Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (CinemArt)

Claw

Tentokrát se děj odehrává v mnohem větších prostorách, a to jsou ulice velkoměsta, kde se shodou různých událostí chtě nechtě spojí několik postav, které se snaží dostat do bezpečí. A bezpečí je hodně daleko, takže začíná spíš "útěkový akčňák" s těžce ponurou, temnou atmosférou. V poslední třetině filmu dojde k pro mě nečekanému, ale vydařenému a koukatelnému zlomu, který mě přinutil přidat čtvrtou hvězdičku k dobru, protože přece jen snaha tvůrců se cení a ten závěr byl fajnový. Největší plusy filmu jsou rozhodně atmosféra a napětí. Akce začne téměř okamžitě po startu filmu a zneklidňující pocit nastartuje ihned a neskončí ani u závěrečných titulků (mimochodem animace a střihy u závěrečných titulků jsou naprostou chuťovkou!). Co film jednoznačně kazí (alespoň pro mě), tak je absence zobrazování násilí... Tvůrci neměli odvahu na to, aby ukazovali vraždění a týrání na plné obrátky přímo na kameru, žádné znásilňování, žádná exploitace... toho se nedočkáme. Přitom subžánr tohoto ražení a celý film k tomu vyloženě vybízel a nahrával!! Pár nechutností a traumatických záběrů na začátku by diváky snadno přimrazilo a celý dojem by byl do finále mnohem děsivější... Takhle je to spíš mix pomalého akčního filmu (jako akční film to v dnešní době nefunguje... nebyli lidi ani peníze...) a temného kritizujícího thrilleru (což se daří na jedničku...). Je fajn, že je to jiné než první díl, a má to fajn plusy i výrazné mínusy, ale je to kvalitně odvedená práce a hodně zneklidňující film… /70%/ ()

Larrysbride

Arkádová architektura dvojce rozhodně svědčí. O třídu se posunul nejen příběh, ale i jeho celkové spracování, Anarchie je jednoznačně velmi milé překvapení a Frank Grillo opět dokazuje status akčního hrdiny. 70% ()

SeBig

Zajímavý zabijáci, drsné hlášky, herecké obsazení sice trochu pokulhává, ale dá se to. Tenhle film prostě nenudí. Doufám že bude trojka a bude ješte drsnější! ()

hammer_head

Film balancuje mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Očista 2 je mnohem zajímavější, záživnější a akčnější než jeho předchůdce, ale na druhou stranu není ničím výjimečný, nepřináší nic nového a brzy se na něj zapomene. Obávám se, že nadšení z tohoto filmu číší především z malého očekávání než ze samotné kvality filmu. Předpokládám, že po druhém shlédnutí to bude právě na ty tři hvězdy. ()

classic

Druhý diel,zrejme bude trilógia Jamesa DeMonaca,nazvem jednoducho,možno nadnesene ako Dystopický moderný holocaust 21 storočia(kde holocaust je asi silné slovo,ale...)Film,ktorý si neberie servítku pred ústa pod záštitou producenta Michaela Baya,kde som úprimne rád,keď Mišo zavetrí takýto projekt,raz za čas prinesie pozoruhodný filmový zážitok.Jednotka s Ethanom Hawkom má grády,ale pokračovanie ma posúva do exteriérov,pričom adrenalín pekne hustne v žilách s päticou ľudí,ktorí tvoria na začiatku 2+2+1,ak sa chcú dožiť rána,budú musieť spolupracovať a smrť,ktorá na nich číha z pohľadu nočných šialencov,je všade navôkol. Inak tento dosť silný thriller disponuje viacerými prekvapeniami,tak ak si niekto myslí,že je to predvídateľné,tak sa škaredo mýli,viem na vlastnej skúsenosti. Svižný,drsný snímok,ktorý sa rozrastie do pokračovaní,len aby mal DeMonaco,ktorý nie je z Monaca v talóniku niekoľko ďalších nezodpovedaných otázok,lebo divák si niekedy musí sám zodpovedať dej,kde prípadná trojka musí kvalitne postupovať v zaužívanej tradícii.Som spokojný,nie nadšený,ale z tohoto prípadu dýcha určitá originalita,kde sa pýtam samého seba,čo by som robil na ich mieste,či by som bol zavretý celú noc v opevnenom dome,alebo či by som trebárs praktizoval nádhernú očistu napríklad na slovenských politikoch?Zaujímavá DILEMA... ()

korbitch22

Zvrhlá představa budoucnosti.Místy mi bylo hodně blbě, ta představa je fakt brutální a děsivá.DeMonacův námět je dokonalý, scénář bohužel až příliš politický a náboženský, ubrat keců, mohlo to být mistrovské dílko.Jedničku jsem neviděl, hodně jsem o ní četl a slyšel, takže dvojka je vlastně to, co bych čekal už od jedničky a asi poprvé v životě jsem úmyslně šáhl po pokračování bez zhlédnutí prvního dílu.Film je děsivý svojí myšlenkou, akční scény fungují dokonale, prostředí je výtečný a scény v Očistě efektivně nasnímané a propojené.Překvapilo mě to jako svině a mrtě mě to bavilo, nebýt scénář tak zoufale průhledný a přeplněný zbytečnými plky, mohl to být akční film roku.Uvítal bych větší svižnost, víc brutality a tu bábu v modrým bych rozmáznul Remingtonem po všech patrech parkoviště.Pevně věřím, že do třetice bude Purge už vychytaným projektem.Mě to chytlo a myšlenka zasáhla, pecka. 80%. ()

Chrustyn

Nápadem nesmyslné, ale ve výsledku originální a v rukou zrušeného režiséra se mohlo jednat o jednoduchou akčně hororovou jízdu. Takhle se jedná jen o nevyužitý potenciál, protože film je velice slabý a není v něm nic, co by jakkoliv zaujalo. A mohl to být minimálně kult. ()

heyda

Popravdě jsem byl dost skeptický. Čekal jsem typicky blbou naháněčku bez překvapení, která nijak neobohacuje první snímek, pouze ždíme ten námět pro finanční zisk. Nicméně byl jsem vedle jak ta jedle a jsem moc rád, že i diváci pochopili, že se nejedná o žádný béčkový thriller. James Monaco dokázal režijně i scénáristicky, že přemýšlí o společnosti z mnoha úhlů a je schopen natočit napínavý krvák, jehož vyznění nevychází nikam do prázdna. Za mě osobně velká spokojenost a jednička se může jít zahrabat. 80% !!! ()

VenDulin85

Když pomineme to slůvko "anarchie" v názvu, tak je tato druhá Očista o hodně lepší než první díl. Hmm, samozřejmě pokud se spřátelíte s myšlenkou, že Spojené státy vymyslely a zrealizovaly nápad s dvanácti hodinami v roce, kdy můžete páchat násilí (nejčastěji vraždu) na jiných lidech bez postihu.. čímž pádem je po zbytek roku kriminalita, nezaměstnanost a hočico dalšího na nule (třeba i morálka..). Tak co, přijali jste tuto myšlenkou za svou? U první Očisty jsem s tím měla trochu problém, u druhé už to šlo o něco lépe, navíc změna prostředí (ulice místo domu) mi přišla jako prospěšná a obávám se, že pokud natočí třetí Očistu, že snad budu muset jít do plných :-o. ()

rollman1

Ještě odpoledne mávate sousedovi a chválíte mu hezkou zahradu a už po zahájení očisty mu motorovou pilou provádíte dekapitaci(oddělení hlavy od trupu), protože má větší jabloň. Očista je zpět!!! Jako každý sequel, je očista větší, příběhově rozvinutější a celkově i lépe zpracovanější. Jednička byla Home invasion, dvojka je pořádný Survival ve městě. Nechybí pouliční gangy(Týpci v maskách uměli vyvolat respekt), pak nevinní lidé a také je nechybí takovej ten hlavní antihrdina, kterého hraje skvělej Grilouš. Já se bavil od začátku do konce a nevěděl jsem kdo to dotáhne až do úplného závěru. Celkově se mi nápad očisty líbí, protože se pořád dá z daného tématu vydolovat víc a víc a proto to není za plný počet, ale za silné 4*. U toho se nudit určitě nebudete, protože na to není prostě čas. Doufám, že trojka předvede zas něco nového a bude to ještě větší očistec. ()

BMW12

Stejně dobré jako jednička. Zatímco jednička se soustředila na jednu rodinu a jejich dům, dvojka se zaměřuje na celé město. Uvidíme tak jak se lidé, kteří uvízli ve městě uprostřed Očisty, musí snažit přežít těch hrůzných 12 hodin. Je zde spousta akce a napětí. Film táhne skvělý Frank Grillo, jemuž ty akční filmy v poslední době perfektně sedí. ()

Pítrs85

Na mě moc málo hororové, mrazivá atmosféra (ano, byla tam! :-) z jedničky je nahrazena akcí, která je sice, vzhledem k tomu, že se tu operovalo s docela nízkým budgetem, natočená víc než dobře, ale prostě... čaro prvního dílu je v pryč :-) Navíc se mi v původní Očistě páčilo, že se to celé odehrávalo v uzavřeném prostředí, tudíž jste si mohli udělat jakýs takýs vztah jak k tej rodince, tak hlavně k těm zmrdíkům, tady ani pořádně nevím, co, kdo, kde, proč a tak :-) A ještě jako jak to mysleli s tou anarchií v názvu? Doufal jsem, že to novodobí Černí panteři natřou vládě a vyhoděj do luftu White House a oni spíš jenom kecali a kecali. Ale abych jenom nekritizoval, námět Očisty je tak správně zvrácenej, až je jednoduše přitažlivej. Do další Očisty tudíž zbývá už necelý rok, přidáte se zase? ;-) ()

