Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šuflandia je legendární trpasličí země, takový malý stát ve státě velkých lidí schovaný v nepoužívané části jakéhosi státního úřadu. Nejsou tam ženy, alkohol a největší pochoutka, kterou si můžete dát v byfé na rohu je čerstvě grilovaná moucha. Těm nejlepším pracovníkům je umožněno za odměnu žít ve světě lidí dávkou látky zvané Kingsajz. Olgierd Jedlina (Jacek Chmielnik) je také zasloužilý pracant, ale stejně jako mnoho jiných v lidském světě emigruje a snaží se o záchranu svých utlačovaných přátel z područí tyranského vládce Nadšiškovníka Kilkujadeka (Jerzy Stuhr), jenž udělá vše, aby jeho utopickou totalitu nikdo nerozvrátil. A když se Olgierdovu příteli podaří vytvořit dosud režimem pečlivě utajovaný Kingsajz, Nadšiškovník začíná jednat. (monolog)

(více)

Recenze (84)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Tak tohle bylo fakt originální. Líbil se mi ten nápad s trpaslíkama a jejich šuplíkovým světem a dost často se dalo krásně smát (tak, jak to u novodobých komedií už moc nejde). Bylo tam hodně detailů dovedených k dokonalosti (např. vytetovaná muchomůrka na hrudi, vysoké napětí v baterii nebo lázeň v čajové konvici, chch) a co si budeme povídat - triky sice analogové, ale není to lepší, než ty hnusné digitální? "Nekopej toho pána, ještě se zpotíš." Bavil jsem se náramně a ksicht Jerzyho Stuhra, to je bod navíc. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kingsajz sa dnes už dosť ťažko slovami opisuje....geniálne scény striedajú tie, povedzme že menej geniálne a pred prehľadným príbehom dostáva prednosť absolútna neviazanosť tvorcov. Netuším, ako reagovala na film komunistická strana, ale možno to už v tomto období nikto vážnejšie neriešil a diváci sa išli do kina hlavne zabaviť. No a v tom ako bývalý "čechoslovák" vidím menší problém. Po trikovej stránke síce výborne zvládnuté, ale mám dojem, že v zlatých českých komediálnych ručičkách by to bola zábava ešte väčšia, najmä čo sa týka dialógov. Ono smiať sa tu nie je príliš nad čím, je to skôr taká nonstop akčná dobrodružná zábava, pri ktorej často neveríte vlastným očiam a pri českom dabingu ani vlastným ušiam. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Originalna sci-fi komedia. Sceny odohravajuce sa v Šuflandii su genialne. Jak po technickej stranke, tak aj samotny dej je neskuocne zabavny. Bohuzial sa v nej odohrava len polovica filmu. Mimo Šuflandiu to je priemerny az miestami nudny film. Keby som to videl prvykrat pred davnymi rokmi ako Sexmisiu, tak by som tomu asi dal aj stvrtu hviezdicku z nostalgie, ale Kingsajz mi nejak unikol a az dnes som ho videl prvykrat. 6/10. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Když pominu, že je to největší zobrazení totalitární společnosti, jakou Machulski natočil, musím říct, že je to taky velká sranda. Smršť nápadů a vtípků, které tvůrci zakomponovali do příběhu (vůbec jen nápad, že v naší společnosti žije mnoho původně trpaslíků, že jediný způsob, jak můžou zůstat velcí je pít určitou limonádu, a potom ta trpasličí země Šuflandie a všechny ty drobnůstky jako oblečení, menu v hospodě v podobě vařené mouchy, obranný nástroj čili sichrhajska=zavírací špendlík, bydliště a život v Šuflandii, konec filmu atd), si zaslouží uctivé ticho. No a nesmím, jako starej prasák, zapomenout na nádherný erotický scény (a tohle je erotika, ne to soft porno, kterým nás krmí jisté televize). Je to jiskřivý, vzrušující a neznám chlapa (samozřejmě asi kromě teplejch, protože ti by chtěli pravděpodobně jinýho partnera), kterej by tohle nechtěl zažít. a Katarzyna Figura má sakra figuru. ()

Flaxik 

všechny recenze uživatele

Moje moucha! Už neni! Na divoko! No a? Je to hnus! Série ironických a ikonických hlášek, které si nejlépe člověk vychutnal v té době a je až s podivem, že to u nás prošlo cenzurou, ale je fakt, že ke konci osmdesátek to tady měli všichni už dost na salámu. Převeliká škoda, že se Šuflandie sune do zapomnění, stejně jako Sexmise, protože film měl spoustu památných scén a památných vět: "Dejte mi sichrhajzku, živého mě nedostanou." Díky mírnému zastarání nechám jenom čtyři grilované mouchy. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (4)

  • Postavy ztvárněné Janem Machulskim a Leonardem Pietraszakem se jmenují Kwintek a Kramerko, čímž film naráží Machulskiho filmy Vabank (1981) a Vabank II (1984), kde Jan Machulski ztvárnil kasaře Kvinta a Leonard Pietraszak jeho komplice, později majitele banky Kramera. (DavidHodan)
  • O speciální efekty se postaralo československé Filmové studio Barrandov, konkrétněJiří Šimůnek, Boris Masník a Boris Moravec. (Ganglion)
  • Ve filmu se krátce objeví dvě nafukovací žirafy z českého podniku Fatra Napajedla. (efenberger)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno