děj, který bez větších problémů a s minimem vaty vystačí na dvě hodiny a půl. Po téhle stránce bych filmu vytkl jenom to, že by se mi líbil víc, kdyby byl poetičtější, ale to je opravdu jenom jediná vada. Příběh se vyvíjí dost slušně a překvapivě i dost realisticky, navíc téma se osobně, sice minimálně a naštěstí ne v takové podobě jako ve filmu, ale nějak ano. Bohužel jde taky o to, že chce starosta jedné nejmenované vesnice zbourat dům, ve kterém jsem strávil nejlepší chvíle svého života a nahradit ho bytovkami pro sportovce ze sportovní haly, co je hned naproti. Naštěstí, díky Bohu, ten dům ještě stojí, ale ta hrozba tady pořád je a já se modlím za to, aby se to nikdy nenaplnila. Víc se o tom rozepisovat nebudu. Ještě se vrátím k filmu - možná v některých místech jde trochu přehnaně proti víře v Boha, ale zase, když si vezeme ten konec, ve kterém je výrazná věta "Bůh vidí vše.", co to značí? Že Bůh ví, kdo se tady zachoval jako svině a taky ho podle toho odsoudí. Aspoň v to můžeme věřit, pak ten konec není tak depresivní, jak vypadá. Nevím, jestli tenhle můj finální pocit byl záměrem režiséra, ale nebudu to rozpitvávat. Každopádně, Leviatan je velmi dobrý a realisticky působící film, ze kterého ale dobrou náladu mít nebudete. Líbilo se mi ale, že i když je tady pochmurný příběh, že i tak zde jsou místa, ve kterých je nějaká radost v životě (jinak řečeno, oceňuju, že to není totální depka). Slabších 5* ()

boblig

Film, ve kterém se vychastalo tak deset flašek vodky během 140 minut, je další zajímavým příspěvkem ke studiu široké ruské duše. :-) ()

campix

[MFFKV - 2014] Má setkání s ruskou kinematografií by se dala spočítat na ruce vysloužilého dřevorubce. O to větší je tedy mě překvapení z Leviatanu, jelikož je to setsakramentsky zajímavá záležitost. Zvjagincev je prý jedním ze současných tahounů ruské kinematografie a díky Leviatanu bych tomu i uvěřil. Před divákem se rozehrává drsně mrazivá story z odlehlé části současného Ruska. Typická ukázka ruské nátury a tamních obyčejů. Zvjagincenovi není nic svaté a opírá se do všech aspektů všemocné matičky rus (korupce, alkoholismus, náboženství) a dokonce i lehké prvky satiry. Příjemné překvapení s kvalitními hereckými výkony, scénáře, kouzelnou krajinou kolem a špetkou satiry. ()

zette

Snad kazda jednotliva scena je vyborna, presto si myslim, ze urcita roztahanost deje je jedinou chybickou. Zvjagincev verohodne ztvarnil ruskou naturu, tedy bezprostrednost, uprimnost, hrdost, ale i lasku k alkoholu a touhu po moci. Nektere dialogy jsou uzasne. Herecke vykony bezchybne a zvolene prostredi severniho Ruska je taky atraktivni. Od Leviatanu jsem dostal to, co jsem cekal. Druhy film, ktery jsem od Zvjaginceva videl, budu to muset napravit a podivat se i na jeho zbyle filmy. Videno v ostravskem Minikine, 24 divaku. ()

sulimo

V dlouhých záběrech na nádhernou krajinu Zvjagincev představuje další film, o kterém prohlásíte několikrát během stopáže "prostě život....život v Rusku." V téhle nádherné krajině se všechno rozpadá - od budov, aut až po samotné životy jedinců, kteří jsou příliš "obyčejní" na to, aby je dokázali jakkoli zachránit. Pokud se pak něco náhodou nerozpadá dost rychle, autorita ráda pomůže v rozkladu...a s požehnáním. Jediná jistota je jenom ta vodka, kterou vám někdo vždycky rád doleje a tak tu člověk popíjí, pije a chlastá, protože život jde dál...nebo snad lépe řečeno - právě protože jde bohužel dál. Srdečné depresivní pozdravy z Ruska. ()

laik_60

severská studená strohosť až podmanivo čpela zo všetkých tých záberov, Kde minulosť v podobe rozbitých vrakov, ležiacich neďaleko kostry vorváňa, alebo v podobe schátralých panelákov a stavieb socializmu akoby bola sprítomnená v ničotnej prítomnosti. Akoby sa nič úplne nič nezmenilo. Ľudia, systém, chlast, , továreň na ryby, stará - stále kaziaca sa Niva, akurát ... áno nové boli japonské tereniaky papalášov a popi. Tí pred tým neboli. Tento film asi najviac pochopia tí ktorí takých ako bol starosta, prokurátor, veliteľ polície spoznali v minulosti u n8s. Ktorí v nich videli našich súdruhov Jakešov, Biľkov, Lorencov a ných o o tov , ktorí ostali a sú a rovnako sa schádzajú dnes už hoc aj pred krížom, ako to bolo ukázané v tom nádhernom závere, kde hlavné slovo mal Vladyka v novopostavenom pravosl8vnom chráme, Bodku za tým všetkým bola nádherná hudba sprevádzajúca pohľad na krajinu , krásnu nemeniacu sa, na vlny ktoré akoby márne po stáročia búšia do skál na pobreží možno v snahe niečo zmeniť. Ale nie. Nezmenilo sa nič. ()

BoXBe

Tak nějak téma, které jsem chtěl dlouho vidět, jen jsem nečekal, že to bude v tomto zpracování z konce světa. V domácím provedení nicméně asi ještě působivější. Režie pečuje o každou kompozici, vodky se vypije hektolitry, herci hrají přesvědčivé postavy v každé míře opilosti, apokalyptická atmosféra odpovídá času a místu. Jen to starostovo umístění pod obrazem "nejvyššího" působí někdy až příliš prvoplánově. Jako celý příběh, jako celý film, ale to je asi tak jediná výtka, že to diváka nenechalo trochu víc v nejistotě. Takhle je to zlo až příliš obnažené. Každopádně to je to husté pomalé drama, které více, než za nijak ohromující pointu, stojí vidět za tu cestu, kterou k pointě pomalu, ale jistě, dojde. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST