Šuflandia je legendární trpasličí země, takový malý stát ve státě velkých lidí schovaný v nepoužívané části jakéhosi státního úřadu. Nejsou tam ženy, alkohol a největší pochoutka, kterou si můžete dát v byfé na rohu je čerstvě grilovaná moucha. Těm nejlepším pracovníkům je umožněno za odměnu žít ve světě lidí dávkou látky zvané Kingsajz. Olgierd Jedlina (Jacek Chmielnik) je také zasloužilý pracant, ale stejně jako mnoho jiných v lidském světě emigruje a snaží se o záchranu svých utlačovaných přátel z područí tyranského vládce Nadšiškovníka Kilkujadeka (Jerzy Stuhr), jenž udělá vše, aby jeho utopickou totalitu nikdo nerozvrátil. A když se Olgierdovu příteli podaří vytvořit dosud režimem pečlivě utajovaný Kingsajz, Nadšiškovník začíná jednat. (monolog)

vojo

Výborná oddychovka, ktorá má aj doteraz čitateľný protitotalitný podtext, ale čo ešte v dobe vzniku. To už však asi súdruhovia mali iné problémy. ()

Ygnor

Za povšimnutí stojí především skutečnost ve kterém roce byla stvořena tato Orwellovská eskapáda. To co si dovolili natočit soudruzi v Polské lidové republice za vyjímečného stavu , to jak dokázali provést trikové scény a v neposlední řadě jak dokázali "zakódovat" a propasírovat do distribuce ideje filmu, je naprosto dech beroucím úkazem socialistického pseudorealismu. Nyní i po dvaceti letech dokáže příběh hypnotizovat malé i velké příznivce rodinné komedie, které nechybí nadhled, briskní humor a neskryté poselství. Perfektní hudba i výborně odvedený dabing jen podtrhuje jeden z mílníků polského filmu. KING SAJZ pro každého!! (A svobodu pro všechny!!) "Já viděl jednou taký modrý nebe... , dírou v šuplíku... Hloupej to nebylo nebe, to byl přece kýbl! " ()

fraktal

Tohle "byl" asi úžasnej film, leč většinu jeho atraktivity odvál čas: Kulisy nám již připadají polystyrénové, "triky" spíše rušivé. Zbylo by asi jen tak dva a půl hvězdy, nebýt roku (a místa) vzniku a dodnes nádherně propracované psychologie záporáků (věty vysloveně vytržené eStéBákům z huby) - parodie arogance moci je stále živé téma. Navíc dobová "modernita" je také osvěžující. ()

Drom

Před mnoha a mnoha časy za dob dávných (asi před patnácti lety?) jsem narazil na tento film v nějaké jeho čtvrtině (dabovaný) a už mě nepustil. V paměti mi zůstaly vzpomínky na lehkost a humor, neméně pak ústřední melodie a úžasně udělaný svět trpaslíků. Po letech jsem se na Šuplandii rozpomněl a po hledání (nevěděl jsem, jak se film jmenoval) podruhé, již v originálním znění, jsem se bavil ještě více. Kingsajz navíc patří k těm filmům, jejichž polštině dokážu dostatečně porozumět bez titulků i já. Bláznivá komedie s výborným a jemným humorem, také však varující pohled na (vážně roztomilou) totalitní společnost. Scény z reálného světa hezky popisuje kolega Oskar, mikrosvět tvořený kulisami je precizní a humorná práce kvalit kresleného animáče a nad vším bdí naprosto úžasný Nadszyszkownik Kilkujadek herce Jerzyho Stuhra, který opět ukazuje, co v něm je. Brodím se tu vzpomínkami na tenhle skvělý zážitek a mám chuť tohle dobrodružství prožít znovu, takže se mějte... ()

Nocturno culto

Možná jsem čekal trošku třeskutější zábavu, soudě dle zdejších komentářů ale nakonec to byla solidní podívaná, ve které byly dobré momenty nakombinované s těmi slabšími ale jako celek to ušlo.Dám tomu ještě jedno shlédnutí a může být, že se hodnocení změní. ()

Mocoft

Nezapomínejte, že revoluční změny přišly v Československu skoro naposledy. Polsko a Maďarsko byly dále... Takže v uvolněné atmosféře už mohly vniknout perly typu: "Jenomže my potřebujeme všechny, i ty co chtějí, i ty co nechtějí. Protože jinak by mohlo dojít k tomu, že jednoho dne, bysme tu zbyly na všechnu práci jenom my dva!" ()

