Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

makakus

Zapomeňte na to, že vás dříve dokázal mistr Spielberg chytit za srdce nebo i rozplakat. Rozesmát nebo vyděsit. Někdy dokonce i prožívat hlubší city než jen sentiment. Na nějaké myšlenky "co tím chtěl autor říci" pak zapomeňte tuplem. Jedinou pseudoemocí tady může být "wow" za skvělou pastvu pro oči (za to jedna uznalá hvězdička), což je ale super věc spíše pro milovníky skvělých efektů než skvělých příběhů. Přitom to začíná tak slibně. S laskavým nadhledem sledujeme civilizaci na pokraji kolapsu, neboť "nežije" - virtuální fikci dala přednost před realitou. Tento střet je občas i krásně černě humorný. Přesněji - asi ve třech několikavteřinových sekvencích ze stodvacetiminutového filmu... A konec, velké finále, takzvaná katarze? "Zavřeli jsme OASIS (rozuměj - znemožnili lidem pobývat ve VR fikci) v úterky a čtvrtky, lidé potřebují strávit víc času ve skutečném světě." K tomu záběr na muchlující se puberťáky (zároveň nejbohatší imperialisty na světě), kteří na to teď na sebe mají bohudíky asi třicet hodin týdně. Jasně, proč to brát tak vážně, například scéna Shining je opravdu velmi zábavná (za to ta druhá hvězda). Ale když ono to nemá hlavu ani patu, na což si pan režisér dříve tak potrpěl! Dokonce i ten "vesmírný vysílač z gramodesky" v E.T. prý reálně fungoval. Tady nefunguje logika ani v nejmenším. Tvůrce OASIS mluví s hráči v reálném čase ze záhrobí (patrně si ty dialogy napsal ještě zaživa), nikdo neví proč a co jim vlastně sděluje. A vůbec - chová se jako vymatlaný debil, který sice ví, že"realita je jediná skutečná věc", ale vytvořil přitom co nejdokonalejší únik z této reality. Na konci nás nečeká žádné "prozření", jen nový ředitel impéria na vymývání mozků. Viz úterý a čtvrtky. Námitka může znít - a proč to prostě nebrat jen jako puberťáckou srandu, jako dalšího originálně zábavného Scotta Pilgrima? Pro mne proto, že Scott Pilgrim proti zbytku světa byl rozpustilý a ne chladně vykalkulovaný. Že se urputně nesnažil o haha efekt dnes už lehce vyčpělým přístupem "nacpěte tam co nejvíc odkazů na jiná díla a osobnosti, z toho dnes mladý učůrávají blahem". Protože neobsahoval jediné klišé, kterých tady bylo asi sto. A protože byl čistě a jen o puberťácké zamilovanosti, zatímco tady se nepodařilo ani to, i přes to (jak dojemné) obří mateřské znamínko. ()

boombang

Načančaná hovadina. Nejhorší Mistrův film a navíc špatný i mimo kontext jeho režijních počinů. Nikoliv Eastwood, ale Spielberg už senilní. ()

Oxymoron5

Tak by mě zajímalo, kdo ze všech těch pohoňkávačů nad tímto filmem četl knihu? Kniha zde prošla velmi hrubým sítem, spíše pletivem s rozměry 60x60mm. Všechno to, nad čím jste v knize dělali WOW bylo tady jako... aha tak tohle tam teda dali. Bez přečtení knihy bych film asi taky hodnotil jako místní pětihvězdičkáři, ale se znalostí předlohy jsem byl filmem zklamám a to jsem se na něj těšil více než na Deadpoola 2. Jsem opravdu rád, že jsem si počkal a přečetl si knihu, a pak se teprve podíval na film. Takže si taky všichni klidně ucvrkávejte, jak to bylo super nabitý odkazy a popkuluru, ale až si přečtete knihu, tak se pochčijete až na čelo. Po stránce zpracování je film opravdu parádní, když zapomenu na předlohu a užiju si jen ten vizuál, to se Spiel-berg-macherovi povedlo jako vždy a jak máme rádi. ()

Tuniak DF

BACHA - DLHÁ RECENZIA Pozrel som si tento film aj po istých "odporúčaniach" od mojich známych - aj keď, pravda, častokrát to bolo typu "dá sa to" alebo "nebolo to až tak zlé". Moja recenzia by mohla začínať slovom: bolo! Pred pozretím filmu som si hovoril, že viem do čoho idem: prevažne povrchný, akčný rodinný film, s klasickou zápletkou "niekto vplyvný a zlý bojuje proti zo začiatku slabému, talentovanému dobrému týpkovi", a s tonou odkazov na všetky predošlé Spielbergove filmy a ďalšie pop-kultúrne filmy a hry. Ak neviete o čo sa jedná, je to film z blízkej budúcnosti, kde všetci fičia na jednej masívnej MMORPG-VR-PPČ hre, kde si žijú svoj virtuálny život a snažia sa hru vyhrať. Aj keď film začínal dobre, dokonca som mal pocit že otvoril témy, ktoré boli istým spôsobom "naviac" od toho, čo sa od blockbusteru očakáva, sa postupne moje nízke očakávania ukazovali ako príliš ambiciózne. Začnem pri tých pop-kultúrnych odkazoch: Viacero takýchto filmov sme tu mali, nedávno napríklad Lego Movie (ktorý naopak moje očakávania prekonal). Ready Player One mal odkazov tonu, hocjaký kajnšmetke by podľa mňa mohol každých 5 sekúnd film zastaviť a nájsť tam vždy nový. Moja otázka však znie: but why? Odkazy boli maximálne LEN spomenuté, v celom kontexte filmu boli okrem ich použitia bezvýznamné. Jasné, bachneme tam Tyranosaura z Jurského parku, Overwatch, alebo znelku z Back to the Future - čakáte nejaké parodické využitie týchto postáv? Alebo aspoň komplexnejšie začlenenie týchto odkazov do príbehu? Trt makový. Jediná vec, ktorá ma v tomto potešila, bolo rozsiahlejšie využitie filmu Shining - ale aj to len z polky. Pretože potom prišli zombíci a celé to šlo do #&@{! PS: Echt ma nasral potenciál s Holy hand grenade - odkazom na Monty Python. Čakal som buďto humornú scénku s počítaním "one, two... FIVE". Alebo aspoň zborové "Haaalelujah!" ako to bolo vo Worms. Ale týpek ho len zobral, šmaril, drb, koniec. A takýchto potencionálnych odkazov, ktoré neboli nijak výraznejšie použité, tam bolo trilión. Čo sa týka myšlienok: Film sa pokúsil okrem plytkej zábavy ponúknuť aj isté témy "na zamyslenie". Čo bola asi chyba, lebo takto mi film najprv poskytol priestor na zamyslenie sa, aby ho potom postupne rozdupával hovadskými vyústeniami. Jeden príklad dám (pozor, následuje úplne zbytočný spoiler, ktorý prekuknete asi za čas, ktorý uplynie medzi oznámením Dúhového pochodu a Hrnkovým statusom): hlavný týpek sa buchne do sexy týpkyne, lebo má sexy avatara. Jeho kamoš (Ninja-korytnačka-kyborg s xichtom jak Voldemort) ho upozorní, že je to len avatar - že kľudne to môže byť v realite 150 kilový mastný starý chlap. A teraz, čo by ste čakali? Ale jasné že to je sexy týpkyňa aj v realite. Ale aby sa akože ukázalo že "nie je šicko jak šicko", tak slečna má cez pol tváre materské znamienko - ale také to, čo vám nevadí. Nič škaredé, iba akože "jój, no ale ja ťa mám aj napriek tomu rád". Keby tam drbnú namiesto nej 150 kilového mastného starého chlapa, ktorý navyše žerie len chleba s cibuľu, to by bol teprv zaujímavý zvrat. BACHA TERAZ SPOILERY JAK PRASA: Celým filmom sa niesla myšlienka Easter-eggu - čiže niečoho, čo použijete v hre, čo odkazuje na niečo mimo hry, čiže vás akoby vytrhne z hry a odkáže na inú hru, film atď. Skrátka si spraví prču. Easter Egg bola hlavná cena, ktorú mali nájsť hráči, čím by vyhrali a stali by sa ultimátnymi vládcami hry, ktorí by rozhodovali o jej fungovaní (tam bola aj podstata zápletky - zlý zlý chamtivý ultrazloň, ktorý mal armádu platených žoldnierov si chcel podmaniť celý VR svet na svoj obraz, zatiaľ čo týpeček dobráčik chcel virtuálny svet zachrániť a poskytnúť ho slobodnému ľudu). Týmto finálnym easter eggom bolo, že na konci prišiel tvorca hry a povedal "páni, robil som si kozy, vyhraním tejto hry nebudete masívnym vládcom, naopak, hra sa nadobro vypne" - a všetci museli opustiť VR a žiť a pomáhať si v reálnom svete... CHA! Takto to nebolo! To som si len ja vymyslel ideálny koniec filmu. V skutočnosti dobrý týpek vyhral hru, stal sa diktátorom (ale takým dobrým, nie jak keby to vyhral Kotleba), všetci si boli rovný a utorky a štvrtky bola hra vypnutá, aby ľudia boli spolu s rodinami (lebo utorok a štvrtok to bohate stačí (z nejakého dôvodu)). Myslel som si, že zlý ultrazloň je odkazom na Pay-to-win, a dobrý týpek je odkazom na old-school hráča, ktorý využíva len svoje schopnosti. Ono to tak možno aj malo byť, ale táto myšlienka bola tak zle podaná, že ani EA Games by znej nevytrieskalo žiadne peniaze. Potom som si hovoril, že to bude asi film o tom, že Virtuálna realita nebezpečne nahrádza v našich životoch tú skutočnú, hmatateľnú realitu - že napr. pomáhať si v reálnom svete je dôležitejšie, ako si pomáhať v tom virtuálnom. Ani toto vo filme nebolo prízvukované, lebo mega-fasa final-cuntdown boj na konci je dôležitejší, ako to, že by sa ten skutočný finálny boj odohrával v realite. KONIEC SPOILEROV AKO PRASA. Výsledok: Drahšiu a dlhšiu reklamu na VR som nevidel. Akékoľvek myšlienky, ktoré by film posúvali ďalej a robili z neho niečo zapamätateľné, boli potlačené, vyvrátené alebo zruinované logickými lapsusmi naprieč celým filmom. Akčná zábava bola na úrovni akéhokoľvek iného podpriemerného filmu - žiadna dychberúca choreografia ako napr. pri Mad Max 4, nebolo to ani napínavé ako napr. pri Terminátorovi 2, alebo aspoň vtipno-šialené ako pri Lego Movie. Klasické naposlednú-chvíľu-uniknem scény dej akurát tak retarduvali. Pop-kultúrne odkazy, ktoré mali potenciál, neboli využité a boli len sterilne použité bez akéhokoľvek významu. Hodnotenie: Filmu dávam 3 bugy od Bethesdy z 10. () (méně) (více)

Kanalizato

Az na ty multikulti a detsky oddelene dobro od zla s happy endem....je to zatracene poctiva filmarina! a tesi me ze si po delsi dobe pripadam jako cilovka. ()

estik97

Ač jsem člověk, který Sci-Fi nesleduje jako svou první volbu, tento film jsem již po zhlédnutí traileru musela vidět. Bohužel se nám nenaskytla verze 3D titulky, ale jsem pořád přesvědčena, že 3D by tento zážitek vyšperkovalo. Pro mě to byla neskutečná jízda, kde se vystřídalo spoustu lichotivého faktoru, ať už jde o samotný příběh, tak animace ve filmu a hudbu. Famózní podívaná, která nezklamala :-) ()

Echoes

Well, I managed the whole thingy with only one pee stop; it would do with a bit less fucking in your face love-thy-neighbour agenda but still, watchable. And I'd do the readhed! ()

regentor

Realita versus virtuální svět propojený na filmovém plátně. Nic nového v dnešním světě kde čím dál víc lidí uniká do pasti smyšleného prostředí který jim dává lichou naději na lepší zítřek. Celkem nudné zpracování tohoto tématu kdy Disnejovské charaktery postav jsou unylé a bez šťávy .Samotné hledání "pokladu" je až neuvěřitelně prostoduché , zřejmě aby oslovilo co nejširší masy které si v tom evidentně libují.Po technické stránce solidiní řemeslá práce ale od Stevena Spielberga jsem očekával podstatně víc.Na jedno shlédnutí se to dá přežít ale rozhodně nehodlám archivovat . ()

knihovna

Chvílemi to vypadalo, že Steven chytil emmerichtitýdu. To je nebezpečná nemoc, trpí jí hlavně režiséři s vysokými rozpočty a příliš bujnou fantazií. Začátek byl dobrý, ale potom se to zvrhlo v bezuzdnou akci a kouzlo vyprchalo. Za Van Hallen a Twisted Sister přidám hvězdu, za nápad druhou a třetí za tu povedenou scénu z ulice, kde všichni mlátí rukama a nohama kolem sebe jako pominutí. ()

