Úžasňákovi 2

• Austrálie

• Irsko

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Jednička je lepší. Ale asi jsem ani nečekal, že by ji dvojka mohla překonat, přesto jde o jednu z nejzábavnějších pixarovek posledních let a rozhodně nejlepší sequel. Brad Bird servíruje v kině skutečně monumentální akční scény a navíc jich není málo. Umí být dech beroucí a velkolepé, když jde o osud celého města, i hravě zábavné a legrační, když se do akce pouští Jack-Jack. Scénář navíc dává dost prostoru jak hrdinskému blbnutí Elastičky, tak panu Úžasňákovi a jeho boji s otcovskými povinnostmi. A dohromady se to skvěle doplňuje. Opět je to výborná rodinná akční comicsovka, která se nesnaží jít na sílu naproti dětským divákům. Trochu tedy zamrzí, že samotná zápletka je zbytečně průhledná a nepřekvapivá. Ale ne tak, aby to člověku v kině zkazilo zážitek. Pixar odvedl dobrou práci.(2.8.2018)

Brad Bird znova dokazuje že vie skvelo skĺbiť akciu so zábavou. Rodinku Úžasných mám rád. Je to iný Disney. Na dvojku som sa tešil a nie som vôbec sklamaný. 14 rokov spravilo svoje. Má to lepšie akčné scény a krajší vizuál. Na príbeh naskakujeme pár sekúnd po skončení prvej časti a nezastavíme sa až do konca. Jediné čo mi tam naozaj vadilo bol záporák. Aj napriek dobrej motivácií, mi to zase pri súčasnom trende komiksových filmov prišlo príliš family friendly. Finále je ale chuťovka rovnako ako Giacchinova hudba. Veľmi by som si prial aby prišla ešte tretia časť, ktorá by konečne mohla priniesť zomknutie rodiny od prvej po poslednú minútu. A trošku upustiť od statusu žena a muž v domácnosti. Po Coco druhý najlepší animák od Disney za posledných päť rokov.(11.11.2018)

Druhý příběh rodiny Úžasňáků byl naprosto fantastický. Už od začátku jsem žasla nad tou dokonalou animací a detaily, se kterými si tvůrci dali práci. A že jsem se smála víc, než všechny děti v sále? Inu, co dodat :) Vrátila jsem se do dětství a vychutnávala si každý okamžik filmu. Jack Jack si víceméně ukradl plátno pro sebe a bylo to jedině dobře. Pohrávám si s myšlenkou, jestli tohle dobrodružství nebylo o malinko lepší, než jednička. Možná bude lepší nesrovnávat a prostě si užít podívanou. Protože to za to stojí a na chvíli jsem díky Mražounovi (i jeho obrysů svalů pod oblekem) zapomněla, že je venku tak úmorné horko.(2.8.2018)

14 let. 14 dlouhých let jsem čekal na návrat jedné z mých nejmilovanějších pixarovek. A voni mezitím vydali ne jeden, ale hned dva sequely na podělaný nudný Auta. A jak nakonec slavný návrat dopadl? Inu, Úžasňákovi 2 jsou bezesporu velice zábavným a vtipným filmem, ale zároveň je fakt citelně slabší než jednička. Problém je, že film si až příliš nechává ty nejlepší věci na konec, v rámci čehož dochází k utahanějším a průměrným sekvencím, především ve druhé třetině filmu, které příliš velkým vzrůšem nejsou. Na vině může být i slabý hlavní záporák, jehož motivy jsou jsou takové ... "meh" (čti: laciné). Když se ale akce rozjede, tak je to parádní. Snímek má plno skvělých nápadů, úžasných interakcí mezi členy rodiny, plus z animátorského hlediska je to vyložená slast pro oko, obzvlášť práce se světly je tu nadpozemská. Rovnováha mezi rodinnou komedií a superhrdinskou akcí, byť maličko kolísavá, je stále na slušné úrovni. Všichni členové rodiny tu jsou totiž furt skvělí. V případě jiného pixarového pokračování bych to asi nechal na 3*, ale jelikož mám Úžasňákovi fakt hodně rád, budu hodný strýček Honzíček a smiluji se. Jako dobrý. Ale pokud bude někdy nějaké příště, tak zabrat, mladej, zabrat! Slabší 4*(7.8.2018)

Čekání se tentokráte vyplatilo. I když jednička zůstává nedostižná, většina animovaných sérií by pro takhle kvalitní sequel vraždila. Druhé Úžasňákovi si možná překvapivě užijí více dospělí než děti, protože infantilních vtípků je jako šafránu a do popředí se cpe vydařený příběh, který zvládá zábavně skloubit pracovní a osobní linii pětičlenné rodinky a vedle nápaditých akčních scén tak ještě mimoděk servíruje superhrdinskou verzi ženské společenské emancipace. Možná jsem to čekal vtipnější a místy ještě vizuálně odvázanější, ale jsem moc rád za konečný výsledek a rovnou prohlašuji, že pokud by zůstal u kormidla svědomitý Brad Bird, další pokračování vítám všemi deseti. Minimálně Jack-Jack nebo Frozone s tradičně delikátním Samuelovým dabingem se ještě rozhodně neokoukali...(29.10.2018)

• - Před snímkem byl v kinech promítán krátký film Bao (2018). (CrypzzXD)

• - V době filmu se rovněž odehrává krátký film Auntie Edna, ve kterém Edna hlídá Jack-Jacka a šije pro něho oblek. (pilarius)

• - Jedná se o první sequel na vlastní film studia Pixar. (Tomas_TM)