Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (CinemArt)

666teen

Takhle. Ve finále se nám z komorního dramatu (což původní Očista byla dočista) vyklubalo něco jako Hunger Games na jednu noc. To sice není nic moc, ale zaplaťsatan za to. Chcete být lovec, nebo být lovnou zvěří? SPOILER: Pokud mě má před osudem, že skončím někde na zdi jako trofejní kus, zachránit nějaký nástupce Černých panterů, tak snad radši tu větvičku do držky a dřevěnej límec. ()

S.Quentin QUALE

Druhé čištění se od úvodního dílu podstatně liší, no celková úroveň kvality se moc nehnula. Z lacinýho home invasion se přesouváme k expansivnějšímu night town survivalu, přičemž scénář chutná jako vyvařená sekyrka. Frank Grillo je týpek s dostatečným charismatem a potenciálem stát se drsňáckým hercem, no sám film s klišoidním scénářem utáhnout nemůže. Nebudu to dál rozebírat, tohle je thriller, který nijak neurazí, ale v hlavě vám víc jak do konce dalšího filmu nezůstane. 60% ()

Allien.9

První hodnotící uživatelé výjimečně nemlžili. Druhý díl je nejen sympatičtější (postavy), ale zároveň mi "dal" to, co jsem očekávala už od první "Očisty". Ulice v centru města poskytují přeci jen zajímavější "materiál" než vnitřek jednoho domu, ale mám-li být upřímná, strach jsem nepociťovala ani tentokrát. Ano, některé scény jsou velmi nepříjemné, ale (opět) jsem nebyla šokovaná. Nehledě na stejně hloupou předvídatelnost a komickou (nebo jen špatně zvolenou?) snahu ukázat zkaženost světa. Ne, ono nestačí nechat diváka číst mezi řádky, musí se mu to vpálit pěkně zpříma, aby to pochopil i ten největší blb, a proč ne rovnou prostřednictvím debilní, "lidé-se-zabíjejí-málo-tak-jim-musíme-trochu-pomoct" scény? ()

vteco

Při srovnání s jedničkou rozhodně o stupínek lepší. Celková audiovizuální stránka lehce pokročila a stejně tak i prostředí, které je mnohem rozlehlejší a funguje o něco lépe, a to i ve spolupráci s "madrfakin" Frankem Grillem. Naneštěstí tady pozitiva končí. Druhá Očista opět není schopna navodit pocit strachu, děsu či zoufalosti, k tomu rozhodně nepřispívají ani nezajímavé postavy a jejich stupidní chování nebo mrzutý příběh. /50%/ ()

misterz

Dvojka sa vydala úplne iným smerom ako jej predchodkyňa jednotka. Upustilo sa od dusivej, psychologickej stránky home invasion motívu a miesto toho sa zamerala na akýsi druh prežitia v meste, kde je dovolené všetko, aj vražda. Niekomu vyhovuje to, inému ono, ja som skôr za jednotku a psycho dusnotu. Avšak nechápem, kde zodpovední dostali ten nápad a priradili tomuto filmu nálepku - horor, dokonca na prvom mieste. Nebolo tu nič, čo by sa dalo označiť za hororové, dokonca aj mordovačky boli úplne normálne, bez gore, väčšinou len so strelnou zbraňou. Podľa môjho názoru ide o úplne normálny akčný film. Logicky teda chýbala aj akákoľvek hororová atmosféra a napätie. Postavy sa zdali akési mdlé, umelé (až na Franka Grilla), a to až do takej miery, že človeku bolo jedno, kto z nich prežije a kto nie. Na druhú stranu však snímok disponuje slušnou akčnou stránkou a rôznymi naháňačkami. To jediné potešilo a zachránilo pred nudou. Je to škoda, pretože námet je fantastický, len sa ten ohromný potenciál, ktorý ponúka ani zďaleka nevyužil. Inak, celkom by ma zaujímalo, ako by takáto spoločnosť rozdelená na zhýralých bohatých a chudobných napredovala ďalej. Slušný scifi základ pre vytvorenie akejsi utopickej kastovnej spoločnosti. Čistý priemer. 60/100 ()