Luciee113

Dokonale promyšlené, nahrané a v doprovodu super muziky zažijete neuvěřitelný zážitek a požitek v jednom. U tohoto filmu se nenudíte ani vteřinu. Je to vynikající kousek o kterém nebudu nikdy litovat, že jdu spát ve všední den až ve dvě ráno. ()

pekas

No tak zdejších aktuálních 82% je vcelku reálných. Digitální akční vyplachovačka s úctyhodnou stopáží. Po nějakém čase se klidně podívám znovu, po pár týdnech k tomu chuť nemám. 82% ()

Pitryx

PRVNÍ DOJEM:Naprostá bejkárna pro game děti nebo teen. 90 % filmu je animovaných Dějově to sice ušlo, ale táhlo se to jako něco a akce pomálu. Tedy jen prvních padesát minut.Ono se to rozjede, ale hluchá místa pokračují. Mne to nebavilo, ztratil jsem přehled, ale přesto musím uznat, že bylo na co koukat. Nejvíce se mi líbily narážky na jiné filmy. Ony tam jistě byly i na hry, ale já kromě Half Life nic nehrál, takže nevím. Za to dávám dalších dvacet. A to je vše. Ani jeden sympatický hrdina. Baba mi byla vysloveně protivná, a to jak ve hře tak ve skutečnosti. Konec nezaujal. Takže výsledek zatím 40%, Snad mrknu ještě jednou a možná upravím. Napodruhé mne úděsně štve právě ten děj. Skutečně osloví jen cílové publikum. Hluchot požehnaně, jistě každého zajímají vnitřní pocity hloavního hrdiny. V takovém filmu to nemá co dělat, to patří do jiného žánru. ()

Gamekeeper77

Nejspíš proto, že nejsem hráč a možná i pro můj noteenage jsem tomuhle filmu na chuť moc nepřišel. Kromě nevýrazných a pro mě nesympatických herců nemůžu říct, že by mi na něm něco obzvlášť vadilo, ale taky za celou dobu nepřišlo nic, co by mě uchvátilo, nebo alespoň trochu vtáhlo do děje. Snad jen díky poměrně slušnýmu scénáři a relativně dobrý koukatelnosti...70%. ()

Ivoman

Nikdy bych nečekal, že někdo, kdo natočí nudný Most špionů a ještě nudnější Akta Pentagon, dokáže najednou natočit něco naprosto jiného a fantasticky úžasného. Lituji diváky, kteří film viděli ve 2D, protože filmu je pro 3D souzeno. ()

Kimkong

Jedním slovem bizár. Nicméně nemohu přijít kdo je cílová skupina tohoto filmu. Na jednu stranu je zde ten typický ohraný faktor, kdy dětští hrdinové bojují za osvobození světa od padouchů v podobě korporací a dospělých. K tomu nemůže chybě dětský románek. Na první pohled nic nového a zajímavého ale pro mladé publikum zřejmě důležité aby se ztotožnili s postavami. Na druhou stranu film urputně odkazuje na hry či filmy tak staré, že lidé těchto děl znalí si rozhodně nemohou říkat mladí a měli by plánovat kam se svými ostatky. Nicméně celkově je tento mix dětského příběhu a nekonečných odkazů celkem přehledným slepencem s podprůměrnou hudbou, skvělým vizuálem, komediálními prvky jen pro nejmenší diváky slušně nadprůměrný film. ()

PeterJon

Začína to dobre ale potom sa to zvrhne ako obvykle u Spielberga na "deti zachraňujú svet". Moc mi to nesedelo artom tie avatary vo VR dosť umelé. Niektoré pop-kultúrne odkazy celkom sympatické ako Iron Giant, ale z každého len veľmi krátko ukážu. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018