Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

PlayEasy

Spielberg je opět o několik let popředu a dokonce bychom řekli více než jenom 28!!!! Tématicky udělaný film k Velikonocům a mimochodem se nám také velmi líbily easter eggy a různé odkazy na filmy jako je Osvícení, Návrat do budoucnosti, King Kong či Železný obr. Svělé efekty tomuto filmu daly úplnou perdu a smysl na který jen tak nezapomene!!! Spielberg nám připravil velký zážitek z kina ve kterém jsme 140 min. seděli a hleděli na tu nádheru s otevřenou pusou!!! A spolupráce s Alanem Silvestrim vyšla fakticky na výbornou!!! Skvěle udělaný OASIS jenom dvakrát podtrhl, že Spielberg ani ve svých 71 letech není vůbec pozadu naopak popředu!!!! 90% ()

janahorova

Bylo tam pár chybek a nebo méně logických věcí. Také mě trochu mrzelo, že to bylo málo zaměřené na historii her a ty staré hry jako v knížce. Moc se povedla grafika a ten fantazijní svět do kterého bych se chtěla podívat teď hned. Doporučuji v kině ideálně 3D/4D. Velmi potěšila narážka na film Osvícení. ()

dzberry

Povrchní uhoněná teenagerovská patlanina s rádobydetektivními prvky a s ne moc sympatickými a zapamatovatelnými hrdiny (ať už kladnými, či zápornými). Asi stárnu, tomuhle jakodobrodružství jsem totiž nepodlehl, smát se mi nechtělo ani jednou, kdežto spát se mi chtělo v minutě dvacáté, dvacáté šesté, čtyřicáté první a od padesáté osmé už se mi klížila wočka furt... Možná že míň (akce, stopáže, blbých dialogů, lásky, Spielberga atd. atd.) by znamenalo víc... P. S. Těšil jsem se alespoň, že následující ráno po zhlédnutí filmu mě navštíví pořádná pubertální poluce. A prd... ()

ratpile

Nejepictejsi "je mi to u prdele" movie. 101 dalmatinu level 1000. A nejhorsi Spielberg. Dalsi stovka letajicich tyranosauru na postavickach z Overwatch by tu nudu nezachranila. Deje se toho spousta ale v zaplave nekonecneho vesmiru absence pravidel mi bylo vse desne u zadku a vubec mi to cele prislo jako nafouknute support video na propagaci nejake nove konzolovky. Atmofera toho, co mam rad na videohrach byla pritomna jen ve velmi povrchnim, ukricenem, efektnim baleni - chut zahrat si jakokoukoliv hru ve me snimek spise potlacil, nezli zazehl. A to mam videoherni minulost sakra bohatou. Posledni pul hodinu jsem v kine sledoval strop a hodiny. Treti hvezdicka patri jen vizualu a skvele Shining pasazi. ()

darthvader77

Předně scény z oasisu jsou naprosto fantastické, akce výtečná, všechno to popkulturní pomrkávání funguje, asi nejvíce mne potěšil Železný obr, takže myslím si, že hype je opodstatněný. Navíc se podle mně podařilo shrnout i jednu epochu filmů a nostalgicky zavzpomínat na staré dobré klasiky (předně Návrat do budoucnosti). Jasně narýsované dobro, zlo, plnění kvestů vůbec taková ta jednoduchost jako ze staré školy, na mne zapůsobila jako svěží vánek. Každopádně byli dva film ve 2018 o kterých se tvrdilo, že budou průšvih Ready player one a Solo. No pokud Solo dopadne jako ROP, tak takový průšvih si já osobně nechám velice líbit. ()

Uhlijo

Je to napínavé, barevné a prostě to nemá chybu. V některých pasážích filmu jsem ani nedýchal, a tak dávám od začátku až do konce za pět hvězdiček! ()

george82

Námět dobrý, provedení super, délka horší a filmu by slušelo o 20 minut méně a zbytečný hepáč na konci. Za mě je film svěží vítr do všech těch Marvelovek, ale je trochu nadhodnocený. Max. 80%. ()

