Úžasňákovi 2

• Austrálie

• Irsko

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Jednička je lepší. Ale asi jsem ani nečekal, že by ji dvojka mohla překonat, přesto jde o jednu z nejzábavnějších pixarovek posledních let a rozhodně nejlepší sequel. Brad Bird servíruje v kině skutečně monumentální akční scény a navíc jich není málo. Umí být dech beroucí a velkolepé, když jde o osud celého města, i hravě zábavné a legrační, když se do akce pouští Jack-Jack. Scénář navíc dává dost prostoru jak hrdinskému blbnutí Elastičky, tak panu Úžasňákovi a jeho boji s otcovskými povinnostmi. A dohromady se to skvěle doplňuje. Opět je to výborná rodinná akční comicsovka, která se nesnaží jít na sílu naproti dětským divákům. Trochu tedy zamrzí, že samotná zápletka je zbytečně průhledná a nepřekvapivá. Ale ne tak, aby to člověku v kině zkazilo zážitek. Pixar odvedl dobrou práci.(2.8.2018)

Brad Bird je pořád nejlepší Pixarovský režisér. Jednička je kult, ale dvojka mohla být o něco lepší. Příběh za moc nestojí. Záporák je sice v prvních scénách poměrně děsivý a má potenciál. Ale jeho odhalení je nejenom předvídatelné, ale hlavně dětinské a hloupé. Skoro jako z nějakého dílu Scooby-Doo. Dějová linie s Bobem a jeho rodičovskými starostmi je dost dobrá, ale dalo se z ní vytěžit ještě malinko víc. To retro už taky není tak silné jako v jedničce, Ale s Jack-Jackovými schopnostmi si Bird vyhrál. Celkově je ve dvojce Jack-Jack nejzábavnější postavou a fakt mě bavil. A v akci a animaci dvojka dokonce překonává první díl. Za těch čtrnáct let se prostě ledacos změnilo, vyvinulo. Všechny 3 akční pasáže jsou velmi dobré a řádné našlapané. Ve 3D musí být zážitkem. Nejlepší je ta první, která si v ničem nezadá s hranými filmy a naladí na zbytek filmu, který i přes své chybičky má velmi svižné tempo na rozdíl od rozvleklého Coca a určitě není nudný. Skoro dvouhodinová stopáž mi utekla jako nic. Jako akční animovaná oddechovka k návštěvě multikina dvojka Užasňáků funguje a je mi sympatičtější než různé jiné přeceňované Pixarovky. A snad taky z úcty k jedničce a Bradu Birdovi budu mírně nadhodnocovat a dám čtyři. P.S. Film jsem viděl minulou sobotu, komentář píšu už asi pošešté.(15.8.2018)

• Lukoboss

Po dlouhých 14 letech přichází pokračování téhle superrodinky. Je to už tak dávno, že mně možná některý asociace unikaly, ale zase je to film pro děti (rodinu), takže nelze očekávat nějaký složitosti. Naopak, je to přímočarý, žádný moc velký zvraty nebo překvapení nepřichází a hlavně - je to neskutečně dlouhý. Stopáž se mně zdála přehnaná už před shlídnutím, po něm to pak bylo ještě horší. Když z kina v průběhu odchází rodiče s dětma na záchod, takže vlastně kus filmu nevidí, není to dobře. A nebylo jich málo. Klidně bych 20-30 minut ubral, především pak ze začátku, kterej se hrozně táhnul. Vtipný scény se najdou, ale není jich moc, jednička mně přišla v tomhle ohledu lepší. A i to je důvod, proč dávám jenom dvě, odvařenej jsem z toho nebyl. P.S.: Ano, v rámci dnešních trendů "GRLPWR" je jasně nastolená situace - maminka jde do práce, zatímco tatínek zůstane doma s dětma, aby vyšlo najevo, že to ženský doma nemají vůbec jednoduchý.(6.8.2018)

Tak si dal Pixar urobiť sociologicko-psychologickú štúdiu od odborníkov v amerických inštitútoch o tom, prečo majú ľudia radi superhrdinov a urobil z toho gro motivácie hlavného záporáka. Ten má koniec koncov pravdu aj v ďalších veciach zhrnutých v jednom skvele napísanom prejave. Nakoniec ale pôjde viac o rodinu a záchranu....no konečne nie celého sveta, ale zopár budov na pobreží a o nutných zmenách v právnej legislatíve. Prvá polovica mi parádne sadla, druhá je už viac menej totálny útok farbami na zmysly a tak trochu aj na prvú signálnu. Ale stále je to proste Pixar a cítiť to, rozdiel dvoch hviezd oproti jednotke by bol nespravodlivý. 70% BTW vidieť v jednom týždni MI:6, opäť Casino Royal a I2 v tomto poradí malo svoj zmysel...(6.8.2018)

Dvojka přichází překvapivě po hodně hodně letech, kdy jednička patří stále mezi jednu z nepřekonatelných Pixarovek. Zápletka vlastně nepřekvapí ničím převratným, je předvídatelná až na půdu a rozhodně se nevyrovná propracované jedničce. Na druhou stranu se Úžasňákovi vyhýbají scénám, které až moc cílí na malé publikum a dokážou si držet zábavný standart v každé scéně. Souboj s mývalem nemá chybu. Od dvojky jsem čekal hodně a nejsem si úplně jistý, zda jsem dostal to, co očekávám od takové značky, jako jsou Úžasňákovi......7/10(7.8.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 5. června 2018 v Los Angeles (Kalifornie). (Varan)

• - Rodinka úžasných 2 budú piatym filmom od Pixaru na pokračovanie. Tie predošlé sú trilógie Príbehu hračiek (1995; 1999; 2010), Áut (2006; 2011; 2017) a po dva diely Príšeriek s.r.o. (2001; 2013) a Hľadá sa Nemo (Dory) (2003; 2016). Zároveň jeho jubilejným dvadsiatym snímkom. (LuiCJ)

• - Jedná se o první sequel na vlastní film studia Pixar. (Tomas_TM)