Bohéma

Vyhrát za každou cenu (E05)

(epizoda)

Stojí barikáda. Na ní, spolu s jinými občany, i Štěpánek (M. Dlouhý), Havel (J. Plesl), Vávra (P. Batěk), Drda (T. Milostný), nebo Vítězslav Nezval (T. Racek). A protože jsou bohémové, dají si doušek vína na kuráž. Blíží se německý tank a všichni si myslí, že přišla jejich poslední hodinka. Nakonec je ale po válce, mělo by konečně nastat štěstí a přijít kýžené uvolnění. Jenže promluví rozzlobený hlas lidu a vymáhá revoluční spravedlnost. Perzekuci se nevyhnuli ani Vlasta Burian (V. Javorský), ani Miloš Havel. Dojde ke dvěma soudům s Burianem s rozdílným průběhem. V pozadí už začíná spřádat své sítě StB. Právě teď přichází chvíle Arnoštova kamaráda Bouchala (J. Ployhar). Vládne sice poválečný zmatek, ale začíná se šířit podivná nejistota a strach, že by všechno mohlo dopadnout jinak, než se původně čekalo. Že jeden totalitní režim zakrátko nahradí druhý. (Česká televize)

Alagaesie

„6 let v pekle.“ Pravdu má ten Arnošt. Hezky Emil. Havel se celkem pěkně hájil. Plesl baví a to i když jinak Havly nemůžu ani cejtit. Hudba u tohoto dílu tak něják rušila. Chudák Burian a vlastně i chudák mladej Žák, kterej byl jinak po celej díl na pěst. Scéna mezi kabátama byla dobrá. Manželka Oldřicha Nového byla dobře rázná. Kodak(!) „Nás zajímá výsledek, ne spis.“ Vokolkova poznámka o Havlovi pobavila „Ale každá instituce se jednou přežije a překáží dalšímu vývoji." Havlové dycky překáželi – ať Straně nebo vymahatelnosti práva, filmu nebo demokracii. „Tady je kříž, to bude křížový výslech." Podlipný byl sprostá svině a zmetek par excellence. „Kdo Tě vychovával ty hovado?!“ Štěpánek nešel pro ránu daleko. Burian vyváz tak-tak. Marvan byl dobrej. Kafe(!) Burianova ‚gramofonová jehla‘ pobavila. Sokolovská Trutnovna ... „Kdo to jsou oni, Hurvajs?“ „No oni, taťuldo!“„Myslíš Hurvajs ty co se teď rojejí?" ()