Knoflíková válka

La Guerre des boutons

Gombíková vojna

Komedie

Francie, 1962, 90 min

Francouzská klasika, která ale s věkem překvapivě stárne. Pokud jste na filmu nevyrůstali a jako já si ho dáte poprvé když vám táhne na třicet, tak se nedá vyhnout jakési takové... nudě. Rozhodně jsem se nepropadl do dětství a nekontroloval, zda mám všechny knoflíky a neušpinil jsem si kalhoty od bláta. To si raději zase sjedu uličnické Bylo nás pět od Smyczeka. 60 %(2.7.2015)

Výborný film, ktorý mi nesadol. Knoflíková vojna je natočená s veľkým citom pre všetko, čo obsahuje. Detské charaktery, dospeláci, chovajúci sa ako deti, strach z internátu: odtrhnutia od domova, zrada spoločenstva, rošťáctvo. Má to v sebe ľahkosť a závažnosť výpovede zároveň. Ale nemám na film spomienky z detstva, čo je myslím dôvod, prečo film toľko ľudí miluje. Ani som nečítal knihu. Takže cítim, že som videl klasiku, ale necítim s ňou spriaznenosť. Teším sa však, keď si niekedy v budúcnosti pozriem znova film s vlastným dieťaťom vo veku hlavných hrdinov. 70%.(12.4.2015)

,,Já se neumím učit, ale zato umím spoustu důležitých věcí." Kouzelný dětský svět plný rošťáren a her na svět dospělý včetně "válečných" bitev provází i malá velká dramata dětské duše, pro mladší školská dítka typická. Poezii, vtip a nadhled občas vystřídá i napětí, které pramení ze vztahů dítěte k dospělým (zejména rodičům a učitelům). A jak se v jedné části filmu ukážu, dospělí muži jsou někdy prakticky stejní jako kluci... vydají se za jistým cílem (tady hledání uteklého kluka v přírodě), cestou ale stejně dají přednost v takové sešlosti svojí zálibě (třeba alkohol), chvíli se vzájemně poperou, aby se vzápětí udobřili. Tahle myšlenka o jisté podobnosti mezi muži malými a velkými je zde na malém prostoru hezky zpracovaná bitvou granátů mezi dvěma party rodičů-kumpánů i zpíváním stejné písničky, jakou pěje v jiném místě kdesi na začátku filmu kluk, který se prvně v životě na návštěvě opil. :-) Celkově milý kousek. 80%(15.4.2020)

Nemůžu si pomoct, ale "Knoflíková válka" je pro mě jeden z nejzajímavějších dětských příběhů v tom smyslu, že se jedná o zvláštní alegorii na válku, která je kritická, zábavná, ale zároveň do jisté míry i děsivá, protože některé věty zní z dětských úst nevinně, ale dosadit je do dospělých, najednou to má jiný smysl. Tohle staré francouzské pojetí se mi líbilo velmi.(3.8.2017)

"Kdybysem to byl viděl, tak bysem se na remake nikdy nedíval".. Wau a ještě jednou wau, mám skoro chuť dát si tuhle klasiku do TOP 10. Smál jsem se od prvních záběrů a rozzářený jsem zůstal až do toho posledního, klukovina jak má být a jsem rád, že patřím do generace, která měla dětství ne nepodobné Valreňákům a Lovreňákům. Dnes se bohužel nestříhají knoflíky a tkaničky, ale sbírají bonusy a překračují levely...nu jiná doba, ale tak třeba jednou ty internety někdo vypne.(26.1.2014)