Zmenšování

• USA Downsizing (více)

Proces zvaný celulární miniaturizace vyvinuli norští vědci jako jeden z léků na hrozící přelidnění planety. Malí lidé míň snědí a zaberou míň místa, to dá rozum. A aby do tohoto programu vstupovali lidé houfně a s nadšením, provázejí ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionářském ráji Leisureland. Vidina zbohatnutí do programu přivede i Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Bezdětní čtyřicátníci s nudnou prací a neútulným bytem stejně nevidí lepší životní perspektivu. Po absolvování vstupního pohovoru následuje nutná úprava (všechen tělesný porost a plomby musí pryč) a pak už narkóza a samotná miniaturizace. Když se deseticentimetrový Paul probudí „na druhé straně“, dozví se, že Audrey nakonec vycouvala. Bohatého, ale opuštěného Paula naštěstí nenechají dlouho truchlit jeho noví „přátelé“, srbský playboy Dušan (Christoph Waltz) a jednonohá vietnamská disidentka (Hong Chau). S nimi toho prožije během pár týdnů víc než za celý svůj dosavadní život a uvědomí si, že i v malém světě lze prožít velké věci. (CinemArt)

M.i.k.e

super nápad ale...je velká škoda,že z celkem originálního nápadu co nedokázalo vytřískat víc.Ze začátku se sice řeší vše možná pro a proti a divák se baví roztomilým zpracováním,ale zhruba v půlce se tohle všechno prakticky opustí a z filmu se stává standardní drama o konci světa (provázáné s tím jak se chováme k planatě) a hlavně o tom,že je třeba se radovat z mailičkostí a také o tom že lidi budou hovada ať už jsou velcí nebo měří jen něco kolem 13 cm.Celkově vzato,pokud by tu nebylo žádné zmenšování,film by fungoval naprosto stejně jako funguje s ním.Jen by tu asi bylo velké riziko,že by nikoho moc nezajímal...60% ()

Martin741

Napozerane toho mam uz viac nez dost, ale toto bol len nudny podpriemer, ktory - nebyt hercov, ktori sa snazili - by som odkragloval dvoma spuntami. Nuda, plane tempo, este horsie dialogy tomu suverenne vladnu. No, asponze reziser Alexander Payne /Bokovka 2004/ sa ako -tak vyzna do remesla a ustredna myslienka - celularna miniaturizacia mala nieco do seba. Damon zbytocny, Waltza rad nemam a otvorene neznasam ludi ako je Sudeikis. 52 % ()

Figu

Přesně tak Matte. Jseš až takhle moc malinkej! Hrozně malej a nicneříkající herec! Mě nenapadlo, že si sám Damon, aniž bych chtěl, střihne roli, která ho až tak těžce vystihuje! No k filmu... Nápad zajímavý, určitě je první půlka daleko lepší, jak ta druhá. Nezajímavý příběh druhé části, přebytečná délka filmu, nedomyšlenost zdrobnělin (koně? To jim řezali kopyta, aby je mohli zmenšit, když nám tedy tvrdili, že vše "neživé" musí z těla pryč? hm...), Matt Damon atd.... Kdybych dal jednu hvězdu, byl bych hrozně přísnej, ale víc jak na dvě to prostě nemá! 45% ()

Necron

Víš, že tu byl Malý Ronnie? - Teda... on je fakt někdo. - Je nudnej. Hezkej pitomej Nor, co objíždí svět, aby si to s každým rozdal. Ženy, muži, hermafroditi, psi, kozy, opice... Bude to první malé dítě, co zemře na syfilis, ale jo... ... je fakt někdo. ()

Havaj8

Tak ohromně promrhanej potenciál už tu dlouho nebyl. Samotná myšlenka zmenšení populace jim dala takovejch možností, jak s tím dějem naložit. A ono to bylo docela o ničem. Opravdu jsem čekal nějaký srovnání mezi oběma "světy". Možná trochu víc výhod v tom menším světě. Ale hlavní myšlenka byla jiná. To nebyl totiž film pro filmový diváky, ale pro budoucí generace, aby se chovali k Zemi líp a ona to zas na oplátku třeba na pár dalších let vrátí nám. ()

