poster

Knoflíková válka

 • Francie

  La Guerre des boutons

 • Slovensko

  Gombíková vojna

Komedie

Francie, 1962, 90 min

 • neoBlast
  ***

  Francouzská klasika, která ale s věkem překvapivě stárne. Pokud jste na filmu nevyrůstali a jako já si ho dáte poprvé když vám táhne na třicet, tak se nedá vyhnout jakési takové... nudě. Rozhodně jsem se nepropadl do dětství a nekontroloval, zda mám všechny knoflíky a neušpinil jsem si kalhoty od bláta. To si raději zase sjedu uličnické Bylo nás pět od Smyczeka. 60 %(2.7.2015)

 • Anderton
  ***

  Výborný film, ktorý mi nesadol. Knoflíková vojna je natočená s veľkým citom pre všetko, čo obsahuje. Detské charaktery, dospeláci, chovajúci sa ako deti, strach z internátu: odtrhnutia od domova, zrada spoločenstva, rošťáctvo. Má to v sebe ľahkosť a závažnosť výpovede zároveň. Ale nemám na film spomienky z detstva, čo je myslím dôvod, prečo film toľko ľudí miluje. Ani som nečítal knihu. Takže cítim, že som videl klasiku, ale necítim s ňou spriaznenosť. Teším sa však, keď si niekedy v budúcnosti pozriem znova film s vlastným dieťaťom vo veku hlavných hrdinov. 70%.(12.4.2015)

 • Willy Kufalt
  ****

  ,,Já se neumím učit, ale zato umím spoustu důležitých věcí." Kouzelný dětský svět plný rošťáren a her na svět dospělý včetně "válečných" bitev provází i malá velká dramata dětské duše, pro mladší školská dítka typická. Poezii, vtip a nadhled občas vystřídá i napětí, které pramení ze vztahů dítěte k dospělým (zejména rodičům a učitelům). A jak se v jedné části filmu ukážu, dospělí muži jsou někdy prakticky stejní jako kluci... vydají se za jistým cílem (tady hledání uteklého kluka v přírodě), cestou ale stejně dají přednost v takové sešlosti svojí zálibě (třeba alkohol), chvíli se vzájemně poperou, aby se vzápětí udobřili. Tahle myšlenka o jisté podobnosti mezi muži malými a velkými je zde na malém prostoru hezky zpracovaná bitvou granátů mezi dvěma party rodičů-kumpánů i zpíváním stejné písničky, jakou pěje v jiném místě kdesi na začátku filmu kluk, který se prvně v životě na návštěvě opil. :-) Celkově milý kousek. 80%(15.4.2020)

 • kaylin
  ****

  Nemůžu si pomoct, ale "Knoflíková válka" je pro mě jeden z nejzajímavějších dětských příběhů v tom smyslu, že se jedná o zvláštní alegorii na válku, která je kritická, zábavná, ale zároveň do jisté míry i děsivá, protože některé věty zní z dětských úst nevinně, ale dosadit je do dospělých, najednou to má jiný smysl. Tohle staré francouzské pojetí se mi líbilo velmi.(3.8.2017)

 • PetrPan
  *****

  "Kdybysem to byl viděl, tak bysem se na remake nikdy nedíval".. Wau a ještě jednou wau, mám skoro chuť dát si tuhle klasiku do TOP 10. Smál jsem se od prvních záběrů a rozzářený jsem zůstal až do toho posledního, klukovina jak má být a jsem rád, že patřím do generace, která měla dětství ne nepodobné Valreňákům a Lovreňákům. Dnes se bohužel nestříhají knoflíky a tkaničky, ale sbírají bonusy a překračují levely...nu jiná doba, ale tak třeba jednou ty internety někdo vypne.(26.1.2014)