stration

Tak toto mi neskutečně sedlo. Vynikající nápad lehce připomíná geronto Memento, ale to vůbec nevadí, protože scénář je natolik originální, že stejně nevíte, co se v následujících okamžicích stane (nepokoušejte se to uhodnout!). Herecké výkony jsou absolutně perfektní. No a posledních pět minut je už jenom třešnička na tomto výborným dortu, který určitě nechutnám naposledy. ()

salalala

Vynikající záležitost, na které je znát absolutní tvůrčí svoboda. Atom Egoyan si film mohl evidentně natočit, jak sám chtěl, protože divákovi nejde moc naproti. Zcela záměrně volí extrémně pomalé tempo, které odpovídá věku hlavního hrdiny, vůbec nikam nespěchá a rozehrává zdánlivě obyčejný příběh o pomstě. Pomáhá si velmi dobrou atmosférou, hodně zajímavou hudbou a právě i oním námětem. Nebojí se ani určité syrovosti, protože některé scény jsou docela brutální a realistické (bez spoileru nejde prozradit), na druhou stranu je dokáže odlehčit velmi jemným až nenápadným humorem. Vzhledem ke krátké stopáži je navíc čas jen na to nejpodstatnější, což je při zvoleném přístupu jedině dobře. Snímek by byl poloviční bez fenomenálního výkonu Christophera Plummera, který je zcela přesný a v osmaosmdesáti podat takový výkon je na smeknutí klobouku. I vedlejší role jsou výborné, i když už nikdo není tak výrazný, snad jen s výjimkou Martina Landaua a Deana Norrise, jehož výstup patří k tomu vůbec nejlepšímu, co film nabízí. Vrcholem pak je samotný závěr, který je nečekaný, potřebně šokující a všemu dodává nečekaný rozměr. Je možná trošičku přitažený za vlasy a otázka je, zda bude fungovat i při opakovaném zhlédnutí, to ale tentokrát tolik nevadí. Je pravdou, že celý plán hlavnímu hrdinovi opravdu vyjde bez jediného problému a někdy se zdá, že logika ve filmu tolik nefunguje a ve skutečnosti by se asi vše odehrálo jinak, dá se to ale s klidem odpustit. Už jen kvůli tomu závěru! 85 % ()

PP66

Pomsta až téměř za hrob aneb jak fikaný žid s pomocí nacistovy demence nechá zavraždit druhého nacistu, a vrah se pak sám zastřelí - oba měli na svědomí židovu rodinu. Vážné téma vtipně a napínavě zpracované, na cestách po Americe. Viděno v rámci Tour po Americe. ()

radektejkal

Muž (Christopher Plummer) s očima Sigmunda Freuda a podezřelým jménem Vlk (Zev) si v exilu přepsal celou svoji post-osvětimskou identitu (zřejmě mu pomohla jeho židovská žena Ruth, která zemřela týden před začátkem filmu). Dokonce si vytvořil i chorobný strach ze psů. Max Rosenbaum, jeho bývalý rádoby-spoluvězeň a nyní spoluobyvatel v pečovatelském domě, využije jeho demence k "ďábelskému plánu", kterým přewiesenthaluje samotný Mosad. Kanadský scénárista Benjamin August tu předal perfekcionalistovi Atomu Egoyanovi thriller, který musí současní severští autoři detektivek jen závidět. ()

TheDon

Tíživej film, zvláštní amosférou protknutej a v podstatě si klidně plynoucí, netlačí na pilu, ale o to víc je to téma opravdu dusivý. Vzpomínky přeživšího z auschwitzu, nepatrný zlomky v jeho demencí zničené mysli. Jedině touha po pomstě ho žene kupředu. Záverečnej twist byl hodně překvapivej. 80% P.s.: Jürgen ´das Boot´ Prochnow je sice už docela starej, ale ta maska byl příšerná. ()