AlfaNumerO

Nebýt trochu dementního hollywoodského konce, který je povinnou úlitbou tupému americkému divákovi, měl film velice slušně našlápnuto. I tak jde ale o podívanou vybočující ze zajetých kolejí, kdy jde o zajímavou sondou do sociálních poměrů (ne jen amerických) občanů. Jsem zvědavý, co přijde v dalším díle a jdu si konečně pustit díl první. 76% ()

Xeelee

Tohle byla tentokrát opravdu očistná anarchie. V tom pozitivním slova smyslu. Docela slušná sociální kritika z anarchistických pozic. Z námětu se dalo vytřískat mnohem víc, film se nevyhnul nějakým těm klišé a pár věcí není úplně dotažených, ale když se Očista rozjede, tak už se nezastaví a občas i donutí k zamyšlení. Prostě slušná nenáročná akční jízda. Tak a teď bych se moh podívat na první film. ()

SOLOM.

Rok po poslední Očistě přichází DeMonaco s volným pokračováním, které mě osobně zaujalo o trochu více, nežli předchozí film. Nejspíš za to může vítaná změna prostředí, kde se děj neodehrává pouze v prostorách jednoho domu a jeho blízkého okolí. Komorní atmosféra sice vzala za své, ale za to zde na nás čeká pořádná porce brutality, násilí a vystřílených nábojnic. Ulice velkoměsta jsou velmi brzy pokryty mrtvými těly a skupiny nejrůznějších maniaků se neštítí vraždit opravdu kohokoliv. Navíc se ukáže, že i zbohatlíci jsou pěkné svině (jak nečekané…). Sice jsem z druhé očisty cítil spíše akční thriller nežli horor, ale sledování jsem si náležitě užil až do poslední minuty. Největší plus vidím ve výběru hlavního hrdiny. Frank Grillo mi byl velice sympatický (tedy především samotná postava) a jeho cesta pomsty se velmi brzy zvrtla v pěkně krvavé jatka. Hold Anarchie se v Americe opravdu krutě nevyplácí a to především chudým lidem a bezdomovcům. DeMonaco by se měl však nad sebou trochu zamyslet a do trojky vychytat všechny mouchy. Především pak co se dialogů týká. Ty byli totiž místy opravdu ubohé (hlavně pak u vedlejších postav). Některé „srance“ co vypotila zachráněná čtveřice na adresu hlavního hrdiny, mi pěkně lezli krkem. ()

eraserhead666

Už jednička mě moc nezaujala. Od dvojky jsem nečekal prakticky vůbec nic. Ten film má pořád hloupě uchopený hloupý námět, který odhaluje hned první zabití. Prostě jen pičus vyleze z baráku na ulici v noci, kdy vás může kdykoliv svobodně kdokoliv sejmout. Třeba odstřelovací puškou ze střechy nebo ze své kuchyně. Ale chápu, že ten film musí o něčem být. Občas jsem se musel až smát, jak ten námět samospásně požírá sám sebe (proč ten šulin nejdříve jel přes celé město jen narušit zabezpečení dveří, aby se pak vrátil zase domů a pak se k tomu baráku zase vracel přes celé město zrovna v tu noc, kdy ho cestou mohl kdokoliv sejmout? Proč u toho domu nepočkal až začne ta očistná noc a nevyřídil svou záležitost hned?) a jak si tvůrci uvědomovali z něho vyplývající stupidity a hlouposti asi stejně jako divák. Takový trochu miš maš. Jednička měla alespoň Lenu Headey. Tohle nemá takřka nic. Ale je to o něco záživnější. 1.5* ()

penylane

Po nudné jedničce přichází napínavá podívaná, která nedá divákovi vydechnout. Na začátku jsem měla trochu pochybnosti díky několika klišé, ale od filmové 19hod večerní jsem se nenudila ani minutu. ()

claudel

Lepší, napínavější, zajímavější, akčnější než jednička. Už úvodních dvacet minut slibuje lepší podívanou. Atmosféra strachu, stoupajícího adrenalinu a nervózního hrůzného očekávání byla vykreslena poměrně věrohodně. Frank Grillo je v titulní roli velmi jistý a hned si získal mé sympatie. Partička z dodávky působila dostatečně děsivě a působivě. Možná by k větší efektivitě přispělo osekání na devadesát minut. Celkově je to tak na tři a půl hvězdičky, ale když jsem nudné jedničce dal tři, tak dvojce přidávám směrem nahoru. Těším se na případnou trojku. ()

SLOTH

už ne tak originální jako první díl, ale myslím si, že to bylo důstojné pokračování. třetí díl už ale nemá co nabídnout a byl by tedy zbytečný ()

ARI50

Dostáváme se konečně ven a musíme ukázat kdo je tady pánem, a je načase si vyřídit ze pár učtu tahle Anarchie právě začíná. ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie