Dívka ve vlaku

• USA The Girl on the Train (více)

Každý den na cestě do práce jezdí Rachel Watson vlakem kolem města Witney. Vlak projíždí kolem jejího starého domu, kde bydlí její exmanžel se svou novou manželkou Annou. O pár domů dál každý den vidí jiný manželský pár. Rachel si postupně tento pár oblíbí a sama pro sebe si je pojmenuje ‚Jess a Jason'. Zdá se, že mají dokonalý život, a Rachel jim zároveň závidí i přeje jejich štěstí. Jednoho dne, když projíždí kolem jejich domu, stane se svědkem něčeho, co od základu změní vše, co si dosud o tomto páru myslela. . (Freeman Ent.)

BMW12 odpad!

Mrzí mě to, že musím dát filmu s mou oblíbenkyní Emily Blunt odpad, ale tady to jinak nejde, to bylo děsný. V tomhle snímku mě nezaujalo vůbec nic, už od začátku jsem si říkal, proč tohle vůbec točili, že to nemá pořádný příběh, je to hrozně nudné a takové o ničem. Divím se, že někteří mí oblíbení uživatelé tomu dali 5 hvězd, to tedy nevím za co, podle mě to bylo příšerný. ()

honajz

První minuty mě měly varovat. Jako, já jezdím vlakem docela často, a dokonce kolem některých stejných domů. Ale že bych viděl, co tam ti lidé dělají? Nebo že by mi pózovali, abych vše viděl? Ani nápad. A když pak přišly různé příběhy, navíc časově rozházené, aby si to jako divák musel poskládat nakonec sám, což je znamení leda toho, že scenárista nedokáže napsat souvislý, lineární příběh, aby nenudil, tak tehdy už jsem jen skřípal zuby. To jsem ještě netušil, že mne nečeká thriller, ale feministický pohled na věčně šoustající obšousty, macha a alfa samce, pohled žen rovněž závislých na sexu, krásné postavě, dětech, ale také hysterii, chlastu a já už nevím čím, ty obsese mi už časem přišly nereálné, stejně jako herecké projevy. Příběh samotný mne nebavil, ne, skutečně jsem netoužil zjistit, proč Rachel chlastá, všechny ty postavy mi přišly prázdné, charakterově špatně napsané, na nějakou hlubší psychologii si to nehraje (v konci dostaneme asi takový psychologický pohled jako v Bravíčku - milá Sally, chlap šel šoustat s jinou, protože nemohu mít děti, co s tím? -, zkrátka možná tak pro zamindrákované ženy, jež bydlí s bohatými chlapy a v drahých vilách, a tak si mohou myslet, že největším světovým problémem je nefungující sušička na prádlo nebo rozbitý kropič na zahradě. ()

hansel97

Krásně složitý útvar spletitých osudů, které vyúsťují v tragédii kvůli jednomu odpornému člověku. Dívka ve vlaku ale není jenom to, do té depresivní podívané se snadno naplno vžijete a osud Rachel vás rychle pohltí. Pokud tu někdo říká, že celý konec je nesmyslný, tak plně nesouhlasím, protože celý příběh do sebe krásně zapadá a tam kde má hodně překvapuje, hlavně tedy předlohy neznalé jako já. Emily jako alkoholička podává opravdu úžasný výkon a opomenout nemůžu naprosto perfektní kameru a celý vizuál snímku. ()

Necrotongue

Nemám rád fanatiky a je mi jedno, jestli ujíždějí na víře, jestli jsou to tupci, kteří si myslí, že je žena spotřební zboží se stejnými právy jako plechovka piva, nebo jestli jde o zuřivé feministky, které se těší, až konečně bude dostupný rozmnožovací proces bez účasti sebemenší mužské buňky, tihle všichni mi lezou na nervy úplně stejně. Měl jsem pocit, že tento film vznikl díky poslední z těchto skupin, takže bylo vcelku jasné, kdo bude nakonec ten odporně hnusný a zbabělý zmetek, děj byl dost nezáživný a odbočoval tak často, že se místy kousal do zadku. V závěru nabralo sice dění větší spád, ale i tak mě potěšilo, když vyjely závěrečné titulky. Emily Blunt bylo pro tuto roli škoda, na druhou stranu je fakt, že jsem ji její alkoholičku bez problémů věřil. ()