honajz2

Docela dost podhodnocený film, ale asi chápu proč - takhle od pohledu se to tváří spíš jako klasická americká komedie, která bude plná interakcí malého světa s velkým a přitom je to nakonec úplně naopak. Já mám ale tvorbu Alexandera Payna už celkem nakoukanou a tak mě něco takového od něj vůbec nepřekvapilo. Ačkoli jo, hodně mile mě překvapilo, jak moc vrstevnaté to nakonec bylo. Až bych se nebál říct, že je to z těch modernějších filmů jeden z těch nejvrstevnatějších, co jsem za poslední dobu viděl, protože tady se rozehrává skutečně dost témat. Třeba to, že bohatí na chudé budou vždycky za každých okolností kašlat, trochu zde je i ekologické poselství, pak je tu zase stěžejní téma muže, který zásadním rozhodnutím neplánovaně přišel o manželku a teď musí v životě nějak pokračovat kupředu, ačkoli se vrátit zpátky už nemůže (což je celkem zajímavá paralela na obyčejný lidský život, z toho sci-fi námětu plynoucí - a vlastně je zajímavé, že to tu tak je vždycky, když k něčemu takovému má dojít), dále je tu téma přelidněnosti, hledání toho, co člověk v životě chce a jsou tu i další témata, ale u těch už bych musel spoilerovat. Ten film totiž rozehrává dost i dějově a pro mě byl i poměrně nepředvídatelný, protože co chvíli víceméně plynule přešel k jinému tématu a místy i jinému žánru (i k té komedii trochu dojde, protože tu je pár povedených vtipných scén). Tohle je pro mě pravý velkofilm - nepotřebuje přehršel akce, ale bohatě mu stačí, když bude po celou svoji dobu nabitý hromadou zajímavých a hodnotných věcí. Zároveň v tom ale tkví největší slabina Zmenšování, protože se Payneovi nepovedlo vše ukočírovat a rozehrál zde holt víc, než sám zvládl geniálně propojit, takže hluchá místa se zde najdou a v určitých částech se to i krapet rozpadá, ale jako celek to naštěstí dokáže držet dostatečně pohromadě. Osobně jsem neměl problém ani s délkou, protože ten Payneho styl mi ve skoro každému jeho filmu sedí a dost mě upoutal i tady - sice především v první polovině, která je dost slušně rozjetá a za ni samotnou bych bez váhání dal plný počet, ale opět, celkově to na mě prostě fungovalo. A Matt Damon tu předvádí snad svůj nejlepší výkon a nevadilo mi ani to, že ten sci-fi prvek je tu spíš jako rukojmí a na pozadí, protože se to do Paynova stylu a samotného příběhu prostě hodilo. A jako velké plus tu pro mě jsou i nečernobílé postavy. Naopak mi vadil poněkud sentimentální konec, ale kromě něj to rozhodně není nic mainstreamového, jak se může na první pohled zdát. Sám jsem se něčeho takového obával, ale bylo to naštěstí zbytečné, Payne mě opět mile překvapil a opět mi dokázal, jak moc skvělý režisér je. Já těm Dětem mým snad fakt dám druhou šanci, protože kromě nich s tímhle režisérem žádnou ani průměrnou zkušenost nemám. 4* ()

Rocky88

Spousta témat a námětů, ale jak už to ve většině případů bývá, bylo to nad síly scénáře i režiséra. Přesto se člověk zamyslí a představí si sebe v kůži Jasona Bournea čelícího všem problémům i výhodám vyplívajícím ze zmenšování. Komedie funguje hlavně díky Waltzovi v teplákovce a vietnamské disidentce. ()

Nach

Ani to nemuselo být o zmenšování, ale film o tom jak jedna ciznka násilně přivlečená do USA našla smolaře, který ji udělal šťastnou. Přitom vše začalo tak zajímavě. Zmenšování i celá filozofie světa nabízela tolik originálních příležitostí, které ale zůstaly trestuhodně nevyužity. Prd je platné, že tu hrají herecká esa, když příběh je tak ve druhé polovině nezajímavý, až jsem se divil, že jsem to dokoukal do konce. Dvě slunce a už nikdy více. 55% ()

bourec

Než se ve filmu dohrabeme až k jedný z trapnejch scén,a to je nabírání na dortový lžíce,prožijeme půlhodinu utrpný nudy,trpkýho úšklebku na rtech,a pocitu podivnosti z činnosti,která se na plátně odehrává.Kirsten je vlastně jen kompars k tomu,aby(jak se píše v titulcích k filmu)rozehrál malej Mattík velký věci.Pak se film probere,stane se z něj tak trochu postapo drama z městečka za zdí,a dějou se věci pro lidi tak příznačný.Musim přiznat,že v tuhle chvíli se seznámíme s vietnamkou,která mě osobně lezla na nervy jak svym vzhledem,tak hlavně svym chováním,k čemuž nijak pozitivně nepřispěl ani českej zmrvenej dabing.No a poslední fáze se krásně sunula až k nějaký sektářský náboženský agitce,a já nedočkavě vyhlížel konec.Takže payne zase nezklamal,a natočil sračku za jednu hvězdici,ta druhá je za výbornýho,a jedinýho hrajícího herce,a to Waltze.Jinak utrpení.30%. ()

