Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

ajuska

Na tenhle film jsem narazila v televizi úplně náhodou a začala na něj koukat jen kvůli mému oblíbenci Deppovi. Byla jsem ale velice příjemně překvapená, protože kromě skvělého Deppa tu byl i vynikající DiCaprio a skvělý příběh, který nejprve působí jako, že to bude sranda, ale nakonec se za tou odlehčeností a ironií objeví nefalšovaný smutek. ()

lamps

Někdy nám hodně trvá, než si konečně uvědomíme, jaké štěstí nám celý život leželo u nohou. Uvědomila si to Jenny ve Forrestu Gumpovi, uvědomil si to mladý Bryce v Reinerově Má mě rád, nemá mě rád a uvědomil si to také Gilber Grape poté, co si "vyžral" svůj talíř hořkosti až do dna. Všechny zmíněné snímky vyznívají v rámci pocitů a emocí velmi pravdivě, a proto si také všech strašně moc vážím. Malý velký HERECKÝ film, který ve mně sice nezanechal zase tolik otázek ani námětů k přemýšlení, avšak považuji ho přesto za daleko hodnotnější a přínosnější než celý týden strávený v nudném školním ústavu :D Ostatně jako vše od slzonutiče Hallströma.. 85% ()

Big Bear

Di Caprio jednoznačně přetáhl svým hereckým výkonem veškerou pozornost na sebe. Spolu s Deppem předvedli upřímné a lehce uvěřitelné postavy tohoto dramatu. Velmi lidské, velmi normální, prostě perfektní sonda do života jedné z amerických rodin. Tady je to na plný počet * * * * * ()

JohnnyD

Obyčajný film s neobyčajnými Deppom a DiCapriom. Mám rád filmy z malomesta, mám rád filmy z amerického stredozápadu, mám rád filmy o beznádeji a nemožnosti postaviť sa osudu, ale Gilbert Grape ma nechal chladným. ()

Boogeyman

Hallstrom vyfoukl látku pro hollywoodský debut Bohdanu Slámovi a protáhl nás životem amerického venkova. Procházka to byla velice příjemná, dojemná, smutná i veselá a hlavně opravdu obyčejná. Už jsem si jí zopáknul několikrát. ()

playboxguest

Klasickej Depp a tehdá nečekaně nadprůměrnej Dicaprio, třeba... Já tam každopádně házím tu čtvrtou hvězdu za povedenej příběh kolem jejich máti, ta ženská mi chvilkama brala dech. ()

Aky

Všechno, co se tu píše pozitivního je pravda, zejména o hereckých výkonech. Jen mě trošičku zamrzela ta úplně nejposlednější minuta filmu, která mi přišla už moc. Ale ne zase tolik, abych slevil z 5-ti hvězd. ()

Rosaviva

Překvapilo, líbilo, ale znova už bych se na to nejspíš nepodívala. Johnny Depp byl jako obvykle dobrý, ale Leonardo DiCaprio mě opravdu překvapil. (To, že je to on mi došlo asi v polovině filmu). Smekám. 4* ()

Allien.9

Film o mladém, dlouhovlasém (a krásném:-D) Deppovi, který se jen tak tak protlouká svým nelehkým životem, protože se musí starat o 200 kilovou matku, pubertální sestru a postiženého bratra (skvělý DiCaprio!!!). K tomu všemu ho neustále uhání postarší dáma, které dělá zajíčka. Dosavadní život však končí ve chvíli, kdy do města přijíždí milá, mladá dívka... "Co žere Gilberta Grapea" je zkrátka příjemné drama s opravdu dobrými herci, nicméně právě ony dramatické scény nepůdobí tak dramaticky, jak by mohly. A to je vážně škoda... 3 a půl hvězdy.:-( ()

misterz

Veľmi jemný, citlivý film o sociálnom marazme života tých menej šťastných. Čo žerie Gilberta Grapea? Na túto otázku dostávame postupne, ako film plynie a s gradovaním atmosféry dojmu uväznenia v bezútešnom živote kde nie je žiadny cieľ len maličká nádej na zmenu k lepšiemu, jasnú a zrozumiteľnú odpoveď. Čo sa týka hereckého majstrovstva, tak samozrejme Deppov herecký výkon bol jasný a očakávaný, svoju rolu Gilberta zvládol perfektne. Ale to nie je nič v porovnaní s DiCapriom. Bol som šokovaný, ako famózne zvládol náročnú úlohu retardovaného chlapca. Keď si predstavíme, že ešte iba začínal a bol len taký holobriadok, tak je to nesporne krásna ukážka obrovského talentu, ktorého sa mu do vienka dostalo. Keby sa miestami nevyskytlo pár nudnejších a zbytočných pasáží tak idem na plný počet. Aj napriek tomu však ide o výborný film, ktorý stojí za pozretie. 85/100 ()

HAL

Začal jsem se dívat kvůli Deppovi, nadchl mě DiCaprio, znervóznila Juliette Lewis (obsadit ji do takového feel good filmu těsně před Takovými Normálními Zabijáky nebyla úplně šťastná volba). Mozaika příběhů obyvatel jednoho vidlákova, kde Depp samotný působí víc jako sympatický průvodce, než skutečná hlavní postava která by byla hybatelem děje. Takže Co žere Gilberta Grapea? Vlastně nic, on všechno přechází se stoickým klidem, hlavně se snaží být dobrým člověkem... a věci prostě nějak dopadnou. 8/10 ()

liskam

Tak už jsem to také zkouknul... A rozhodně nelituji. Silný příběh jedné rodiny kterou zasáhla ztráta otce, a každý se s tím vyrovnává po svém. Herecke výkony jsou opravdu dobré, hlavně Di caprio a Deep mě mile překvapil. Za mě 85% ()

Snorlax

Když někdo zahraje dobře v komedii, všichni to berou jako samozřejmost, řeknou si, že se fajn pobavili a vymalováno. Když někdo ztvární retardovaného kluka, všichni hned tvrdí, že je úžasný herec. Inu pro mě tedy ne. Je stejně těžké, ne-li těžší, lidi rozesmát, než rozplakat. A Hollywood má pár svých osvědčených receptů, jak vymámit z divákových slzných kanálků trochu rosy. Starší brácha, který se stará o svého postiženého sourozence, patří k jedněm z nich. Takže námět je pro mě jen jedno obyčejné prachsprosté klišé klišovaté. Ta zvýšená dávka lidskosti a citu ve filmech podle takovéto šablony je naprosto běžná. Jako neotřelý hodnotím pouze závěr filmu. ()

Aknah

Naprosto úžasný film, který jsem dlouho odkládala, ale jsem ráda, že jsem si k němu znovu našla cestu. Leonardo Dicaprio je tady úžasný, to co předvádí herecky jako ještě ,,ucho" je známka toho, že má talent a patří bezesporu mezi dnešní elitu herců. Johnny Depp zde nebyl tak výrazný, ale i tak se mi jeho projev líbil. Naprosto přirozeně se mi tu jevila J.Lewis. Všechno krásně natočeno, hudba, záběry, smích, pláč, hořící dům. Cesta pryč. ()

Legas

Velice příjemné filmové překvapení. Vůbec jsem netušil, na co se to koukám a vyklubal se z toho nádherný film s velice působivou atmosférou, až se mi z toho chtělo brečet, herecké výkony hodné Oscarů. DiCaprio podává svůj životní herecký výkon. Fakt mě ho ve filmu bylo líto. ()

Jordan

lasse hallstrom je prvá trieda v žánri pozitivistických drám zo života malomesta a gilbert grape je jeho najlepším kúskom (napriek tomu, že má na svojom konte veľa kvalitných filmov), film (ako každý jeho snímok) trpí "forrestgumpovským" syndrómom - nie v zmysle, že tam je mentálne postihnutá postava, ale v zmysle prijatia divákmi: väčšinu to osloví, no niektorí neznesú to mierne vykalkulované ľúbivé zoskupenie figúrok, sladkotrpkých epizódiek amerického života, kde aj depresia vyzerá pomilovaniahodne a kde každú chvíľu očakávate zatlačenie na nejakú emóciu - áno, z tohto hľadiska to je trochu stávka na istotu (ako v každom lasseho filme), ale tuto to vďaka dobrému scenáru a skvelej plejáde výborne hrajúcich hercov na čele s úžasným dicapriom v jeho zatiaľ najlepšom hereckom výkone napokon dopadlo celkom šťastne; ()

Anderton

Môj najoblúbenejší film od Lassa Hallstroma. Ani neviem prečo, nikdy mu vlastne nemám čo vyčítať. Tie hviezdičky, ktoré jeho filmom udeľujem, sú iba výsledkom emocionálneho dopadu jeho filmov na mňa. Scenáre sú vždy približne rovnako dobré. Zistil som, že Di Caprio nikdy nebol teenagerský pajác pre ujačené dievčatá, že Depp si od začiatku kariéry vyberal veľmi dôkladne, kde bude hrať a že na tomto filme ma nič nežerie. Ja žeriem jeho. ()

Frajer42

Jo, hudba na začátku a ta stejná na konci je děsně fajn, ale co ten zbytek? Čekal jsem, že mě film emočně složí. Samozřejmě film není špatný. Taková sestava herců se nevidí každý den a zde si herci se svými výkony dali tedy skutečně více než záležet. Akorát musím znovu připomenout, že mi tam chyběly emoce. Příběh je vlastně vybudován na tom samém do kolečka kolem. Mírně na kráse sráží jisto jistě český dabing. Vedlejší postavy jsou nadabované vskutku úděsně. Já svoje hodnocení přes 2* prostě nedostanu. Emoce jsou to jediné čím snad teoreticky může film oslnit. A když tu nejsou emoce, tak tu není vlastně nic. ()

Normální festival

Normální festival