Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Spiker01

Lasse Hallström je můj oblíbený režisér, jež točí vesměs feel good pecky. Grape mě ale vůbec nezaujal tématicky a bohužel jsem se nudil. Podobně jako Pravidla moštárny je to tak melancholicky natočeno a plně chápu, že v určitých kruzích to je kultovka. Nejošklivější role Dicapria je pochopitelně skvěle zahraná, ale moc se na to nechci znovu dívat..možná za pár let. ()

Radko

Vymanenie sa z malomestského sterotypu a kolotoča povinností je nevyslovenou túžbou mladého, mlčky prežívajúceho rebela Gilberta. "Vďaka" dementnému bratovi, spuchnutej materi a nedospelým sestrám prináša predavačovi v potravinách život nečakané situácie, ktoré treba riešiť, práce so starostlivosťou o rodinu je nad hlavu a vlastná láska sa redukuje na pravidelné šukanie neukojenej paničky.... teda až do príchodu po Amerike kolujúcich karavanistiek, ktorým sa pokazí autiak. Prostredie tých, čo nevyhrali prvú cenu v americkom sne je sympatické a do určitej miery vierohodné, nenudiacemu plynutiu filmu značne prispeli vhodne typovo zvolení herci. Výsledkom je ale len pomerne dobre odhadnuteľný limonádový príbeh o tom, že šancu na zmenu má každý. ()

akisha

Jakkoliv mi vadí pozdější hladivá, vyumělkovaná "Hallströmovost" viz Dear John, v Gilbertovi se ještě držel docela na uzdě. Na rozdíl od další jeho tvorby je tenhle film tak jako by sympaticky obyčejný, na nic si nehrající, zvolna a příjemně plynoucí, s fajn hudbou. Johnny Depp si jak jinak skvěle poradil v roli "otce-bratra" na kterým leží zodpovědnost za rodinu, která měla být spíš na bedrech obézní matky. S příjezdem Becky (svým vlastním způsobem krásná Juliette Lewis) si uvědomuje, že v životě bude opravdu chtít něco víc, jeho povinnosti se mu zvládají čím dál hůř a ani rodina mu zrovna nevychází moc vstříc... Gilbert je film, na kterej se moc dobře kouká. Vyloženě koukací film. Navíc scéna s požárem má sílu. Jo, a nezapomněla jsem zmínit to hlavní - retarda DiCapria - i já musím s tímhle konstatovat, že i když přišly další role, známější, výraznější a taky skvěle zahraný, tak Leovou nejlepší zůstává Arnie. Kdyby se dělal žebříček hereckejch výkonů v rolích dementních lidí, byl by na první, maximálně na druhý příčce. Fenomenální. ()

Eddard

Možná jsem už při sledování filmů trochu citově otupělý, možná mi k úplné spokojenosti nestačí "příběh ze života", jakkoliv poetický, možná jsem neměl svůj den, možná mě přespříliš namlsala vysoká hodnocení zde na csfd... možná prostě není Gilbert Grape film pro mě (a jsem tudíž aspoň podle Mr. Apache citově méně dospělý). Chci tím - zbytečně dlouze - říct, že jsem od tohohle Hallstromova snímku nedostal, co jsem čekal (a to, že jsem něco čekal bude možná problémem samým). DiCaprio se opravdu vytáhl (i když role duševně nemocných jsou herecky nápadně vděčné). Příběh točící se kolem disfunkční, neštěstím poznamenané rodiny fungoval (zj. vztah Gilberta a Arnieho), ale přece jenom ve mě nezanechal žádné hlubší stopy. Za slušný konec a DiCapriovu silnou postavu přidám k průměrnému hodnocené slabší čtvrtou hvězdu. 70% ()

castor

Prý se mu nejprve zdál až moc roztomilý. Nakonec Švéd Lasse Hallström svolil obsadit do role retardovaného Arnieho silně realistického Leonarda DiCapria a udělal sakra dobře. Plaše tichý úsměv, živelný projev a prý i velký kus improvizace. Byla z toho nominace na několik prestižních cen (hlavně pak Oscar a Zlatý glóbus) a možnost vybírat si role. A vlastně to DiCapria zdobí po celou dobu jeho skvostné kariéry. Hallström má znovu sakra velké pochopení pro lidské slabosti, podivínství i krásu naděje, která někde přeci jen vykukuje. A snad čeká i na jistého Gilberta. Mladíka ztvárněného Johnny Deppem, který s režisérem spojil síly i v případě Čokolády. Žrala ho neschopnost uniknout ze sevření odpovědnosti za retardovaného bratra a nechutně tlustou matku, která roky neopustila dům. Díra, ve které uvízl, mu lezla krkem. Ve výsledku velmi dobré. Navíc tahle nekonvenční tragikomedie jen znovu dokazuje, že DiCaprio chce hrát s kvalitními herci, podle dobrého scénáře a nechat se ovlivňovat dobrými režiséry. ()

Trellíno

Ze začátku nenápadný, ale ve druhé polovině o to více silný film, u kterého si sice neužijete nějakých zajímavých dějových zvratů či dokonce něco takového jako silný příběh, ale na druhou stranu musíte smeknout klobouk před dokonalým vykreslením života v jakémsi zapadlém bezcenném městě, kde se i přes nedostatek nějaké vzrušující zábavy odehrávají silné životní příběhy, které dokáží vzít za srdce. Nepříliš poutavé ztvárnění je bohatě kompenzováno perfektním obsazením v čele s podmanívým Deppem a výborně hrajícím, navíc nepřehrávajícím (tento druh rolí většinou k něčemu takovém přímo svádí) DiCapriem. Od Hallstroma jsem toho sice stále mnoho neviděl, ale toto je zatím pro mne bezkonkurenčně to nejlepší co kdy vytvořil. ()

troufalka

Kdyby, kdyby, kdyby ... Kdybych viděla tento film jako první od Lasseho Hallströma ... kdybych ho viděla před deseti lety ... kdybych ho viděla dříve než Dívku s mušlí a Bílou vránu ... A dalo by se pokračovat. Jenže já ho viděla TEĎ. Lasse Hallström začal točit filmy pro děti. Měl svůj zvláštní rukopis ovlivněný švédskou kinematofragií. A byl dobrý. Postupem času začal točit v Americe, byl stále svůj a poměrně záhy se v jeho díle objevil dost výrazný prvek - potřeba a schopnost dojmout diváka velkým závěrečným gestem. A ještě o fous víc - přesně odhadl, co se líbí a co dojme amerického většinového diváka a přesně to mu naservíruje. Pro jeho kapsu skvělé, pro milovníky artových snímků věčná škoda. Co žere Gilberta Grapea je prvním snímkem v této pomyslné sérii. Když sednu v kině před plátno nebo doma před obrazovku, je to jako bych uzavřela s režisérem tajnou dohodu. Chci od něj, aby mě bavil, poučil, rozsmál, rozbrečel ... ale rozhodně po něm nechci, aby mě nechal chladnou. Také chci, aby mě překvapil. A Lasse se opravdu snaží, navnadí atmosféru, rozběhne příběh a pěkně si diváka nachystá. Já mu to zpočátku beru a jak mi tak pěkně podmanivě vypráví, začíná mi to v hlavně šrotovat, kam to asi povede a že to asi nedopadně tak úplně happy. A najednou jako bych vystoupila z děje, dívám se tak trochu z výšky, tak trochu ze zákulisí, mírně s odstupem ... a říkám si, Lasse, ty lišáku, že ty nám chceš diváky rozbrečet!? A taky že jo! A přesně tady v závěru to u mě neklapne. To jemné pouto mezi divákem a režisérem tu bylo pro mě přerušeno. Asi nejsem cílová skupina. Možná nejsem ten správný většinový divák, co se zrovna chtěl nechat dojmout. Nebo jsem už viděla hodně amerických filmů a slušnou řádku i od pana řežiséra. Zřejmě jsem silně proevropsky laděná a těm ryze amerických tématům jsem tak nějak nepřišla na chuť. Asi jako když člověk čeká lahůdku a dostane normálně najíst. Hlad nemá, ale nedá se říct, že by si pošmákl. Vlastně je to docela dobré, není to připápené, ani překořeněné, ale není to delikatesa. Tož tak nějak... ()

Hild

Famózní herecký výkon Leonarda DiCapria, který je tady vážně neskutečný. Dá se říct, že toto je jeho film a zastínil i svého (také výborně hrajícího) kolegu Johnnyho Deppa. Leo tento film zvedá o stupeň nahoru. Krásný příběh natočený s velkým citem. Myslím, že se musí dotknout každého diváka. Ta romantická linka je tady strašně dobře vložena, není hlavní, není ani trochu kýčovitá a hlavně je upřímná. Musím dát plný počet, i když ne úplně čistých, jelikož tvůrci tady šli na jistotu, s příběhem, který je jednoduchý a moc dobře věděli, že toto je přesně ten příběh, který se bude líbit a bude dojímat. Ale tu jednu hvězdu přidat musím, za závěr a ještě jednou, za excelentního Lea. ()

MMR

Zajímavá role jak pro mlaďoučkého DiCapria, tak pro Johnnyho. Tento film jsem dlouho neznal, nyní jsem ho poznal a i když je to mimo můj žánr, tak toho nelituju. ()

Ephemeris

Jeden zo zásadných filmov mojich -násťročných čias. Zapadákov v nížinách Iowy (údajne ak sa uprostred Iowy postavíte na plechovku od piva, dovidíte až do Chicaga), frustrovaný mladík uväznený v drevenom dome, ktorý by odnieslo prvé okoloidúce tornádo. Po dlhých rokoch ďalšia projekcia a moje nadšenie je preč. Juliette Lewisová so svojím chlapčenským účesom ma nebavila nikdy, ale skutočnú hrôzu prinieslo až sledovanie v pôvodnom anglickom znení. Absolútne nevhodná dikcia a hlasový prejav. Radšej už nebudem hodnotiť, lebo momentálne to už vidím len na lepšie 3 hviezdy na oblohe Stredozápadu. ()

Wacoslav1

Co zere Wacoslava1? hromada nadhodnocenych filmu na CSFD jako je tento proste dalsi hrozne uslzeny a realny americky drama jenom ten Leopardo Di Kardio v roli retarda predvadi mnohem presvedcivejsi vykon nez v tech mrdkarskych rolich co hral po tom ale to nestaci uplne blbej a nechapu za co uznavanej film ()

Davies182

Jasné, že každý máme své problémy a filmy tu odjakživa jsou a budou od toho, aby právě takové příběhy zprostředkovaly, ovšem story Grapeovic rodinky je vskutku drsná a "bohužel" i politováníhodná. Johnny Depp předvedl svůj herecký výkon s takovou noblesou, že mu ztrápeného mladíka, který si chce jen užívat normálního života a ne se starat o půlku rodiny nebyl problém uvěřit. K tomu mu však zdařile pomáhal neskutečný DiCaprio, který se jako retardovaný Ernie předvedl na jedničku. Už jsem kdesi psal, jaké to asi musí pro herce být, ztvárňovat takové role postižených jedinců, ale tento výkon byl opravdu neuvěřitelný. Jestliže jsem si například u Gluma v Pánovi prstenů říkal, kde kčertu sehnali takovou malou šedivou obludku, tak zde jsem se nestačil divit, jak se jim povedlo a zadařilo do filmu obsadit postiženého chlapce. Leo byl skvělý, a čím více sleduji jeho starší filmy před Titanicem, tím více pro mne zmíněný Cameronův megasnímek znamená jen takový hercův oddych, kde se upřímně řečeno moc nepřetrhnul. Co žere Gilberta Grapea je skvělé drama s nezapomenutelnými postavami, všedními problémy jedné ztrápené rodiny, a hlavně přehlídkou bravurních hereckých výkonů v podání mladých herců, což překvapí o to více. ()

Xmilden

Leonardo DiCaprio je a byl vždy výborným hercem, škoda že si u mě tak svého času ničil reputaci Titanicem. Takže jsem filmy kde hrál dost ignoroval, dnes vím že to byla chyba, protože Co žere Gilberta Grapea je vybroušeným diamantem. Krásný film o lidech a pravděpodobně nej Lasse Hallström. ()

-bad-mad-wolf-

Citlivý, nikoliv však sentimentální film ze života maloměstského mladíka, jenž měl všechno a zároveň nic. Pozoruhodně široká škála působnosti nechává Gilberta bojovat s touhou opustit svou životní "malost", a místy ještě zoufaleji s nutností jeho přítomnosti doma. Retardovaný bratr Ernie a nemohoucí/neuvěřitelně otylá matka versus cestující kráska Becky... málokdy jsem nacházel tolik pochopení pro titulního hrdinu, jemuž osud naházel do cesty několik klacků, jinými mnohdy nepřekročitelných. V kombinaci s naprosto věrohodným prostředím maloměsta, ve kterém "se nikdy nic nestalo a nestane", a kde nedostatek příležitostí dává vzniknout klasicky jalovým stereotypům typu "obchoďáku za městem, do něhož v životě nevkročím", vyniká válka s vlastní hodnotou, případně s vlastními touhami o to silněji a upřímněji - přesto ji nikdo nikomu necpe až před nos. Rovnováha je zde dokonalá. Nenápadné, upřímné a famózně odehrané drama, které strčí do kapsy celou řádku svých žánrových kamarádů. ()

lesumir

Nejspíš těm sociálním dramatům nerozumím, ale tohle byla vážně nuda. A DiCaprio, objektivně řeknu že hrál fantasticky, mě sral celou dobu. Když začal pištět, zatínal jsem pěst. ()

kinej

Tento film klame tělem. Na první pohled popisuje všední život obyčejných lidí na nezajímavém venkově. Ale režisér Hallström vměstnal do těchto zdánlivě nezajímavých kulis silný, úsměnvný a dojemný příběh. Režisér dokázal názorně vylíčit jaké peklo může být život na nezajímavém maloměstě s rodinou, která je spíš vězením, než oporou. Takové peklo, až se z toho může člověk chtít oběsit, jako třeba Gilbertův otec. Depp zde předvádí standartní herecký výkon, ale názorně ukazuje, že se velkým hercem stal zejména díky čichu na skvělé filmy. Di Caprio zde září a hlavně díky němu je film tak silný, že jej nedokáže stáhnout dolů ani šaptná hudební kulisa. ()

Hrabka

Jeden z mála filmů z normálního života, který si mě dokázal získat. Velice silný příběh se skvělými hereckými výkony. Leonardo DiCaprio velmi mile překvapil, zahrál to mistrně a dokázal mi tak, že září nejen v nejnovějších filmech (Prokletý ostrov, Počátek). 90% ()

cheyene

Krásný příběh postavený na excelentních hereckých výkonech Johnnyho Deppa a mladého DiCapria, který tu vypadá mladší než ve skutečnosti je. Příběh je pohodový, plyne pomalým, ale ne nudným tempem, je podbarven příjemnou hudbou a díky romantické linii mezi Deppem a Juliette Lewis je okořeněn. Posledních několik minut je dostatečně emotivních a silných, což mě utvrdilo v plném počtu hvězdiček. ()

Kass

Cože toho Gilberta tedy vlastně tak žere? Asi úplně všechno. Od provinčního městečka, ze kterého po celý svůj život nevytáhl ani paty ven. Přes mentálně zaostalého mladšího bratra, o něhož se musí celý den starat. Po každodenní rodiné večeře, které vždy zákonitě skončí bouřlivou výměnou názorů všech členů rodiny, plynoucí z jejich vypěstované "ponorkové nemoci" a vzájemné alergie. To, na co divák čeká většinu filmu, tedy že do té doby všechno trpícímu Gilbertovi nakonec vytečou nervy, je stejně nezvratné, jako že musí (jak si dávno přeje) přijít "něco nového". Film je postaven na krásně lidském (přesně jak je u L.Hallströma dobrým zvykem) příběhu, který pevně drží především (i ve vedlejších rolích ) výborní a známí herci. Jmenovitě hlavně trojlístek J.Depp, L.DiCaprio a J.Lewis. ()

Fiftis

Herecký výkon Leonarda DiCapria je fantastický, ale zvyšok filmu ma príliš nenadchol. Myšlienka dobrá, ale pripadá mi, že sa scenár varí z vody - na jednu stranu sa snaží popísať "obyčajný" život, na druhej strane hľadá umelé zápletky, aby sa vo filme aspoň niečo udialo. Pochmúrna kamera zodpovedá deju, ale nepriťahuje. Navyše veľmi zdĺhavý film. Iste, dobre ukazuje ťažkosti života s postihnutými, ale úprimne povedané, po zhliadnutí tohto snímku som bol krok od nenávisti k týmto ľuďom, čo je chyba. ()

Normální festival

Normální festival