mzss1

|74%| Shlédnuto v kině. Tak co tu máme ? Druhý díl Očisty je svižnější a akčnější - takže o trošičku jinak pojat než předchozí film. Takže žádné dolování do jednoho domu, ale boj o přežití v ulicích. První film mě teda zaujal - už jen tím nápadem Očisty. Tento druhý díl mě opět bavil jako první. Sice to nepřineslo nějak nic úchvatného, ale já se nenudil a bavil od začátku do konce. Co bych tu vyžadoval by byla mnohem silnější brutalita a tak. Takže zabíjení nevinných lidí, kteří bojovat nechtěli (nechtěli provádět očistu) bylo takové normální - žádná větší brutalita a ani krev nebyla nějak víc vidět, ikdyž zde pochopitelně byla (přeci jenom je to Rko) - prostě jsem chtěl víc. A ještě dobrý nápad ke konci, kdy byli hlavní hrdinové v takzvaném "lovišti". To byl nevyužitý nápad, který mohl být drastičtější a krvavější. No, samozřejmě se to dalo ještě vylepšit víc, ale přesto je to velmi svižná podívaná. Je to celkem akční. Pár pranic tu je, ale spíš je tu střílení z těžkých zbraní, kulometů atd. I nějaká ta motorovka a plamenomen. Hlavní hrdina filmu Frank Grillo mě neskutečně bavil. Zahrál opravdového drsnáka a závěr byl hezky spojen s ním - takže jsem si jeho postavu až na úplném konci totálně oblíbil. Zbytek herců zahrálo ale dobře. Nikdo mi nepřišel trapný. Veškeré scény byly zajímavé, napínavé i občas atmosféra tu pěkně zazářila. Samozřejmě tomu chybělo ještě dost. Bylo to obyčejné, rozpočet teda oproti prvnímu dílu (ten měl 3 mil.USD) větší, a sice: 9 mil.USD. Takže v rámci této skromné režie, rozpočtu a celkovému spracování to na mě působilo dobře. Kino jsem si užil. Po náročných služnách v práci to byla oddechovka jak vyšitá. Nemám co už dodávat. Tu 4* si to rozhodně zaslouží. ()

liskam

Vážně..?! Opravdu vážně má tahle hovadina 68%..? To si snad někdo dělá srandu. Vždyť je to naprosto zbytečný film, na kterém opravdu nevidím zhola nic pozitivního. Pořád si ten film přehrávám v hlavě a ať dělám co dělám, nic co by se mi alespoň trochu líbilo nenacházím. Koukal jsem, že film Očista, který je prvním dílem této parády. Je na tom procentuálně ještě mnohem hůře. Takže asi chápu lidi co viděli jako první "pekelnou jedničku" která je asi ještě horší. I když, já si to neumím představit, že může být něco ještě o tolik horší. A pak viděli tohle, tak tomu dali více hvězd než je zdrávo. Já jsem naštěstí Očistu neviděl. Proto se nebojím téhle stupiditě dát to co si zaslouží. Za mě 22% (20%z těch 22je za výkon hlavního hrdiny.) ()