easaque

+4* Povedlo se mi tady narazit na toto vychvalované drama a musím říct, že nezklamal. Sice na první pohled působí všechno komorním dojmem a cesta za pomstou jako malá seniorská roadmovie, ale má to šťávu. Zasluhou na tom má velmi dobrý scénář, který nenechá diváka nudit a furt je v napětí, kam to povede. I herecké výkony jsou na slušné výši. Pointa je rozhodně překvapivá a vede člověka k zamyšlení, takže rozhodně doporučuji a věřím, že se k filmu jednou vrátím. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Skvělé herecké výkony, silný námět a solidně napsané dialogy kazí nedodělaný scénář (tolikrát narazí na policii, tolikrát se všichni podivují, že někdo takový sám putuje, SPOILER dokonce jednou skončí v nemocnici a nikdo nic, ani ten dopis si tam nepřečetli? KONEC SPOILERU), mdlá (až televizní) forma a především pointa jak od současného Shyamalana. Už od začátku je jasné, že za tím vcelku jednoduchým nápadem bude něco víc, jen jsem si říkal, že to snad nebude to úplně první, co mě napadlo a bum, ono bylo... Jinak to má něco do sebe, ale kvůli formě tomu chybí silnější atmosféra a jenom námět s vynikajícím Plummerem v hlavní roli (který vypadá, jak kdyby tu demenci opravdu měl a ještě jako by měl za pár dní umřít) to celé nezachránil. Až jsem se divil, že to opravdu točil Egoyan, který měl tak divoké a nezávislé začátky. Víc jak silné tři hvězdy tomu opravdu nedám, ale těší mě, že herecké obsazení je plné opravdu starých herců, které už asi nikdo nikam moc neobsazuje, že to má pár silnějších míst a hlavně že je to vedené jako road movie s dostatečným množstvím mezizastávek. Silné 3* ()

Caminzind

Jednorozměrná anekdota pro sentimentální publikum, kterou kritici přijali po právu chladně (Metascore 52%). Poutavé (až strhující) vyprávění nabízí jinak dosti nepravděpodobný a plochý příběh, který bohužel semtam dost zaskřípe a zašustí papírem. Road movie je to atraktivní hlavně díky Plummerovi a výborně zvolené hudbě, která graduje napětí, avšak rozuzlení (které navíc není ani dobře načasované, neboť se divák vše dovtípí nejpozději těsně před celým tím nechtěným teatrálním coming outem) jen potvrdí psychologickou plytkost scénáře. Ale nemíním lhát, snímek mě fakt bavil, nicméně někdo tu musí zůstat kritický, protože zdejších 80% je strašně moc. Chtěl jsem dát 3 hvězdy, ale nedokážu to. 70% ()

Hennes

Skvělé natočené drama podtržené hereckou kvalitou. Zvolna ubíhající děj graduje famózním finále. Scénář je vynikajícím stavebním kamenem celého snímku. Za mě 90%. ()

bourec

Asi bych tenhle film přešel bez povšimnutí,ale výtečný hodnocení mě donutilo se na film podívat.Sice v kompu mi smrděl zhruba dva měsíce,ale dneska na něj přišla řada.Na to,kolik je hlavním postavám let,to bylo celkem v poho,a i výsledná pointa docela potěšila.Pochvala.70%. ()

C0r0ner

Celou dobu je to na dobré čtyři hvězdičky a pak přijde závěr... a je z toho plná palba jako svině, protože i když jsem vymýšlel všechny možné kombinace, tak tohle mě nenapadlo a bylo to teda kurva něco. Holt když se film točí podle špičkového scénáře, je vždy o co stát. Plummer excelentní, což se vlastně dá říct o celém filmu. 95% ()

zette

Osobne nemam rad vecne parazitovani Zidu na holokaustu a nahaneni nacistu 70 let po valce... Vzpomen si je ale slusna road-movie jednoho starce, ktery podle navodu hleda spravedlnost. Zaver mozna ne uplne uveritelny, presto ma neco do sebe. Vyborna je navsteva u policisty. Jo, dobry film. ()

Juto

Premyslenosti Plummerovho výkonu sa nevyrovná scenár, ktorý zabúda na ľudskú logiku v prospech naratívnej záludnosti, ktorá v konečnom dôsledku podkopáva pôvodne pútavú premisou. 7/10 ()