Maniax

Objektivně 4/5 (prostý scénář), subjektivně bůr. Pokud jste sjížděli ve svých raných nácti E.T.ho, Návrat do budoucnosti nebo třeba Vládce vesmíru a hlavně - pokud v sobě ještě dokážete najít to dítě, co s otevřenou pusou koukalo z půlmetru na CRTčkovou televizi a smažilo Atari, Segu, Nintendo nebo PS1 - tak přesně do týhle doby vás Spielberg vezme. Suverénně a přirozeně. Nečekejte od toho překombinovaný temný distopian sci-fi, těch je dnes až dost, a vychutnejte si tenhle hodně příjemnej, jednoduchej a přímočarej flashback. Stevene, dlouho jsem ti nerozuměl (asi 13 let), ale tohle mě zahřálo. ()

LukeSharp

srdíčko všech geeku, gamerů a jim podobných plesá nadšením!! Spielberg se po pár slabých až hodně slabých kouscích vrací v plné parádě a servíruje naprosto boží, dvouhodinovou lekci popkultury. Mileniálové si můžou jít klouzat, protože zdaleka nemohou pochytit ty tuny odkazů a referencí na osmdesátky a devadesátky (ale i mnohem starší). Parádní old school soundtrack, gamesy od Space Invaders až po moderní Overwatch, filmové legendy od Star Wars, Terminátora, ale i režisérův Jurský park a asi milion dalších....všechno to tam je a já se nemůžu dočkat až si koupím Bluray a budu si doma vytípávat jednotlivé záběry :-) a zmínil jsem se, že to má i naprosto dech beroucí vizuál? Ne?? No tak má!! ()

Detak

Tak jsem obětoval část svého drahocenného času a vyrazil po dlouhé době na 3D. Prej špejlberk ☃. No a popravdě.. S votevřenou hubou čuměl jsem jak péro z gauče a kostky magi odpadávaly kolem, jak jsem sra* údivem. Naprosto neskutečné efekty, které mi hlava ani nebrala. Teda, když už mi po asi hodině došlo, že bych mohl zavřít hubu, tak pak už jo :-) Příběh super, romantiky minimum, reálnost 93% ☢, celkem sranda, dávám asi tak milión hvězdiček ⛧⛧⛧⛧⛧. Ty vole, špejlberk :-D ()

fordhont

Minusem jsou klišé a přestřelený akční scény, plusem všechny filmové, hudební, videoherní a další kulturní odkazy na 80. léta. ()

hull

Klasický brak. Chápu, že pro pár staromilců je nostalgická nota a spousta odkazů zajímavá, ale to nic nemění na tom, že se jedná o jednorázovku o hraní počítačových her v minulém století pro ?? (asi mládež). E. T. byl víc cool. Ty hvězdy jsou za sypoucí se peníze, klíče k odměnám a nepřekonatelného Konga. ()

marek29

Nemůžu udělit pět hvězd, PROTOŽE: bylo zde příliš mnoho odkazů na věci z geekovského světa, které jsem nepobral. Jinak lovestory dobrá, prostředí PC her a postapokalyptického světa ucházející, no happyend to trošku zazdil, ale budiž. Slušný 4 a asi i doporučení ;) super kino společnost :-p opakovat prosím ()

PAVLIS

Moderně se tvářící film (život ve virtuální realitě) s mírným retro nátěrem, který je ale v jádru usedlý, nepřekvapivý, směřující pouze k pár jednoduchým morálním poselstvím na konci. Prostě další klasický produkt dědy Spielberga (není můj oblíbenec). Na to aby mě více zaujal nebo donutil k zamyšlení, mu úplně chybí hloubka. A aby mě více pobavil, mu chybí nadšení pro věc. Mraky pop kulturních odkazů mě samy o sobě neuspokojí (výjimka běsnící Chucky a Shining). A nevím kdo je cílovka. Dějově bych ji viděl v teenagerech, na druhou stranu většina pop kulturních odkazů je z doby, kdy byli ještě na houbách... ()

kubilov

Sen všech odrostlých nerdů a geeků a pro mě osobně pravděpodobně film, jehož struktura a celkový vjem mi nejvíce připomněly Atlas mraků, který by se dal podobně dlouhou dobu studovat. Jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších režisérů všech dob natočil film, který by do něj dnes už asi nikdo neřekl. Jde o fantasticky našlapanou poctu celé popkultuře od 70. let málem do současnosti, která má uvěřitelný příběh s přesahem do dnešní sociálně propojené, avšak zároveň izolované společnosti. Filmařsky jde o precizní práci, která využívá nejmodernějších služeb hollywoodských trikových studií, přičemž mi jen párkrát přišlo, že je až příliš "přetrikováno", což je na film, který musel být z 95 % natáčen před zeleným plátnem vlastně veliký úspěch. --- Někomu by možná stačilo dvě a půl hodiny sledovat jen různé narážky na King Konga, TRON, Godzillu, Star Wars, Železného obra, Návrat do budoucnosti a desítky dalších včetně jednoho jednoho z naprosto nejlepších využití aluze v historii filmu - celá geniální sekvence o The Shining musela zvednout ze židle nejednoho cinefila. Ready Player One má k tomu ale navíc i propracovaný příběh o největším geekovi v dějinách lidstva, který vytvořil celý jeden vesmír, jehož pravidla se řídí osmdesátkovými videohrami a popkulturou. Divák podobně jako hlavní postava svět poznává, učí se ho chápat a procházet životním příběhem stvořitele OASIS Jamese Hallidaye, který je klíčem ke všemu – magickému Easter Eggu. --- Steven Spielberg je, ačkoliv ho nemusím úplně zbožňovat, doopravdický fenomén svého řemesla. Jen málokterý režisér dokázal ve své filmografii snoubit takové množství rozdílných žánrů a přesto si udržet ve většině případů nadprůměrnou kvalitu a i svůj nezaměnitelný rukopis. Ten se objevuje i v Ready Player One. V hlavní roli je mladý chlapec-outsider, který pochází z nuzných poměrů. Ve filmu stojí proti obrovské a mocné konglomeraci, kterou však s pomocí partičky různorodých přátel porazí, najde si lásku, nebo alespoň spřízněnou duši, a celý film v dojemném závěru "vyhraje".  --- Jak správně zmínil pan docent Šobr před začátkem promítání, Spielberg by už nikdy nemusel v žánru sci-fi nic natočit, a stejně by se nesmazatelně zapsal do dějin tohoto filmového žánru díky Blízkým setkáním třetího druhu. Především na přelomu tisíciletí se sice hned několikrát spálil, filmy jako Minority Report nebo A.I. Umělá inteligence sice kasovně nepropadly, dnes už si na ně však málokdo vzpomene a zůstanou tak spíše v propadlišti dějin, a to jak v režisérově sbírce natočených filmů, tak v historii žánru. --- Věc, nad kterou jsem přemýšlel během filmu stále více, byl aspekt toho, že kdybych byl já tím, který by měl exekutivní moc nad tímto filmem, tak bych se možná docela bál toho, že by se mi celý tento překomplikovaný projekt rozpadl mezi prsty a místo uceleného příběhu založeného na principu videoherní vypravěčské kompozice, vylepšené zejména v závěru o vypůjčený narativní motiv propojených realit z The Inception, by se z toho stala totálně nekoherentní směs bez jasné struktury, kterou by při vražedné sto čtyřicetiminutové stopáži nikdo neukoukal. Tomu se však režisérovi, scénáristům i producentům podařilo vyhnout, což ukazuje na jejich schopnosti a zkušenosti. Bylo by však nesprávné považovat to za automatické. Chápu sice, že dnešní divák je velmi zmlsaný a málokdy se dokáže vcítit do role těch, které případně kritizuje, ale zrovna v tomto případě by to mohl každý minimálně zkusit. --- Ve vším tom analyzování není radno zapomínat ani na postavy a herecké výkony především středně nebo méně známých herců, kteří se opravdu vytáhli. Je vidět, že mezi všemi schopnostmi, kterými režisér a jeho crew disponuje, je též velmi vyvinutý smysl pro herecké schopnosti jednotlivých aktérů. --- Ready Player One není filmem pro každého. Musí jít o diváka, který se rád vyžívá ve vizuálně podmanivých filmech, kterému nevadí rychlé střihy a stovky každou vteřinou se střídajících barev na plátně či monitoru. To je i důvod, proč jsem naprosto pochopil skupinku pěti dam v důchodovém věku, které se pár desítek minut po začátku projekce zvedly a ze sálu odešly. Tohle opravdu nebyl film pro ně, i když to mohly být jinak Spielbergovy fanynky jakkoliv veliké. --- Ready Player One je hrozně zajímavě natočený film, který sice vypadá, jako kdyby člověk náhodně posbíral všechny popkulturní odkazy, které ho napadnou, a splácal to do akčního sci-fi béčka, kterých jsou každoročně plné kina, avšak v konečném důsledku tomu tak není. Jde o sondu do duše filmového nadšence, jenž drží krok s trendy, avšak nezapomíná ani na retro a má dostatečnou znalost čtyř dekád novodobého popkulturního dědictví. Pro takové diváky je Ready Player One určen. Bylo mi ctí, že jsem mohl být jedním z nich. --- Už jsem si nemyslel, že ještě někdy dám Spielbergově novému filmu s klidným srdcem čistých pět hvězd. Přitom tahle úžasná jízda mohla dopadnout velmi špatně v uslintanou a obsedantně nostalgickou slátaninu. --- Ready Player One je, nebo tedy měl by být, Spielbergovým requiemem. Protože už nemá příliš velkou naději, že někdy něco lepšího natočí. Vlastně je dost zázrak, že se mu vzhledem k formě, jakou měl posledních několik let, podařil tak skvělý film. () (méně) (více)

Emjecko

Zbožňuji filmy, na které jdu do kina s minimálním očekáváním, ale odcházím s pocitem, že jsem viděl největší filmové překvapení roku 2018. V březnu. Recept na úspěch se ve zkratce skrývá za slovy:"sci-fi, Spielberg a 140 minut". Bez zbytečného zkracování se potom jedná o vodopád easter eggů a moderní audiovizuál s oldschoolovým feelingem. RPO vám umožní zavzpomínat si na "staré dobré časy", kdy jste koukali na Osvícení, hráli 2D hopsačky a u toho poslouchali Take On Me. Všechny tyhle věci sice můžete dělat i dneska, ale přehánět prožívání minulosti, když můžete žít tady a teď, není úplně šťastná volba. Pokud vám však někdo vaše vzpomínky pouští přes dvě hodiny na filmovém plátně, špatně se brání nezabilancovat si trochu nad tím, co všechno už člověk viděl, zažil, a že je to vlastně fajn. Tohle je podle mě skutečný důvod, proč je Ready Player One tak moc oblíbený, i když je mi jasné, že ne každý to přizná. Tohle a nenásilný způsob zakomponování popkulturních odkazů do příběhu, který je silný sám o sobě. ()

stephano

Bohužel velký zklamání, patos a nezáživný děj. Spielberg umí mnohem líp, ale pracoval s námětem podle knihy a scénařem od někoho jiného. ()

Něrpa

V podstatě to měl být film pro mě. Hry jsem začal hrát v roce 1987 a hraji dodnes. Spielbergovi filmy mám moc rád, takže jsem očekával nářez. Výsledkem je nudné CGI, kde není náznak dobrodružství, dobrého příběhu, drsných záporáků a charakterních hrdinů. Ve stejný večer jsem malému pustil Goonies a všechno tam bylo a ještě humor navíc. Plusem bylo Osvícení a pak už asi nic. ()

XXXXXXXX

Počítám, že za nějakých 10+ let, nahradí OASIS stávající VíaRko. Hvězda navíc, za opravdu povedené popkulturní velikonoční vajíčka! ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018