kingik

Ufff, to byl tedy záhul! Není žalobce, není soudce. Amerika. Rok 2023. Už je to šest let, co vláda schválila program zvaný "Očista", kdy každý občan může jednu noc v roce beztrestně a legálně zabíjet. Tahle zatraceně očistná noc svede dohromady pět lidí, kteří se z nějakých důvodů ocitli v nočních ulicích města, které se na dvanáct hodin změnily na bojovou zónu. K vidění je spousta ke všemu odhodlaných šílenců, ozbrojených gangů i boháčů bavících se "odchytem" a následným zabíjením bezbranných lidí. Hned zkraje třeba napsat, že dvojka je oproti při zdi držící se jedničce totálním náserem, který jede v nezastavitelném tempu, a velice dobře a nepolevujíc drží napínavou a tísnivou atmosféru strachu a ohrožení. Nejednou divák silně pocítí, jak by mu asi bylo nepříjemně, kdyby se ocitl v centru dění a neměl na vybranou, než si prostřílet cestu. Film však nedává příliš prostoru pro přemýšlení, jak se v dané situaci zachovat. Není na to hlavně čas. Mně osobně to vyhovovalo, že se film obešel bez zbytečných keců a vršil jednu akční sekvenci za druhou, až do emočně vypjatého finále. Středobodem vyhypovaného a drsného dramatu je Frank Grillo. Charismatický a málo okoukaný herec převážně vedlejších rolí, pro něhož se tento film může stát milníkem v jeho kariéře. Svoji postavu zahrál velmi uvěřitelně a sympaticky, i když víte, že jako jediný z pětice je v ulicích, aby vykonal očistu za svého zabitého syna, který před rokem skončil pod koly auta. Námět z jedničky se nijak výrazným způsobem nepřepracoval, i když určité inovativní postupy jsou na skladě, a akce se přenesla z domu do města, kde je divák jako by přímým svědkem drsně nemilosrdné podstaty "Očisty". To v prvním díle bylo spíše jen naznačeno. Už tu tedy nemáme rodinu kolem Ethana Hawka, ale Franka Grilla, kterého se čtyři zbývajíci lidé ohroženi na životě drží jako klíště a bojují o přežití s nejrůznějšími individui a pochybnými existencemi, nad kterými jsem se bavil, jak brilantně na nich zapracoval casting a fakt jsem z nich kolikrát neměl dobrý pocit. Na obrovském režijním zlepšení až k mistrovskému dynamickému scelení zapracoval také scenárista a režisér v jedné osobě James DeMonaco. Ten velmi kontroverzní myšlenku ve svém pojetí nijak nehájí ani nezatracuje, a v podstatě se ani nad ní myšlenkově nepozastavuje. Zkrátka řečeno, jede na kost. Opravdu "očistnou" kost. Výtkou však zůstává, že lépe nevychytal, aby se v ději nejelo až příliš okatě na náhodu. Když se pětice ohrožených lidí dostala opravdu do krajní situace, tak velmi často z ní vyvázli právě velkým dílem náhody nebo shod okolností, což se dělo opakovaně. Dalo se to však přehlédnout. Dokonce mně nevadilo, že film se v podstatě celý odehrával v noci, a to zrovna moc nemusím, ačkoliv tady to mělo své určité opodstatnění. Pokud hledáte film, který je od začátku do konce nabitý napínavou a drsnou akcí, je tohle přesně pro vás ta pravá očista. Chci třetí díl, a chci, aby se odehrával ve dne. Určitě by to také bylo zajímavé a (divácky) očistné. 100% () (méně) (více)

JosefGruber

Tahleta Očista, to je hodně povedená věc. Dvojka byla daleko svižnější, akčnější a pro mě i dějově zajímavější. Myslím, že tento kousek zaslouží pokračování. 4*, 5.8.2014, pc ()

Anderton

Oproti jednotke mi je na Anarchii sympatické, že sa nehrá prostredníctvom hviezdneho castingu (samé neznáme ksichty) na žiadne filozofické nezávislé umenie, ale jedná sa o čistokrvné béčko. Niektoré klišé ustúpili, záchrana na poslednú chvíľu je tu iba jedna, ale pôsobí ako päsť na oko. Naopak pribúdajú ďalšie logické nezrovnalosti, keďže sa ocitáme v inom prostredí. Myslím, že táto látka môže fungovať iba so satirickým nadhľadom, vo fikčnom svete, ktorý je do istej miery štylizovaný a nie iba kopírujúci súčasnosť. Takže opäť spomeniem aspoň jeden nelogický ťah....niekomu spôsobím bolesť, očakávam, že sa ma v tento deň pokúsi zabiť, ale aj napriek nie príliš istým bezpečnostným opatreniam ostanem v meste, kde ma dotyčný ľahko nájde. ()

