Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

ghatos

Řemeslně a vizuálně moc pěkně zvládnuté (jedna velká nekomerční reklama na naší vlast). Pastva pro oči potvrzuje Svěrákův talent, naneštěstí se jedná ovšem spíše jen o lyricko-pocitovou vzpomínku. Ta nenabízí nic intenzivnějšího, výrazného či jinak závažného. Mě osobně to nějak zvlášť nevadí, ale určitě má Jan Svěrák navíc. Ono by to také chtělo, aby častěji točil a vybíral si atraktivní látky. 64%. ()

cross

Nesourodá koláž podivně strukturovaných střípků ze života Edy Součka, bez přirozených hereckých výkonů a s notně povrchním a nějak zajímavým příběhem.... Až v druhé polovině se alespoň objevuje náznak poetičnosti a film tak neskončí v absolutním průšvihu ale pouze v průměrných stokách české kinematografie... Nejvíce je ale zarážející prakticky absolutní absence humoru či objektivně výrazných (zdráhám se říci až nezapomenutelných) scén, kterých v OŠ bylo přehršel... Obecnou školu považuji za jeden z historicky nejlepších českých filmů a bohužel vše co v ní tak fantasticky šlape a ladí v tomhle filmu absentuje...není to sice úplná ztráta filmového času, ale asi nebudu jediný, který přeci jen čekal "trochu" víc než jen řemeslně odvyprávěné a natočené "Babovřesky"....**1/2 ()

vyfuk

Roztomilé dílo, které kombinuje pohádku s realitou. A nějak to vlastně jde ruku v ruce, kde sledujeme počátky Obecné školy. Chaotické zde zůstává, že se zde objevují herci již zmíněného filmu v jiných rolích. Což je dosti matoucí a divné. Film je asi výjimečný právě tím, že vypráví celý příběh z nevinného úhlu pohledu a na věc nahlíží dosti jinak. Film i dokáže pobavit, s tím, že někdy se ta infantilnost překrucuje a padá to velice divného až ujetého konce. Třeba létající motorka. Rozhodně je to jiná tvorba než Kolja a jiné, ale není to nic za co by se měl Svěrák stydět. ()

Kalidor_

Příjemné a poetické střípky vyprávění, které však jako celek působí rozpačitě. Abych pravdu řekl, nejvíc mě bavily příběhy Edovy nové party. A co mi vadilo - nevyjasněný osud Edova mrtvého bratra (o kterém víme z Obecné školy), a nevysvětlený a jen naznačený vztah Edovy maminky k zatracovanému švagrovi. ()

KarKulA

Ať už s otcem nebo bez otce, od Vratných lahví to jde podle mě se Svěrákem jenom dolů. Dobrá kamera, hezké kostýmy a malebné obrázky se tomu sice upřít nedají, ale jinak je to naprosto o ničem - taková špatná vykradačka vlastních předchozích děl, která nemá kloudný děj a plácá se ve své nudné poetičnosti ode zdi ke zdi. Jediná scéna která opravdu pobavila byla ta s kradením vánočního stromečku - tedy pardon, s "prosvětlováním" :-D - té jsem se opravdu od srdce zasmála. ()

Autogram

Je škoda, že film musí byť porovnávaný s Obecnou školou, s ktorou má spoločné absolútne minimum. Je celkom iný náladou, tempom, humorom aj žánrom. Tiež obsadenie je menej hviezdne, rovnaké postavy hrajú iní herci, a iné postavy hrajú zase pôvodní herci, čo ma spočiatku mýlilo. Ale po ponorení do chlapčenského príbehu, zážitkov a nezameniteľnej svěrákovskej poetiky nemôžem ísť pod štyri hviezdy. Za mňa najsilnejšia scéna s identifikáciou zlodeja vysávača. –––– Jak je to možný? – Letecký benzííín! –––– Jdi a dívej se. ()

jefff

Film má mnoho pozitiv. Autoři jsou evidentně mistři v pozitivním a krásném pohledu na svět. Umí najít dokonalost i v naprosto běžných věcech a lidech. Dokážou vidět svět dětskýma očima a navíc tak činí velmi přesvědčivě. Silnou stránkou Svěráků je práce s dětmi. Dětští herci v jejich rukách jsou tahouny filmu a ne jen nutným neorganizovaným komparzem. Herecky celkově silné. Exceloval Kaiser i Špalková či Tříska. Voříšková, Vetchý tentokrát neměli moc co hrát, scény měli hodně zkratkovité a schématické. Ostatně takto je pojatý celý film - soubor po sobě jdoucích scének, které na sebe navazují jen pocitově. Ale taková je předloha a těžko z tohoto vinit režii. Hezký film, ale konec lehce ustřižený. Kaiserova linka měla být výrazněji dořešena, neboť byla jednoznačně nejsilnějším motivem filmu. Škoda. ()