Streeper

Tak tohle byly naprosto zbytečné dvě hodiny, které jsme filmu věnovala. Do smrti budu těch dvou hodin litovat. Nejvíce mě to bavilo na začátku až do té doby než se z Matta stal mini Matt, od té chvíle to jde z filmem z kopce a rozhodně tomu nepřidá ani setkání s vietnamkou, která je protivná, hysterická a otravná. Spousta zbytečných scén, které by ve filmu ani nemohli být. K žádné postavě si nevytvoříte pouto, takže je vás vlastně vcelku jedno, co se s nimi stane. Příšerná nuda, kterou doprovází celý film. Ani pointa filmu o zmenšování lidech a tím zachránění planety je zajímavá a originální, ale strašně špatně natočená. ()

C0r0ner

Když pomineme, že by fakt nešlo vyrobit pěticentimetrovou televizi a půlcentimetrový mobil, je Zmenšování příjemné sci-fi, které jde na stejný problém jako 7 životů o dost jinak a spíše humorně. Trochu jsem se bál předvídatelnosti scénáře, ale nakonec to bylo fajn a bezvadně to uteklo, takže spokojenost. 80% ()

dubinak

Příjemná sci-fi komedie se zajímavým námětem a kvalitními herci, které ale postupem stopáže klesá kvalita. Bohužel se film zabývá více řešením environmentální tématiky než životy jednotlivých postav, což mohlo pomoct k větší humornosti. Projekci jsem si sice docela užila, nicméně jediná věc, která mi zůstane dlouho v paměti bude asi jen proces zmenšování. Matt Damon byl ale úžasný a Christoph Waltz jakbysmet. Není ale divu, že návštěvnost Downsizing byla v kinech skoro mizivá, je to prostě ten typ filmu, který hodně rychle vyšumí. ()

JohnRambo

Miestami príjemná podívaná. Povedal by som že tam bolo dokoca pár silných momentov ale koniec koncov to bola celkom nuda takže fifty-fifty. ()

Martrix

Jestli Payn s Taylorem psali scénář dva a půl roku, tak se výsledku zase tak moc nedivím. Předpokládám, že vše začalo vůbec ne špatným nápadem, pak padlo rozhodnutí, že to bude spíš trochu komedie s lehce sociálním přesahem. Něco jako Stepfordské paničky. Jenže pak někdo z chlapců zahlédl Ch. Waltze a rozhodl se připsat pro něj roli. Jenže to narušilo koncept, takže se psaní scénáře trochu zaseklo...uplynul rok a kluci se zase sešli. Možná si předtím vyměnili pár mailů a někoho z nich napadlo, že by mohli trochu víc rozvést tu ekologii... . A k divákově smůle tak i učinili. Možná se sami lekli výsledku už na papíře a možná to byl spontání nápad při natáčení, nebo snad rada manželky...ale vznikla milostná zápletka s už tak dost podivnou postavou vietnamky... . Velká škoda, že se nepovedlo ukočírovat, co vlastně Payne svým filmem chce říct. Resp. chce toho říct moc. Mrzí mě to, protože to mohl být opravdu dobrý film. Komedie, drama, katastrofické sci-fi, nezávislá úleťárna... jako mišmaš toho všeho, je to ale velká rozpačitost. ()

Juto

Veľmi aktuálny film. Každý z nás by mal myslieť na budúcnosť svojích detí. Otepľovanie Zeme je veľký prúser, ktorý treba vyriešiť. Vizuálne spracovanie je super . Herecky ma najviac zaujala herečka Hong Chau. Minimálne by mala byť nominovaná na oskara a prečo nebola to neviem. 7/10 ()

PROCESOR

Nevím, kdo filmy řadí do kategorií, zda nějaká osvícená hlava z velkého studia, ale já se tím zaplat pánbůh neřídím a proto nejsem zklamaný, jako někteří. Film není ani drama či sci-fi a komedie už vůbec ne. Je to romantická oddechovka a víc od toho nečekejte. A když napíšu, že si myslím, že poselství filmu je o tom, že má smysl pomáhat druhým, jak velký, tak i malý, tak to už hovoří za vše, ne?.... ()

necisty

Nepochopím. Ten film měl svým nápadem dost velký potenciál, hrají zde herecké špičky a přesto to tvůrci dokázali kompletně zesrat. A ten konec? WTF?! ()

Larushka

Docela zvláštní mix žánrů, témat, ale kupodivu to u sebe dost dobře drží. Nebylo to přehnaně americké, takže za to určitě palec vzhůru. Líbilo se mi, že mě film donutil přemýšlet - o tom, jak se máme dobře, jak bysme toho mohli dělat víc pro ostatní atd. Stopáž je sice dlouhá, ale nenudila jsem se. Výborný Christoph Waltz! Šafránkovic rodina byla skvěle obsazená. Týpek z Trierova Království potěšil. Každopádně změnšit bych se nedala, představa, že mě někdo může zašlápnout, mě děsí. A jak říká Ellen: Be kind to one another, you fuckers, a pak nám všem bude líp. ()

laik_60

jedno Scifi na tému, ktorá ma vôbec ale vôbec neoslovila. škoda slov. Aj dva body sú na tento film veľa. Divím sa Damonovi, že sa na to dal. ()