Život obyvatel města Chavigny ovládá mafie soustředěná kolem starosty Boussarda (André Falcon). Jiné smýšlení není dovoleno, politická opozice je v útisku, její představitelé se oprávněně strachují o život. Blíží se volby a nabízí se reálné nebezpečí, že Boussard díky svým špinavým praktikám křeslo starosty obhájí. Tomu se postaví respektovaný lékař Peyrac (Bernard Fresson), který se po zralé úvaze rozhodne stát jeho protikandidátem. Mafie se pokusí váženého lékaře zdiskreditovat fotomontáží pornografické fotografie zachycující jeho manželku Sylvii (Annie Girardot) uprostřed skupinových orgií. Špinavý trik kupodivu projde a Peyrac se vlivem okolností ocitá v pasti. (dopitak)

sportovec

Sedmdesátá léta, plná terorismu a počátku stupňujících se sociálních, ale i mravních a hodnotových nejistot, se stala prvním obdobím rubu lesku poválečného sociálního státu. Klasická situace v tomto případě komunální politiky zobrazuje člověka v soukolí moci a a následné bezbrannosti vůči nepodloženým informacím. To, co ponižuje nejvíc, není fakt existence dezinformace samé, ale způsob, jakým na ni reaguje okolí. Filmy tohoto druhu založily podle mého názoru světové jméno Annie Girardotové, skvělé herečky a nenapodobitelné představitelky první generace úspěšných feministických žen. Skutečnost, že tento proces ve filmografii Girardotové není vyznívá ploše, jen dále zesiluje význam tohoto jejího dnešního odkazu de facto (Girardotová podle dostupných informací těžce onemocněla a její další umělecká kariéra tím má být ohrožena). Za připomínku stojí, že za úspěchem Girardotové stojí skvělý předlistopadový dabing a její česká audioztělesnitelka, nedávno zesnulá Věra Galatíková. ()

LiVentura

Bernard Fresson měl vždy svůj typický herecký přístup k roli, málo jsem jej poznal, ale v čem jsem ho mohl vidět, to se mi líbilo..! ()

nascendi

Podarilo sa mi po dvanástich rokoch opätovne vidieť tento Cayattov film. Nestratil nič zo svojej výpovednej hodnoty, dokonca by som nemal veľký problém spomenúť si aj na podobné prípady u nás. Zdalo by sa, že ide o ďalší prípad prerastania mafiánskych metód do regionálnych mocenských štruktúr. Takých filmov je niekoľko. Ale Cayatte je komplikovaný a nejednoznačný, niekedy bohužiaľ aj upravuje skutočnosti, aby mu vyšiel jeho zámer. Výsledok je však veľmi dobrý. Ale ak ľudia uveria tomu, že je úplne zbytočné čokoľvek podnikať, lebo nakoniec všetko ostane po starom, tak ono to po starom naozaj ostane. ()

dopitak

Teď si trošku zaspoilerujem: V sedmdesátých letech už policajti nebyli takoví ucha, aby nedokázali určit přibližnou dobu smrti; takže v tomhle jediném mě scénář trochu zklamal. Ostatní ale stojí za to, pomalu se rozjíždějící akce, ve které mají podle zákona o padajícím výkalu hlavní slovo ti nejmocnější. Můžete se zlobit na policii, ale za nitky tahá někdo jiný, a díky vynikajícímu dabingu (Filmové studio Barrandov dabing 1975, za všechny skvělé a citlivě vybrané herce jmenujme v hlavních rolích Věru Galatíkovovu, Consuelu Morávkovou a Petra Olivu) si tuhle politickou krimi užijete. Mně se moc líbil zejména způsob vyprávění, kdy je vhodně užito "výpovědí" některých účastníků filmu potažmo procesu. ()

borsalino

Temné politické drama, které mě poněkud sklíčilo svými praktikami pro dosažení politického cíle. Ve jménu těchto mocenských ambicí se stávající starosta a jeho šéf kanceláře rozhodne odstavit z cesty všechny, kteří se mu postaví do cesty v předvolební kampani. Když se Dr. Peyrac (B. Fresson) rozhodne kandidovat, začne štvavá a diskreditační kampaň jeho manželky. Jenže kde je ta hranice, kam až je možné zajít? Může to být fotografická montáž, pomluva v bulvárnám tisku nebo zastrašování. A co vražda, je ta stále legitimním prostředkem? Anebo je již vrcholová politika bez jakýchkoli skrupulí a účel světí prostředky? Film je zároveň dokonalou ukázkou provázání politiků s policií a justicí, přestože by právě tyto orgány měly být nezávislé a hájit právo, opět hájí zájmy politiků, na kterýých jsou více či méně závislé. Jít proti takovému systému, bez konexí a s čistým politickým idealismem, je v podstatě naivita. Současně to ukazuje, že politici často nehájí zájmy svých voličů, neřeší jejich problémy na komunální či státní úrovni, ale pouze prostřednictvým politických funkcí plní své osobní či komerční ambice. Závěr, kdy dojde k "přerozdělení" funkcí, mě opravdu dostal z domečku. Mimořádně věrohodný a přesvědčivý výkon podala Annie Girardot a bezpochyby také Bernard Fresson. No a samosřejmě úlisný, nesympatický a všeho schopný Michel Bouquet (těžko zapomenout na roli komisaře Goitreaua). Asi to takhle ve světě politiky chodí dodnes. Mimořádný film za jasných pět hvězdiček. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 17.3.1979, réžia českého znenia (ÚPF 1975) = BEDŘICH FRONK (12.4.2012) ()

Kimon

Praktiky, jakými se dají dosáhnout politické cíle jsou v podstatě neomezené, ... tedy pokud umožníme vstup do politiky kdejakému uhlazenému grázlovi v kravatě. To ostatně vidíme i na vlastní oči v současné době v naší republice a nejenom té naší. A to jistě nevíme zcela o všem, co se děje v politickém zákulisí. Sdělovací prostředky se mnohdy dozví skutečnosti, ale neodvysílají je, protože informace nejsou dostatečně ověřené a nebo jsou zavčas politickou garniturou "uklizeny pod stůl" do zapomnění. Tento film, nechť je nám mementem a poučením pro všechny voliče. Nádherný film a přitom tak blízko pravdě, až z toho jde mráz po zádech. Víte, co se mi na francouzských dramatech ze sedmdesátých let tak líbí? Ukazují nám obraz společnosti takový, jaký skutečně tenkrát byl (a vlastně dodnes je) a naznačují, jaký může případně být, pokud si my voliči nebudeme pečlivěji a zodpovědněji vybírat (chcete-li křížkovat). Tento film s vynikající Annie Girardot znamená pro mě osobně jeden z mnoha francouzských filmových šperků, na které se ani po mnoha letech nezapomíná. ()

Willy Kufalt

Vězení jako požár, a venku svoboda... velmi podivná svoboda s bolestivým tajemstvím a sítí lidí rafinovaně manipulujících pro dosažení svého politického cíle. Ve francouzské filmové tvorbě 70. let se to přímo skvělo kriminálními a politickými dramaty s přesahem a odvážně kritickými postoji ze strany tvůrců. Není kouře bez ohně je přesně takovým snímkem s velmi dobrým scénářem, na jaké jsem od Francouzů z té doby zvyklý, a vynikajícími hereckými výkony, jaké přesně od herců formátu Bernarda Fressona a Annie Girardotové očekávám. Někdy se říká, že nejlepší režie je ta, kterou divák vůbec nevnímá a u filmů pana režiséra-advokáta André Cayatteho, tvůrce skličujících dramat plných společenského a soudního bezpráví, to přesně takhle vnímám snad pokaždé. Ač minimálně scéna z pomalého hloubavého dialogu mezi manžely Peyracovými přes skleněnou zeď ve věznici je nezapomenutelná nejen díky oběma hercům, ale i díky režijnímu způsobu, jakým je s využitím odrazu nasnímána. Od začátku do konce výborně vystavěný příběh neměl pro mě během celých dvou hodin jediného nudného místa a vůbec bych se nezlobil, kdyby ještě další hodinu pokračoval dále, tak mě naplno přikoval a nechával po celou dobu v napětí. Nazloben jsem kdyžtak opětovně na společnost, věčně přetrvávějící špinavost v politice, částečně i na to, že současné televize v čele s ČT nejsou schopné zařadit už přes 15 let jediný z Cayatteho snímků do vysílání (při tom řada z nich jako tento existuje s výborným původním českým dabingem 70. let). Asi je holt takový film pro současné dramaturgy až příliš krutě nadčasový, zvláště pak velmi nevhodný v době předvolebních kampaní, že. 95% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

Pierre

V názvu jedné z kapitol své biografické knihy označila Annie Girardotová Cayatteho advokátem a prokurátorem. Caytatte byl vždycky v jejich společných filmech advokát.. Prokurátor, který je pro trest smrti se z něho stal až při natáčení filmu Prožít si své peklo. Tento film byl inspirován skutečnými událostmi, které v té době hýbaly Francií. Caytatte při nich byl pro trest smrti pro mladého vraha, co zabil svou malou sestru. Ohledně této záležitosti se s Cayattem Annie ve zlém rozešla. Taky nechtěla hrát drsný závěr celého filmu ,,Prožit si své peklo,,´´ I když spolu poté natočili ještě jeden film Láska s otazníkem, přestali se vzájemně mít rádi. Já jsem film Prožit své peklo ohodnotil kladně plným počtem hvězd. Ale již dlouho si říkám, že to musím přehodnotit. Protože ten film je vlastně velmi necitlivý a cynický, i když velmi působivý a s výbornou atmosférou. Cayatte byl skutečně lepší, když své filmy točil a psal jako advokát.. Jedním z nich je i Není kouře bez ohně. V něm ukazuje jaká je vlastně politika svinstvo a taky jak je propojená s justicí a soudy, které nemusí být vždycky nezávislé.. Ve Francii to tehdy nebylo se spravedlivou justicí zrovna nejlepší, což nám dokazují filmy právě Cayttateho anebo třeba José Giovanniho. I tak v současné době věřím v naší České republice ještě v jakžtakž nezávislé soudy. V čem je ale film nadčasový je vyobrazení toho jak se zákeřný kandidát nikdy nebojí používat těch nejhorších praktik aby pošpinil svého čestného a slušného soupeře. Úplně jsem vtom viděl souvislost s druhým kolem prezidentských voleb, které teď probíhá. Prostě, hrůza. Cayttate to vše velmi srozumitelně podává a hlavní postavy hájí velmi přesvědčivě, což bylo jeho záměrem, který se vydařil. Jako skutečný advokát by se pravděpodobně určitě neztrátil. Na mě jeho obhajovací řeč zapůsobila. Prostě to co tímto snímkem chtěl říct je snad slunce jasné, ale zároveň k zamyšlení. Silnosti filmu dopomáhají taky výborné herecké výkony a to nejenom mé milované Aničky, ale i Bernarda Frressona. ()

Robbi

Z dnešního pohledu a skandálů příběh téměř nepochopitelný, ale smiřme se s tím, že na počátku 70. let takhle svět fungoval. Stejně jako skutečnost, že navzdory přísloví "na každou svini se vaří voda" občas zhasne oheň, nebo tekutina stačí vychladnout. Za mě naprosto geinální, bezskrupulózní a slizký Michel Bouquet (tyhle role uměl) a tradičně skvělá Annie Girardot. Naproti tomu mírné zklamání v případě Mireille Darc, jejíž role nenabídla nic než zavádějící nabídku půvabů. ()

senecek

Viděno poprvé včera a člověku až mrazí, když si uvědomí, jaké hry se hrály a stále hrají v politice ( hlavně teď u nás opět aktuální)! Skvělý film s výborným dabingem FSB! ()