Norfice

"Při procházce liduprázdným krajem, jsem si na polní cestě klekl. Měl jsem přece ve svých sedmi letech ty oči, co mám teď, akorát byly níž. V kolenou mi zapraskalo a stromy podél cesty rázem vyrostly." řekl Zdeněk Svěrák. Pokaždé když se mi tato slova zpětně přehrají v hlavě si uvědomuji, kolik je v nich pravdy každého z nás. Snímek Po strništi bos je úžasná česká komedie, kterou se do filmové podoby, dle knižní předlohy svého otce Zdeňka, podařilo přepracovat Janu Svěrákovi. Tento pán totiž zvládnul ztvárnit mnoho úspěšných českých filmů, a proto se mu ne nadarmo říká český Steven Spielberg. Tady své označení totiž jen potvrzuje. Líbí se mi ta spolupráce otce a syna - správným krokem k úspěchu bylo rozhodnutí ponechat dialogy ze života svého otce Zdeňka Svěráka, no a Honza si už zbytek scénáře pohlídal a vzal pevně do svých opratí. Film si tak drží svůj standard a humor, jenž má ráda velká většina z nás. Myslím si, že se to tu sešlo vážně na jedničku. Velmi dobrý scénář, správné a kvalitní herecké obsazení a povedené ztvárnění... Co se týče hereckých výkonů, chtěl bych hlavně vyzvednout výkon malého chlapce Aloise Greca. Byl hvězdou od začátku až do konce a v žádné scéně nezklamal. Jeho start v "herecké kariéře" začal výborně. Snad na tento výkon v budoucnu naváže a budeme ho na filmových plátnech vídat nadále. ()

Hollohlaway

Nevidím v tom tak vypilovanou atmosféru druhé světové války očima malého kluka jako se to podařilo v dřívějších filmech. Spíše průběžné vzpomínky a náznaky které jsou dle mého dost chatrně pospojovány. Při filmu jsem se málokdy usmíval takovým tím úsměvem který ve mně Svěráci vzbuzují, což je škoda . Herecky dětské role rozumný střed, ostatní velmi dobré, Tereza Voříšková je krásná uvěřitelná maminka. Ale příběhová linka je prostě slabší, některé poetické obrazy dost trčí, byť vizuálně se filmu nedá nic vytknout. Z Obecné školy si pamatuji spoustu ikonických scén, z tohoto díla pravděpodobně ani jednu. A byť zřejmě srovnání obou filmů není úplně fér, vyhnout se mu nedá. ()

Georgex

Jana Svěráka jsem vždy považoval za záruku kvality a za jednoho z nejtalentovanějších českých režisérů současnosti, ale teprve až po shlédnutí tohoto filmu jsem si uvědomil, že on už nic, co by stálo za řeč, nenatočil více jak deset let a ani tímto filmem to opět nezlomil. Nemohu říci, že se jedná o vyloženě špatný film, herci se opravdu snaží, vypadá to důstojně, ale vypovídající hodnota tohoto snímku je bohužel absolutní nula, ten film je pouze sledem několika náhodných scének slepených dohromady a natažených do celovečerní stopáže. Ono, kdyby to dokázalo vyvolat alespoň nějaké emoce, tak proč ne, ale jediné, co ve mně tento film vyvolal, je lítost nad stavem české kinematografie. Moje hodnocení 40%. ()

P1tr

Jan Svěrák zdá se ztratil soudnost a zároveň zapomněl režírovat, neboť výsledek, jaký dodal se v tomto případě jasně řadí na pozici nejhoršího filmu jeho filmografie. Jako by bez scénáristické pomoci svého otce syn Svěrák nedokázal dát dohromady zajímavý a nosný příběh, který zde působí jako laciný pokus o napodobení lehkosti a poetiky tvorby Zdeňka Svěráka. Film nabízí nečekaně mnoho trapných momentů, které vás přinutí kroutit nevěřícně hlavou a občas se budete muset zlomyslně smát. Zoufalost umocňuje hlavní dětský představitel, který není příliš šikovný herec a celou dobu působí zmateně a díky svému výrazu a chování jsem musel celou dobu přemýšlet, zda má být hlavní hrdina retardovaný, či ne, ačkoliv k tomu samotný scénář nijak nevybízel. Doufejme, že si Jan Svěrák příště napraví reputaci. ()