veru_needy

Snímek velmi složitý svým pojetím, který tkví hlavně v tom, že je děj stavěn převážně na retrospektivě, takže divák k správnému uchopení děje si vše musí důkladně poskládat sám. Jedná se o detektivní příběh točící se kolem Rachel, kterou opustil manžel kvůli jiné ženě. Nezvládla to a začala pít. Každý den jezdí vlakem do práce kolem domu bývalého manžela, čímž sleduje jeho a jeho novou rodinu. Všimne si také zajímavého páru v domku vedle něj a ne jen že ho ve své hlavě začne přirovnávat ke svému bývalému vztahu, ale začne ho sledovat také. Jednoho dne ale žena z toho domu zmizí a protože byla Rachel nablízku, stane se podezřelou. Jenomže si nepamatuje co se stalo, neboť v tu chvíli byla opilá tak, že omdlela. Kolotoč výčitek, pokrytectví, zoufalství a beznaděje může začít. Tempo je pomalé a vyprávění právě zmíněnými retrospektivami dosti matoucí. Divák má ohromnou potíž se vtom pořádně zorientovat. Artové pojetí snímku je tak cíleno hlavně pro náročnějšího diváka. - "I'm not the girl I used to be. I think people can see it on my face." ()

luka4615

Oproti výborné knižní předloze je ve filmu spousta nesrovnalostí, což jde také ruku v ruce s faktem, že film prostě postrádá onen ponurý "drajv", který mě zaujal u knižní podoby. Ale abych snímek jen nehanil, musím uznat, že v rámci žánru má The Girl on the Train solidně vystavěnou atmosféru, která je rámována uvěřitelnými hereckými výkony. Ale jakožto filmové "zrcadlo" knihy se jedná o průměrný filmový kousek, který oproti knize skončil tak nějak na půli cesty. „She's just a sad little liar with no life.“ ()

JASON_X

Dobrý nápad s pozorováním z jedoucího vlaku (i když mám pocit, že něco podobného jsem už někdy v něčem viděl), áčkové zpracování a k tomu přesvědčivá Emily, jejíž labilní alkoholičku jsem jí fakt věřil. A nenalíčená vypadá úplně jinak, než jak ji znám. A nebo je nalíčená tak, aby vypadala nenalíčeně? No, to je spíš dotaz pro dámy... Na druhou stranu překombinovaný, za vlasy přitažený příběh šmrncnutý zapšklým feminismem, dost absurdní chování hlavního padoucha, a navíc dvě strašlivě protivné a nesympatické blondsky (a nemyslím Lisu Kudrow). Obě vraždičky na konci byly sice mimořádně hezké a zábavné (hlavně ta s vývrtkou, která mi hned připomněla Limonádového Joea), ale jen kvůli nim si nemastnou neslanou jalovou Emily ve vlaku určitě nikdy znovu nezopáknu. ()

Sawy

Low cost Zmizelá, která boduje výbornými herečkami a ze začátku krásně zmateným nespolehlivým vyprávěním a střídáním perspektiv, ovšem zoufalá předvídatelnost, která filmem prostupuje od začátku do konce, to sráží o úroveň níž, než by to mohlo být. Přesto je to solidní podívaná, která zkrátka není tak chytrá a cynicky zábavná, jako Fincherův masterpiece. Ale co je? 70 % ()

Morholt

Příběh sám o sobě plaval trošku na vodě a přistoupit na to, že by něčí mysl byla až tak zmatená alkoholem mi dělalo docela problém. Nehledě na to, že tvůrci celkem záhy prozradili, kdo není pachatel a tím pádem i to, kdo je, protože těch alternativ se mnoho nenabízelo. Nicméně i tak se na to dalo koukat. Výrazněji přes průměr to tahají herečky a to všechny. Emily Blunt byla bezchybná a její vypitou a životem zklamanou ženskou jsem jí bez problémů věřil. Na Rebeccu Ferguson bylo jako vždy spolehnutí a milým překvapením byla Haley Bennett. No a bavila mě i Allison Janney v roli policistky. Moc jsem nečekal, takže jsem spokojen. 70% ()