Frajer42

Moc jsem od snímku neočekával, neboť první díl se mi nelíbil takřka vůbec. Stísněný interiér domu byl však nahrazen otevřenými prostory města, a tak je opravdu na co koukat. Nápad se mi zamlouval už v prvním dílu, ale tady byl patřičně naplněn. V tento den se rozhodl očistit i seržant, jehož dítě bylo sraženo alkoholikem. Po cestě, kupodivu, potkává lidi, kterým by se pomoc Ramba rozhodně hodila, takže se z něj chtě nechtě stane hrozný dobrák. Aby vše bylo napínavější, tak 4 přeživší, o které pečuje neumějí absolutně manipulovat se žádnou zbraní a působí výhradně jako břemeno, o které je nutné se starat. Druhá Očista nabízí nádherný pohled na perverzní svět z mnohem větší blízkosti. Naši hrdinové na cestě zažívají mnohem více legrace, potkávají hrozně milé lidi a navštíví velmi zajímavá místa. Hlavní hrdina je sympaťák, což už se nedá říct o jeho čtyřech břemenech. Musím hodnotit extrémně kladně, protože tahle očista se mi moc líbila. Navíc otevírá mnoho nápadů, které by si zasloužily nějaké vysvětlení a vyústění. Takže budu předpokládat brzký třetí díl a budu se na něj moc těšit. ()

Dzeyna

Vždy po zhlédnutí Očisty mám hroznou chuť zabíjet lidi... Nemůžu si pomoct. Ovšem pro mě je pokračování celkem zklamání, chvílemi to dokonce vypadá jako špatná parodie na jedničku. Ješteže je hlavní postava tak sexy. ()

Kudly4

S přítelkyní jsme oba za to, že tohle je o 150% lepší podívaná než první díl. Jednička byla pro mě na hovno v tom, že se odehrává pouze v uzavřeným prostoru. Velký + dvojky tedy je, že masakr se odehrává v ulicích. KRVAVÁ ZÁBAVA, s výborným Frankem. ()

Kothy

Líbilo se mi to o něco líp než předchozí díl. Odehrává se to vlastně tu samou noc, ale je to o jiných lidech. Náhoda svede 5 lidí dohromady a společně se snaží přežít Očistu. Bylo to rozhodně akčnější a zajímavější, než minulá část. Viděli jsme víc lidí, víc částí města a celkově to líp zobrazilo tuto společnost. Je to opravdu divná a děsivá verze budoucnosti. Snad nás něco takového nečeká. Konec mi ale přijel trochu ujetý. Nemuseli by tolik hrát na city. "Drž už hubu, jsem řekl!" ()

MikeCool

Kvalitu nelze upřít, ovšem na rozdíl od první nadupané Očisty mi tento druhý díl nepřijde až tak hororový. Druhý díl se spíše přiklání k akčnímu žánru, což na jednu stranu není od věci, ale na stranu druhou jsem od toho očekával alespoň nějakou ryze hororovou atmosféru, které se mi tolik nedostalo. Ale přesto jsem relativně spokojen. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov) ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Druhý díl akčního thrilleru Očista se odvíjí určitě líp, než ten první, což s povděkem kvituji. Nejen, že je zábavnější a promyšlenější, ale neomezuje se jen na strohá jatka. Řekl bych, že takový styl je zcela snesitelný, a přestože jsem očekával celkem ubohý vývar, byl jsem velice mile překvapen. Nelze sice s jistotou hovořit o převratném díle, ale určitě neudělá ostudu ani u náročnějších diváků. Konec byl podle mne poněkud přitažen za vlasy, ale jinak opravdová zábava, na kterou skutečně nejsem zvyklý u tohoto žánru. S klidným srdcem doporučuji. 70% ()