FIBO

Ve své podstatě se mi potvrdila moje původní myšlenka, že film pravděpodobně asi nenadchne, ale zároveň ani neurazí. Divák tak sleduje děj z perspektivy malého kluka, který je se svou rodinou donucen se přestěhovat na venkov a tam si (nepřekvapivě) hledá nové kamarády a současně vnímá dospělácký svět okolo sebe, kterému sám nemůže rozumět. Co se jeví jako drama, to je střídáno s lehce komediálními obrazy, které mi až na výjimky přišly nezajímavé. Celý film je zvláštní skladbou obrazů, které v zásadě nemají žádnou hmatatelnou dějovou strukturu krom toho, že se občas v pozadí vykreslí nějaká událost tehdejší doby, která je však dětskou perspektivou utopena v pozadí. Z větší části se tedy divák staví do role malého kluka, který hledí na okolní svět široce otevřenýma očima a stejně nechápe, co vidí okolo sebe. Film v zásadě není komedie ani drama a celé to působí svou nevyhraněností neurčitě. Dialogy jsou postaveny tak, že se lidi v kinosále občas sem tam zasmějí, ale celkově je to taková nevyvážená změť obrazů, u kterých se dá jen spekulovat, jestli jde o záměr autorů nebo čistě nedotaženost filmového zpracováni oproti literárnímu. Je to podobné, jako kdybyste si dali zmrzlinu se třemi různými příchutěmi a výsledná chuť byla jen jakýmsi mixem, ve které necítíte ani jednu z nich. Celkově je to šedivé a výsledek je ten, že na film jako takový asi brzy zapomenete. Film vhodný jako jednorázovka pro nedělní odpoledne nebo jako vata mezi rodinnými filmy o svátcích. ()

LexBarker

I zřejmě nejslabší Svěrák stále výrazně ční nad většinou běžné české produkce...Film se odvíjí jako klukovské vzpomínky na dobu okupace a v podstatě nemá žádný nosný příběh. Ale i tento slepenec klukovských příhod má cosi do sebe a stojí za to, třeba jen kvůli skvělému Oldovi Kaiserovi, v na první pohled záporné roli "Vlka"... ()

ranp

Velice slušný film, který mě pohladil po duši. Je pravda, že ve srovnání s předchozími Svěrákovými filmy asi trošku prohrává, ale i tak je příjemný, vtipný, laskavý a zároveň vede k zamyšlení. Herecké obsazení je kvalitní a výkony rozhodně nezklamaly. Drsné období války a její konec, který přináší naději. A ideální vztahy asi nejsou v žádné rodině :-) Hodnotím 4 hvězdičky. ()

pavcas

Herecký výkony slušný, hlavně představitel malýho Edy byl kouzelnej, ale příběh jako takovej nic moc, pár vtipných míst, jinak nuda. Nebyly to úplně vyhozený peníze za kino,ale od Svěráků jsme zvyklý na víc. ()

kenkaku

Tak nevím jestli jsem na podobné filmy starý už moc (nebo naopak moc málo). Už od začátku mě film tak zvláštně iritoval. Stačilo deset minut a už jsem nechápavě zíral. Co to ten kluk pořád nosí na hlavě (a proč?). Co to bylo za scénu s vlajkou? (stupidně a zmatečně natočené)... Nebo ta pseudo komická scéna s polo-pásákem... ne... tohle opravdu nebyla podívaná kterou bych označil za ukazatelný více než jednou. ()

Maynard.

Uf, strašně sem se toho bál, páč po Třech bratrech a Kukym, což beru jako totální kýče a srágory, který tenhle panáček natočil. Tohle se povedlo. Sice nejsem uplně zastáncem toho, že hlavní role ve filmu hrajou děti, ale budiš. Bylo takle před vánocema příjemný se podívat do dob, kdy u nás vrcholila 2.švestková. Pár scén sem teda vůbec nepochopil- tak třeba zaječí oči? Co to kurňa mělo jako bejt? Taky mě chybělo víc Zdeňka Svěráka, kterej tam byl fakt jen trošku. Dějovcě docela slušný, ale nebyla to zdaleka Obecná škola. Co mě ale ze všeho těší nejvíc, tak že Jan Svěrák ještě nepatří uplně do starýho železa, čehož sem se bál. Narozdíl od Hřebejka je ještě schopnej natočit pěknej a koukatelnej film. ()

herr_carter

Jasně a stručně = nejslabší režijní počin Svěráka mladšího v jeho dosavadní filmové tvorbě a ne nadarmo se nechal jeho tatínek slyšet, že na film je tahle knižní předloha asi málo..................moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka