Případ komisaře Maigreta

• Francie Maigret et l'affaire Saint-Fiacre (více)

Zavolala ho, aby ji ochránil... Na pozvání hraběnky ze Saint-Fiacru se Maigret vrací do míst, kde prožil své dětství. Hraběnka totiž dostala anonymní dopis, který jí oznamuje, že zemře na popeleční středu. Všichni si pamatují na malého Julese, hraběnčina chráněnce, a tak se domluví, že ho raději nebude oslovovat „komisaři", a pokud možno zamlčí jeho profesi. Maigret je přesvědčen, že dokáže paní hraběnku ochránit. Ale nazítří, při ranní mši stará dáma umírá na infarkt. Maigret je přesvědčen, že srdeční příhoda nebyla dílem náhody a začíná vyšetřování. (Česká televize)

ostravak30

První případ, kdy Maigret klade past se mi líbil méně. Zde se slavný detektiv pohybuje na venkově, navíc zámku, takže změna prostředí prospěje. Případ je navíc trochu neobvyklý a jeho řešení připomíná klasiku britských detektivek. Všichni podezřelí svoláni na jedno místo a usvědčení pachatele v přímém přenosu. Také mě tu zaujalo vykreslení médií a styl, jakým pracují. To platí i dnes. Seriózní média klidně otisknou bláboly, hlavně, že prodej nese. Krůček po krůčku tak komisař odhaluje pachatele a tentokrát to vůbec není tak nezáživné. ()

Max Q.

Tak tohle bylo velice příjemné. Francouzský venkov , záhadná vražda, postavičky jak z panoptika a u toho všeho Jean Gabin jako inteligentní vyšetřovatel. Zápletka mohla být zapletenější, ale i tak šlo o zážitek. ()

gizi

Film není špatný, ale prostě knihy Simenona jsou psány tak, že je nic nenahradí. Dabing České televize z roku 2015 navíc kazí požitek, protože hlas se k Maigretovi vůbec nehodí. 60%, 3.8.2015. ()

DrifterSoul

Tak takhle se dříve točily detektivky. Málo akce, násilí, triků a krve. Zato ale hodně realismu, inteligence a psychologie. A vůbec nevadilo, že film "ročník" 1959 byl černobílý, kulisy poválečné Francie omšelé a některé herecké výkony poněkud teatrálně přehrávané. Stačilo ponořit se do děje a sledovat charismatického Jean Gabina..... ()

mirasul

Příjemná noirovka, inu ale pro mě když Maigret, tak Hrušínský (i když byl jen jeden). Atmosféra skvělá, herci poněkud horší, ale celkově dobrý. Shlédnuto s nesnesitelným českým dabingem (Pavel Rímský za čtyři rýnský), za což ovšem tvůrci nemohou. ()

StaryMech

Detektivka starého typu, spočívající na pilířích jménem Delannoy, Audiard a Gabin, mě bavila a místy nečekaně dojímala - to v úvodu (komisařovo a hraběnčino společné vzpomínání) a závěru (komisařův hněv nad rozpadem světa jeho dětství). Český název ve mně vzbudil rozpaky. ()

honza.g

Filmařské řemeslo bez chyby, ale porušeno pravidlo pátera Knoxe: divákovi jsou zatajeny měkteré objevy detektiva. Proto mi napětí před závěrečným odhalováním motivů jednotlivých postav přišlo poněkud lacino získané. Celou dobu Maigret pátrá a jakoby nic nenalézá, a pak bác, všechno je mu jasné, jen to všem předvést. Ale dalo se to snés, takže celkově příjemný zážitek. ()