Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Dzeyna

Naprosto vynikající kombinace! DiCaprio a Depp jsou oba úžasní herci a zde to jen potvrdili. Leo je možná o něco lepší, jelikož i přes jeho mladší věk od Johnnyho zahrál o hodně těžší roli skvěle! Děj byl výborný, stejně jako všichni herci a napětí a atmosféra ve filmu. Nemohu vůbec nic vytknout. Jedním slovem dokonalost! Nejvíce brutální je ovšem konec, to by neudělal snad nikdo, ale něco opravdu šokujícího tento snímek potřeboval, což bylo dodáno a proto má úplně vše! Kdyby někdo neznal Leonarda, což pochybuji, tak by mu snad i uvěřil, že je ta osoba, kterou zde hraje, protože tohle dokáže málokdo, velká poklona. ()

boshke

DiCaprio byl neuvěřitelný. I to, že třeba Hoffman nebo Malkovich zahráli tak věrně své mentály, je úctyhodné. Nebylo jim však devatenáct! Celý film však při zpětném pohledu tak nějak prošuměl. Co z něj? Hlídejte si své mentální sourozence? Nebuďte nechutně obézní nebo s vámi podpálí barák, aby vás uchránili od veřejné potupy? 60% ()

swamp

Devatenáctiletý Leonardo DiCaprio si zahrál pod taktovkou Lasse Hallströma stejně starého retardovaného Arnieho Grapea. Svým výkonem místy přehlušoval i Johnnyho Deppa. Ale jeden bez druhého by nefungovali. Dodávají městečku Endora, ve kterém se nic nedělo, neděje ani dít nebude, špetku nevšednosti. Vše se však zvrátí po neplánované zastávce jednoho karavanu.. "I'm having a birthday party, but you're not invited, but you can come if you want." ()

Fingon

Já bohužel tento typ filmů nemám zrovna v lásce... takže ano, herecké výkony jsou skvělé a vždy mě překvapí, když Nykvist snímá u někoho jiného než u Bergmana (i když už jsem pár jeho snímků u jiných režisérů viděl), ale Hallström má podle mě i daleko lepší filmy. ()

Ant

Všem, co tvrdí, že DiCaprio neumí hrát, buď doporučuju ať si dají facku nebo se podívají na tenhle film. Typický Hallströmův film o obyčejných lidech s neobyčejným životním příběhem. Výborná herecká sestava, jejíž postavy už jsou předurčeny k tomu, abyste si je zamilovali. O starostlivém Deppovi alá Gilbertovi to platí dvojnásob. ()

predators

Perfektní herecké výkony jsou pilířem každého, nejen dobrého filmu. V tomto případě se jedná o monstrózní herecké výkony, kdy především Leonardo TriCaprio musel opravdu utrpět těžkou újmu na zdraví. Jinak si jeho vystoupení nedokážu vysvětlit. :-) Zasazení do venkovské "díry" kdesi v Iowě má také své kouzlo a celý příběh je provázán všedním životem tohoto malebného kraje. Navíc jsem se několikrát neudržel a musel se smát... :-) 80% ()

nascendi

Na Gilberta Grapea som sa tešil a nebol som sklamaný. Veľmi dobrý scenár, množstvo dejových línií a tiež aj podnetov na zamyslenie by možno vyznelo nazmar, ak by nebolo podporené bravúrnym hereckým výkonom Leonarda DiCapria a zaujímavými hereckými kreáciami Johnnyho Deppa a Juliette Lewis. Lasse Halströma som pri jeho predchádzajúcich filmoch trochu prehliadal. Ale pustiť sa ohmatávania hraníc, po ktoré má siahať príbuzenská spolupatričnosť, aby neničila život tým, ktorí nezištne pomáhajú, dávajúc na misku váh svoj vlastný nenaplnený život, to je téma hodná majstra a mne osobne blízka. Rád som videl tento film a nie je vylúčené, že mu pri repríze pridám jednu nestabilnú hviezdičku. ()

nash.

Depp a DiCaprio pod taktovkou Hallströma, to je zatraceně silná kombinace a výsledek tomu odpovídá. Nádherný, dojemný, neskutečně silný zážitek, jeden z filmů, na které se nezapomíná. ()

Ratemus

To, že je Dicaprio výbornej herec už od dětství jsem zjistil v Dospívání po americku, ale tady je ještě snad o stupeň lepší, spolu s mladým Deppem vytvořili výbornou silnou bratrskou dvojici. Film krásně utíká, nenudí a jistě si ho užijete. Střed filmu je jistě ústřední dvojice, která tedy předvádí neuvěřitelný výkon. Film se silným příběhem vypráví o rodince tří sourozenců, kteří se musí starat o obézní mamču a postiženého bratra (Lea). Na první pohled banální a jednoduchý příběh, jenže méně je někdy více a zde to platí dvojnásob. Jednoduše řečeno, výborný film s excelentními výkony, silným příběhem a super herci. ()

PetrPan

DiCaprio hned na počátku své kariéry předvedl vlastně do této chvíle nejlepší herecký výkon a jeho Arnie Grape patří k nejlépe zahraným mentálně onačejším dětem, které jsem měl tu možnost ve filmových luzích a hájích zahlédnout. Za tohle rozhodně klobouček dolů, pane herec.  Navíc ve filmu, který kromě jeho výkonu oplývá i skutečným příběhem. Trampoty Gilberta Grapea  nejsou totiž jen nějakou obyčejnou vyprávěnkou, ale trochu smutným, veselým, krutým i laskavým povídáním o životě. A nebo víte co, ony možná tím životem i jsou.  A tak máme zřejmě pořád naději, když se nám život líbí z 85%, co říkáte? ()

Rocky62

Snímek, který se tváří tak nějak smutně, ale dovede vykouzlit úsměv na tváři. L. DiCaprio tu bravurním způsobem dokazuje, že je kromě idolu žen také fantastický herec a to mu je v tomhle filmu teprve 19 let!. Už díky němu stojí za to Grapea shlédnout. Příjemná záležitost. ()

LoLaa

Žere mě, že jsem tak dlouho přehlížela zrovna tenhle skvostný snímek! Jedná se především o dokonalý herecký koncert, ve kterém v těžké konkurenci Johnnyho tentokrát vede Leonardo... Co víc na to říct? Možná jen: sami se podívejte a pochopíte to, co slovy v tomto případě popsat opravdu nelze... ()

eLeR

Jeden z mojich naj filmov ... neskutočný DiCaprio, výbornesabozkávajúci a zamilovaniahodný Depp, no a silný príbeh. Veľká pochvala pre všetkých, počnúc Hedgesom a končiac Hallströmom. ()

Happens

Film zařazen do kategorie I am Sam. Rozhodně brečící záležitost s plným výkonem emočních zážitků a jiných citových prožívání. DiCaprio s Deppem vytvořili brilantní souběh hereckých talentů, jež zúročuje děj, který epikou tvrdého a nelítostného života zasahuje každé srdce každého diváka...i moje. Poslední 20 minut jsem nepřestal ronit slzy. ()

klerik

Úchvatná práca s prostredím a hercami. Hallstrom vie nádherne spojiť drámu, romantiku a vždy z jeho filmov cítim akúsi atmosféru legendy (tu Gilbertova mama, v Ostrovných správach- dom...) SKVELÉ ()

Chrustyn

Velice povedené drama s výborným výkonem Johnnyho Deppa a skvělou atmosférou zapadlého městečka. Avšak hlavní pozornost na sebe nestrhává Depp, kterému sice patří celý film ale pokaždé mu ho "ukradne" mladičký DiCaprio v jedné ze svých nejlepších rolí. Opravdu skvělé drama, kterému chybí akorát více silnějších momentů. ()

dopitak

Film jsem viděl v době, kdy jsem ještě nepsal komentáře ke všemu, ale pamatuju si jedno: Leonardo DiCaprio tímto filmem přesvědčí, že je naprosto vynikající herec. ()

Jirka_Šč

Na rozdíl od australského The Black Balloon zde vpodstatě nedochází k vývoji vztahu obou bratrů, Gilbert má Ernieho rád už na začátku filmu a evidentně mu z celé rodiny nejlépe rozumí. Ernie není autista, nýbrž "pouze" mentálně zaostalý. Protože žije v městečku značně "vyšinutém" a v rodině značně "atypické", není jeho odlišnost tak zásadní, jako v australském snímku. Gilberta Grapea tak "nežere" pouze jeho bratr, ale vlastně celý jeho život, který nelze označit, než rezignovaný. Gilbert se pak celý film posouvá z této rezignovanosti ke změně. Dějově komplexní a propracovaný film, který se líbil i mé dvanáctileté dceři. ★ Detaily, které se mi při prvním shlédnutí líbily: Babička, která se usměje při pohledu na spící dvojici. Záběr na Gilbertovu matku, ležící na posteli a okamžik, kdy je na její tváři vidět záblesk krásy. ()

Normální festival

Normální festival