Lucasion

Obrovský hype okolo mne. Nový bestseller století, který si každý musí přečíst. Jistě, to stejné jsem četl u recenzí na knih Gone Girl (2014) a tu jsem četl. A přiznejme si to, žádná sláva to tedy nebyla. Dívku ve vlaku jsem upřímně neměl čas číst. Naopak ale tu hraje moje oblíbená Emily Blunt, takže jdeme do toho! Film je ale příběhem přesně to co jsem čekal. Jestli tohle je kniha, která trhá rekordy v počtu prodaných knih, tak to "ouvej". Příběh nadšeně vyprávěný o lidské trosce, která kreslí, jezdí vlakem a kouká lidem do domů. Jedním z domů, do kterého tak často kouká, žije její bývalý manžel s novou ženou. Tím to začíná, pak následuje podobná kostra příběhu jako u Gone Girl. Jenže s atmosférou se tady vůbec nedá pracovat a nastává konzistentní nuda. Závěr není špatný, jistě překvapí, ale ta nekonečně dlouhá cestu k němu je příliš natahovaná. Herecky ač Blunt hraje alkoholičku perfektně, tak možná proto mi to k ní vůbec nepasuje a sledovat jí dvě hodiny jak brečí, nespí a pije vodku, bylo utrpení. Velmi obecně mě film nebavil, atmosféra byla mizivá a příběh se vyprávěl odnikud nikam. Nerozumím, že tohle se tak moc dobře prodává. (26 %) ()

Lacike

Ja na tieto psychologicke detektivky nie som. Väcsinou odhalim vraha hned a potom sa cely cas strasne nudim. Tentoraz som vraha tipol zle, ale aj tak som sa nudil. Mozno ze, kniha je lepsia, ale film je strasne uspavaci a nakoniec mi bolo uplne jedno kto je vrah a nebal som sa ani o obet, kedze jednotlive pribehy postav ma proste vôbec nezaujali. 4/10. ()

jhrasko

Slušný autorský guláš. Z predlohy prenesený na filmové plátno. Celkom by som rád vedel, za čo si Rachel celý rok cestovala len tak hore dole. ()

malylada

Knížka mi leží ve skříni, tudíž nemohu porovnat s originálem a čekal jsem detektivku ala Zmizelá. Té se rovnat nemůže, jedná se o průměrnou záležitost, s předvidatelnou zápletkou a vraha jsem uhodl po první půl hodině. Vynikající je Emily Blunt, které se nedá nic vyčíst a alkoholičku hraje parádně. Asi chápu, proč knížka musí být zajímavá, neboť je zde plno flashbacků, vracení se do minulosti a celé se to tváří jako velké mystery. Ve filmu to tak úplně nefunguje a neměl jsem za celou dobu pocit napětí. Pokud by měl někdo chuť kouknout na kvalitní detektivku, tak bych mu raději doporučil cokoli od Agathy Christie......6/10 ()

BoPo

Príbeh troch žien, ktoré sú na prvý dojem navzájom spojené, no s pribúdajúcim časom sa spojenie mení na nerozdelitelné prepletenie. Dívka ve vlaku nemá zbytočné miesta ani diery v pointe. Navyše má skvelé ženské obsadenie a spôsob rozprávania príbehu, ktorý z klasickej záležitosti dokáže urobiť dlho nepriehľadný trojuholník až šesťuholník. Miestne kritické komentáre a nízke % hodnotenie spôsobili, že som pozretie dlho odkladal. Chyba. Ano, výsledný dojem určite nie je áčkovej kategórie, ale všetko pod 3* je neodpustiteľnou úražkou, pretože som dostal kvalitné drama/thriller. ()

Baxt

Taylor působí jako prázdná forma bez výrazu, do které lze nalít románovou předlohu a on pokorně najde filmové ekvivalenty jejich výrazových prostředků. Poklidnou angažovanost a plynulé vyprávění Černobílého světa vystřídal znepokojující styl, v němž režisér hodně spoléhá na vyjádření pocitů postav. Jednotlivé momenty jsou sice výrazné, jako celek se ale vyprávění Dívky ve vlaku rozpadá. _____ Taylor velmi tlačí na subjektivitu zážitku a zprostředkovávání informací. Ve stylu klasických thrillerů se omezeným pohledem snaží vzbuzovat pocit paranoie a napětí. Zejména v případě alkoholičky Rachel se nás za pomocí formálních postupů snaží vmanipulovat do jejího rozervaného nitra. Její opilecký rauš přibližuje především za pomocí malé hloubky ostrosti a zrychleného, hrubě navazujícího střihu. Vzhledem k tomu, že je pro rozluštění záhady její paměť klíčová, vzniká známý pocit nespolehlivého vyprávění, které ve snaze určité věci objasnit často vede do slepé uličky. Další znejistění vzniká častým výskytem nečekaných flashbacků zapříčiněných myšlenkovými asociacemi. Ty utváří jistý fragmentární obraz věcí minulých, jejich přísná subjektivita vázaná na rozpolcenou Rachel ale oprávněně vzbuzuje jistou nedůvěru, zda se vše událo tak, jak je to prezentováno. _____ Film i román jsou sice vyprávěny z pohledu tří žen, pasáže ale nejsou v rovnovážném poměru. Už z titulu se lze dovtípit, že Rachel je v knize hlavní postavou (19 kapitol z jejího hlediska), které je věnováno nejvíce prostoru, a to zhruba dvojnásobek toho, kolik stran zaujímá Anna (10 kapitol) a Megan (9 kapitol). Snímek je v tomto dělení ještě více nekompromisní a z Anny činí vyloženě kulisu v pozadí, jejíž scény jsou většinou vázány na přítomnost Rachel. Identicky jako v původním románu narativní bloky uvozují jména postav, z jejichž hlediska jsou následující scény vyprávěny. Řád v tom ovšem k nalezení není – na několika místech se bez titulku přejde k jiné ženě a dosavadní systematičnost je podrývána. To se může jevit jako další znejisťující strategie, její účinek je ale krátkodobý a spíš poukazuje na Taylorovu vypravěčskou neobratnost nebo rovnou ztracenost. _____ Všechny ty hry se subjektivitou a množstvím zpochybnitelných vědomostí ale vyznívají vniveč čistě pro zcela triviální podstatu záhadného zmizení Megan a způsob, jakým k objasnění dojde. Zklamání je na místě, protože k vyřešení případu přispěje zaprvé čirá náhoda a zadruhé rozvzpomenutí, nikoli vyšetřování a spojování faktů do souvislostí. Odpověď na otázku „co se vlastně stalo s Megan“ je potom předvídatelná a v jiných žánrových příbězích obehraná. Z těchto důvodů, ale i kvůli jiným, o kterých by se také dalo rozepsat (klopotné tempo, žádný důvod, proč se obávat o postavy, a jejich jednoduchá charakterizace…) je film až na několik scén prost napětí v jakékoli podobě. _____ Dívka ve vlaku by mohla být pro své hrdinky a tematiku také nositelem silné feministické zprávy o rodině a společnosti, film ale s ženskostí svých figur nakládá konzervativně a patriarchální struktury světa nijak neanalyzuje. Je to další důvod, proč se přirovnání ke Zmizelé jeví alespoň z hlediska filmové adaptace nepřístojné. Dívka ve vlaku je na rozdíl od sofistikovaného Fincherova snímku jen tuctový thriller o jednom tuctovém případu, jehož nápadité jednotlivosti neslouží důstojnému celku. 50 %. () (méně) (více)

Startuje Best Film Fest

Startuje Best Film Fest