Tiiso

Poselství filmu, které tkví ve varování před jakýmkoliv totalitním zřízením, je jasné, přímé a neoddiskutovatelné. Velký div, že tehdy film nejen že vznikl, ale že se i hrál v kinech. Možná fungovala skutečnost, že pod svícnem je největší tma. Fantaskní reálie světa Šuplandie jasně kopírují jakýkoliv totalitní svět. Zřízení uvnitř tohoto světa splňují tutéž úlohu. Scénář je plný různých humorných situací. Herci podávají nadprůměrné výkony. Jediné co snímek nedokázal tak je, mít sílu vyhrávat souboj s časem. Po každém shlédnutí něco ztrácí ze své atmosféry. Je ovšem možné, že v tomto případě jde jen o můj osobní pocit. ()

Al Majda

Nasmála jsem se dosti a to jen díky polštině, která působila komicky, kór když trpaslíci v malé podobě mluvili jak šmoulové. Nicméně jsem se nebavila dlouho,jelikož jsem usnula (podle mého je to znamení :-)).Přišlo mi to celý dost bláznivý, ale ne tak úžasný. Co se mi hodně líbilo byla scéna - šuplíky, vězení, cestičky,lázeň, atd. ()

mr.bredok

Humorné a zároveň poučné. Když dostaneš svůj šuplík tak poslouchej a příliš nevystrkuj nos. Nejlepší polská komedie. ()

MEGAJOHN

Co k tomuto počinu dodat? Nádherná pohádka, skvělá výprava, nápad, hudba, herecké výkony, gegy, lechtivá erotika, a tak dále. Vřele doporučuju :-). ()

Thorgerda

Šiškovník Velký Jedlík a jeho Šuplandie jsou sice alegorií na socialismus, respektive život na východní straně železné opony, dokonale trefnou satirou na "socíkovské osmdesátky" jejich tragikomickou rozpolcenost mezi svazáctvím, veksláctvím a umírněnou rebelií... Ale život mimo filmové plátno nám dokazuje, že Šuplandie je v podstatě věčná, a legendární monolog trpasličího vězně - konfidenta o modrém kyblíku, který dojatě sledoval přes mříže cedníku, v domnění že vidí modrou oblohu, je překvapivě a bohužel aktuální stále.... Ale i kdyby nebyl, je tenhle film jednoduše strašně invenční, vtipný a výtvarně naprosto k sežrání. ()

kamals

Myslim, ze v Ceskoslovensku byl natocen nejvice podobny film az v roce 1990, Kour, byt paralely vidim i v Nejiste sezone, Sedim na konary...., Dobrych holubech..., Prazske petce, Kopytem sem..., Vojtechu, recenem sirotek, a nekolika dalsich. Aby prvoplanovite oklamal je film oden do slusiveho habitu blaznive komedie (coz je naprosto genialni - vysmat se tem vsem spolecenskym srackam), proto mozna tendence prirovnavat k Lipskemu nebo Vorlickovi, ale pod timto kabatkem je v cele sve nahote predkladana obrovska alegorie a jedna metafora vedle druhy na neudrzitelny spolecensky a politicky stav Polska druhe poloviny osmdesatych let. Vzpomente si vsak na posledni slova uvodniho dialogu mezi Jackiem Chmielnikem a Katarzynou Figurou, co bylo v te ampulce, pta se Figura, a Chmielnik odpovida - svoboda. To je podle me hlavni poselstvi tohoto polskeho filmu z roku 1987. Stejne tak jako vyse uvedenych ceskoslovenskych filmu. Uz jsem az moc pateticky. Over. ()

daleba

V dětství jsem to viděl asi milionkrát, pak na to úplně zapomněl a nedávno se mi o tom - nevím proč - zdálo. I po těch letech ale vím přesně, že až to teď někde seženu, plný počet hvězdiček tento film nemůže nedostat... ()

nanamarak1

Originální? Jistě. Technicky skvělé? Ano. Zábavné? Ne. Vtipů, u kterých jsem se zasmál, bylo asi 5. Ale jako plus musím přičíst povedený cz dabing s vtipnými přezpívanými písněmi. 60%. ()