Padesát odstínů svobody

• Austrálie

Drama / Romantický

USA, 2018, 110 min

• Bobik9

Achich, ouvej. Hnus dnešní doby. Tragédie, kteoru milují naše ženy. Těžko to pochopit, protože té knize si alespoň celý ten příběh dokáží vysnít a chápu, že se jim to může líbit, ale tady jim ho nepříliš kvalitní režisér James Foley naservíroval bez obalu a bez jakéhokoli vtipu a zájmu. Jsem předvědčen, že Jamie Dornan je kvalitní herec. Bohužel se proslavil tímto nekvalitním shitem. O Dakotě tak vysoké mínění nemám, ale myslím, ž ei ona má navíc. Hostování Kim Basinger necháu už vůbec. 10 minut blízko konce bylo koukatelných a soundtrack byl naprosto skvělý.(28.10.2018)

Když už jsem viděl jedničku i dvojku, chtěl jsem do dokoukat celé. V tomto ohledu mi přijde zajímavé, že - v době psaní mého komentáře - zde má jednička nejhorší hodnocení z celé trilogie, podle mě je přitom jednoznačně nejlepší (dvojka byla děsivě špatná a trojka je někde mezi nimi). Když pominu, že jsem v podstatě kompletně zapomněl, co se dělo ve dvojce, takže jsem se místy nechytal, nemám za sebe problém napsat, že mě to celkem bavilo. Byť by ten film byl podle mě výrazně lepší, kdyby se z něj vypustilo podbarvení většiny scén těmi příšernými popovými písničkami (nějak jsem nepochopil, co za hudbu tam je vlastně od Dannyho Elfmana) a kdyby byl třeba o tom, v čem to mají těžké superbohatí lidé (film má k tomu občasné náběhy, které mi na tom přišly asi nejzajímavější, naopak všechny ty sexuální scény mi tam přišly v podstatě zbytečné, byť chápu, že řadí-li se ten film k erotickému žánru, je bez toho nemyslitelný; potom mi ale všechen sex ve filmu přijde velmi krotký, a to nejenom ve srovnání s klasickou pornoprodukcí, ale třeba i s takovými filmy Larse von Triera či Gaspara Noého - ano, samozřejmě si uvědomuji, že srovnávám nesrovnatelné, protože James Foley je vedle nich šedá myš, která měla navíc určitě svázané ruce cenzurními ohledy a stupidní literární předlohou k tomu). Ve scénáři by se jistě šlo dlouho rýpat a hledat tam chyby, nesmysly, žánrová klišé, apod., ale osobně mi to přijde veskrze zbytečné - myslím, že nyní - 5 měsíců od premiéry - už k tomu filmu nic nového říct nejde, protože to dávno udělali jiní, své diváky si to jistě našlo, a nepochybuji, že se dřív nebo později opět objeví nějaká podobná série, která vyvolá přinejmenším stejný, ne-li větší komerční úspěch. Nezbývá než to zainteresovaným tvůrcům - a publiku, které má takovéto filmy v oblibě - přát, protože jakákoli kritika na tom nic nezmění. Potřebu to hejtovat mají stejně jenom lidi, kteří si neuvědomují, že nejlepším přístupem k podobným filmům je zcela je ignorovat (osobně jsem to tak kdysi zamýšlel, ale zvědavost byla nakonec silnější - teď, na konci toho maratonu, který začal před 3 lety, jsem rád, že to celé skončilo - a že už žádná další pokračování nebudou. Alespoň doufám).(8.7.2018)

• JohnCZ

Padesát odstínu prázdnoty. Zatímco první díl byl docela slušnou, byť dokonalou - až neupřímnou - romantikou, pokračování už bylo dost o ničem a velké vyvrcholení (*pubertální uchichtnutí*) je na tom snad ještě hůř. Postavy se nikam neposouvají, Anna je stále stejná puťka zlatokopka a Christian je pořád ten samý nevyspělý a vysoce náladový... spíš děcko než chlap. A když teda není kam posouvat postavy, tak se prostě vymyslí další zápletka. Jenže ta je tak neskutečně debilní, že bych možná byl radši, kdyby ponechali jen tu hrstku decentních lechtivých scén. Dá se na to koukat, ale v zásadě je to hezky vypadající nezáživné nic s otravnými postavami.(7.4.2018)

• castor

Dornan křepčí u klavíru, Dakota zase zlobí, protože chce na líbánkách ukazovat okolí bradavky, a potřebuje tedy potrestat, nakonec ovšem dostane zámek, aby v něm potencionální sokyni názorně předvedla, že tenhle samec už je jenom její. A světe, div se, dokonce mu chce i uvařit. A aby to bylo pro nenáročné diváky napínavé, dostane bodyguarda, který by neuhlídal ani předškoláka, a ještě si zazávodí ve sporťáku. Až je z toho tak nadržená, že... Uff. Znovu je to natahované a plné vyprázdněných záběrů. Něco pro snoby, něco pro milovníky reklam na drahé zboží, něco pro zoufalé osamělé ženy, něco pro milovníky bezdějových jednohubek. Kdyby aspoň tvůrci občas pomrkli na diváka, aby se k němu dostal nějaký ten nadhled. Těžko. Prostě se vrací nijak zvlášť přitažlivá ONA, naivka, která nicméně z téhle trilogie dokázala vyváznout ještě docela se ctí, a ON, který si z dětství nese jisté psychické trauma, ale jinak je mdlou záhadou s nulovým emočním rozsahem. Je to znovu prkenné, bez napětí, bez erotického jiskření. Nicméně pořád vydařenější, než příšerná dvojka. PS: Hned jdu naznačit ženě, ať mi eroticky ostříhá vlasy.(7.4.2018)

• Fleinka

Končím s prací i se studiem a začnu se živit, jako spisovatelka BDSM románů. Neviděla jsem sice první dva díly, celé mi to přišlo jak německá kriminálka: bez děje a komisaře Rexe. Narvané kino k prasknutí, spoustu trpících kluků, co se vyrazili podívat na toho pana úžasného a zjistit po čem jejich partnerky touží... myslím, že většina si všímali více pout, análních kolíků než toho luxusu, kterým pan Šedý oplíval. Každopádně jiskra naděje, že je partnerky neopustí byla zažehnuta, jelikož pan Šedý neumí vařit...ufff. Čekala jsem krapet jiný konec, takový kdy se Anestejža probudí z bezvědomi na dlaždičkách McDonaldu, když uklouzla po omastku z fritézi, při smažení hranolků a všechno se jí to jen zdálo....to možná bude v dalším díle....necháme se překvapit.(20.2.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. února 2018 v Paříži (Francie). (BMW12)

• - Film se začal natáčet v únoru 2016 ve Vancouveru (Kanada) a v Paříži (Francie) zároveň s druhým dílem v trilogi - Padesát odstínů temnoty (2017). (PaTeXx)

• - Natáčanie filmu trvalo 103 dní. (ExpertRaptor)