PetrPan

Ou, tak to je překvapení! Zatímco jednička si hrála na promyšlený komorní thriler a vůbec jí to nešlo, dvojka se chápe debilní premisy o státem povolené vražedné noci s grácií akčního béčka a ono to funguje! Sice nechybí nanicovatá sociální kritika ani předvídatelné dramatické skopičiny kolem kladných hrdinů, ale vše je spolehlivě přebito bezduchou akční stránkou, a tak to má být, protože debilní námět se nedá zpracovat chytře, ale pohledně rozhodně ano! ()

silentname

Minulý rok vznikol absolútne nechutný a príšerný thriller s názvom Očista (The Purge), ktorý sa v mojich očiach stal jedným z najhorších filmov čo som kedy v živote videl. A odolával som zhliadnutiu jeho pokračovania. No nakoniec som sa rozhodol začať Nový Rok týmto filmom a pozrel som si ho. A môj názor? Napriek tomu, že sme sa dostali do oveľa zaujímavejšieho prostredia a trošku viac sa nám odhalí, stále je to hrozný film. Narozdiel ale od absolútne katastrofálnej jednotky má tento film pár dobrých momentov. Dozvieme sa, že normálni ľudia vôbec nemajú túžbu vraždiť iných, celé je to skôr lov pre bohatých ktorí sa nudia (mimochodom scénky, kedy budú mať títo týpci problémy sú skutočne viac komédia než thriller a rehotal som sa ako blázon) a ukáže sa aj, že nie všetci čo sú vonku sú vrahovia. A okrem toho, hlavný hrdina tohto filmu je konečne človek, ktorý má dôvod sa od niečoho očistiť. Jeho dôvody sú pochopiteľné, jeho rozhodnutia dávajú logiku a súčasne sa rozhodne pomôcť. Čiže sa v ňom odzrkadľuje skutočná ľudskosť. To sú pozitíva, no potom sú tu aj negatíva. Príbeh je maximálne priehľadný, viete presne ktoré postavy umrú, ktoré prežijú, viete odhadnúť všetky scénky aj kto bude ich aktérom, dej je absolútne idiotský, postavy nie sú zaujímavé a výsledne tu máme akčný film s nulovou inteligenciou ale skvelým konceptom. Koncept je podľa mňa to najlepšie na tomto filme. Zvyšok je ako keby vám niekto predostrel horúcu vodu ako najlahodnejšiu polievku. Je tam kopec klišé, je to nuda, sem-tam sa človek rehoce, ako si mohol niekto myslieť, že ľudia budú toto brať seriózne. A možno to je ten dôvod, pre ktorý to pre mňa nie je odpad. Po zhliadnutí tohto filmu už nikto nebude nikdy veriť, že toto sa niekedy môže reálne stať. Otrasný film. Hodnotenie: D ()

Ratemus odpad!

Hovadina obřích rozměrů, jak může takový film mít vlastní trilogii, to nechápu. Postavy se opět chovají jako dementi, akce je trapná a nezáživná, jak na tohle mohl Grillo kývnout, to mi nejde do hlavy, scénář nejspíš vymýšlel někdo z produkce Asylum. ()

nash.

Originální premisa původního filmu bohužel nemá na to, aby fungovala podruhé. Pokračování je sice rozehráno na větším prostoru a s větším množstvím postav, bohužel se tak jen víc odhaluje, že ať už se na ni člověk dívá ze stránky politické, psychologické, filosofické, společenské či kterékoli jiné, je to prostě pitomost, která nemá logiku a nemůže fungovat. Na druhou stranu, jako béčkový survival z apokalyptického světa zachváceného šílenstvím, takový malý Útěk z New Yorku, to kupodivu ujde. Místy slušně šlape a nechybí mu napětí, byť ho celý táhne na bedrech především Frank Grillo. ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie